
Справа № 822/338/18
РІШЕННЯ
іменем України
27 березня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участі:секретаря судового засідання Варченко В.В. представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до відповідача, в якому просить зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_3 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу в податковій міліції Державної податкової адміністрації у Хмельницькій області у період з 26.06.1997 року по 01.08.2007 року.
31.01.18 року ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 26.06.1997 року по 01.08.2007 року проходив службу в податковій міліції Державної податкової адміністрації у Хмельницькій області на посадах:
- помічника оперуповноваженого відділу фізичного захисту Хмельницького міжрайонного управління УПМ ДПА у Хмельницькій області з 26.06.1997 року по 01.04.1997 року;
- помічника оперуповноваженого спеціального підрозділу фізичного захисту УПМ ДПА у Хмельницькій області з 01.04.1998 року по 01.12.1998 року;
- помічника оперуповноваженого спеціального відділу фізичного захисту УПМ ДПА у Хмельницькій області з 01.12.1998 року по 01.05.1999 року;
- помічника оперуповноваженого спеціального підрозділу фізичного захисту Хмельницького МРГВ ПМ ДПІ у м. Хмельницькому з 01.05.1999 року по 01.09.1999 року;
- помічника оперуповноваженого відділу фізичного захисту УПМ ДПА у Хмельницькій області з 01.09.1999 року по 01.04.2000 року;
- помічника оперуповноваженого відділення фізичного захисту головного відділу податкової міліції ДПІ у м. Хмельницькому (в зв'язку із змінами в штатах) з 01.04.2000 року по 01.05.2003 року;
- в о. старшого оперуповноваженого відділу фізичного захисту головного відділу податкової міліції ДПІ у м. Хмельницькому (в зв'язку із змінами в штатах) з 01.05.2003 року по 01.09.2005 року;
- завідувача сектору фізичного захисту Хмельницького відділу податкової міліції УПМ ДПА у Хмельницькій області (в зв'язку з реорганізацією) з 01.09.2005 року по 09.01.2007 року;
- начальника відділення фізичного захисту відділу податкової міліції ДПІ у м. Хмельницькому (у зв'язку із змінами в штатному розписі) з 09.01.2007 року по 01.08.2007 року.
Відповідно до наказу ДПА у Хмельницькій області № 221-о від 27.07.2007 року його було відряджено для подальшого проходження служби у розпорядження УМВС України у Хмельницькій області з 01.08.2007 року.
07.11.2017 року позивача прийнято на службу в Національну поліцію, де і на даний час він проходить службу на посаді старшого оперуповноваженого відділу швидкого реагування Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області в званні підполковника поліції.
22.12.2017 року позивач звернувся до начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області з рапортом, в якому просив зарахувати до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області у період з 26.06.1997 року по 01.08.2007 року.
Листом від 10.01.2018 року № 14/121/22/03-2018 відповідач повідомив позивача, що відповідно до статті 78 Закону України "Про національну поліцію" підстав для зарахування до його стажу служби в поліції періодів служби в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області немає.
Позивач вважає, що має право на зарахування до стажу його служби в поліції періодів служби в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області, а тому звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Позивач в судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, та надав суду пояснення посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, та надав суду пояснення згідно поданого відзиву на даний адміністративний позов.
