
Справа № 755/14112/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" березня 2018 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Виниченко Л.М.,
за участі секретаря Гноілек М.В..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу № 755/14112/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій і бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського районного суду міста Києва з адміністративним позовом у якому просить визнати протиправними дії та бездіяльність ГУ ПФУ в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року; зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» з урахуванням наданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України Довідки від 23.05.2017 року № 22/6-4737 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру загального розміру усіх пенсійних виплат; зобов'язати відповідача негайно надати йому детальний розрахунок фактично перерахованої пенсії з 01.01.2016 року, негайно виконати судове рішення та встановити контроль за виконанням рішення суду.
В обґрунтування вимог позивач посилається на те, що він неодноразово звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявами про здійснення перерахунку пенсії, однак відповідачем незаконно було відмовлено у здійсненні такого перерахунку, що підтверджується листом ГУ ПФУ в м. Києві.
Позивач зазначає, що він не погоджується із висновками Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії, вважає такі дії протирічать Конституції України та Законам України.
За результатами розгляду позовної заяви ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 17.10.2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 у частині заявлених вимог з 01.01.2016 року по 17.03.2017 року залишено без розгляду на підставі норм ст. ст. 99, 100 КАС України у редакції, що діяла на час розгляду справи.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 17.10.2017 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій і бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково; визнано протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 18.03.2017 року на підставі довідки виданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2017 № 22/6-4737. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268» з урахуванням довідки виданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2017 № 22/6-4737 за посадою заступника начальника управління по розслідуванню особливо тяжких злочинів та вчинені організованого злочину групами - начальник відділу зонального контролю ГСУ МВС України / Заступник начальника управління Апарат Національної поліції, починаючи з 18 березня 2017 року без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2018 року вищевказана постанова Дніпровського районного суду м. Києва від 17.10.2017 року залишена без змін (а.с. 151-156).
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2018 року зазначена вище ухвала Дніпровського районного суду м. Києва від 17.10.2017 року скасована, справа направлена до Дніпровського районного суду м. Києва для продовження розгляду (а.с. 148-150).
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, позивач подав заяву з проханням провести судове засідання без його участі.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Згідно частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України ОСОБА_1 була видана довідка від 23.05.2017 року № 22/6-4737 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року за посадою заступника начальника управління по розслідуванню особливо тяжких злочинів та вчинені організованого злочину групами - начальник відділу зонального контролю ГСУ МВС України / Заступник начальника управління Апарат Національної поліції (а.с. 37).
08.08.2017 року з метою захисту своїх пенсійних прав позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про здійснення перерахунку пенсії, в якій вимагав поновити його порушені пенсійні права шляхом здійснення йому перерахунку та виплати пенсії на підставі вищевказаної довідки про розмір грошового забезпечення від 23.05.2017 року № 22/6-4737 з 01.01.2016 року.
Листами від 02.08.2017 року № 18342/03 та від 23.08.2017 року № 20163/03/Л-1708 ГУ ПФУ в м. Києві ОСОБА_1 було поінформовано про те, що питання перерахунку та виплати перерахованої пенсії з розміру грошового забезпечення, відповідно довідки, що надійшла до Управління 27.07.2017 року за № 14533/04, буде забезпечено після виділення коштів Державного бюджету України. При цьому дата такого виділення та дата перерахунку пенсії позивача у листі ГУ ПФУ в м. Києві не вказана.
Суд приходить до висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 23.05.2017 року № 22/6-4737, виходячи з наступного.
За нормою частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Положенням ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та пенсіонерів МВС, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності з 03.12.2015 р. та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 року № 947, чинною станом на 01.01.2016 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про те, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, що є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Відповідно ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Згідно п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Разом з тим, враховуючи вимоги вищенаведеного чинного законодавства, суд прийшов до висновку про те, що відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності від 23.05.2017 № 22/6-4737.
Щодо порядку проведення такого перерахунку пенсії позивача, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно ч. 1 ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС Україниє обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Із досліджених судом листів ГУ ПФУ в м. Києва від 02.08.2017 року № 18342/03 та від 23.08.2017 року № 20163/03/Л-1708 убачається, що ОСОБА_1 фактично було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на здійснення перерахунку пенсії після виділення коштів з Державного бюджету, при цьому дата такого виділення та дата перерахунку пенсії позивача не вказана.
Разом з тим, суд приходить до висновку про те, що ні положення ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а ні ч. 3 ст. 63 цього ж Закону, на підставі яких повинен бути здійснений перерахунок пенсії позивачу, не пов'язують такий перерахунок пенсії з виділенням додаткових коштів з Державного бюджету України. Вимоги про перерахунок пенсії носять імперативний, безумовний характер та покладаються саме на відповідача ГУ ПФ України в м. Києві.
Жодних доказів щодо правомірності відмови проведення перерахунку пенсії позивачу на виконання вимог ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідачем не надано.
Відповідно ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У даному випадку зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду. На думку суду позовні вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду є передчасними. Прийняте судом рішення повинно набрати законної сили, що стане підставою для його виконання. Дані про те, що відповідач не буде виконувати рішення суду на даний час відсутні.
Позивач також просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві негайно надати детальний розрахунок фактично перерахованої пенсії з 01.01.2016 року по даний час та негайно виконати судове рішення.
Відповідно положень п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Беручи до уваги, що предметом спору є проведення перерахунку пенсії, яка призначена та виплачується позивачу, вимоги у частині зобов'язання відповідача негайно виконати рішення суду, а також стосовно негайного надання детального розрахунку перерахованої пенсії задоволенню не підлягають, так як не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позову за період вимог з 01.01.2016 року по 17.03.2017 року. У решті частині заявлених вимог спір вирішений вищевказаною постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 17.10.2017 року.
Згідно посвідчення, позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 1), тому звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України, Законом України «Про Національну поліцію», Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постановою Кабінету Міністрів України № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», ст. ст. 1, 2, 5, 19, 25, 72-77, 241, 242, 243, 244, 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій і бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року по 17.03.2017 року на підставі довідки виданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2017 № 22/6-4737.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268» з урахуванням довідки виданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2017 № 22/6-4737 за посадою заступника начальника управління по розслідуванню особливо тяжких злочинів та вчинені організованого злочину групами - начальник відділу зонального контролю ГСУ МВС України / Заступник начальника управління Апарат Національної поліції, за період з 01.01.2016 року по 17.03.2017 року без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі його оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Сторони справи:
Позивач - ОСОБА_1, адреса проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1;
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, місце знаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069
Суддя