Рішення № 73062759, 29.03.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2018
Номер справи
815/6164/17
Номер документу
73062759
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/6164/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд

під головуванням судді Андрухіва В.В.

за участю секретаря судового засідання Рижук В.І.

представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю)

представника позивача – ОСОБА_2 (за довіреністю)

представника відповідача – ОСОБА_3 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Союз” до Державної екологічної інспекції в Одеській області про скасування припису №162/13 від 14 листопада 2017 року, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Союз» звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції в Одеській області про скасування припису №162/13, виданого 14 листопада 2017 року Державною екологічною інспекцією в Одеській області щодо порушень природоохоронного законодавства ТОВ «Союз».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14 листопада 2017 року Державною екологічною інспекцією в Одеській області, в особі головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Одеської області відділу екологічного контролю земельних, водних ресурсів та атмосферного повітря, за поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами ОСОБА_4, був виданий припис №162/13 щодо усунення порушень природоохоронного законодавства з боку TOB «Союз».

Позивач вказав, що TOB «Союз» на законних підставах використовує Одеське міське звалище «Дальницькі кар'єри», що розташоване на території Овідіопольського та Біляївського районів Одеської області. На підставі розпорядження Одеського міського голови №1004-01/с від 10 вересня 1999 року, з TOB «Союз» 11 листопада 1999 року був укладений Договір оренди майна з інвестиційними зобов'язаннями №1с/195. Згідно Договору №1с/195 від 11 листопада 1999 року, TOB «Союз» прийняло в оренду та використання Одеське міське звалище «Дальницькі кар'єри», що розташоване на території Овідіопольського та Біляївського районів Одеської області; автобазу, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. М. Демченко, 30.

Як зазначив позивач, копія Договору №1с/195 від 11 листопада 1999 року була надана перевіряючому під час перевірки, проте незважаючи на це, відповідачем зазначено, що документи, що підтверджують право власності чи право користування земельною ділянкою, на якій розташоване сміттєзвалище відсутні, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Також позивач зазначив, що право користування земельною ділянкою, на якій розташоване Одеське міське звалище «Дальницькі кар'єри», підтверджується двома Державними актами на право постійного користування. Позивач вказав, що контроль за законністю використання земельних ділянок суб'єктами господарювання не віднесений до компетенції Державної екологічної інспекції України, в зв'язку з чим вказувати та/або встановлювати строки отримання документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою відповідач не уповноважений. За таких обставин позивач вважав, що відповідачем перевищені повноваження, що в свою чергу призвело до незаконного встановлення порушення відносно законності експлуатації звалища.

Також позивач вказав, що в п.3 припису зазначено, що на встановленому щиті при в'їзді на полігон потрібно вказати повну інформацію про звалище ТПВ, при цьому відповідач посилається на наказ №5 від 10 січня 2006 року Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Рекомендацій з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ твердих побутових відходів», який на думку позивача, носить рекомендаційний, а не обов'язковий характер. В п.12 Припису, не зважаючи на діючий Договір про лабораторні дослідження грунту два рази на рік, як вказав позивач, відповідач зазначає що TOB «Союз» не робить цього. На думку позивача, зазначені у приписі порушення мають незрозуміле формулювання. Так, позивачем зазначено, що відповідач у п.12 Припису вказує про порушення здійснення моніторингу впливу полігону на навколишнє природне середовище, проте TOB «Союз» має діючі договори на лабораторні дослідження повітря, підземних вод та грунту.

Позивач зазначив, що в п.12 Припису не зважаючи на діючий Договір про лабораторні дослідження грунту 2 рази на рік, відповідач зазначає що TOB «Союз» не робить цього.

Також позивач вказав, що зазначені у приписі порушення мають незрозуміле формулювання. Так, позивач вказав, що відповідач у п.11 Припису вказує про порушення здійснення моніторингу впливу полігону на навколишнє природне середовище. Проте, TOB «Союз» має діючі Договори на лабораторні дослідження повітря, підземних вод та грунту. В зв'язку з цим, на думку позивача, незрозуміло про яке порушення здійснення моніторингу впливу полігону на навколишнє природне середовище вказується у приписі.

TOB «Союз» вважав, що припис №162/13 від 14.11.2017 року виданий відповідачем незаконно, з перевищенням повноважень та за відсутності порушень природоохоронного законодавства з боку підприємства.

Ухвалою судді від 01 грудня 2017 року було відкрито провадження по вищезазначеній справі з призначенням її до розгляду у судовому засіданні.

15 грудня 2017 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” від 03.10.2017 року №2147-VIII.

