
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/216/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черноліхова С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги про звільненні, з яких сплачувалися грошові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки №15-3723 від 15.09.2017 державної установи "Райківської виправною колонії №73" управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області та грошового атестату №2 від 14.05.2015 з 09.05.2015.
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що із травня 2015 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 18.09.2017 року звернувшись до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги про звільненні згідно довідки управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області. Однак, у такому перерахунку відповідачем було відмовлено, оскільки вказані виплати не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Вважаючи дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою від 29.01.2017 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 22.02.2018.
22.02.2018 ухвалою суду перейдено до розгляду справи у порядку письмового провадження, у зв'язку із задоволенням клопотань представників сторін про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.49).
19.02.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (а.с.39-42).
В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що при визначенні розміру пенсії, окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, у відповідності до ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Вказав, що позов прямо суперечить нормам чинного законодавства.
Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до ч.9 ст.205, ч.2 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з таких підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 з 09.05.2017 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.
18.09.2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги про звільненні (а.с.21-23).
Листом №1823/С-11 від 17.10.2017 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на рішення Конституційного суду України № 4-рп/2015 від 13.05.2015 (а.с.21-25).
Підставою відмови значиться те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги про звільненні не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, не мають фіксованого розміру та не є щомісячними видами грошового забезпечення, а тому підстави для їх врахування до складу грошового забезпечення з якого обчислена пенсія відсутні.
Не погодившись з такою відмовою, позивач звернувся з позовом до суду за захистом своїх прав.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі- Закон №2262-XII) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII визначено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Наведений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного суду України, яка викладена в постанові від 06.07.2016 по справі № 2-а/638/70/15.
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).
Розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі. Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці і за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці служби підряд (перед зверненням за пенсією) чи за 60 календарних місяців служби підряд (протягом всієї служби) відповідно на 24 і 60.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (далі- Інструкція).
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Відповідно до п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 №4 "Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" вказано, що відповідно до ст.63 Закону України №2262-ХІІ та п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, провадиться у зв'язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії. При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо).
У постанові Верховного Суду України від 20.10.2015 року у справі №21-2942а15 зроблено висновок, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовців, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верхового Суду від 06.02.2018 у справі №761/28228/15-а та від 28.02.2018 у справі №522/9660/16-а.
Проаналізувавши вищевказані норми, суд зазначає, що матеріальні допомоги, зокрема на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань входять до складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та повинні враховуватись при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за умови сплати з них страхових внесків.
Власне, в матеріалах справи міститься довідка №15-3723 від 15.09.2017 державної установи "Райківська виправна колонія" №73, яка свідчать, що в період із травня 2015 по квітень 2015 року включно ОСОБА_1 нараховувались матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, із зазначених сум сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (утримано 2,6 %).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вказані виплати відносяться до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.
Що стосується посилання представника відповідача на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 у справі №1-9/2015, то суд не приймає його до уваги з огляду на наступне.
Зі змісту вказаного рішення вбачається, що ним надано тлумачення щодо нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, тобто саме нових видів надбавок, доплат, підвищень, які виплачуються військовослужбовцям, які проходять службу на посадах з яких було звільнено особу, якій призначено пенсію. Водночас, дана норма не може застосовуватись до додаткових видів грошового забезпечення, які отримував саме позивач у період проходження ним військової служби та які повинні були враховуватись при призначенні пенсії.
Відповідно, відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є неправомірною.
Відповідно до частини 3 статті 51 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
З вищезазначених норм, випливає, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з дати звернення до відповідача із відповідною заявою, тобто з 18.09.2017.
Суд зазначає, що Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області слід здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої позивачем довідки №15-3723 від 15.09.2017 управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошового забезпечення із якого сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та включенням вказаних сум під час нового обчислення пенсії.
Стосовно включення під час перерахунку пенсії грошової допомоги про звільненні, суд зазначає наступне.
Так, статтею 15 Закону № 2011-ХІІ, як і статтею 9 Закону № 2262-XII, визначено, що військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Приписами пункту 17 статті 11 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Відповідно п. 4 ч.1 статті 1 Закону № 400/97-ВР визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.
Таким чином, проаналізувавши вищезазначені норми, слід вказати що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
Разом з тим, ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-ХІІ та статтею 9 Закону № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення, не пов'язане з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, а пов'язане з фактом звільнення зі служби.
Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Аналогічний правовий висновок у спорі цієї ж категорії вже був висловлений Верховним Судом України у постановах від 28.02.2018 справа №522/9660/16-а, від 22.03. 2018 справа №9901/875/17та від 06.02.2018 у справі №761/28228/15-а.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню виключно шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань з яких сплачувалися грошові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки №15-3723 від 15.09.2017 управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області та грошового атестату №2 від 14.05.2015 з дати звернення до відповідача, тобто з 18.09.2017.
В силу приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, сплачений позивачем судовий збір у сумі 704,80 грн необхідно відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 13300, і.п.н.2652821150) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003. Код ЄДРПОУ 13559341) про зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.Ольжича,7, код ЄДРПОУ 13559341) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 13300, і.п.н.2652821150), починаючи з дати звернення, тобто з 18.09.2017, шляхом включення до складу грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки №15-3723 від 15.09.2017 управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області та грошового атестату №2 від 14.05.2015.
У решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області сплачений ним судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Черноліхов