
донецький апеляційний господарський суд
пр. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел. (057) 702-00-72
Е-mail: inbox@dna.arbitr.gov.ua
Постанова
Іменем України
27.03.2018р. справа №913/599/17
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя судді секретар судового засідання за участю представників: прокурор: від позивача: від відповідачів: від третіх осіб: Дучал Н.М., Будко Н.В., Геза Т.Д. Бірчак К.Є. ОСОБА_5, посвідчення не з'явився не з'явилися не з'явилисярозглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Луганської області, м. Сєвєродонецьк Луганської областіна рішення господарського суду Луганської області від19.12.2017 (повний текст складено 28.12.2017) у справі № 913/599/17 (головуючий суддя: Корнієнко В.В., судді: Зюбанова Н.М., Косенко Т.В.) за позовом Керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області до відповідачів: 1.Попаснянської районної державної адміністрації-Попаснянської районної військово-цивільної адміністрації, м.Попасна Луганської області; 2.Фермерського господарства "Біта", смт. Комишуваха Луганської області треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: 1.Комишувахська селищна рада, смт. Комишуваха Луганської області; 2.ОСОБА_24, м. Попасна Луганської області; 3.ОСОБА_13, с. Володимирівка Артемівського району; 4.ОСОБА_14, м. Попасна Луганської області; 5.ОСОБА_15, м. Попасна Луганської області; 6. ОСОБА_10, м. Попасна Луганської області; 7.ОСОБА_17, смт. Комишуваха Луганської області про визнання недійсним розпорядження, договору оренди земельних часток (паїв), повернення не витребуваних часток (паїв)
В С Т А Н О В И В:
До господарського суду Луганської області звернувся керівник Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Головного управління Держгеокадастру у Луганській області з позовною заявою до Попаснянської районної державної адміністрації - Попаснянської районної військово-цивільної адміністрації та Фермерського господарства "Біта" про визнання недійсним розпорядження голови Попаснянської районної державної адміністрації - керівника Попаснянської районної військово-цивільної адміністрації від 29.02.2016 №52 "Про надання в оренду не витребуваних земельних часток (паїв)" Фермерському господарству "Біта"; визнання недійсним договору оренди земельних часток (паїв), укладеного 22.03.2016 між Попаснянською районною державною адміністрацією - Попаснянською районною військово-цивільною адміністрацією та Фермерським господарством "Біта", зареєстрованого Комишувахською селищною радою за №121/16 від 22.03.2016; зобов'язання Фермерського господарства "Біта" повернути Попаснянській районній державній адміністрації - Попаснянській районній військово-цивільній адміністрації не витребувані земельні частки (паї) у складі єдиного земельного масиву загальною площею 73,86 умовних кадастрових гектарів, передані йому в оренду на підставі договору, зареєстрованого Комишувахською селищною радою за №121/16 від 22.03.2016.
Позовні вимоги прокурора обґрунтовані тим, що розпорядженням Попаснянської райдержадміністрації №52 від 29.02.2016 та укладеним на його підставі договором оренди земельних часток (паїв) №121/16 від 22.03.2016, в оренду відповідачу передані розподілені частки (паї), на які власниками отримано сертифікати про право на земельну частку (пай), які відповідно до законодавства прирівнюються до правовстановлюючих документів, що унеможливлювало передачу їх в оренду; відсутність у Райдержадміністрації повноважень на передання в оренду земельних часток( паїв).
Позивачем позов прокурора не підтримано.
Ухвалами господарського суду Луганської області від 06.09.2017, від 20.09.2017 та від 05.12.2017 до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів залучено: Комишуваську селищну раду, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17.
Рішенням господарського суду Луганської області від 19.12.2017 року в позові відмовлено.
Рішення мотивовано недоведеністю прокурором заявлених позовних вимог.
