Рішення № 73120970, 19.03.2018, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
607/15422/17
Номер документу
73120970
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19.03.2018 Справа №607/15422/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого Дзюбича В.Л.

за участю секретаря Зубко О.Я.

учасників справи:

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: Завацької І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у не проведенні перерахунку призначеної йому пенсії за вислугу років як пенсіонеру органів внутрішніх справ та зобов»язанні відповідача провести перерахунок та виплату раніше призначеної йому пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Тернопільській області про грошове забезпечення від 12.05.2017 року № 103 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, починаючи з 01.01.2016 року.

В обґрунтування вимог посилається на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ і з серпня 2009 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 29.12.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року, яким внесені доповнення в ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» підвищено грошове забезпечення поліцейських з 01.01.2016 року. Ліквідаційна комісія УМВС України в Тернопільській області підготувала та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області довідку про №103 від 12.05.2017 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 року. 10.10.2017 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв»язку із підвищенням рівня грошового забезпечення поліцейських. Однак відповідач листом №382/Ч-11 від 13.10.2017 року відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що перерахунок пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно якого Уповноважені структурні підрозділи повідомляють Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. Пенсійний фонд України повідомляє Головним управлінням Пенсійних фондів про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність подання уповноваженим структурним підрозділам списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На момент надходження до Пенсійного фонду України листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 року, яким повідомлено про підстави для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складів внутрішніх справ України, бюджет Пенсійного фонду України був затверджений без врахування додаткових видатків на проведення зазначеного перерахунку пенсії, а тому перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проводитись відповідачем після виділення коштів із Державного бюджету України. Позивач вважає вказану бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області протиправною, оскільки відсутність бюджетних коштів, необхідних для проведення перерахунку пенсій, не є підставою для відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії, чинним законодавством не передбачене право органів Пенсійного фонду України щодо відстрочення або звільнення від виплати пенсійних виплат у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.

20.02.2018 року відповідач подав відзив на позов, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначив, що у строки передбачені Порядком №45, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року Головним управлінням Пенсійного фонду України підготовлено та надано ліквідаційній комісії УМВС України в Тернопільській області списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії. Ліквідаційна комісія на основі поданих списків визначила коло осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надала відповідні довідки для проведення перерахунку. Лист МВС від 22.03.2017 року №4019/02/22-2017, яким повідомлено про підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року №988 зареєстрований у Пенсійному фонді України 28.03.2017 року. Станом на цю дату бюджет Пенсійного фонду на 2017 рік був затверджений з урахуванням субвенцій, які виділяються Пенсійному фонду у відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», без врахування додаткових видатків на проведення перерахунку пенсій. На виконання вимог законодавства пенсійним фондом сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Враховуючи наведене перерахунок та виплата пенсії позивачу будуть проведені лише після виділення необхідних коштів з державного бюджету України. Також вказав, що частиною 4 ст.45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» не визначено строків для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, а тому порушення прав позивача на перерахунок пенсії з боку відповідача відсутнє. Вважає, що вимоги позивача в частині перерахунку пенсії без обмеження її граничного розміру не підлягають до задоволення як передчасні, оскільки будь-яких рішень щодо визначення розміру пенсії позивача після проведення її перерахунку та обмеження її розміру певними межами відповідачем не приймалось. Окрім цього відповідач у відзиві зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_1 стосуються періоду з 01.01.2016 року, що, враховуючи дату звернення до суду, виходить за межі шестимісячного строку звернення до суду. Із матеріалів справи вбачається, що позивачу було відомо про умови його пенсійного забезпечення, однак обґрунтованих підстав для поновлення строку на звернення до суду ним не наведено. Верховний суду України у постанові від 25.05.2016 року №21-1249а16 прийшов до висновку, що спори у справах, пов»язаних з пенсійними виплатами мають розглядатися у межах строку звернення до адміністративного суду. За таких умов наявні підстави для залишення позову без розгляду.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити в повному обсязі, з підстав, викладених у позовній заяві та запереченнях на відзив.

Представник відповідача у судовому засіданні відносно позову заперечив та просить у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у відзиві на позов.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, виходячи з наступного.

У відповідності до ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, з 2009 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року (надалі-Закон № 2262-XII).

03.02.2017 року Міністерство внутрішніх справ України листом № 1461/05/22-2017, який отримано Пенсійним фондом України 22.03.2017 року, надало необхідну інформацію про підстави проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), відповідно до Закону № 2262-XII.

Пенсійний Фонд України листом №9493/02-23 від 28.03.2017 року повідомив свої територіальні органи (головні управління ПФУ) про підготовку та надання Ліквідаційними комісіями списків осіб з числа пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України, які мають право на перерахунок пенсій, з урахування грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.

На виконання зазначених вимог Ліквідаційна комісія УМВС України в Тернопільській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області довідку №103 від 12.05.2017 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року. У відповідності до зазначеної довідки розмір грошового забезпечення за посадою молодший інспектор ВДСО при УМВСУ в Тернопільській області/інспектор патрульної поліції становить: посадовий оклад-2470 грн.; оклад за військовим(спеціальним) званням старший сержант поліції-1000 грн.; надбавка за стаж служби(40% від пос. окл.+звання)-1388 грн.; премія(1,71%)-83,07 грн., а всього 4941,07 грн.