Вказаним Законом вводиться в дію нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України, який визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України (в редакції від 15.12.2017 року), провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

З огляду на зазначене, ухвалою суду від 19.12.2017 року ухвалено про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою від 06.02.2018 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання, призначене на 19 березня 2018 року о 15:00 год., з'явились представники позивача та представник відповідача.

Під час судового розгляду справи представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача 09.01.2018 року подала письмові заперечення на позов, у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, зазначила, що на підставі плану заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції в Одеській області на 2017 рік, відповідно до ст.ст. 5, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 року №652, у період з 06.11.2017 року по 10.11.2017 року проведено планову перевірку TOB «Союз» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, за поводженням із відходами та небезпечними хімічними речовинами, за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, за поводженням із відходами та небезпечними хімічними речовинами. На підставі вказаного акта перевірки винесено припис від 14.11.2017 року, яким TOB «Союз» зобов'язано, зокрема, отримати правовстановлюючі документи на землю у строк до 01.04.2018 року.

Представник відповідача вказала, що під час планової перевірки позивачем на підтвердження законності користування земельною ділянкою було надано договір №1с/195 оренди майна з інвестиційними зобов'язаннями, до суду позивач надав державний акт на право користування землею, який видано Одеській міській раді народних депутатів. Однак вказані документи не підтверджують право користування земельною ділянкою позивачем згідно вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Перевірка цього питання належить до компетенції відповідача, оскільки воно відображене в Уніфікованій формі Акта, що складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, яка затверджена наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №303 від 09.08.2017 року, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 23.10.2017 року за №1289/31157.

Також представник відповідача зазначила, що видаючи припис від 14.11.2017 року інспектор Державної екологічної інспекції в Одеській області виходила з тих документів, які надав позивач при перевірці.

Представник відповідача вказала, що позивачем було надано лише один протокол дослідження відібраних зразків грунту на території санітарно-захисної зони Одеського міського звалища твердих побутових відходів «Дальницькі кар'єри».

Заслухавши вступне слово представників позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що 14.09.2017 року за вих. №2315/13 Державною екологічною інспекцією в Одеській області на адресу ТОВ «Союз» було направлено повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (а.с. 56). ТОВ «Союз» повідомлено про те, що відповідно до ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього середовища та ч.4 ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у термін з 06.11.2017 року по 10.11.2017 року Державною екологічною інспекцією в Одеській області буде проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері навколишнього природного середовища.

Наказом начальника Державної екологічної інспекції в Одеській області "Про проведення планового заходу" №771 від 02.11.2017 року, на підставі плану заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції в Одеській області на 2017 рік, відповідно до ст.ст. 5, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 року №652, наказано провести планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Союз» за адресою: 65104, Одеська область, м. Одеса, вул. Марії Демченко, буд. 30, код ЄДРПОУ 30576931, у термін з 06.11.2017 року по 10.11.2017 року (а.с. 57).

02.11.2017 року першим заступником начальника Державної екологічної інспекції в Одеській області видано направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Союз» за адресою: 65104, Одеська область, м. Одеса, вул. Марії Демченко, буд. 30, код ЄДРПОУ 30576931 (а.с. 58).

За результатами перевірки ТОВ «Союз» відповідачем 10.11.2017 року складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

Відповідно до зазначеного акту перевірки, Державною екологічною інспекцією в Одеській області встановлено наступні порушення позивачем:

1) абз. 2 ч.1 ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»; Порядку, затвердженого постановою КМ України №302 – не виконано пункт 2.1.3.1 умов дозволу для неорганізованих джерел на полігоні – не застосовується паливо роздавальне обладнання, яке забезпечує уловлювання, відведення та рекуперацію випарів, що утворюються під час заправки;

2) ст.125, ч.ч. 1-3, 5 ст.126 Земельного кодексу України; ч.ч. 4-5 ст.48, ч.5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України – документи, що посвідчують право власності чи право користування на земельну ділянку, відсутні;

3) п.2.1 Наказу №435 від 01.12.2010 року «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів», п.2.4 Рекомендацій з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ ТПВ – на встановленому щиті при в’їзді на полігон не вказана повна інформацію про звалище ТПВ;

4) п.2.12 Рекомендацій з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ ТПВ. Пункт «г» ч.1 ст.17 Закону України «Про відходи»; підпункт 1.4 п.1 Інструкції, затвердженої наказом Мінприроди №342 – на полігоні ведеться журнал обліку ТПВ та будівельних відходів замість 3-х журналів: для твердих побутових відходів; для будівельних відходів; для промислових відходів 3 і 4 класів небезпеки. Журнал не пронумеровано та не прошнуровано. Журнал первинного обліку відходів за встановленою ф. 1-ВТ ведеться не в повному обсязі;

