
Справа № 815/6345/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд: у складі головуючого судді – Єфіменка К.С., при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Чорноморський» до ОСОБА_1 управління ДФС України в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС України в Одеській області від 09.08.2017 року №0034871209,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулось Державне підприємство «Чорноморський» до ОСОБА_1 управління ДФС України в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС України в Одеській області від 09.08.2017 року №0034871209.
В судовому засіданні 20.03.2018 року представником позивача були підтримані заявлені позовні вимоги з огляду на те, що при проведенні податкової перевірки, складання акту перевірки та винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення посадовими особами ГУ ДФС в Одеській області не були враховані ті обставини, що підприємство позивача перебуває в стадії банкрутства, а тому відповідно до положень ст.19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» до нього не застосовуються норми законів щодо нарахування штрафних санкцій та пені. Представник відповідача ОСОБА_1 управління ДФС в Одеській області заперечив проти задоволення позовних вимог з огляду на те, що позивачем були порушені строки реєстрації податкових накладних у державному реєстрі, за що нормами ПК України передбачено застосування штрафних санкцій, до того ж позивач хоча й перебуває у стадії банкрутства, але згідно закону не звільнений від сплати цих штрафів.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідач – Головне управління ДФС в Одеській області, на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу», є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо призначення податкових перевірок, встановлення порушень податкового законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, надання висновків на повернення з бюджету надмірно сплачених податків та зборів, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19 КАС України, підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
Державне підприємство «ЧОРНОМОРСЬКИЙ» ідентифікаційний код юридичної особи: 22995880 зареєстроване як юридична особа відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» 22.07.1994 року за №1 547 120 0000 000480.
ОСОБА_1 державним інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності території обслуговування Арцизької ОДПІ управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС в Одеській області на підставі п.20.1.4 ст.20 ПК України, в порядку ст.76 розділу II ПК України та п.75.1.1, п.75.1 ст.75 ПК України проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на липень 2016 року.
За результатами проведеної перевірки складено Акт за №4776/15-32-12-09/82995880 від 18.07.2017 року «Про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових ДП «ЧОРНОМОРСЬКИЙ» код за ЄДРПОУ 22995880», яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначені обов’язкових реквізитів податкової накладної.
За наслідками встановлених порушень ОСОБА_1 Управлінням ДФС України в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 09.08.2017 року.
Розглянувши оскаржений акт суб’єкту владних повноважень, суд виходячи з положень ч.2 ст.2 КАС України, проходить до висновку, що оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам закону, виходячи з наступного.
Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у
справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень п.75.1 ст.75 ПК України (в редакція що діяла на час проведення перевірки) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно п.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу), що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
З 01.01.2017 року, відповідно до положень Закону України від 21.12.2016 року №1797-VІІІ, до предмету камеральної перевірки було віднесене встановлення своєчасності подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків корегування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов’язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
За результатами перевірки, встановлено порушення вимог ст.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних за липень 2016 року на загальну суму ПДВ 175904,00 грн., в т.ч. з порушенням терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 87952,00 грн.. з порушенням терміну реєстрації від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 87 952,00 грн.
Позивач обґрунтовує свою позицію тим що податкова накладна № 14 від 23.07.2016 року виписана та зареєстрована 23.07.2016 року, що підтверджується квитанцією № 1 від 23.07.2016 року, але ця квитанція не має ніякого відношення до предмету спору. В акті перевірки від 18.07.2017 року №4776/15-32-12-09/22995880 вказано, що порушені строки реєстрації податкової накладної 14/2 від 23.07.2016 року, а Позивач додає до свого позиву квитанцію про реєстрацію податкової накладної № 14 від 23.07.2016 року.
Відповідно до п.120'.1 ст.120' Податкового кодексу України передбачено застосування податковим органом штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних. Застосований штраф, в даному випадку, у розмірі 61566,40 грн.. в т. ч. у розмірі 26385,60 (87952,00*30%) за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних від 31 до 60 календарних днів та у розмірі 35180,80 (87952,00*40%) за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних від 61 і більше календарних днів відповідає наведеним вище положенням ПК України.
Також представник позивача вказує на застосування до нього мораторію, у зв'язку із порушенням провадження у справі про банкрутство ухвалою Господарського суду Одеської області 06.09.2005 року.
Суд не приймає таке обґрунтування та погоджується з правовою позицією представника відповідача щодо нерозповсюдження дії мораторію на цей штраф, оскільки згідно ст.19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію. Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з відкриттям провадження (проваджень) у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Ухвала є підставою для зупинення виконавчого провадження. Про запровадження мораторію розпорядник майна повідомляє відповідному органу або особі, яка здійснює примусове виконання судових рішень, рішень інших органів, за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника та знаходженням його майна.
Акт перевірки № 4776/15-32-12-09/22995880 складений 18.07.2017 - після введення мораторію, тому на нього не розповсюджується дія мораторію.
Таким чином, суд з урахуванням встановлених вище обставин приходить до висновку про те, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.08.2017 року №0034871209 не підлягають задоволенню згідно положень ч.1 ст.245 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Чорноморський» до ОСОБА_1 управління ДФС України в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС України в Одеській області від 09.08.2017 року №0034871209 – відмовити повністю.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 30.03.2018 року.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.