
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
29 березня 2018 рокусправа № 804/5063/17 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Прокопчук Т.С.
судді: Кругового О.О. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року (суддя: Царікова О.В) по адміністративній справі № 804/5063/17
за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 08.08.2017 року звернувся до суду з позовом до відповідача Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області), в якому з урахуванням уточнень від 06.11.2017 року просить: визнати протиправним рішення відповідача №6239/0-3608/6-17 від 06.07.2017 року про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки сільськогосподарського призначення;
зобов'язати відповідача повторно розглянути його клопотання №232 від 16.05.2017 року щодо надання йому дозволу на розробку документації із землеустрою для відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка знаходиться у Межівському районі Дніпропетровської області та територіально відноситься до Межівської селищної ради, у відповідності до ст. 118 ЗК України до набрання чинності Стратегії, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №413 від 07.06.2017 року.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2017 року позовні вимоги задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити. Апеляційна скарга обґрунтована помилковістю зроблених судом першої інстанції висновків та відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
В судове засідання апеляційного суду сторони не з'явилися, про день розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно ст.229 КАС України не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм права та правової оцінки обставин у справі, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Положеннями ч.1 ст.22, ч. 6 ст. 118, п. «б» ч. 1 ст. 121 ЗК України, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства в розмірі не більше 2,0 гектара.
Землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів АРК, Верховній Раді АРК, Раді міністрів АРК, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу.
Положенням про ГУ Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333 від 29.09.2016 року визначено, що ГУ Держгеокадастру в області відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Судом встановлено, що 16.05.2017 року ОСОБА_2 з метою уточнення інформації щодо наявності вільних земельних ділянок, які підлягають наданню учасникам Антитерористичної операції (далі - АТО) та для подальшої подачі клопотання щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства звернувся до Єдиного вікна для учасників АТО при Дніпропетровській обласній державній адміністрації за адресою: м. Дніпро, вул. Комсомольська, 52, каб. 214.
Співробітники Єдиного вікна запропонували ОСОБА_2 вільну земельну ділянку у Дніпропетровській області, яка знаходиться у Межівському районі Дніпропетровської області, кадастровий номер НОМЕР_1, що територіально відноситься до Межівської селищної ради.
В цей же день 16.05.2017 року ОСОБА_2 подано клопотання, зареєстроване за №232, щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для відведення зазначеної земельної ділянки у його власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га. До зазначеного клопотання позивачем додано копію паспорту, копію ІНН, копіювання з графічного матеріалу із зображенням місця розташування земельної ділянки та копія документа, підтверджуючого статус позивача як учасника бойових дій.
Листом № Н-6239/0-3608/6-17 від 06.07.2017 року ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України №413 від 07.06.2017 року «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», зазначена ним земельна ділянка не зарезервована для учасників АТО.
Частиною 7 ст. 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Зазначена відповідачем у листі № Н-6239/0-3608/6-17 від 06.07.2017 року підстава для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не відноситься до підстав відмови на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, визначених ч.7 ст. 118 ЗК України.
Посилання відповідача на те, що місце розташування обраної позивачем земельної ділянки не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України № 413 від 07.06. 2017 року, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки вказана постанова не є нормативно-правовим актом, що врегульовує порядок надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної або комунальної власності у користування громадянам, а лише затверджує стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними.
Викладене свідчить про наявність підстав щодо визнання протиправним та скасування рішення ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, викладене в формі листа №6239/0-3608/6-17 від 06.07.2017 року про відмову у наданні ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка знаходиться у Межівському районі Дніпропетровської області та територіально відноситься до Межівської селищної ради, та покладення зобов'язання на відповідача повторно розглянути подане позивачем клопотання №232 від 16.05.2017 року у відповідності до вимог ст. 118 ЗК України.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовано.
За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалене рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322,325 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року по адміністративній справі № 804/5063/17 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду, протягом тридцяти днів з дня її складання в повному обсязі.
Повний текст постанови складений 2 квітня 2018 року.
Головуючий суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: О.О. Круговий
Суддя: А.В. Шлай