Рішення № 73061190, 22.03.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
806/734/18
Номер документу
73061190
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2018 року м.Житомир справа № 806/734/18

категорія 8.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черноліхов С.В.,

секретар судового засідання Матвєєва В.К.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної фіскальної служби України про скасування рішень, зобов'язання зареєструвати податкові накладні,

встановив:

Фізична особа підприємець ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом, в якому просить:

- скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 28.12.2017 №494889/НОМЕР_1, №494890/НОМЕР_1 та № 494891/НОМЕР_1;

- зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні №312 від 30.10.2017, №261 від 24.10.2017, №269 від 25.10.2017.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що контролюючий орган надсилаючи квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних та вказуючи причини зупинення, обмежився лише загальним посиланням на невідповідність обсягів постачання без належного дослідження зазначених умов відповідно до критерію, передбаченого пп.1 п.6 Наказу №567. Вказав, що відповідач не мав правових підстав для прийняття вказаних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, оскільки після отримання Квитанцій №1, платником податків направлено контролюючому органу усі належні документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій. Проте, не зважаючи на надані документи та пояснення, контролюючим органом прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, при цьому у вказаних рішеннях наведено іншу причину у відмові в реєстрації податкових накладних. На думку позивача, приведені вище факти у своїй сукупності свідчать про грубе та систематичне недотримання Державною фіскальною службою України податкового законодавства.

13.03.2018 представник відповідача подала до суду відзив на адміністративний позов (а.с.111-112) в якому просила відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначила, що реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена, оскільки податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних визначеним п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, затверджених наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно з УКТ ЗЕД: 7315. Позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування: №312 від 30.10.2017, №261 від 24.10.2017, №269 від 25.10.2017. Вказала, що з метою підтвердження правомірності реєстрації податкових накладних позивачем надано засобами електронного зв’язку в електронному вигляді документи на підтвердження реальності господарських операцій по податковим накладним, у реєстрації яких було відмовлено. Однак, на думку відповідача, переліки таких документів для критеріїв, затверджених наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017, визначених п. 6.1 та 6.2 є ідентичними, але надавати потрібно лише ті документи, які підтверджують реальність саме тієї операції, яка зазначена в податковій накладній, що зупинена.

Ухвалою суду від 13.03.2018 закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 22.03.2018.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов.

Суд, повно та всебічно розглянувши матеріали справи, проаналізувавши подані докази, встановив наступні факти.

15.12.2004 фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 взято на облік як платника податків в Житомирській ОДПІ, відповідно до довідки №7795 від 20.12.2004 за формою №4-ОПП (а.с.46).

Основним видом діяльності позивача є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (код за КВЕД - 46.71).

01.02.2016 позивач зареєстрований платником податку на додану вартість, що підтверджується витягом №1606084500110 з Реєстру платників податку на додану вартість підтверджується (а.с.47).

Як свідчать матеріали справи, позивачем складено податкові накладні на підтвердження податкових зобов'язань із продажу паливно-мастильних матеріалів, а саме:

- податкова накладна №261 від 24.10.2017 для ТОВ «ФОРЕСТ ПОЛІССЯ-10» на загальну суму з податком на додану вартість 161702,06 грн, в тому числі податок на додану вартість в сумі 26950,34 грн;

- податкова накладна № 269 від 25.10.2017 для ДП «ЖИТОМИРСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» на загальну суму з податком на додану вартість 97103,88 грн, в тому числі податок на додану вартість в сумі 16183,98 грн;

- податкову накладну № 312 від 30.10.2017 для ТОВ "СВІТ Ф1ТО" на загальну суму з податком на додану вартість 2349,60 грн., в тому числі податок на додану вартість в сумі 391,60 грн.

Вказані податкові накладні були направлені для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, документи прийнято, але їх реєстрацію зупинено, про що позивача повідомлено квитанціями №1 від 10.11.2017, 13.11.2017, 15.11.2017 (а.с.24-26).

У зазначених квитанціях вказано, про виявлені помилки, зокрема: відповідно п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена, ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 2710. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п.4 цього Наказу.

