Рішення № 73062855, 30.03.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2018
Номер справи
815/5464/17
Номер документу
73062855
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/5464/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін) справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МІДАС» до Головного управління Держпродспоживслужба в Одеській області про визнання дій Головного управління Держпродспоживслужба в Одеській області неправомірними в частині винесення постанови від 29.06.2017 року за №26 про накладення штрафних санкцій у розмірі 25000,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «МІДАС» до Головного управління Держпродспоживслужба в Одеській області про визнання дій Головного управління Держпродспоживслужба в Одеській області неправомірними в частині винесення постанови від 29.06.2017 року за №26 про накладення штрафних санкцій у розмірі 25000,00 грн.

В судовому засіданні 22.12.2016 року представником позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідач безпідставно застосував до нього штрафні (фінансові) санкції, оскільки порушення законодавства про захист прав споживачів хоча й мало місце, але штрафна санкція застосовано не вірно. Представники відповідача заперечив проти задоволення позову, пославшись на порушення позивачем прав споживачів в частині не надання достовірної інформації споживачам, в зв’язку із чим, штрафна санкція застосована на всю партію отриманого товару, в тому числі й на ту, яка не знаходилась в місці реалізації, але була зазначена у супровідних документах.

Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідач на підставі ст.ст.5,26 Закону України «Про захист справ споживачів» є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.23 цього ж Закону здійснює повноваження щодо застосування штрафних санкцій до порушників законодавства в сфері захисту справ споживачів, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

Направленням на проведення перевірки №122 від 15.06.2017 року, відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» та наказу №229 від 15.06.2017 року працівникам ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області, - заступнику начальнику відділу ринкового нагляду управління захисту споживачів ОСОБА_1 та головному спеціалісту відділу ринкового нагляду управління захисту споживачів ОСОБА_2 доручено здійснити перевірку характеристик продукції у формі позапланової виїзної перевірки у суб’єкта господарювання ТОВ «МІДАС»(м.Одеса, вул. Павла Кравцова, буд.6). Строк проведення перевірки з 16.06.2017 року по 19.06.2017 року. Підставапроведення перевірки - доручення Держпродспоживслужби від 31.05.2017 року №ЦА- 151/4869-17. Предметом перевірки є мийні засоби.

Під час здійснення позапланового заходу було проведено перевірку наступної продукції: на відповідність вимогам Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого ПКМУ №717 від 20.08.2008 року - натуральний засіб для ручного миття посуду. Виробник: ТОВ «МІДАС», м.Одеса, вул..Павла Кравцова, 6. Дата виробництва: 13.01.2017 року. Термін придатності: 18 місяців. Об’єм: 500 мл. ш/к:4 820190 340238. Торгова марка СOCOS; на відповідність вимогам Технічного регламенту мийних засобів,затвердженого постанови Кабінету Міністрів України №717 від 20.08.2008 року - засіб для чищення універсальний. Виробник: ТОВ «МІДАС», м.Одеса, вул..Павла Кравцова, 6. Дата виробництва: 21.11.2016 року. Термін придатності: 18 місяців. Об’єм: 500 мл. ш/к:4 820190 340566. Торгова марка СOCOS.

Відповідно до ч.17 ст.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», - за результатами перевірки характеристик продукції посадова особа, яка здійснює ринковий нагляд, складає акт відповідно до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

За результатами проведення перевірки у ТОВ «МІДАС» складено акт перевірці характеристик продукції від 19.06.2017 №69, в якому зафіксовано виявлені порушення, а саме: пунктів 11,15,17,19 пункту 1 Додатку 2 Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого постановою КМУ №717 від 20.08.2008 року - введення в обіг продукції (позиції 1,2 акту перевірки), яка не відповідає встановленим вимогам, а саме: на зовнішній поверхні пакування чи етикетці мийного засобу не нанесено знак відповідності технічним регламентам - національний знак відповідності, відсутнє зазначення відсоткового складу продукції, що виявлено ГУ Дерпродспоживслужби в Одеській області у розповсюджувача ТОВ «Київське», м.Одеса, вул..Середня, 83-В - в акті перевірки №32 від 11.05.2017 року.

В розділі II акту перевірки «Зауваження суб’єкта господарювання щодо проведеної перевірки та складеного акта» Позивачем зазначено наступне: “Претензий к проверке нет”.