10.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії у зв»язку зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року та Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»

Листом №382/Ч-11 від 13.10.2017 року відповідач відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що перерахунок пенсій призначених відповідно до Закону № 2262-XII проводиться в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно якого Уповноважені структурні підрозділи повідомляють Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. Пенсійний фонд України повідомляє Головним управлінням Пенсійних фондів про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність подання уповноваженим структурним підрозділам списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На момент надходження до Пенсійного фонду України листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 року, яким повідомлено про підстави для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складів внутрішніх справ України, бюджет Пенсійного фонду України був затверджений без врахування додаткових видатків на проведення зазначеного перерахунку пенсії. На підставі затвердженого бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік та ст. 8 Закону № 2262-XII. Відповідно до якої виплата пенсій забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до міністерства соціальної політики України. У відповідності до п.1 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов»язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, а тому перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проводитись відповідачем після виділення коштів із Державного бюджету України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ. Положеннями вказаного Закону передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв»язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою ст. 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України № 900-VIII від 23.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (надалі - Закон № 900-VIII), яким Законом внесено зміни до статті 63 Закону № 2262-ХІІ та доповнено її новою частиною наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Згідно із ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» №580-VIII від 02.07.2015 року(надалі-Закон № 580-VIII) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі - Постанова № 988), яка набрала законної сили 02.12.2015 року та постановою від 18.11.2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268»(надалі-Постанова №947) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій та належні для цього підстави визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45(надалі-Порядок №45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного рішення державні органи, зокрема Міністерство внутрішніх справ України, повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З огляду на викладене, суд приходить до переконання, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсій особам, яким пенсії призначені у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії з моменту ухвалення Кабінетом Міністрів України відповідного рішення про зміну розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців(поліцейських), тобто у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, починаючи з 01.01.2016 року.

Як встановлено в ході розгляду справи, Ліквідаційна комісія МВС України в Тернопільській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФУ в Тернопільській області довідку №103 від 12.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що свідчить про дотримання державним органом Порядку №45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду. Водночас відповідач в порушення вимог статті 51 Закону №2262-ХІІ та Порядку №45 після надходження довідки про розмір грошового забезпечення перерахунок пенсії позивачу не провів.

Суд звертає увагу не те, що відповідач у своєму листі від №382/Ч-11 від 13.10.2017 року не заперечив право позивача на перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом №900-VIII та постановою Кабінету Міністрів України № 988, на підставі наданої довідки від 12.05.2017 року №103 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, а мотивував свою відмову провести перерахунок пенсії відсутністю коштів у Державному бюджеті України.

Із зазначеною позицією відповідача суд не погоджується з наступних підстав. Згідно з частинами першою та другою ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Згідно правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 року у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 року у справі №21-977во10, від 03.12.2010 року у справі № 21- 44а10). Зазначена правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 року № 5-рп/2002, від 17.03.2004 року № 7-рп/2004, від 01.12.2004 року № 20-рп/2004, від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету. У своєму рішенні від 06.07.1999 року № 8-рп/99 Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.

У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування,їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і Законами України. Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016 року ) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до ст.63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ.

Аналізуючи наведені обставини та досліджені докази, суд приходить до переконання, що заявлений адміністративний позов підлягає до часткового задоволення, шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Тернопільській області про грошове забезпечення від 12.05.2017 року № 103 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, зобов»»язавши відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, починаючи з часу виникнення права на перерахунок пенсії, тобто 01.01.2016 року.

Суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії без обмеження її граничного розміру до задоволення не підлягають, оскільки дані вимоги є передчасними і можуть бути предметом судового розгляду виключно після відмови відповідача виконати рішення суду уже після здійснення самого перерахунку пенсії позивача, а відповідно до абзацу третього пункту 10.3 пункту 10 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 року резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

У відповідності до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб»єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб»єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Суд вважає, що сплачений позивачем судовий збір у сумі 640,00 грн. слід компенсувати ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії

Керуючись ст.ст. 6, 9, 19, 72 - 77, 139, 242 - 246, 255 КАС України, ст.19, ч.1 ст.46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року, Законом України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 року, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії- задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Тернопільській області про грошове забезпечення від 12 травня 2017 року № 103 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських-протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області(46001, вул. Майдан Волі,3 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 14035769) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер:НОМЕР_1) як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Тернопільській області про грошове забезпечення від 12 травня 2017 року № 103 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, починаючи з 01 січня 2016 року.

У задоволенні решти позовних вимог-відмовити.

Сплачений позивачем судовий збір в розмірі 640,00 грн. відшкодувати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер:НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області(46001, вул. Майдан Волі,3 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 14035769).

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, визначеному п. 15.5 Розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич