
Червоноармійський районний суд Житомирської області
Номер провадження 2/292/65/18 Справа № 292/71/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2018 року смт.Пулини
Червоноармійський районний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді Рябенької Т.С.
секретаря судового засідання Володіної В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт.Пулини справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району Житомирської області про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування,-
В С Т А Н О В И В :
У січні 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом до ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району Житомирської області, мотивуючи його тим, що рішенням восьмої сесії сьомого скликання ОСОБА_2 сільської ради від 07.10.2016 року задоволено його заяву і надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою з подальшим його погодженням у відповідних органах та поданням на затвердження сесією сільської ради. Будь-які підстави для відмови в наданні такого дозволу були відсутні. За його заявою від 16.03.2017 року землевпорядна організація приватне підприємство "АЮР ЗЕМЛЯ" виготовило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр.ОСОБА_1 загальною площею 2.0000 га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності категорії сільськогосподарського призначення в с.Цвітянка ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району Житомирської області. Вказаний проект пройшов державну експертизу, погоджений у встановленому законом порядку органами Держгеокадастру і визнаний таким, що відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам. Будь-які обмеження у використанні земельної ділянки відсутні. Даний проект із землеустрою перевірено та внесено до Державного земельного кадастру. Земельній ділянці присвоєно кадастровий номер - 1825482600:11:002:0001. Згідно протоколу від 20.03.2017 року погоджено межі земельної ділянки для відведення у власність. Даний протокол підписано всіма суміжними землевласниками, в тому числі і відповідачем. Актом прийому-передачі межових знаків на зберігання від 20.03.2017 року надану йому для ведення особистого селянського господарства земельну ділянку площею 2.0000 га закріплено в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка у кількості 6 штук. Власниками /користувачами суміжних земельних ділянок, в тому числі і відповідачем, претензій до існуючих меж не заявлено. Одержавши від землевпорядної організації проект із землеустрою, відповідно до ст.123 ЗК України він подав його відповідачу на затвердження, однак, в порушення закону, останній, не розглядаючи питання щодо затвердження проекту, з невідомих йому причин прийняв рішення про скасування раніше наданого дозволу на виготовлення проекту із землеустрою. Так, рішенням двадцять першої сесії сьомого скликання ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району Житомирської області від 29.09.2017 року скасовано дію рішення сесії ОСОБА_2 сільської ради від 07.10.2016 року "Про надання дозволу гр.ОСОБА_1 на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2.00 га для ведення особистого селянського господарства в межах села Цвітянка". Супровідний лист відповідача №1650 від 17.10.2017 року з копією вказаного рішення він отримав 27.10.2017 року. Вважає рішення відповідача від 29.09.2017 року в частині скасування дозволу на виготовлення проекту із землеустрою гр.ОСОБА_1 незаконним, оскільки ним порушено його права (в тому числі і право власності на землю), тому просить суд визнати його незаконним та скасувати, а також стягнути з відповідача на його користь судові витрати, пов"язані зі сплатою судового збору. В судове засідання, призначене на 29.03.2018 року, позивач та його представник не з"явилися, про місце та час розгляду справи повідомлені належним чином, подали до суду письмові заяви про розгляд справи без їх участі. Позовні вимоги підтримують повністю і просять суд їх задовольнити, щодо винесення заочного рішення по справі не заперечують. Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району Житомирської області в судове засідання не з"явився, про дату, час і місце його проведення повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суду не повідомив, відзиву на позов не подав. Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Згідно ч.3 ст.131 ЦПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з'явилися в судове засідання без поважних причин. У відповідності до п.3, п.4 ч.1 ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо відповідач не подав відзив та позивач не заперечує проти такого вирішення справи. Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району Житомирської області своєчасно і належним чином повідомлений про час і місце судового розгляду справи у спрощеному порядку, не використав наданого законом права на подачу відзиву на позовну заяву, тому суд, враховуючи згоду позивача та його представника, відповідно до положень частини першої статті 280 ЦПК України, вважає можливим провести заочний розгляд справи, вирішити справу за наявними в матеріалах доказами та ухвалити заочне рішення. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав. Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб є одним із завдань цивільного судочинства. Частиною 1статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Судом встановлено, що 26.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться в с.Цвітянка в урочищі "біля багна" (а.с.11). Рішенням восьмої сесії VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району Житомирської області від 07.10.2016 року надано дозвіл гр.ОСОБА_1 на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 2,00 га, в тому числі: 2,00 га для ведення особистого селянського господарства з послідуючою передачею в приватну власність, яка знаходиться в межах населеного пукнту с.Цвітянка в урочищі "біля багна" (біля старого кладовища"). Гр.ОСОБА_1 рекомендовано замовити в землевпорядній організації, яка має ліцензію, проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодити її з погоджувальними органами та подати на розгляд та затвердження сесією сільської ради (а.с.7). 16 березня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до директора ПП "АЮР ЗЕМЛЯ" із заявою про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2.00 га, для ведення особистого селянського господарства на підставі рішення ОСОБА_2 сільської ради від 07.10.2016 року, 8 сесія 7 скликання, адреса земельної ділянки: с.Цвітянка ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району Житомирської області (а.с.12). На підставі вказаної заяви ПП "АЮР ЗЕМЛЯ" було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр.ОСОБА_1 загальною площею 2.0000 га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності категорії сільськогосподарського призначення в с.Цвітянка ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району Житомирської області скликання (а.с.8-10). Згідно довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями станом на 01.01.2016 року відділу у Пулинському районі головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №34-6-0.35-172/177-17 від 04.04.2017 року на території ОСОБА_2 сільської ради наявна земельна ділянка площею 2,0000 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (а.с.13). Відповідно до відомості обчислення площі земельної ділянки площа землекористування землекористувача ОСОБА_1 становить 2,0000 га. (а.с.14). Як вбачається з протоколу від 20.03.2017 року погоджено межі земельної ділянки, що передається у власність гр.ОСОБА_1 із земель запасу комунальної власності в с.Цвітянка ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району Житомирської області. Претензій при встановленні зовнішніх меж з боку суміжних землевласників (землекористувачів) не заявлено і границі не викликають спірних питань. Даний протокол підписаний позивачем ОСОБА_1 та суміжними землевласниками і землекористувачами (а.с.14). Згідно акту перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель від 20.03.2017 року встановлено розміри та місцезнаходження охоронної зони навколо (вздовж) об"єкта енергетичної системи (ЛЕП 10кВт), що проходять через земельну ділянку, що формується та знаходиться в с.Цвітянка ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району Житомирської області площею 2,0000 га для передачі у приватну власність ОСОБА_1 (а.с.15). Відповідно до висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 18.05.2017 року №290/82-17 даний проект відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам та погоджений експертом державної експертизи ОСОБА_3 (а.с.16). Згідно акту прийому-передачі межових знаків на зберігання від 20.03.2017 року межі земельної ділянки за кадастровим №1825482600:11:0001, яка знаходиться за адресою: ОСОБА_2 сільська рада Пулинського району площею 2.0000 га, наданої власнику ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, закріплені в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка у кількості 6 шт. Власниками/користувачами суміжних земельних ділянок претензій до існуючих меж не заявлено (а.с.17). Як вбачається з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-1803895982017 від 01.06.2017 року земельна ділянка за кадастровим номером 1825482600:11:002:0001 площею 2.0000 га, розташована в с.Цвітянка Пулинського району Житомирської області зареєстрована 01.06.2017 року (а.с.18-20). Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1003500917 від 19.01.2018 року ОСОБА_2 сільська рада є органом місцевого самоврядування та її місцезнаходженням є: Житомирська область, Пулинський район, с.Курне, вул.Центральна, 1 (а.с.21-22). Частиною 2 ст.19 Конституції України та ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно п.4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів. Конституційний Суд України в пункті 5 мотивувальної частини вищевказаного рішення зазначив, що органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами. Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання. Рішення восьмої сесії сьомого скликання ОСОБА_2 сільської ради від 07.10.2016 року, яким позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою з подальшим його погодженням у відповідних органах та поданням на затвердження сесією сільської ради стало підставою для розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з послідуючою передачею її у приватну власність ОСОБА_1, являючись ненормативним правовим актом органу місцевого самоврядування, є актом одноразового застосування, вичерпав своє дію фактом свого виконання, тому не може бути скасовано сільською радою після його виконання. Пунктом 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» передбачено, що при розгляді справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування в разі незгоди з рішеннями з питань, віднесених у галузі земельних відносин до їх компетенції (зокрема, про відмову в передачі земельної ділянки у власність чи користування), суд за наявності підстав для задоволення позову визнає рішення такого органу недійсним і зобов'язує його залежно від характеру спору виконати певні дії, передбачені його компетенцією (або не вчиняти чи припинити їх), на захист порушеного права, як цього вимагає законодавство, або надає право позивачеві вчинити певні дії для усунення порушень його права. Згідно ст.81 ч.1 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Таким чином, позивачем та його представником в судовому засіданні доведено факт порушення прав позивача відповідачем шляхом прийняття незаконного рішення про скасування рішення сільської ради про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою, відповідачем не подано відзиву та заперечень на позов, а також жодних доказів на підтвердження правомірності винесеного ним рішення, а тому суд дійшов висновку про задоволення позову, оскільки встановлені судом обставини справи та наведені норми чинного законодавства свідчать про те, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення не враховано всіх обставин, що мають значення для розгляду заяви позивача та прийняття правомірного рішення. Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в сумі 704,80 грн. Керуючись ст.ст.116, 152, 155, 186 ЗК України, ст.ст.81, 141, 258, 259, 263-265, 280-284, 290 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», суд,- В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району Житомирської області про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядуваннязадовольнити. Визнати незаконним та скасувати рішення двадцять першої сесії VIІ скликання ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району Житомирської області від 29.09.2017 року в частині скасування дії рішення сесії ОСОБА_2 сільської ради від 07.10.2016 року "Про надання дозволу гр.ОСОБА_1 на виготовлення проекту із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2.00 га для ведення особистого селянського господарства в межах села Цвітянка". Стягнути з ОСОБА_2 сільської ради Пулинського району Житомирської області (код ЄДРПОУ 04347083, юридична адреса: 12031, вул.Центральна, 1 с.Курне Пулинського району Житомирської області) на користь ОСОБА_1 (адреса: 12030, с.Молодіжне Пулинського району Житомирської області, ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_1) витрати, понесені ним по сплаті судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 (вісімдесят) копійок. Заочне рішення може бути переглянуто Червоноармійським районним судом Житомирської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня проголошення. Заочне рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Житомирської області через Червоноармійський районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т.С.Рябенька