Другий екземпляр акту перевірки характеристик продукції №69 від 19.06.2017 року було отримано директором ТОВ «МІДАС» - ОСОБА_3

До ТОВ «МІДАС» були вжиті обмежувальні (корегувальні) заходи наступними рішеннями про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.06.2017 року: №69 - обмежено надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності; №70 - обмежено надання продукції на ринку шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами; №71 - обмежено надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони надання продукції на ринку.

Встановлено строк виконання вказаних рішень до 17.07.2017 року.

14.07.2017 року за вхід.№4730/26 на адресу ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області надійшов лист від ТОВ «МІДАС», в якому повідомлялося, що ним було приведено продукцію у відповідність Технічному регламенту мийних засобів та оповіщені споживачі про перемаркування продукції.

На підставі вказаного листа та повного, результативного виконання суб’єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.06.2017 року були прийняті наступні рішення про внесення змін до рішення чи скасування рішення від 18.07.2017 року: №84 - скасовано рішення про обмеження надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності №69 від 19.06.2017 року; №85 - скасовано рішення про надання продукції на ринку шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами №70 від 19.06.2017 року; №86 - скасовано рішення про обмеження надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони надання продукції на ринку №71 від 19.06.2017 року.

За результатами проведення позапланової перевірки ТОВ «МІДАС», посадовою особою ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області 27.06.2017 року було складено протокол №26 про виявленні порушення вимог статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд» та статті 15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

Постановою про накладення штрафних санкцій №26 від 29.06.2017 року за порушення вимог п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», а саме: введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам: на зовнішній поверхні пакування чи етикетці мийного засобу нанесено знак відповідності технічним регламентам- національний знак відповідності; відсутнє зазначення відсоткового складу продукції до ТОВ «МІДАС» застосовано штрафні санкціїу розмірі 25500,00 грн.

Розглянувши оскаржені дії суб'єкту владних повноважень, суд виходячи з положень ч.2 ст.2 КАС України, проходить до висновку, що вони відповідають вимогам закону, виходячи з наступного.

Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Частиною 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Актом перевірки характеристик продукції №69 від 19.06.2017 року встановлено порушення Пунктів 11,15,17,19 пункту 1 Додатку 2 Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого постановою КМУ №717 від 20.08.2008 року - введення в обіг продукції (позиції 1,2 акту перевірки), яка не відповідає встановленим вимогам, а саме: на зовнішній поверхні пакування чи етикетці мийного засобу не нанесено знак відповідності технічним регламентам - національний знак відповідності, відсутнє зазначення відсоткового складу продукції, що виявлено ГУ Дерпродспоживслужби в Одеській області у розповсюджувача ТОВ «Київське», м.Одеса, вул..Середня, 83-В - в акті перевірки №32 від 11.05.2017 року.

Технічний регламент мийних засобів, затверджений постановою КМУ №717 від 20.08.2008 року встановлено наступні вимоги.

Пункт 11. Мийний засіб маркується шляхом нанесення на зовнішню поверхню паковаиня чи етикетку напису чіткими літерами, що не змиваються протягом строку придатності такого засобу, із зазначенням: найменування та інформації про призначення мийного засобу; торговельної марки (за наявності) або торговельного знака, найменування, місцезнаходження та номера телефону виробника мийного засобу або його уповноваженого представника; інформації про склад мийного засобу згідно з додатком 2; адреси, зокрема електронної пошти (за наявності), та номера телефону, за якими можна одержати технічний опис інгредієнтів; інструкції із застосування, заходів безпеки та спеціальних застережень згідно із законодавством, а в разі їх відсутності - вимог, наведених у ДСТУ ГОСТ 31340:2009 "Попереджувальне маркування хімічної продукції. Загальні вимоги”; маси нетто чи об’єму; дати виготовлення; строку придатності; умов зберігання (в разі потреби).

У разі коли мийний засіб постачається нерозфасованим, інформація, зазначена в абзацах другому, третьому і п’ятому цього пункту, повинна міститися в супровідній документації.

Пункт 15. Національний знак відповідності згідно з описом та правилами його застосування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. № 1599 “Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності” (Офіційний вісник України, 2001 р., № 49, ст. 2188), наноситься на зовнішню поверхню паковання чи етикетку мийного засобу, що пройшов оцінку відповідності згідно з цим Технічним регламентом.

Пункт 17. Виробник мийного засобу забезпечує зберігання документації, що містить: результати випробувань біологічного розкладу поверхнево-активних речовин, що входять до складу мийного засобу; результати випробувань мийного засобу щодо вмісту в ньому фосфатів та інших сполук фосфору; технічний опис інгредієнтів згідно з додатком 2.