Не погодившись з прийнятим рішенням, перший заступник прокурора Луганської області звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, якою просив скасувати рішення господарського суду Луганської області від 19.12.2017 у справі №913/599/17 та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги керівника Лисичанської місцевої прокуратури повністю.
Апелянт вважає прийняте судом рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню у зв'язку з невідповідністю висновків суду обставинам справи, неправильним застосуванням судом норм матеріального права, зокрема ст. 79-1 Земельного Кодексу України, ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток(паїв)», ст. 15 Закону України «Про оренду землі», ст.25 Закону України «Про землеустрій», порушенням норм процесуального права у зв'язку з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
Наполягає, що прийняття Попаснянською РДА розпорядження № 52 від 29.02.2016р. та укладання договору № 121/16 від 22.03.2016р. з перевищенням повноважень, за відсутності відповідної документації із землеустрою та без визначення меж в натурі (на місцевості) та місцезнаходження земельних ділянок, є підставами для визнання вказаних розпорядження та договору недійсними, що відповідно до ст.216 Цивільного кодексу України є підставою для повернення земельних часток(паїв), що передані за договором оренди.
Зауважує, що застосування судом першої інстанції в якості підстави правомірності укладення між сторонами оспорюваного договору оренди, Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 5 від 17.01.2000р., є неправомірним, оскільки останній поширюється на підприємства, установи, організації, які використовують землю для сільськогосподарських потреб, та громадян-власників сертифікатів на право на земельну частку. Проте, Попаснянська РДА не входить до кола осіб, що визначені орендодавцями у преамбулі Типового договору оренди земельної частки(паю).
Посилається на ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних ділянок» з системного аналізу якої вбачається, що уповноважені органи при розпорядженні нерозподіленими (невитребуваними) земельними ділянками повинні керуватися імперативними нормами Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про землеустрій», оскільки в такому випадку укладенню підлягає саме договір оренди земельної ділянки.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 26.01.2018 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Першого заступника прокурора Луганської області на рішення господарського суду Луганської області від 19.12.2017 у справі №913/599/17; встановлено строк до 12.02.2018 для подання іншими учасниками судового процесу відзиву на апеляційну скаргу.
Фермерське господарство "Біта" проти задоволення вимог апеляційної скарги заперечило з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу. Просить залишити рішення господарського суду Луганської області від 19.12.2017 без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Попаснянська РДА -районна ВЦА проти задоволення вимог апеляційної скарги заперечила з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу. Просить рішення господарського суду Луганської області залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Позивач, Головне управління Держгеокадастру у Луганській області, також заперечив проти задоволення апеляційної скарги Прокурора.
Узагальнюючи доводи та заперечення позивача та відповідачів судова колегія зазначає, що вони зводяться до погодження з висновками суду першої інстанції, які викладені в оспорюваному рішенні суду.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 14.02.2018 розгляд апеляційної скарги Першого заступника прокурора Луганської області, м. Сєвєродонецьк Луганської області на рішення господарського суду Луганської області від 19.12.2017 у справі №913/599/17 призначено на 20.03.2018.
В судовому засіданні 20.03.2018р. оголошено перерву до 27.03.2018 о 15-00год., про що всі учасники справи повідомлені належним чином.
Згідно з приписами п. п. 1, 3 частини 2 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ст.13 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Розглянувши матеріали господарської справи, апеляційну скаргу, заслухавши в судовому засіданні пояснення повноважних представників, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено наступне.
Розпорядженням голови районної державної адміністрації - керівника районної військово-цивільної адміністрації №52 від 29.02.2016 «Про надання в оренду не витребуваних земельних часток (паїв)», розглянувши клопотання ФГ «Біта» від 19.02.2016р., на підставі ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)», керуючись роз'ясненням Державної реєстраційної служби України від 15.01.2013р. № 10-06-15-13, з метою забезпечення раціонального використання земельних ресурсів, збереження і відтворення родючості грунтів, захисту їх від псування і забруднення, вирішено:
1.Вважати земельні частки (паї), на які громадяни, котрі мають право на земельну частку (пай) відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, не отримали сертифікатів чи іншим чином не заявили свої права на земельну частку (пай), власники яких померли, їх спадкоємці не прийняли спадщину - невитребуваними земельними частками (паями) у кількості 6 шт. (рілля).