Відповідно, на виконання вимог п.п.201.16.2, п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, позивачем було направлено на адресу відповідача відповідні повідомлення №61, №62 від 18.12.2017 та №63 від 20.12.2017 (а.с.27-31) щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/PK, реєстрація яких зупинена, зокрема - копії договорів оренди автотранспорту, яким було здійснено поставку пального, копії договорів поставки, копії прибуткових та видаткових документів, копії банківських платіжних доручень, копії актів прийому - передачі, товарно-транспортні накладні на придбання та на продаж пального, пояснювальні записки із інформацією про залишки товарів на 01.01.2017, вказані документи містяться в матеріалах справи.

За результатами розгляду вказаних документів, 28.12.2017 комісія ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийняла рішення: №494889/НОМЕР_1, №494890/НОМЕР_1 та № 494891/НОМЕР_1 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з посиланням на надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування (а.с.15-20).

Вважаючи вказані рішення про відмову у реєстрації податкових накладних необґрунтованими та тими, що порушують норми податкового законодавства, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Відповідно до пп. 14.1.60 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 року (далі - ПК України , в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Приписами п.74.1 ст.74 Податкового кодексу України визначено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики. (п. 74.3 ст. 74 ПК України).

Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів;

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Згідно із п.201.1 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (п.201.7 Кодексу).

Згідно з п.201.10. ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 ПК України, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абз.12 п.201.7 ПК України).

Пунктом 201.16 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Згідно з п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (п.201.16.2 ст.201 ПК України).

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про:

-реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

-відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.п.1,2 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 (далі – Наказ №567), оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).

Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).

Пунктом 6 Наказу №567 передбачено, що моніторинг податкової накладної/ розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/ розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Слід зазначити, що абзацом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» N 190 від 29.03.2017 встановлено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

-ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

-ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

-надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Аналізуючи вищевказані норми, суд зауважує, що рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, передбачену відповідно до вищезазначених нормативних актів.

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання вимог п. 201.16.1 - 201.16.2 ст. 201 Податкового кодексу України та пропозицій викладених у квитанції №1 про зупинення реєстрації розрахунку коригування позивачем були надані первинні документи, які підтверджують реальність здійснення господарських операцій.

Із сукупності доданих до матеріалів справи документів вбачається, що реалізація дизельного палива для ТОВ «Світ Фіто», ТОВ «Форест-Полісся-10» та ДП «Житомрське лісове господарство» здійснювалась відповідно до податкових накладних, а саме: №261 від 24.10.2017, №269 від 25.10.2017 та № 312 від 30.10.2017.

Відтак, 21.03.2017 між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Світ Фіто» укладено договір №74 від 21.03.2017(а.с.83-85).

На підставі вказаного договору, згідно видаткової накладної № РН-0000321 від 30.10.2017 (а.с.86) позивач здійснив поставку палива дизельного ДТ-Л-К4, сорт СУКТЗНД НОМЕР_2 в кількості 100 л за ціною 19,58 грн за 1л на суму 2349,60 грн, в тому числі ПДВ 391,60 грн. Факт такого постачання підтверджується наявним у матеріалах справи актом приймання-передачі палива згідно видаткової накладної № РН-0000321 від 30.10.2017 (а.с.87). Оплата за поставлений товар ТОВ «Світ Фіто» проведена у повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням №530 від 30.10.2017 (а.с.88). Карткою по рахунку 361 по контрагенту ТОВ "СВІТ ФІТО" підтверджується відображення вказаної операції в бухгалтерському обліку. Відповідно, платником податку було складено податкову накладну № 312 від 30.10.2017 (а.с.23), яку в подальшому направлено до контролюючого органу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак, рішеннями комісії ДФС України позивачу було відмовлено в реєстрації вищезазначеної податкової накладної.

Щодо підтвердження реальності здійснення господарської операцій позивачем з ТОВ «Форест Полісся-10», судом встановлено наступне.

