
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 766/21319/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції:Хайдарова І.О.Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів – Джабурії О.В.,
- ОСОБА_1,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 13 грудня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
05 грудня 2017 року ОСОБА_2 звернулась до Херсонського міського суду Херсонської області з позовом, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови їй у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області про розмір грошового забезпечення №811/19/01-2017 від 04.05.2017 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок раніше призначеної їй пенсії починаючи з 01.01.2016 року на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області про розмір грошового забезпечення №811/19/01-2017 від 04.05.2017 року та додаткових видів грошового забезпечення встановлених постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 13.03.2015 року та постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 22.10.2015 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.01.2016 року, в розмірі 30 788,14 грн., без обмеження максимально граничного розміру пенсії, встановленого Законом України "Про реформування пенсійної системи", Законом України "Про Державний бюджет на 2017 рік", яке складається з наступних одиниць: посадовий оклад 2400,00 грн., оклад за спеціальним званням 1400,00 грн., надбавка за стаж служби 1900,00 грн., 100% надбавка за особливі умови служби 5700,00 грн., 10% надбавка за таємність 240,00 грн., 118% премії 13735.20 грн., винагорода 5412,94 грн.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 зазначила, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок її пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області №811/19/01-2017 від 04.05.2017 року та з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, встановлених постановами Суворовського районного суду м.Херсона по справах № 668/2677/15-а та № 668/12403/15-а.
Відповідач заперечував проти позову, зазначаючи, що на даний час відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 13 грудня 2017 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким в задоволені позову відмовити. Зокрема, апелянт зазначає, що постанову Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення поліцейських, оскільки цим нормативно – правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше. А тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі положень ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Також апелянт зазначає, що здійснення перерахунку пенсії позивача за наданою довідкою, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які в довідці відсутні, суперечать нормам чинного законодавства.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст.311 КАС України у зв'язку із відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі про слухання за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.
29 грудня 2010 року ОСОБА_2 звільнена зі служби в органах МВС України.
З 30 грудня 2010 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію у розмірі 88% від суми грошового забезпечення, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
04.05.2017 року ліквідаційною комісією УМВС в Херсонській області позивачу видана довідка № 811/19/01-2017 щодо грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яку прирівняно до грошового забезпечення поліцейських та направлено цю довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, однак відповідачем не здійснено відповідного перерахунку.
Листом від 01.12.2017 р. за №602/Ж-99-1 управління ПФУ повідомило позивача, що відсутні підстави для перерахунку його пенсії, так як з 01.01.2017 р. Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 р. №1774-VIII внесено зміни в ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII, якими передбачено, що всі призначенні за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення на сьогодні не прийнято.
Згідно з довідкою ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області № 811/19/01-2017 від 04.05.2017 року, виданої позивачу, відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, наказу МВС від 06.04.2016 року № 260, розмір грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01 січня 2016 року за посадою слідчого відділення Комсомольського РВ Херсонського ГУ УМВС становить: посадовий оклад: 2400,00 грн., оклад за спеціальним званням лейтенант міліції – 1 400,00 грн., надбавка за стаж служби – 1 900 грн., премія – 160,17 грн.; усього – 5 860,17 грн. (а.с. 7).
Крім того, позивач вважає, що при здійсненні розрахунку повинні бути враховані й додаткові види грошового забезпечення, встановлені постановою Суворовського районного суду м.Херсона від 20.10.2015 року по справ № 668/12403/15-а та постановою суворовського районного суду м.Херсона від 13.03.2015 року по справі № 668/2677/15-а у наступних розмірах: 100% надбавка за особливі умови служби - 5700,00 грн., 10% надбавка за таємність - 240,00 грн., 118% премії 13 735.20 грн., винагорода 5 412,94 грн.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відмовляючи в проведені перерахунку пенсії позивачу, відповідач діяв всупереч норм чинного законодавства.
Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ), яким державою гарантується гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Так, ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом доповнено ст.63 Закону № 2262-ХІІ новою частиною, в якій зазначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України, постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Аналіз наведених правових норм з урахуванням обставин справи дає підстав для висновку про наявність формальної підстави для здійснення ОСОБА_2 перерахунку пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області.
Разом з тим, колегія суддів враховує, що відповідно до пункту 4 Порядку № 45 якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
З довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України № 811/19/01-2017 від 04.05.2017 року вбачається, що загальний розмір грошового забезпечення слідчого Комсомольського РВ Херсонського МУ УМВС станом на 01.01.2016 року складає 5 860,17 грн.
Розмір грошового забезпечення, встановлені постановою Суворовського районного суду м.Херсона від 20.10.2015 року по справ № 668/12403/15-а та постановою Суворовського районного суду м.Херсона від 13.03.2015 року по справі № 668/2677/15-а, з якого позивачу виплачується пенсія, складає 10 825,88 грн. (а.с.9-13).
Враховуючи, що внаслідок перерахунку пенсії позивача відповідно до довідки ліквідаційної комісії ГУМВС в Херсонській області її розмір буде очевидно меншим, ніж розмір пенсії, яку отримує позивач, відсутні підстави для проведення перерахунку та пенсія має виплачуватися в раніше встановленому розмірі.
Відтак, відсутні підстави вважати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії.
Позивач вимагає від ГУ ПФУ у Херсонській області включення до грошового забезпечення поліцейського, визначеного довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС в Херсонській області, інші види грошового забезпечення, встановлені їй, як працівнику ОВС, з врахуванням яких вона отримує пенсію на теперішній час.
Судова колегія вважає такі вимоги необґрунтованими та незаконними на підставі наступного.
Згідно з абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як вбачається з довідки № 811/19/01-2017 грошове забезпечення слідчого складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавкою за стаж служби у розмірі 50% та премією у розмірі 2,81%.
Оскільки надбавка за особливі умови служби у розмірі 100%, надбавка за таємність у розмірі 10% та винагорода, які отримувала позивач на момент виникнення у неї права на перерахунок пенсії, не виплачуються поліцейським, що вбачається з довідки № 811/19/01-2017 від 04.05.2016, тому ці надбавки та винагорода не можуть бути враховані для обчислення грошового забезпечення при перерахунку пенсії ОСОБА_2
Крім того, судова колегія враховує, що відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія при перерахунку пенсії враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Так, Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі довело до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема максимальний розмір премії слідчого в регіонах становить 2,81%, як вірно зазначено в довідці, наданої позивачу.
Отже, вказаний розмір премії 2,81% є максимальним розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 118%, яку раніше отримував позивач, немає.
Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку, що відповідач не має права включати до сум грошового забезпечення при здійснені перерахунку пенсії інші суми, ніж ті, які зазначені в довідці. Оскільки надбавка за особливі умови служби у розмірі 100%, надбавка за таємність у розмірі 10%, винагорода у розмірі 5 412,94 грн. та премія у розмірі 118% - 13 735,20 грн. не є складовими грошового забезпечення слідчого станом на 01 січня 2016 року та не зазначені у довідці, виданої ліквідаційною комісією УМВС, відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням вказаних сум, та як наслідок, для задоволення позову ОСОБА_2М в цій частині.
Суд першої інстанції не звернув уваги на вказані обставини, не врахував наведені норми права, в зв’язку з чим прийшов до помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
На підставі викладеного постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у позові ОСОБА_2 в повному обсязі
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області – задовольнити.
Постанову Херсонського міського суду Херсонської області 13 грудня 2017 року – скасувати з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову ОСОБА_2 в повному обсязі.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 29 березня 2018 року.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: К.В.Кравченко