
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/3199/17 Суддя (судді) першої інстанції: Василенко Г.Ю.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Степанюка А.Г., секретаря Антоненко К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства «Автомагістраль» на Постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року за адміністративним позовом Приватного підприємства «Автомагістраль» до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області про визнання протиправною та скасування Постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій вона просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Відповідачем проведено планову перевірку Позивача з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, за результатами якої складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 18 серпня 2017 року.
18 серпня 2017 року Відповідачем складено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Крім того, Відповідачем 18 серпня 2017 року щодо Позивача складено Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (а.с. 54-55).
На підставі Акта перевірки, Припису та Протоколу, Відповідачем 30 серпня 2017 року прийнято Постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №39-ю/1006-7-18/2380-17, в якій зазначено, що на час проведення перевірки на об'єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги (Р-49) Васьковичі - Шепетівка на ділянці км 81+400 - км 85+200, Ємільчинський район, Житомирська область» Позивачем, як підрядною організацією, не надано проекту виконання робіт (ПВР), який розробляється на основі робочої документації та проекту організації будівництва і визначає та деталізує технологію, організацію та умови виконання будівельних робіт, чим порушено п. 4.5 ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва», пп.пп. 1.1.3, 1.1.4, 1.1.5 ВБН В.2.3-218-171-2002 «Спорудження земляного полотна автомобільних доріг» та вимоги затвердженої проектної документації, зазначеної у Томі 6 «Організація будівництва» (шифр 2664-ОБ, арк. 5). Також, перевіркою на об'єкті: «Капітальний ремонт автомобільної дороги (Р-49) Васьковичі - Шепетівка на ділянці км 81+400 - км 85+200, Ємільчинський район, Житомирська область» встановлено суттєве відхилення від затвердженої замовником проектної документації, тому як проектом передбачено улаштування об'їзної дороги (через села Сербо-Слобідка, Варварівка та Радичі) на період капітального ремонту, проте станом на 18.08.2017 року роботи з улаштування об'їзної дороги не виконано, рух транзитного транспорту проходить через дорожнє покриття, на якому виконуються роботи з капітального ремонту, чим порушено вимоги ст.ст. 9, 11, 27 Закону України «Про архітектурну діяльність», вимоги затвердженої проектної документації, зазначеної у Томі 6 «Організація будівництва» (організація дорожнього руху, схема організації руху транзитного транспорту на період будівництва (об'їзд) шифр 2664-ОБ) та у Томі 5 «Штучні споруди. Міст через рівчак на км. 84+574,77. Пояснювальна записка, відомості, робочі креслення комплекту КЗ» (шифр 2664-0.2-ПЗ.К.КЗ, арк. 18), у зв'язку чим Позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 8 частини третьої ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено на нього штраф у сумі 75780,00 грн.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про основи містобудування» від 16.11.1992 № 2780-XII, державне регулювання у сфері містобудування здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою та Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.
Згідно з частиною першою ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року № 3038-VI (надалі - Закон № 3038-VI), державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт; Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 (надалі - Порядок), державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Згідно з п. 3 Порядку, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється посадовими особами органів державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до їх посадових інструкцій та функціональних повноважень.
Відповідно до п. 5 Порядку, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Згідно з п. 6 Порядку, плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником такого органу.
Відповідно до п. 16 Порядку, за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
Згідно з п. 17 Порядку, зокрема у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).
Відповідно до п. 20 Порядку, протокол протягом трьох днів після його складення та всі матеріали перевірки подаються керівникові відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю або його заступникові для винесення постанови про накладення штрафу, передбаченої законодавством України.
Згідно з п. 3.2.13 ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва», проект виконання робіт (надалі - ПВР) - це вид проектно-технологічної документації, яка розробляється на основі робочої документації та проекту організації будівництва і визначає та деталізує технологію, організацію та умови виконання будівельних робіт.
Відповідно до п. 5.3.1 ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва», ПВР має містити рішення з технології та організації виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва або окремих його черг, пускових комплексів, окремих видах чи етапах робіт, а також перелік необхідної виконавчої документації; ПВР розробляється на підставі робочої документації та ПОБ (проект організації будівництва) і має передбачати заходи із забезпечення якісного, безпечного і своєчасного виконання робіт з дотриманням вимог 4.2; при розробленні ПВР до уваги беруться характеристики матеріалів і конструкцій, задіяних будівельних машин, обладнання, технічних засобів, а також умови виконання робіт.
Згідно з пунктами 5.3.3, 5.3.5 ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва», перелік ПВР, необхідних для будівництва об'єкта, та ступінь їх деталізації встановлюється з урахуванням обсягів робіт, їх складності та ступеня механізації, розподілу між виконавцями, поетапних змін виробничих умов, категорії складності об'єкта будівництва, категорії відповідальності окремих конструкцій тощо; будівельні роботи виконують на підставі ПВР та/або технологічних карт; ПВР розробляє будівельна організація на види та етапи робіт, які вона виконує; для складних видів робіт ПВР може розроблятися із залученням проектних організацій (у тому числі у складі проектної документації) або науково-дослідних організацій відповідного напряму діяльності; ПВР повинен бути узгоджений з ПОБ за основними показниками: межі будівельного майданчика, прийняті методи будівництва, принципові рішення з організації і послідовності робіт, вимоги щодо міцності, стійкості та надійності об'єкта будівництва, вимоги комплексної безпеки будівництва.
