
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про передачу адміністративної справи до іншого суду
30 березня 2018 рокум. Ужгород№ 304/1363/17
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Дору Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання – Цапфел Е.О,
позивача – ОСОБА_1
представника позивача – ОСОБА_2,
представник відповідача – ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
30 січня 2018 року до Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа № 304/1363/17 за позовом ОСОБА_1 до Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії на підставі ухвали судді Перечинського районного суду Закарпатської області від 11.01.2018 року.
Розгляд справи призначено на 30 березня 2018 року. У судовому засіданні було поставлено на обговорення питання щодо передачі даної адміністративної справи на розгляд до Перечинського районного суду Закарпатської області.
Учасники справи не заперечували проти передачі даної адміністративної справи.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає за необхідне передати її на розгляд до Перечинського районного суду Закарпатської області, виходячи із наступного.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Частиною третьою статті 3 КАС України закріплено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З матеріалів справи вбачається, що вказаний адміністративний позов надійшов до Перечинського районного суду Закарпатської області 20.11.2017 року.
Ухвалою судді Перечинського районного суду Закарпатської області від 29 листопада 2017 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та призначено до розгляду на 08.12.2017 року (а.с. 21).
Ухвалою Перечинського районного суду Закарпатської області від 11.01.2018 року адміністративну справу передано для розгляду до Закарпатського окружного адміністративного суду на підставі статті 20, 29 КАС України (а.с. 43-44).
Згідно пункту 1 частини 4 статті 18 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до пункту 10 Розділу VII Перехідних положень КАС України (в редакції від 15 грудня 2017 року) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно пункту 12 Розділу VII Перехідних положень КАС України (в редакції від 15 грудня 2017 року) заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Таким чином, підпунктом 12 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України встановлена пряма заборона передачі за підсудністю заяв і скарг, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (тобто до 15.12.2017).
Як наслідок, цією нормою також встановлена заборона щодо розгляду іншими судами таких заяв за умови їх подання до 15.12.2017 з додержанням вимог процесуального закону до відповідно суду.
Заява ОСОБА_4 була подана до Перечинського районного суду Закарпатської області як адміністративного суду з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією КАС України. За її заявою було відкрите провадження та вчинялися процесуальні дії відповідно до норм КАС України, які набрали чинності після 15.12.2017.
Як наслідок, в силу приписів підпунктів 10 та 12 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області повинна розглядатися Перечинським районним суду Закарпатської області за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
За матеріалами даної адміністративної справи відсутні підстави для застосування п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України, оскільки передача справи за цією нормою допускається, якщо інша територіальна підсудність мала бути застосована під час відкриття провадження у справі.
Також, застосування пункту 3 частини першої статті 29 КАС України стосується виключно територіальної підсудності. Однак суддя Перечинського районного суду Закарпатської області застосував положення статті 20 КАС України, яка регулює питання не територіальної, а предметної підсудності. Положення статті 29 КАС України не містять посилань на положення статті 20 цього Кодексу, що зайвий раз свідчить про необхідність застосування саме підпунктів 10 та 12 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України.
Як зазначалося вище, станом на час подання заяви ОСОБА_4 20.11.2017, так і станом на момент відкриття провадження у справі 29.11.2017 справа як предметно, так і територіально була підсудна саме Перечинського районного суду Закарпатської області як адміністративному суду, а в силу приписів закону - розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України продовження розгляду справи повинно здійснюватися саме Перечинським районним судом Закарпатської області.
Дану правову позицію також викладено в постанові Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2018 року №876/1338/18.
Суд звертає увагу на те, що в чинній редакції КАС України відсутня така підстава для передачі адміністративної справи до іншого суду як порушення правил предметної підсудності.
Відповідно до частини 1 статті 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
В той же час, частиною 3 статті 30 КАС України встановлено, що справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Як зазначено вище за текстом, по даній адміністративній справі відсутні підстави для застосування положень статті 29 КАС України.
Також як Перечинським районним судом Закарпатської області, так і Закарпатським окружним адміністративним судом встановлено, що провадження у справі було відкрито 29.11.2017 з додержанням як предметної, так і територіальної підсудності.
Як наслідок, до даних правовідносин безпосередньо повинні бути застосовані положення частини третьої статті 30 КАС України, оскільки в процесі розгляду Перечинським районним судом Закарпатської області справи за позовом ОСОБА_1 до Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії вона стала предметно підсудною іншому адміністративному суду - Закарпатському окружному адміністративному суду.
Згідно пункту 24 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Сокуренко і Стригун проти України" від 20 липня 2006 року, заяви № 29458/04 та № 29465/04, фраза "встановленого законом" викладена в частині першій статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
В даному випадку нормами, які регулюють діяльність місцевих загальних судів як адміністративних судів, є положення пунктів 10, 12 Розділу VII Перехідних положень КАС України (в редакції від 15 грудня 2017 року).
При цьому, суд зазначає, що у випадку розгляду справи № 304/1363/17 Закарпатським окружним адміністративним судом, як судом першої інстанції, буде порушено принцип розгляду справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, що гарантується статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Статтею 242 КАС України встановлено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Враховуючи вище викладене, задля реалізації права позивача на справедливий і публічний розгляд її справи судом, встановленим законом, Закарпатський окружний адміністративний суд вважає за необхідне передати адміністративну справу № 304/1363/17 для подальшого розгляду Перечинським районним судом Закарпатської області.
Керуючись статтями 9, 14, 20, 30, 241, 242, 248, 256, 294, 295 КАС України, підпунктами 10, 12 пункту 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії передати на розгляд до Перечинського районного суду Закарпатської області
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд у порядку та строки визначені статтею 295 КАС України.
Суддя ОСОБА_5