Пункт 19. За результатами проведення оцінки відповідності виробник або його уповноважений представник складає декларацію про відповідність мийного засобу вимогам цього Технічного регламенту за формою згідно з додатком 3 та наносить у встановленому порядку національний знак відповідності на зовнішню поверхню паковання чи етикетку.

Пункт 1 Додатку 2 У разі коли масова частка фосфатів, фосфонатів, аніонних, катіонних, амфотерних, неіоногенних поверхнево-активних речовин, вибілювачів на основі кисню або хлору, етилендіамінтетраоцтової кислоти та її солей, нітрилтриоцтової кислоти та її солей, фенолів, зокрема галогенізованих, парадихлорбензолу, ароматичних, аліфатичних, галогенізованих вуглеводнів, мила, цеолітів, полікарбоксилатів становить більш як 0,2 відсотка складу мийного засобу, інформація про наявність у складі мийного засобу даних інгредієнтів зазначається в маркуванні у такому діапазоні масової частки: менш як 5 відсотків; від 5 до 15 відсотків; від 15 до 30 відсотків; понад 30 відсотків.

Опис знака відповідності, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2015 року №1184 зазначено, що знак відповідності технічним регламентам (далі - знак відповідності) має форму незамкненого з правого боку кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника. Довжина розриву кола становить 0,22 його загальної довжини (або 80 градусів).

Із фото фіксації вбачається, що на продукції наявні порушення Технічного регламенту мийних засобів.

Пунктом 15 Технічного регламенту мийних засобів визначено, що національний знак відповідності згідно з описом та правилами його застосування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. № 1599 “Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності” (Офіційний вісник України, 2001 р., № 49, ст. 2188), наноситься на зовнішню поверхню паковання чи етикетку мийного засобу, що пройшов оцінку відповідності згідно з цим Технічним регламентом.

Пункт 1 Правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам визначає, що знак відповідності технічним регламентам наноситься на продукцію або на їїтабличку з технічними даними таким чином, щоб він був видимим, розбірливим і незмивним. У разі коли цс є неможливим або невиправданим через характер продукції, знак відповідності наноситься на пакування та на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом.

З аналізу викладених норм вбачається, що знак відповідності на мийних засобу наноситься тільки на зовнішню поверхню паковання чи етикетку мийного засобу.

Згідно п.11 Технічного регламенту мийних засобів мийний засіб маркується шляхом нанесення на зовнішню поверхню паковання чи етикетку напису чіткими літерами, що не змиваються протягом строку придатності такого засобу, із зазначенням: найменування та інформації про призначення мийного засобу; торговельної марки (за наявності) або торговельного знака, найменування, місцезнаходження та номера телефону виробника мийного засобу або його уповноваженого, представника; інформації про склад мийного засобу згідно з додатком 2; адреси, зокрема електронної пошти (за наявності), та номера телефону, за якими можна одержати технічний опис інгредієнтів; інструкції із застосування, заходів безпеки та спеціальних застережень згідно із законодавством, а в разі їх відсутності - вимог, наведених у ДСТУ ГОСТ 31340:2009 “Попереджувальне маркування хімічної продукції. Загальні вимоги”; маси нетто чи об’єму; дати виготовлення; строку придатності; умов зберігання (в разі потреби).

У разі коли мийний засіб постачається нерозфасованим, інформація, зазначена в абзацах другому, третьому і п’ятому цього пункту, повинна міститися в супровідній документації.

Оскільки продукція ТОВ «МІДАС» була розфасована у бутилки об’ємом 500 мл., то маркування повинно бути нанесено лише на зовнішню поверхню пакування чи етикетку.

При цьому, суд бере до уваги те, що встановлені під час проведення перевірки обставини невідповідності продукції, яка реалізовувалась ТОВ «МІДАС» була підтверджена її керівником, який підписав без претензій та зауважень акт перевірки від 19.06.2017 №69.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні обставин, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що відповідачем у судовому засіданні доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваної постанови, а тому позовні вимоги ТОВ «МІДАС» про визнання протиправними дій з винесення постанови Головного управління Держспоживслужби в Одеській області Державної служби України з питань захисту безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів № 26 від 29.06.2017 року не підлягають задоволенню відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «МІДАС» до Головного управління Держпродспоживслужба в Одеській області про визнання дій Головного управління Держпродспоживслужба в Одеській області неправомірними в частині винесення постанови від 29.06.2017 року за №26 про накладення штрафних санкцій у розмірі 25000,00 грн. – відмовити повністю.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 30.03.2018 року.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.

.