
28.03.2018 Справа № 756/16041/17
Справа пр. №2/756/2267/18
ун. №756/16041/17
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2018 року Оболонський районний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Андрейчука Т.В.
за участю секретаря судового засідання - Приходько І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Києві цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів, надміру виплачених за допомогою на дітей одиноким матерям, -
в с т а н о в и в:
Позивач управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації звернулося до суду в порядку цивільного судочинства з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів, надміру виплачених за допомогою на дітей одиноким матерям.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що рішенням управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 27 грудня 2010 року ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01 грудня 2010 року по 30 листопада 2028 року.
Як зазначив позивач, 15 липня 2015 року до управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації надійшов лист Служби у справах дітей Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, в якому зазначено, що ОСОБА_1 веде антигромадський спосіб життя, не працює, зловживає спиртними напоями, належним чином не утримує дитину. В згаданому листі також вказано, що спеціалістом Служби у справах дітей Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації спільно з фахівцем соціальної роботи центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді здійснено обстеження житлово-побутових умов проживання дитини ОСОБА_2, після чого Оболонською районною в м. Києві державною адміністрацією прийнято розпорядження від 10 липня 2015 року №353 "Про негайне відібрання малолітніх дітей" та 10 липня 2015 року малолітню ОСОБА_2 було відібрано у відповідача і влаштовано до Київської міської клінічної лікарні №1. Вказане, на думку позивача, призвело до надмірної виплати позивачем коштів у сумі 309,60 грн.
Управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації 17 липня 2015 року було прийнято рішення про призупинення виплати відповідачу допомоги на дітей одиноким матерям з 01 серпня 2015 року.
Таким чином, за період за період з 01 серпня 2015 року по 31 серпня 2015 року ОСОБА_1 було надміру сплачено допомогу на дітей одиноким матерям у сумі 309,60 грн.
З цих підстав позивач просив суд стягнути з відповідача кошти, надміру виплачені за допомогою на дітей одиноким матерям, у сумі 309,60 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, подала до суду заяву, в якій просила суд розглянути справу за її відсутності, проти проведення заочного розгляду справи не заперечувала.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи належним чином повідомлялася, про причини неявки в судове засідання суд не повідомила, відзив на позовну заяву не подала.
За таких обставин та за відсутності заперечень представника позивача, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріальна підтримка сімей з дітьми здійснюється шляхом надання таким сім'ям державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми регулюється відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 (далі - Порядок).
Ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та п. 33 Порядку встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Як вбачається з матеріалів справи, місце проживання ОСОБА_1 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1, що територіально відноситься до Оболонського району м. Києва (а. с. 21).
ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_1 та ОСОБА_3 народилася донька ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а. с. 10).
Призначення державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації відповідно до пп. 29 п. 9 Положення про управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 27 грудня 2010 року №18к (у редакції розпорядження Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 27 жовтня 2016 року №614). Виплата вказаної допомоги здійснюється Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відповідно до Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27 січня 2007 року №65.
07 грудня 2010 року ОСОБА_1 звернулася до управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації з заявою про призначення їй допомоги на дітей одиноким матерям. За результатами розгляду звернення відповідачеві було призначено допомогу при народженні дитини на період з 01 грудня 2010 року по 30 листопада 2028 року включно (а. с. 8-9, 11).
Зазначену виплату призначено на підставі ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та п. 33 Порядку.
За приписами ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та п. п. 46, 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога, у разі виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо) або які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити органи праці і соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
15 липня 2015 року до управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації надійшов лист Служби у справах дітей Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, в якому зазначено, що ОСОБА_1 веде антигромадський спосіб життя, не працює, зловживає спиртними напоями, належним чином не утримує дитину. В згаданому листі також вказано, що спеціалістом Служби у справах дітей Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації спільно з фахівцем соціальної роботи центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді здійснено обстеження житлово-побутових умов проживання дитини ОСОБА_2, після чого Оболонською районною в м. Києві державною адміністрацією прийнято розпорядження від 10 липня 2015 року №353 "Про негайне відібрання малолітніх дітей" та 10 липня 2015 року малолітню ОСОБА_2 було відібрано у відповідача і влаштовано до Київської міської клінічної лікарні №1 (а. с. 12).
За приписами ст. 18-4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав.
Відповідно до п. 36 Порядку виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування за поданням центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді або уповноваженої особи, визначеної виконавчим органом об'єднаної територіальної громади, до органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Враховуючи викладене, управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації 17 липня 2015 року було прийнято рішення про призупинення виплати відповідачу допомоги на дітей одиноким матерям з 01 серпня 2015 року (а. с. 13).
Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації надіслало ОСОБА_1 повідомлення від 14 лютого 2017 року №01-33/06-01-477, від 15 березня 2017 року №01-34-4959 та від 24 квітня 2017 року №01-34-8593, у яких відповідача було зобов'язано повернути надміру перераховані кошти у сумі 309,60 грн за призначеною допомогою на дітей одиноким матерям (а. с. 16, 17). Проте станом на листопад 2017 року ОСОБА_1 не повернула кошти, надміру виплачені за допомогою на дітей одиноким матерям.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Зважаючи на те, що у ОСОБА_1 було відібрано її малолітню доньку ОСОБА_2 у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю дитини, що свідчить про недобросовісність дій відповідача, кошти, виплачені останній за призначеною допомогою на дітей одиноким матерям за період з 01 серпня 2015 року по 31 серпня 2015 року підлягають поверненню.
За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність позов управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації задовольнити, стягнути зі ОСОБА_1 на користь позивача кошти, надміру виплачені за допомогою на дітей одиноким матерям, у сумі 309,60 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача в дохід держави судовий збір у сумі 1600,00 грн.
З огляду на вищенаведене, відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 1215 Цивільного кодексу України, Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів, надміру виплачених за допомогою на дітей одиноким матерям, - задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (зареєстроване місцезнаходження юридичної особи: м. Київ, вул. Озерна, 18-А, код ЄДРПОУ 37445416) грошові кошти у сумі 309 (триста дев'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок, надміру виплачені за допомогою на дітей одиноким матерям.
Стягнути зі ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у сумі 1600 (тисяча шістсот) гривень 00 (нуль) копійок в дохід держави.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду міста Києва шляхом подання в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення суду апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В. Андрейчук