2. Передати в оренду ФГ «Біта» невитребувані земельні частки (паї) у складі єдиного земельного масиву загальною площею 73,86 умовних кадастрових гектарів, в т.ч. 73,86 га - рілля, яке розташовано у масиві №96 згідно з Проектом роздержавлення та приватизації земель КСП «Забойщик», без визначення меж в натурі (на місцевості) та місцезнаходження земельних часток (паїв) за межами населених пунктів на території, що за даними Державного земельного кадастру враховується в межах Комишуваської селищної ради Попаснянського району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на 10 років або до моменту отримання їх власниками права власності на земельні ділянки.
3. ФГ «Біта» повідомити власників земельних часток (паїв) чи їх спадкоємців, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок про результати проведеного розподілу земельних часток (паїв) у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження, та надати докази цього повідомлення.
4. Доручити Комишувахській селищній раді здійснити розрахунок розміру орендної плати і надати до райдержадміністрації розрахунок орендної плати та реквізити для перерахування плати.
5. ФГ «Біта» у місячний термін укласти договір оренди земельних часток (паїв) з райдержадміністрацією, форма якого затверджена Наказом Держкомзему України від 17.01.2000р. № 5.
6. Комишувахській селищній раді зареєструвати договір оренди земельних часток (паїв), які невитребувані їхніми власниками, та розташовані єдиним земельним масивом, у порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів від 24.01.2000р. № 119.
7. У разі невиконання одного з пунктів цього розпорядження воно втрачає чинність.
Вказане розпорядження підписано головою Попаснянської районної державної адміністрації Власенком Р.Г.
В якості додатку до розпорядження складено перелік Власників сертифікатів невитребуваних паїв, які померли на території Комишуваської селищної ради» наступного змісту:
ОСОБА_19 - сертифікат НОМЕР_1, номер масиву НОМЕР_7, номер паю НОМЕР_8, площа 12,17га;
ОСОБА_20 - сертифікат НОМЕР_2, номер масиву НОМЕР_7, номер паю НОМЕР_9, площею 10,89 га;
ОСОБА_21 - сертифікат НОМЕР_3, номер масиву НОМЕР_7, номер паю НОМЕР_10, площею 12,1 І га;
ОСОБА_17 - сертифікат НОМЕР_4, номер масиву НОМЕР_7, номер паю НОМЕР_11, площею 13,21 га;
ОСОБА_22 - сертифікат НОМЕР_5, номер масиву НОМЕР_7, номер паю НОМЕР_12, площею 14,34 га;
ОСОБА_23 - сертифікат НОМЕР_6, номер масиву НОМЕР_7, номер паю НОМЕР_13, площею 11,14 га.
Разом - 73,86 га.
На підставі зазначеного розпорядження, 22.03.2016 між Попаснянською районною державною адміністрацією - військово-цивільною адміністрацією в особі голови районної державної адміністрації - керівника районної ВЦА, як орендодавцем, та ФГ "Біта", як орендарем, укладено договір оренди земельних часток (паїв), за яким орендодавець передає, а орендар приймає в оренду невитребувані земельні частки (паї) у складі єдиного земельного масиву загальною площею 73,86 умовних кадастрових гектарів, в. т.ч. 73,86 га - рілля, яке розташовано у масиві №96 згідно з Проектом роздержавлення та приватизації земель КСП «Забойщик», без визначення меж в натурі (на місцевості) та місцезнаходження земельних часток (паїв). Ці земельні частки (паї) розташовані за межами населених пунктів на території, що за даними Державного земельного кадастру враховуються в межах Комишуваської селищної ради Попаснянського району.