5) п.2.2 Наказу №435 від 01.12.2010 року «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів» - кількість ввезених відходів на полігон контролюється візуально та по талонам без використання вагового обладнання;

6) п.п. 5.5, 5.6 Наказу №435 від 01.12.2010 року «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів» - проїзд транспортних засобів не здійснювався через контрольно-дезінфікуючу зону;

7) ч.ч. 1-5 ст.33, ч.8 ст.34 Закону України «Про відходи»; ДсанПіН 2.2.7.029-99 – відсутні місця для тимчасового зберігання люмінесцентних ламп;

8) п. «є» ч.1 ст.17, ст.33 Закону України «Про відходи» - заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, не здійснюються;

9) п.5.10 Наказу №435 від 01.12.2010 року «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів» - локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод не обладнані;

10) п.5.1 Наказу №435 від 01.12.2010 року «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів» - моніторинг впливу полігону на навколишнє природне середовище не здійснюється;

11) п.5.8 Наказу №435 від 01.12.2010 року «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів» - дослідження грунту та території полігона побутових відходів та у межах санітарно-захисної зони не проводиться 2 рази на рік;

12) ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» - виявлено невраховані види відходів, на які відсутні паспорти та які не відображені в інвентаризації відходів.

14.11.2017 року відповідач склав припис №162/13, яким приписав позивачу (а.с. 9-12):

1) застосовувати паливо роздавальне обладнання, яке забезпечує уловлювання, відведення та рекуперацію випарів, що утворюються під час заправки – з 01.01.2018 року та постійно;

2) отримати документи, що посвідчують право власності чи право користування на земельну ділянку – до 01.04.2018 року;

3) на встановленому щиті при в’їзді на полігон вказати повну інформацію про звалище ТПВ – до 01.12.2017 року;

4) вести на полігоні наступні журнали обліку відходів: журнал твердих побутових відходів; для будівельних відходів; для промислових відходів 3 і 4 класів небезпеки – з 01.12.2017 року;

5) кількість ввезених відходів на полігон контролювати з використанням вагового обладнання – з 01.01.2018 року;

6) здійснювати проїзд транспортних засобів через контрольно-дезінфікуючу зону – при температурі вище +5С;

7) облаштувати місця для тимчасового зберігання люмінесцентних ламп – до 01.12.2017 року;

8) скласти договори на утилізацію люмінесцентних ламп, на відкачку розчину дезбар’єру – до 01.01.2018 року;

9) локальні мережі свердловин для контролю за якісним станом підземних вод не обладнані – до 01.03.2018 року;

10) контроль за станом підземних вод проводити через спостережні свердловини – постійно;

11) здійснювати моніторинг впливу полігону на навколишнє природне середовище – постійно;

12) дослідження грунту та території полігона побутових відходів та у межах санітарно-захисної зони проводити не рідше ніж 2 рази на рік – 2 рази на рік;

13) відкорегувати інвентаризацію відходів, врахувати люмінесцентні лампи, розчин з дезбар’єру – до 01.02.2018 року.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначає Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 року №1264-XII.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.

Згідно ч.1 ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить:

а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля; про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про охорону, захист, використання та відтворення лісів; про охорону, утримання і використання зелених насаджень; про використання, охорону і відтворення рослинного світу; про охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу; щодо дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними; під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання; про збереження об'єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження і використання екологічної мережі; про природно-заповідний фонд; про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів; у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та утилізації відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх на утилізацію; щодо дотримання вимог реєстрації в суднових документах операцій із шкідливими речовинами та сумішами; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; про біологічну та генетичну безпеку щодо біологічних об'єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі;

б) здійснення екологічного та радіологічного контролю товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України. У пунктах пропуску через державний кордон України екологічний контроль окремих товарів, що ввозяться на митну територію України (у тому числі з метою транзиту), здійснюється митними органами у формі попереднього документального контролю. Перелік цих товарів та порядок здійснення попереднього документального контролю затверджуються Кабінетом Міністрів України;

в) обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин;

г) складання протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд справ про адміністративні правопорушення, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом;

ґ) пред'являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

д) одержання безоплатно в установленому порядку необхідних для виконання покладених на нього завдань інформації, документів і матеріалів від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, фізичних осіб;

е) надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням;

є) зупинка транспортних (у тому числі плавучих) засобів та проведення їх огляду, огляд знарядь добування об'єктів рослинного та тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів) у місцях їх добування, зберігання, переробки та реалізації;