Відтак, за договором №16 від 05.01.2017 (а.с.70-72) позивач здійснив поставку ТОВ «Форест Полісся-10» палива дизельного в кількості 7044 л за ціною 19.13 грн за 1л на суму 161702,06 грн, в тому числі ПДВ 26950,34 грн, згідно видаткової накладної № РН-0000271 від 24.10.2017 (а.с.73). Факт такого постачання підтверджується і наявною в матеріах справи товарно- транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти) №РН-0000271 від 24.10.2017 (а.с.74) та актом приймання-передачі палива від 24.10.2017 (а.с.75). Реальність вказаної господарської операції підтверджується карткою по рахунку 361 по контрагенту ТОВ «ФОРЕСТ ПОЛІССЯ-10» (а.с.91). Внаслідок чого, відповідно платником податку складено податкову накладну від 24.10.2017 № 261 (а.с.21), яку в подальшому направлено до контролюючого органу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте контролюючим органом відмовлено в реєстрації вказаної накладної.

Сукупність наданих первинних документів, не дають підстав для сумніву щодо дійсного укладення позивачем договору №0000003 від 04.01.2017 з ДП «ЖИТОМИРСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» (а.с.76-78). Відповідно до вищевказаного договору позивач здійснив поставку палива дизельного в кількості 4230 л за ціною 19,13 грн за 1л, всього на суму 97103,88 грн, в тому числі ПДВ 16183,98 грн, згідно видаткової накладної № РН-0000277 від 25.10.2017 (а.с.79). У зв’язку із здійсненням даної господарської операції, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 складено, податкову накладну від 25.10.2017 № 269 (а.с.22), яку в подальшому направлено до контролюючого органу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак отримано позивачем рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.

Факт такого постачання підтверджується наявною у матеріалах справи товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти) №РН-0000277 від 25.10.2017 (а.с.80) та актом приймання-передачі палива від 25.10.2017 (а.с.81) та карткою по рахунку 361 по контрагенту ДП «ЖИТОМИРСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО». Оплата за поставлений товар ДП «ЖИТОМИРСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» проведена у повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням №1576 від 25.10.2017 (а.с.82).

У судовому засідання, представником позивача зазначено, що підставою для відмови у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних вказаною у рішенні Державної фіскальної служби України є складання платником податку документів, з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної, натомість про невідповідність обсягів постачання обсягам придбання зазначених як причиною у зупиненні реєстрації податкових накладних в квитанціях №1 контролюючим органом в рішенні не вказано.

Суд зазначає, що рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є: наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Слід зазначити, що надані позивачем документи за пропозицією контролюючого органу на адресу відповідача, цілком відповідають вимогам викладеним у вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Проте, ДФС України прийняла рішення, яким відмовила позивачу у реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Тобто, в рішенні не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення є необґрунтованим, оскільки платником податків надано всі необхідні документи для реєстрації податкової накладної, у реєстрації якої відмовлено.

Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Таким чином, суд дійшов висновку, що, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення відповідача від 28.12.2017 №494889/НОМЕР_1, №494890/НОМЕР_1 та № 494891/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкових накладних №261 від 24.10.2017, №269 від 25.10.2017, №312 від 30.10.2017 прийняті не у спосіб визначений законом, а відтак є протиправними. Крім того, з метою належного захисту порушених прав позивача, підлягають скасуванню.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача зареєструвати податкові накладні №261 від 24.10.2017, №269 від 25.10.2017, №312 від 30.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти постанову про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Аналізуючи дані положення КАС України, можна дійти висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.

Таке ж формулювання резолютивної частини судового рішення узгоджується з приписами підпункту 201.16.4. статті 201 Податкового кодексу України, згідно якого визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З огляду на висновок суду щодо протиправності рішення відповідача, а також те, що вказаним рішенням порушено право позивача на отримання податкового кредиту, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні фізичної особи-підприємця ОСОБА_3.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Питання розподілу судових витрат підлягає вирішенню у відповідності до положень ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (вул. Залізняка, 29, с.Кодня, Житомирський район, Житомирська область, 12452, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м.Київ 53, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про скасування рішень, зобов'язання зареєструвати податкові накладні зодовольнити.

Скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України від 28.12.2017 №494889/НОМЕР_1, № 494890/НОМЕР_1, №494891/НОМЕР_1.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні від 30.10.2017 № 312, від 24.10.2017 № 261 та від 25.10.2017 № 269.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 5286 грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов

Повне судове рішення складене 30 березня 2018 року