За умовами п. 2 договору земельні частки (паї) передаються в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення, що є не витребуваними по сертифікатам згідно з Проектом роздержавлення та приватизації земель КСП «Забойщик». Земельні частки(паї) передаються в оренду на підставі розпорядження Голови РДА від 29.02.2016р. № 52.
За користування вказаними в Договорі земельними частками Орендар сплачує орендну плату у сумі 35 617,06 грн. за рік, яка перераховується у безготівковому порядку на розрахунковий рахунок Комишуваської селищної ради рівними частками у сумі 2968,08 грн. щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Орендна плата підлягає індексації з урахуванням індексів інфляції. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня в розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення або погашення боргу, яка нараховується на суму заборгованості, за кожний день прострочення у сплаті, відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України (п. 2.2.договору).
Договір укладено Сторонами на 10 років. Договір може бути припинений у будь-який час за взаємною згодою сторін. В зв'язку з тим, що орендовані земельні частки (паї) є не витребуваними по сертифікатам на право на земельну частку (пай), в разі бажання власників сертифікатів на земельну частку (пай) КСП «Забойщик» одержати свій пай в натурі на цих землях вони його отримують, а в договір вносяться відповідні зміни. При цьому Орендарю надається можливість закінчити цикл вирощування сільськогосподарських культур.
До договору додано план земель масиву НОМЕР_7, розрахунок розміру орендної плати з 22.03.2016р. за земельну ділянку, надану ФГ «Біта» згідно договору № 121/16 від 22.03.2016р.; розрахунок вартості 1га ріллі до договору.
Договір зареєстрований Комишувахською селищною радою Попаснянського р-ну Луганської області, про що вчинено запис від 22.03.2016р. за № 121/16.
Сторонами 22.03.2016 складено та підписано акт прийому-передачі земельних часток (паїв).
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість апеляційної скарги Першого заступника Прокурора Луганської області, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 статті 2 Земельного кодексу України об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Об'єктами оренди, за положеннями статті 3 Закону України "Про оренду землі", є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Згідно з приписами ч.ч.1,2 ст.116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до статті 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно із частиною 3 статті 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: ведення водного господарства; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; індивідуального дачного будівництва.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, відповідно до ст.124 Земельного кодексу України, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Поряд з цим, Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995 №720/95 було передбачено порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям.
Як визначено у пунктах 1, 6 наведеного Указу паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). У разі виходу власника земельної частки (паю) з колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства за його заявою здійснюється відведення земельної ділянки в натурі в установленому порядку і видається державний акт на право приватної власності на цю земельну ділянку.
Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначено Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).
Відповідно до ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» нерозподілені не витребувані земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
З викладеного вбачається, що нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки не є землями державної чи комунальної власності, а перебувають лише у розпорядженні відповідних рад та адміністрацій, а відтак надання таких ділянок у користування здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування відповідно до наданих їм повноважень до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку.
При цьому, власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Зокрема, п.3 Розпорядження № 52 від 29.02.2016р. такий обов'язок був покладений на орендаря (відповідача 2).
Земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
На відміну від земельної ділянки, земельна частка (пай) є умовною часткою земель, які належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, розмір якої визначений в умовних кадастрових гектарах. Місцезнаходження та межі такої земельної частки (паю) не визначені.
Однак, враховуючи положення Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", право здійснювати розпорядження належними земельними частками (паями), які є умовною часткою земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, та закріплені за відповідним громадяниномнадано законодавцем саме громадянину - власнику такого сертифікату.
Натомість розпорядження не витребуваною земельною ділянкою, враховуючи ст.13 Закону, такому власнику земельної частки (паю) не належить, оскільки такі повноваження з передачі в оренду невитребуваних земельних ділянок надані відповідним державним адміністраціям.