Відповідно до пп.пп. 1.1.3, 1.1.4, 1.1.5 ВБН В.2.3-218-171-2002 «Спорудження земляного полотна автомобільних доріг», проект виконання робіт (далі - ПВР) розроблює генеральний підрядник відповідно до вимог ДБН А.3.1-5 на кожний рік будівництва і узгоджує із замовником та субпідрядними організаціями. Розробники ПВР повинні мати ліцензію на цей вид проектування. Для складних ділянок зосереджених робіт можливе розроблення окремих ПВР. ПВР уточнює і деталізує заходи, які прийняті у ПОБ. Положення затвердженого ПОБ можна змінювати тільки в тому випадку, якщо це забезпечує зниження вартості робіт, скорочення строків будівництва, підвищення продуктивності праці і покращення якості земляного полотна. Зміни необхідно погодити з проектною організацією розробником ПОБ і організацією, яка його затвердила; при розробленні ПВР особлива увага приділяється: уточненню розподілу земляних мас на основі можливої зміни умов відведення земель; уточненню методів виконання робіт; вибору засобів механізації і комплектування загонів та підрозділів з урахуванням кількості і структури парку машин та механізмів, які є в будівельній організації; детальному розрахунку потреби трудових і матеріально-технічних ресурсів; складанню детальних календарних планів використання машин і механізмів; прив'язці типових технологічних карт та розроблюванні нових на складні види робіт і на роботи, які виконують за новими методами або новими машинами; складанню схем операційного контролю якості; розробленню заходів стосовно цілорічного ведення земляних робіт; розробленню заходів із захисту навколишнього природного середовища та охорони праці; при розробленні ПВР потрібно використовувати типові технологічні схеми і карти з будівництва земляного полотна, які розроблені науково-дослідними інститутами, організаціями і нормативно-дослідними станціями, шляхом прив'язки їх до місцевих умов.
Як вбачається з Розділу 10 Тома 5 Робочого проекту на капітальний ремонт автомобільної дороги (Р-49) Васьковичі - Шепетівка на ділянці км 81+400 - км 85+200, Житомирської області, зокрема до початку робіт з капітального ремонту мосту, генпідрядник зобов'язаний розробити на стадії робочої документації проект виконання робіт (ПВР) і передбачити в ньому заходи, що забезпечують безпечне ведення будівельно-монтажних робіт і охорону праці.
Як зазначено у Розділі 2 Тома 6 Робочого проекту на капітальний ремонт автомобільної дороги (Р-49) Васьковичі - Шепетівка на ділянці км 81+400 - км 85+200, Житомирської області, зокрема в цілях планомірного розгортання будівельно-монтажних робіт та забезпечення взаємозв'язаних між собою дій всього будівельного комплексу в підготовчий період треба виконати такі організаційно-технічні заходи, що зможуть забезпечити здійснення будівництва автомобільної дороги директивними темпами. Ця робота повинна бути виконана шляхом проведення загальної організаційно-технічної підготовки, до якої входить розробка ПВР, підготовка будівельних організацій до виконання БМР і інше.
Позивачем в апеляційній скарзі зазначено, що під час проведення перевірки ним надано проект виконання робіт, проте, докази зазначеного в матеріалах справи відсутні.
Згідно з частиною першою ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 року № 687-XIV (надалі - Закон № 687-XIV), будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до п. 11 частини першої ст. 1 Закону № 3038-VI, проектна документація - затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об'єктів будівництва.
Згідно з частинами першою - четвертою ст. 11 Закону № 3038-VI, під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд; технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат; авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об'єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими ними особами; авторський нагляд здійснюється відповідно до законодавства та договору із замовником; у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення особа, яка здійснює авторський або технічний нагляд, повідомляє про це замовника і орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 27 Закону № 687-XIV, замовники та підрядники під час створення об'єкта архітектури зобов'язані, зокрема забезпечувати будівництво об'єктів архітектури згідно з робочою документацією, застосовувати будівельні матеріали, вироби і конструкції, які відповідають державним стандартам, нормам і правилам і такі, що пройшли сертифікацію, якщо вона є обов'язковою.
Як вбачається з Розділу 4 Тома 6 Робочого проекту на капітальний ремонт автомобільної дороги (Р-49) Васьковичі - Шепетівка на ділянці км 81+400 - км 85+200, Житомирської області, у зв'язку з тим, що проектом передбачається влаштування нового мосту через рівчак довжиною 6,6 м та капітальним ремонтом покриття з фрезуванням та влаштуванням щебеневих шарів, будівельні роботи під рухом виконати неможливо. Тому на час капітального ремонту автомобільної дороги проектом передбачено улаштування об'їзної дороги (через села Сербо-Слобідка, Варварівка та Радичі), яка показана на схемі організації руху транзитного транспорту.
Будь-які докази, що у зазначений робочий проект внесено зміни у відповідності до вимог Закону України «Про архітектурну діяльність» в матеріалах справи відсутні, у зв'язку з чим Позивачем порушено вимоги проектної документації на капітальний ремонт автомобільної дороги (Р-49), якою визначено улаштування об'їзної дороги на час капітального ремонту.
Згідно з п. 8 частини третьої ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 року № 208/94-ВР, суб'єкти містобудування, які виконують будівельні роботи, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил або затверджених проектних рішень - у розмірі сорока п'яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
У зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржена Позивачем Постанова Відповідача є правомірною.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Автомагістраль» залишити без задоволення, а Постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.
Постанову складено в повному обсязі 28.03.2018 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Кузьменко В.В.
Степанюк А.Г.