В обгрунтування відзиву зазначив, що відповідно до статті 78 Закону України "Про національну поліцію" підстав для зарахування ОСОБА_3 до стажу служби в поліції періодів служби в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області немає, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що з 26.06.1997 року по 01.08.2007 року позивач проходив службу в податковій міліції Державної податкової адміністрації у Хмельницькій області на посадах:
- помічника оперуповноваженого відділу фізичного захисту Хмельницького міжрайонного управління УПМ ДПА у Хмельницькій області з 26.06.1997 року по 01.04.1997 року;
- помічника оперуповноваженого спеціального підрозділу фізичного захисту УПМ ДПА у Хмельницькій області з 01.04.1998 року по 01.12.1998 року;
- помічника оперуповноваженого спеціального відділу фізичного захисту УПМ ДПА у Хмельницькій області з 01.12.1998 року по 01.05.1999 року;
- помічника оперуповноваженого спеціального підрозділу фізичного захисту Хмельницького МРГВ ПМ ДПІ у м. Хмельницькому з 01.05.1999 року по 01.09.1999 року;
- помічника оперуповноваженого відділу фізичного захисту УПМ ДПА у Хмельницькій області з 01.09.1999 року по 01.04.2000 року;
- помічника оперуповноваженого відділення фізичного захисту головного відділу податкової міліції ДПІ у м. Хмельницькому (в зв'язку із змінами в штатах) з 01.04.2000 року по 01.05.2003 року;
- в о. старшого оперуповноваженого відділу фізичного захисту головного відділу податкової міліції ДПІ у м. Хмельницькому (в зв'язку із змінами в штатах) з 01.05.2003 року по 01.09.2005 року;
- завідувача сектору фізичного захисту Хмельницького відділу податкової міліції УПМ ДПА у Хмельницькій області (в зв'язку з реорганізацією) з 01.09.2005 року по 09.01.2007 року;
- начальника відділення фізичного захисту відділу податкової міліції ДПІ у м. Хмельницькому (у зв'язку із змінами в штатному розписі) з 09.01.2007 року по 01.08.2007 року.
Відповідно до наказу ДПА у Хмельницькій області № 221-о від 27.07.2007 року ОСОБА_3 відряджено для подальшого проходження служби у розпорядження УМВС України у Хмельницькій області з 01.08.2007 року.
07.11.2017 року позивача прийнято на службу в Національну поліцію, де і на даний час він проходить службу на посаді старшого оперуповноваженого відділу швидкого реагування Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області в званні підполковника поліції.
22.12.2017 року позивач звернувся до начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області з рапортом, в якому просив зарахувати до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області у період з 26.06.1997 року по 01.08.2007 року.
Листом від 10.01.2018 року № 14/121/22/03-2018 відповідач повідомив позивача, що відповідно до статті 78 Закону України "Про національну поліцію" підстав для зарахування до його стажу служби в поліції періодів служби в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області немає.
Як вбачається із матеріалів справи та пояснень наданих представником відповідача у судовому засіданні, висновок відповідача про відсутність підстав для зарахування до стажу служби в поліції позивача періодів служби в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області грунтується на тому, що служба в податковій міліції не передбачена статтею 78 Закону України "Про національну поліцію". Позивач прийнятий на службу в УМВС України у Хмельницькій області з 01.08.2007 року, а тому з цієї дати починається обрахунок стажу позивача.
Суд вважає дану позицію відповідача необгрунтованою, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно статті 78 Закону України "Про національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у ОСОБА_4 України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;
6) дійсна військова служба в ОСОБА_5 та ОСОБА_6, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в України" № 508-VI від 05.07.2012 року внесено зміни до ПК України.
Відповідно до пункту 353.1 статті 353 ПК України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Згідно пункту 356.1. статті 356 ПК України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Зазначені норми кореспондуються із нормами Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509-XII, який регулював правовий статус податкової міліції.
Відповідно до статті 19 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509-XII податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Відповідно до статей 24, 26 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509-XII особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ. Держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію".
Суд зазначає, що служба в органах податкової міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність його дій щодо незарахування стажу роботи позивача у податковій міліції, а тому позовні вимоги щодо зарахування підполковнику поліції ОСОБА_3 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу в податковій міліції Державної податкової адміністрації у Хмельницькій області у період з 26.06.1997 року по 01.08.2007 року необхідно задовольнити.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (частина 1 статті 77 КАС України).
В той же час згідно з частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.
Перевіривши юридичну та фактичну обгрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведена правомірність своїх дій, а тому адміністративний позов ОСОБА_3 необхідно задовольнити в повному обсязі.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 29000) до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017, код ЄДРПОУ 40108824) про зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_3 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу в податковій міліції Державної податкової адміністрації у Хмельницькій області у період з 26.06.1997 року по 01.08.2007 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 29 березня 2018 року
Головуючий суддя ОСОБА_7