Про перевищення своїх повноважень органом державної влади, щодо передачі в оренду земельної частки(паю), також свідчить зміст Перехідних положень Закону України «Про оренду землі», щодо права громадян -власників сертифікатів на право на земельну частку (пай) до виділення їм у натурі (на місцевості) земельних ділянок на укладання договорів оренди земель сільськогосподарського призначення, місце розташування яких визначається з урахуванням вимог раціональної організації території і компактності землекористування, відповідно до цих сертифікатів з дотриманням вимог цього Кодексу.
Після виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін. Припинення дії договору оренди допускається лише у випадках, визначених цим Законом.
Отже, сертифікат на право на земельну ділянку частку (пай) прирівняний до правовстановлюючих документів, та засвідчує право власників таких сертифікатів які взяли участь у розподілі земельних часток, самостійно володіти, користуватися та розпоряджатися земельною часткою (паєм), що узгоджується з положеннями п.3 Указу Президента України № 1529/99 від 03.02.1999 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки».
Як вже зазначалося, додатком до розпорядження № 52 від 29.02.2016р. є перелік власників сертифікатів невитребуваних паїв, які померли на території Комишувахської селищної ради.
В зазначеному додатку визначено перелік громадян-власників сертифікатів в кількості 6(шести) осіб, земельні частки(паї) яких у кількості 6(шести) штук вказаним розпорядженням були визнані невитребуваними, та з посиланням на ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» вирішено передати в оренду відповідачу 2.
В наведеному переліку, окрім прізвищ власників земельних паїв та реквізитів сертифікатів, також зазначалася площа по кожній земельній ділянці та номер масиву, оформлення права власності на яку належало кожному громадянину-власнику сертифікату. Загальна площа невитребуваних земельних часток (паїв) вказаних у переліку громадян-власників сертифікатів складає 73,86га, що зокрема, відповідає площі невитребуваних земельних часток (паїв), які на виконання вказаного розпорядження та в подальшому укладеного між сторонами договору оренди було передано в користування ФГ «Біта».
Проте, як свідчать матеріали справи та встановлено місцевим господарським судом, у відповідності до розпорядження голови Попаснянської районної державної адміністрації від 29.02.2016р. №52 та укладеного на підставі розпорядження договору, були визнані не витребуваними та передані в оренду земельні частки (паї) громадян-власників сертифікатів, у відповідності до переліку наведеного в додатку до розпорядження на загальну площу 73,86га, більшість спадкоємців яких на час укладення договору, земельні частки яких визначалися не витребуваними, вже оформили своє право власності/оформились в правах наслідування, отримавши державні акти про право власності на земельні ділянки.
Приймаючи оспорюване розпорядження та укладаючи оспорюваний договір, Райдержадміністрацією не було з'ясовано питання та не здійснено належного аналізу можливості та правомірності надання статусу невитребуваних земельним часткам (паям), на які видані сертифікати, а також наявності, виходячи з зазначеного, у Райдержадміністрації повноважень на передачу цих земельних часток(паїв) в оренду.
Вказане підтверджується і змістом розпорядження Попаснянської районної державної адміністрації від 20.10.2017 № 525, що прийнято після порушення судом провадження у цій справі, яким внесено зміни до оспорюваного розпорядження від 29.02.2016 № 52 (акту, який вже вичерпав свою дію).
З огляду на наведене, судова колегія приходить до висновку, що райдержадміністрація, приймаючи розпорядження №52 від 29.02.2016р. та укладаючи з відповідачем оспорюваний договір оренди від 22.03.2016р., перевищила надані їй повноваження, та в порушення приписів Земельного кодексу України, ст.13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" розпорядилася земельними частками загальною площею 73,86 умовних кадастрових гектарів, рілля.
Відповідно до частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України, підставами недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину сторонами (стороною) вимог, які встановлені частинами першою третьою, пятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу України.
Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, зокрема, зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
За своєю правовою природою договір, укладений між Попаснянською районною державною адміністрацією Луганської області та ФГ «Біта», є правочином.