ж) вилучення у встановленому порядку в осіб знарядь добування об'єктів тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), транспортних (у тому числі плавучих) засобів, обладнання та предметів, що є знаряддям добування об'єктів тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), незаконно добутих природних ресурсів і продукції, що з них вироблена, а також відповідних документів (ліцензій, дозволів тощо);

з) здійснення відповідно до закону фотографування, звукозапису, кіно- і відеозйомки, у тому числі з літальних апаратів та із застосуванням космічних технологій, як допоміжного засобу для запобігання та розкриття правопорушень;

и) виконання відбору проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей викидів стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря, вод лляльних, баластних, зворотних, поверхневих, морських, вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах із спостережувальних свердловин на об'єктах, що обстежуються; вимірювання показників складу та властивостей викидів пересувних джерел забруднення атмосферного повітря та екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного і дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання;

і) внесення в установленому порядку до органів державної влади та органів місцевого самоврядування вимог щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень у сфері охорони навколишнього природного середовища, використання, відтворення та охорони природних ресурсів;

ї) надання центральним органам виконавчої влади, їх територіальним органам, місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування приписів щодо зупинення дії чи анулювання в установленому законодавством порядку дозволів, ліцензій, сертифікатів, висновків, рішень, лімітів, квот, погоджень, свідоцтв на спеціальне використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, поводження з небезпечними хімічними речовинами, транскордонне переміщення об'єктів рослинного і тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), ліцензій на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, а також щодо встановлення нормативів допустимих рівнів шкідливого впливу на стан навколишнього природного середовища;

й) вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах;

к) викликати громадян для одержання усних та письмових пояснень у зв'язку з порушенням ними вимог законодавства про охорону, використання та відтворення тваринного світу;

л) здійснення інших повноважень, визначених законами України та покладених на нього Президентом України.

Згідно ст.34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Із наведеного нормативного регулювання вбачається, що контроль за охороною навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів покладено на Держекоінспекцію та її територіальні органи. З цією метою вони в межах своїх повноважень та у визначеному законодавством порядку проводять перевірки, з-поміж іншого, суб'єктів господарювання на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Державна екологічна інспекція в Одеській області діє на підставі Положення, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 року №312, згідно якого Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі та їй підпорядковується.

Суд зазначає, що доводи позивача в обґрунтування підстав скасування припису від 14.11.2017 року №162/13, наведені представником позивача у вступному слові стосовно пунктів 1, 4-10, 13 припису, суд до уваги не бере, оскільки відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Підставами для скасування припису позивачем у позовній заяві було зазначено протиправність пунктів 2, 3, 11, 12 припису, тому додаткове обґрунтування незаконності решти пунктів припису є фактично збільшенням підставу позову, яке має відбуватись у встановлені ч.1 ст.47 КАС України порядку та строки шляхом подання письмової заяви. Такої заяви позивачем не подавалось, тому суд ці доводи щодо решти пунктів припису (пункти 1, 4-10, 13) до уваги не бере.

Суд також не бере до уваги посилання позивача в обґрунтування підстав для скасування припису від 14.11.2017 року №162/13 на те, що контроль за законністю використання земельних ділянок суб'єктами господарювання не віднесений до компетенції Державної екологічної інспекції України, та на те, що відповідач не уповноважений вказувати та/або встановлювати строки отримання документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою.

Міністерство екології та природних ресурсів України наказом №303 від 09.08.2017 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.10.2017 року за №1289/31157 затвердило Уніфіковану форму акта, що складається за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони природного навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до переліку питань щодо проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду контролю) за дотриманням вимог законодавства про використання та охорону земель, що є додатком 3 до уніфікованого Акту, складеного за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів - наявне питання, щодо державної реєстрації прав на земельну ділянку згідно до ст.125,126 Земельного кодексу України та ч.3 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач під час проведення перевірки ТОВ «Союз» був уповноважений вказувати на таке порушення та, відповідно, вимагати його усунення.

Судом встановлено, що під час проведення планової перевірки позивачем на підтвердження законності користування земельною ділянкою було надано договір від 11.11.1999 року №1с/195 оренди майна з інвестиційними зобов'язаннями (а.с. 14-18).

Частиною 1 статті 124 Земельного Кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

За приписами ст.126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до ч.3 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію прав та обтяжень» передбачено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Згідно з ч.1 ст. 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

З викладеного вбачається, що нерухоме майно нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а відтак використання майна, яке належать позивачу неможливе без відповідної земельної ділянки.

