Постанова № 73137354, 29.03.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2018
Номер справи
753/13594/17
Номер документу
73137354
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 753/13594/17 Суддя (судді) першої інстанції: Коренюк А.М.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Земляної Г.В., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Дарницького районного суду м. Києва від 20 лютого 2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві про визнання рішення незаконним, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом у якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення МВС України щодо не виплати одноразової грошової допомоги;

- зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві повторно направити до МВС України заяву В-1143 від 31.05.2017 року та пакет документів про виплату одноразової грошової допомоги згідно з постановою КМУ № 850 від 21.10.2015 року;

- зобов'язати МВС України повторно розглянути заяву В-1143 від 31.05.2017 року та прийняти законне рішення про виплату одноразової грошової допомоги;

- стягнути з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві суму яка еквівалентна 200 прожиткових мінімумам встановленим в Україні на день виплати, тобто 336 800 гривень;

- стягнути з МВС України 50 000 грн. за моральну шкоду, яку заподіяно внаслідок безпідставної, несвоєчасної виплати одноразової грошової допомоги.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що відповідно до приписів Закону України «Про національну поліцію» має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Рішенням Дарницького районного суду м. Києва від 20 лютого 2018 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на не повне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Зокрема, скаржник посилається на те, що відповідно до ст. 23 Закону України «Про національну поліцію» має право на отримання одноразової грошової допомоги так як отримане ним захворювання пов'язане з проходженням служби в ОВС.

У відзиві на апеляційну скаргу Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві наполягало на тому, що судом першої інстанції повно і всебічно з'ясовано обставини справи та ухвалено рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Зокрема, вказаний відповідач посилався на те, що одноразова грошова допомога має одноразовий характер і своїм правом на її отримання позивач вже скористався.

Перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що з 11.04.1994 року по 31.08.2010 року позивач працював в органах внутрішніх справи.

Згідно із наказом Головного управління за № 860 о/с від 31 серпня 2010 позивача було звільнено зі служби згідно п.п. «б» (через хворобу) п. 65 з 31 серпня 2010 року.

Свідоцтвом про хворобу № 1719/у від серпня 2010 року, виданим Військо-лікарською комісією ВК Дарницького РУ ГУ МВС, позивача визнано непридатним до військової служби із зняттям з військової служби.

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААА № 133227 від 08.12.2010 за результатами первинного огляду ОСОБА_2 встановлено третю групу інвалідності з 29.11.2010 року. Причиною інвалідності зазначено захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС.

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0655882 від 15.05.2017 за результатами повторного огляду позивачу встановлено другу групу інвалідності. Причиною інвалідності зазначено захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС.

31.05.2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в місті Києві із заявою, в якій просив здійснити йому виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Як вбачається із матеріалів справи документи позивача були направлені до Міністерства внутрішніх справ України.

Листом від 27.06.2017 р. № 2205-вх/125/30/2-2017 названий відповідач повернув подані ОСОБА_2 документи, зазначивши, що оскільки з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше 2 років, то за умовами пункту 4 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції це не дає права на отримання грошової допомоги у більшому розмірі.

Статтею 23 Закону України «Про міліцію» передбачалось, що Кабінет Міністрів України визначає порядок та умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби.

У зв'язку з прийняттям Закону України від 13 лютого 2015 року «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» Кабінет Міністрів України постановою від 21 жовтня 2015 року № 850 затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 850 особам, які до набрання чинності Законом України від 13 лютого 2015 р. N 208-УШ «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. № 707.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 707 для виплати грошової допомоги в разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи установлення групи інвалідності працівник міліції, податкової міліції подає органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби за місцем проходження служби: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги згідно з додатком; довідку медико-соціальної експертної комісії щодо визначення ступеня втрати працездатності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) та (або) установлення групи інвалідності; довідку про грошове забезпечення; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу документа та місце реєстрації (довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника); копію ідентифікаційного номера.

Згідно пункту 7 Порядку № 707 орган внутрішніх справ, орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, подає МВС та ДПА у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті). МВС та ДПА у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, для проведення виплати. Виплата грошової допомоги працівнику міліції, податкової міліції проводиться шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку, або через касу органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у разі його загибелі (смерті) членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям. Грошова допомога виплачується не пізніше двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі.

Тобто, після отримання документів від ОСОБА_2 Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві зобов'язане було скласти висновок та направити його до МВС України, а МВС України, у свою чергу, прийняти рішення щодо призначення виплати.

Водночас, у даній правовій ситуації Міністерство внутрішніх справ України жодного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 не прийняло, що суперечить вимогам Порядку та умовам виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції.

За таких обставин, колегія суддів знаходить обґрунтованим позов у частині позовних вимог про зобов'язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві повторно направити до МВС України заяву В-1143 від 31.05.2017 року та пакет документів про виплату одноразової грошової допомоги, а Міністерство внутрішніх справ України - розглянути цю заяву та прийняти рішення.

Суд першої інстанції передчасно дійшов висновку про те, що позивач не має права на отримання грошової допомоги у зв'язку із встановленням 2 групи інвалідності, оскільки фактично Міністерство внутрішніх справ України це питання не розглядало і вмотивоване рішення про відмову не прийняло.

Також, Дарницький районний суд м. Києва помилково вдався до аналізу положень Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21 жовтня 2015 р.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачеві була виплачена одноразова грошова допомога у зв'язку з встановленням у 2010 році 3 групи інвалідності, а отже до спірних правовідносин підлягає застосуванню Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. № 707.

Враховуючи, що Міністерство внутрішніх справ України не прийняло рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_2, не підлягає задоволенню вимога про скасування рішення МВС України щодо не виплати одноразової грошової допомоги.

Також, враховуючи обсяг компетенції Міністерства внутрішніх справ України та з огляду на принцип розподілу влади, суд не знаходить підстав для стягнення 336 800 грн. одноразової грошової допомоги.

Крім того, оскільки позивач не навів жодних обставин на підтвердження того, що він зазнав моральних страждань у зв'язку з тим, що його заяву не було розглянуто, судова колегія вбачає підстав для задоволення позову і в частині вимог про стягнення 50 000 грн. моральної шкоди

За таких обставин, ухвалене у справі судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

У відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно з п. 1 п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Дарницького районного суду м. Києва від 20 лютого 2018 року скасувати та прийняти нову постанову.

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві повторно направити до Міністерство внутрішніх справ України висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами поданими ОСОБА_2.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення за результатами розгляду документів, поданих ОСОБА_2 для призначення одноразової грошової допомоги.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Постанова складена в повному обсязі 03 квітня 2018 р.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя В.П.Мельничук

суддя Г.В.Земляна