Посилання відповідачів на ту обставину, що спірний договір оренди є саме договором оренди земельних часток (паїв) та укладений у повній відповідності до вимог Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», зокрема ст.13 цього Закону, не можуть бути прийняті судом як належні з огляду на наступне.
Як зазначалося вище, статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» сільським, селищним міським радам чи районним державним адміністраціям надані повноваження передавати в оренду для використання за цільовим призначенням нерозподілені не витребувані земельні ділянки на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.
Отже, в даному випадку, райдержадміністрація могла розпорядитися саме земельними ділянками, які не було витребувано, шляхом укладання договору оренди землі (як зазначено у ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», а не земельними паями (право на розпорядженнями якими у райдержадміністрації відсутнє), оскільки за змістом наведеної норми права законодавцем визначений спеціальний суб'єктний склад у правовідносинах, повязаних із передачею в оренду не витребуваних земельних ділянок.
В свою чергу, державна адміністрація, приймаючи відповідне рішення про визнання земельних часток (паїв) не витребуваними та передання їх в оренду, пославшись на ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», своїм актом індивідуальної дії фактично реалізувала свої повноваження як розпорядника землі та відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог Земельного кодексу України.
Як вірно зазначено судом першої інстанції текст договору оренди земельних часток (паїв), який оспорює прокурор, відповідає тексту Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17.01.2000р. № 5 з подальшими змінами та доповненнями.
Проте, такий договір може укладатися, як зазначено у преамбулі Типового договору, між власником (власниками) земельної (земельних) часток (паїв), які виступають орендодавцями, та орендарем, який може бути як фізичною так і юридичною особою, і поширюється на підприємства, установи, організації, які використовують землі для сільськогосподарських потреб та громадян-власників сертифікатів на право на земельну ділянку.
Отже, Попаснянська Райдержадміністрація не мала повноважень на укладення договору оренди земельних часток (паїв) від 22.03.2016р., що свідчить про помилковість доводів відповідачів щодо правомірності укладення між сторонами оспорюваного договору.
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою, які спрямовані на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування визначено Законом України «Про землеустрій», відповідно до положень ст.ст.20,25 якого, землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності, в тому числі, в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування.
Згідно з приписами статті 50 вказаного Закону, у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок повинні складатися проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Як свідчать матеріали справи, акт встановлення меж земельних ділянок, що передані в оренду відповідачу у вигляді земельних часток (паїв), не розроблявся, кадастровий план на земельну ділянку площею 73,86 га не складався. В додатках до договору наявні лише план-схема масиву НОМЕР_7, та розрахунок орендної плати за земельну ділянку та розрахунок вартості 1 га ріллі.
Отже, у разі передачі в оренду земельних ділянок без затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок чи технічної документації із землеустрою із встановленням меж земельних ділянок в натурі на місцевості, такі об'єкти оренди є невизначеними, неможливо достовірно встановити їх площу, межі і місце розташування на місцевості.
Враховуючи наведене, судова колегія погоджується з доводами Прокурора та приходить до висновку про їх правомірність та наявність підстав для визнання недійсним договору оренди земельних часток (паїв) від 22.03.2016р., зареєстрованого за № 121/16.
Відповідно до ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
У звя'зку із визнанням договору оренди недійсним, вимога про зобов'язання фермерського господарства «Біта» повернути Попаснянській районній державній адміністрації - Попаснянській районній військово-цивільній адміністрації не витребувані земельні частки (паї) у складі єдиного земельного масиву загальною площею 73,86 умовних кадастрових гектарів, також підлягає задоволенню.
За результатами апеляційного провадження, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено неправильне застосуванння судом першої інстанції норм матеріального права, що відповідно до ст.ст. 277 Господарського процесуального кодексу України є підставою для скасування рішення господарського суду Луганської області від 19.12.2017р. у справі № 913/599/17 із прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області повністю.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати за апеляційний перегляд рішення господарського суду Луганської області від 19.12.2017р. у даній справі покладаються на відповідачів в рівних частках.
