
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2018 року справа № 823/235/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
22.01.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії щодо відмови в проведенні перерахунку, нарахування та виплати позивачу пенсії х її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
- зобов’язати відповідача провести перерахунок та позивачу пенсії х її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого згідно з ч.2 ст.27 Закону України №1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у редакції Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 01.01.2018;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, шляхом зобов’язання відповідача подати в 10 денний термін з моменту набранням рішенням законної сили звіт про його виконання.
Ухвалою суду від 27.03.2017 здійснено заміну первинного відповідача – управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на його правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку відповідач в супереч вимог ч. 2 ст. 27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - не здійснив позивачу перерахунок, нарахування та виплату пенсії з її збільшенням на 1% заробіток за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років починаючи з 01.01.2018.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов в якому зазначив, що здійснити позивачу обчислення пенсії згідно п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не має підстав, оскільки пенсію обчислено за нормами чинного законодавства. Крім того, позивачу на підставі постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 11.04.2017 №712/780/17-а здійснено перерахунок та виплату пенсії з 10.01.2017 із її збільшенням на 1% заробіток за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років урахуванням середньомісячного заробітку відповідно до положень ч.2 ст. 56 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, однак вищевказана виплата була продовжена до внесення змін до норм закону, яким керувався суд при винесені рішення, у зв’язку з чим позивачу правомірно було відмовлено позивачу у такому перерахунку з 01.01.2018.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році та належить до 2 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія А № 226154 від 03.03.2017.
17.11.2000 позивачу було призначено пенсію за віком згідно зі ст.55 Закону Української PCP "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 (далі Закон № 796-ХІІ).
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 11.04.2017 у справі №712/780/17-а, яке залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2017, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 10.01.2017 із її збільшенням на 1% заробітку за кожен послідуючий рік роботи понад мінімальний стаж 20 років з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого згідно ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону "України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На виконання вказаного рішення суду управлінням Пенсійного Фонду України в м.Черкасах Черкаської області проведено перерахунок пенсії позивача.
В подальшому, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” від 03.10.2017 №2148 внесено зміни до ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тому відповідачем з 01.01.2018 приведено пенсійну справу позивачу у відповідність до чинного законодавства України, оскільки виплата за постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 11.04.2017 у справі №712/780/17-а була продовжена до внесення змін до норм закону, яким керувався суд при винесені рішення.
03.01.2018 та 05.01.2018 позивач звернувся до управління Пенсійного Фонду України в м.Черкасах Черкаської області із заявою про відновлення нарахування та виплати пенсії відповідно до наведеного судового рішення, однак 18.01.2018 листом №951/02 Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії.
У зв’язку із вищевикладеними обставинами, позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом встановлено, що враховуючи небезпеку для життя та здоров'я осіб, які постраждали і приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС законодавець для таких осіб встановлено додаткові гарантії соціального забезпечення, а саме - закріплені у статтях 49, 50, 51, 56, 57, 58, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ особливий порядок пенсійного забезпечення ліквідаторів і потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС.
Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (чоловіки – 20 років, жінки – 15 років) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 закону №1058-ІV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим законом, може бути визначена відповідно до раніше чинного законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання сили цим законом, відповідно до цього закону.
Тобто цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, визначені загальним законом №1058-ІV або спеціальним законом №796-ХІІ.
Суд звернув увагу, що рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 10.05.2018 №712/2147/17, яке залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.07.2017, здійснено перерахунок та виплату пенсії з 30.01.2017 із її збільшенням на 1% заробіток за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років урахуванням середньомісячного заробітку відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
В подальшому, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” від 03.10.2017 №2148 внесено зміни до ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тому відповідачем з 01.01.2018 приведено пенсійну справу позивачу у відповідність до чинного законодавства України, оскільки виплата за рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 10.05.2018 №712/2147/17 була продовжена до внесення змін до норм закону, яким керувався суд при винесені рішення, тобто до 01.01.2018.
Так, відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ (у редакції згідно із Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII), право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
У зв’язку із цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”№796-ХІІ.
Аналіз згаданого положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до абз.2 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом у постановах від 10.06.2008 (справа № 21-1748во07) та 07.07.2015 (справа № 21-727а15).
Враховуючи особливий статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та обумовлену цим необхідність їх адекватного соціального захисту держава закріпила статтею 71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ, в якій встановлено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону (Закон № 231-V від 5 жовтня 2006).
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд врахував ч.1 ст.382 КАС України, якою встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, вказаною статтею КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.
Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі.
У зв’язку із вищевикладеним, виходячи за межі позовних вимог, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови в проведенні перерахунку, нарахуванні та виплати пенсії ОСОБА_1 з її збільшенням на 1% заробіток за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01.01.2018.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) із її збільшенням на 1% заробіток за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого згідно з ч. 2 ст. 27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 01.01.2018.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Рідзель
Рішення складене у повному обсязі 02.04.2018.