Вищезазначене не позбавляє позивача обов'язку оформити права на вказану земельну ділянку, а відтак припис в частині зобов'язання отримати правовстановлюючі документи на землю відповідає вимогам чинного законодавства.

Судом встановлено, що в порушення п.2.1 Наказу №435 від 01.12.2010 року «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів», п.2.4 Рекомендацій з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ твердих побутових відходів, на встановленому позивачем при в’їзді на полігон щиті відсутня інформація про тарифи на приймання відходів. Пунктом 3 оскаржуваного припису приписано до 01.12.2017 року на встановленому щиті при в’їзді на полігон вказати повну інформацію про звалище твердих побутових відходів.

Відповідно до п.2.1 Наказу №435 від 01.12.2010 року «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів» на в'їзді до полігона побутових відходів має бути встановлений щит з такою інформацією: назва полігона побутових відходів; рік введення полігона в експлуатацію; найменування суб'єкта господарювання, що здійснює експлуатацію полігона побутових відходів; режим роботи полігона; види відходів, що приймаються на полігон; тарифи на надання послуг із захоронення побутових відходів; найменування структури, що забезпечує охорону полігона побутових відходів.

Згідно п.2.4 Рекомендацій з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ твердих побутових відходів, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства України від 10 січня 2006 року №5, при в'їзді на полігон та звалище ТПВ має бути встановлений щит з такою інформацією: назва об'єкта; рік введення в експлуатацію; назва юридичної особи, що здійснює експлуатацію об'єкта, та її підпорядкованість; види відходів, що приймаються; режим роботи; тарифи на приймання відходів; назва охоронної структури, що забезпечує охорону об'єкта.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що припис в частині зобов'язання позивача вказати повну інформацію про звалище твердих побутових відходів на встановленому щиті при в’їзді на полігон є обґрунтованим.

Також під час перевірки ТОВ «Союз» відповідачем встановлено, що в порушення п.5.1 Наказу №435 від 01.12.2010 року «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів» не здійснюється моніторинг впливу полігону на навколишнє природне середовище.

Так, відповідно до п.5.1 Наказу №435 від 01.12.2010 року «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів» на полігонах має бути створена система моніторингу та заходи екологічної безпеки мають бути спрямовані на захист нормального стану повітря, ґрунту та підземних вод.

Суд не бере до уваги доводи позивача стосовно того, що ТОВ «Союз» має діючі договори на лабораторні дослідження повітря, підземних вод та ґрунту, оскільки вказані позивачем при перевірці не було надано доказів, що свідчать про здійснення постійного моніторингу впливу полігону на навколишнє природне середовище.

Також судом встановлено, що відповідно до пункту 12 оскаржуваного припису, в порушення п.5.8 Наказу №435 від 01.12.2010 року «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів» ТОВ «Союз» не проводиться 2 рази на рік дослідження ґрунту та території полігона побутових відходів та у межах санітарно-захисної зони.

Відповідно до п.5.8 Наказу №435 від 01.12.2010 року «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів», дослідження ґрунту на території полігона побутових відходів та у межах санітарно-захисної зони (на відстані 50, 100, 200 і 500 м) повинні проводитись не рідше ніж двічі на рік.

При цьому, судом встановлено, що позивачем під час проведення перевірки було надано лише один протокол дослідження зразків грунту відібраних на території санітарно-захисної зони Одеського міського звалища твердих побутових відходів «Дальницькі кар'єри».

Також один протокол дослідження зразків грунту від 05.10.2017 року було надано до суду разом з позовом. І лише 06.02.2018 року позивач подав другий протокол від 28.07.2017 року, який до перевірки не надавався.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.

Отже, усі висновки за результатами перевірки та вимоги припису грунтуються на вимогах природоохоронного законодавства до суб'єкта господарювання (позивача) та наданих на час перевірки документах.

Статтею 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», яка встановлює обов'язки суб'єкта господарювання, передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний, зокрема, надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду контролю), відповідно до закону.

Таким чином, суд дійшов висновку, що припис Державної екологічної інспекції в Одеській області є обґрунтованим та законним, виданим на підставі документів наданих позивачем під час проведення перевірки, та зафіксованих в Акті перевірки порушень.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Союз” є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Союз” (65104, м. Одеса, вул. М. Демченко, 30, код ЄДРПОУ 30586931) до Державної екологічної інспекції в Одеській області (65058, м. Одеса, проспект Шевченка, 12, код ЄДРПОУ 38017120) про скасування припису №162/13 від 14 листопада 2017 року – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 29 березня 2018 року.

Суддя В.В. Андрухів

.