Проте, судова колегія зауважує, що звертаючись до суду з позовною заявою прокурором сплачено судовий збір у розмірі більшому, ніж встановлений.
При зверненні із відповідним позовом до суду Прокуратурою Луганської області судовий збір був сплачений як за дві немайнові вимоги та одну майнову в загальній сумі 21 007,04грн. згідно з платіжним дорученням № 775 від 18.07.2017р.
Вирішуючи спір, судом першої інстанції не враховано того, що судовий збір з позовної заяви про повернення майна визначається з урахуванням вартості спірного майна лише у позадоговірних зобов'язаннях (постанова Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 21.02.2013р.).
Натомість, вимога у даній справі повернути земельні частки, яка є похідною від вимоги про визнання недійсним договору оренди земельних часток (паїв), свідчить про існування між сторонами саме договірних правовідносин .
Отже, судовий збір мав розраховуватися виходячи з трьох вимог немайнового характеру та підлягав сплаті в сумі 4 800,00 грн.
Звертаючись з апеляційною скаргою, прокурором сплачено судовий збір в сумі 31510,56 грн. згідно платіжного доручення № 8 від 15.01.2018р., що складає 150% від суми судового збору, сплаченого при зверненні з позовом, також у розмірі більшому, ніж встановлений Законом.
Проте, відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 129, 270, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Луганської області на рішення господарського суду Луганської області від 19.12.2017 у справі №913/599/17 задовольнити.
Рішення господарського суду Луганської області від 19.12.2017(повний текст складено 28.12.2017) у справі №913/599/17 скасувати.
Ухвалити нове рішення по справі, яким позовні вимоги керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області задовольнити.
Визнати недійсним розпорядження голови Попаснянської районної державної адміністрації - керівника Попаснянської районної військово-цивільної адміністрації від 29.02.2016 №52 "Про надання в оренду не витребуваних земельних часток (паїв)" фермерському господарству "Біта".
Визнати недійсним договір оренди земельних часток (паїв), укладений 22.03.2016 між Попаснянською районною державною адміністрацією - Попаснянською районною військово-цивільною адміністрацією та Фермерським господарством "Біта", зареєстрований Комишувахською селищною радою за №121/16 від 22.03.2016.
Зобов'язати Фермерське господарство "Біта" смт. Комишуваха Луганської області повернути Попаснянській районній державній адміністрації - Попаснянській районній військово-цивільній адміністрації м.Попасна Луганської області не витребувані земельні частки (паї) у складі єдиного земельного масиву загальною площею 73,86 умовних кадастрових гектарів, передані йому в оренду на підставі договору оренди земельних часток(паїв), зареєстрованого Комишувахською селищною радою за №121/16 від 22.03.2016.
Стягнути з Попаснянської районної державної адміністрації - Попаснянської районної військової цивільної адміністрації м.Попасна Луганської області на користь Прокуратури Луганської області м. Сєвєродонецьк Луганської області 2400,00 грн. витрат по сплаті судового збору за звернення з позовом, 3600,00грн. за звернення з апеляційною скаргою.
Стягнути з Фермерського господарства "Біта" смт. Комишуваха Луганської області на користь Прокуратури Луганської області м. Сєвєродонецьк Луганської області 2400,00 грн. витрат по сплаті судового збору за звернення з позовом, 3600,00грн. за звернення з апеляційною скаргою.
Доручити господарському суду Луганської області видати відповідні накази.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
В судовому засіданні 27.03.2018р. було оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови складено 29.03.2018р.
Головуючий суддя Н.М. Дучал
Судді: Н.В. Будко
Т.Д. Геза
Надруковано 13 екз.:
1-Прокуратурі Луганської області,
1-Лисичанській місцевій прокуратурі,
1-позивачу; 2-відповідачам;
7-третім особам;1-у справу.