Рішення № 73155551, 05.02.2018, Жидачівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
443/1503/16-а
Номер документу
73155551
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 443/1503/16-а Провадження № 2-а/443/5/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"05" лютого 2018 р. Жидачівський районний суд Львівської області у складі: головуючої судді Ціпивко І.І.

з участю секретаря судового засідання Шальвіра І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Жидачеві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов"язання до вчинення дії,-

В С Т А Н О В И В:

позивач звернувся до Жидачівського районного суду Львівської області із адміністративним позовом, яким просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Управління ПФУ в Жидачівському районі Львівської області та зобов'язати провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Житомирської області від 19 квітня 2016 року № 18/217 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 року, у редакції Закону України від 12.07.2001 року, що діяла станом на травень 2003 року) з розрахунку 90% від середнього заробітку 36031,78 грн. з 01 січня 2016 року без обмеження суми пенсійної виплати.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 28.05.2003 року йому була призначена пенсія за вислугу років як прокурорудовічно. Відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення незалежно від віку, за наявності, на день звернення, вислуги років, передбаченої ч.1 цієї статті. У зв'язку з підвищенням посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", набув право на перерахунок пенсії, надавши відповідну довідку з місця праці про розмір нового середньомісячного заробітку. 09 серпня 2016 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії, у зв’язку із підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 763 і від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості і проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». До заяви долучив довідку Прокуратури Житомирської області від 19 квітня 2016 року про заробітну плату.

12 серпня 2016 року своїм рішенням № 5 відповідач відмовив йому у цьому. Вважає таке рішення незаконним та таким, що порушує його конституційні права, а тому звернувся до суду за захистом таких прав.

Представник відповідача - Миколаївського об'єднаного управління ПФУ Львівської області подав до суду письмове заперечення на позов, у якому зазначив на необґрунтованості та безпідставності позовних вимог, посилаючись на те, що позивачу ОСОБА_1 з 28.05.2003 року була призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. 09 серпня 2016 року позивач звернувся до Управління ПФУ в Жидачівському районі Львівської області із заявою про проведення йому перерахунку розміру пенсії у зв’язку із підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до Постанови КМУ від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» і від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості і проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 19 квітня 2016 року № 18/217 про заробітну плату. Управлінням ПФУ у Жидачівському районі від 12 серпня 2016 року рішенням № 5 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на то, що з 1 січня 2016 року пенсія державним службовцям та прирівняним до них особам призначається на загальних умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції Закону України № 911-VIII від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а виплата раніше призначених спеці пенсій здійснюється за умовами, що діяли до набрання чинності цього закону. Відтак, починаючи з 01 червня 2015 року, органи Пенсійного фонду України пенсії не призначають і не перераховують.

Суд, дослідивши усі докази по справі в їх сукупності, вважає позов обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи із наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.78 КАС України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обгрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Судом встановлено, що з 28.05.2003 року відповідачем була призначена пенсія позивачу за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Після призначення у 2003 році пенсії позивач продовжував працювати в органах прокуратури Львівської,Тернопільської та Житомирської областей на прокурорсько-слідчих посадах, останній час на посаді прокурора Житомирської області і на підставі відповідних довідок прокуратури Львівської області управлінням Пенсійного фонду України у Жидачівському районі Львівської області йому неодноразово здійснювався перерахунок пенсії на умовах статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати (останній раз пенсію перераховано з 01.02.2008 року згідно довідки прокуратури Львівської області від 06.03.2008р. №18/690). Дана обставина не заперечується відповідачем.

З 26 лютого 2015 року, наказом Генерального прокурора України від 26.02.2015р. №151-к, його звільнено з посади прокурора Житомирської області у зв"язку із припиненням трудового договору відповідно до п.7-2 ст.36 КЗпП України.

09 серпня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Управління ПФУ в Жидачівському районі Львівської області із заявою про перерахунок йому пенсії, у зв’язку із підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 763 і від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості і проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». До заяви долучив довідку Прокуратури Житомирської області від 19 квітня 2016 року про заробітну плату.

12 серпня 2016 року Управління ПФУ в Жидачівському районі Львівської області рішенням № 5 відмовило позивачу у здійсненні такого перерахунку.

Зі змісту даного рішення вбачається, що підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії за вислугу років за вказаною заявою немає, оскільки з 01.01.2015 року Законом України від 28.12.2014 року. №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" внесено зміни до статті 50-1 Закону України, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на травень 2003 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Також, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, що діяла станом на травень 2003 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім цього, відповідно до частини 18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на травень 2003 року), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

У подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

З огляду на викладене суд прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Зазначена правова позиція щодо застосування ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в часі повністю обґрунтовується наступними правовими нормами та нормативними актами.

Так, відповідно до частини 1 ст.58 Конституції України закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Згідно із ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Зазначена вище правова позиція обґрунтовується рішеннями Конституційного Суду України (від 06.07.1999 №8-рп/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 №20-рп/2004, від 11.10.2005 №8-рп/2005, від 09.07.2007 №6-рп/2007) постановами Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13), від 17.12.2013 (справа №21-445а-13) та від 6 жовтня 2015 року (справа №21-2432а15), що згідно зі статтею 244-2 КАС України є обов'язковою для судів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до рішень згаданого суду.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" №505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012 року, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року.

Отже право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.07.2012 року, коли ще не були внесені зміни до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", на які посилається у своїх письмових запереченнях управління пенсійного фонду України у Жидачівському районі Львівської області.

Таким чином, всі зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії у травні 2003 року, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури.

У даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, що діяла станом на травень 2003 року), оскільки інших не існує.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі заяви позивача від 09 серпня 2016р., документів пенсійної справи, довідки прокуратури Житомирської області про заробітну плату від 19 квітня 2016 року та статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 року, у редакції Закону України від 12.07.2001 року, що діяла станом на травень 2003 року) з розрахунку 90% від суми місячного заробітку з 01 січня 2016 року без обмеження суми пенсійної виплати, а тому бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправною.

Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа., а тому враховуючи вищевказані правові приписи, суд приходить до висновку, що на користь позивача ОСОБА_1 слід стягнути із державного бюджету понесені останнім судові витрати у сумі 1102 гривні 40 копійок судового збору.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 14, 19, 20, 78, 94, 139, 241-244, 246, 255, 293, 295 КАС України, ст.ст.19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла станом на травень 2003 року, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області № 5 від 12 серпня 2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 р. № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. № 2663-ІІІ, що діяла станом на травень 2003 року).

Зобов'язати Миколаївське об'єднане Управління Пенсійного фонду України України Львівської області провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 згідно із довідкою прокуратури Житомирської області від 19 квітня 2016 року № 18/217 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції, що діяла станом на травень 2003 року, з розрахунку 90% від середнього заробітку – 36031,78 гривень, із 01 січня 2016 року без обмеження суми пенсійної виплати.

Стягнути із державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 1102 (тисячу сто дві) гривні 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

СУДДЯ І.І.Ціпивко