Постанова № 7304330, 23.12.2009, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
23.12.2009
Номер справи
2а-2300/09/2770
Номер документу
7304330
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

23.12.09Справа №2а-2300/09/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

Судді Майсак О.І.,

при секретарі: Слонімець Т.І,

за участю: представника позивача Блізнецов К.В. (довіреність № 12/139-3569 від 01.01.2009 р.); представник позивача Мікрюкова О.Г. (довіреність № 10/132-2562 від 07.10.2009 р.); представник позивача Удалов О.В. (довіреність № 10/132-1479 від 02.06.2009 р.); представник відповідача Касаткін О. В. (довіреність № 17 від 02.01.2009 р.);

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з енергозбереження до Товариства з обмеженою відповідальністю „СГС Плюс” про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 14 709,55 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з енергозбереження звернулася до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю „СГС Плюс” про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 14 709,55 грн. Вказує, що під час комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів ТОВ „СГС Плюс” встановлено факти безгосподарного використання паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушення інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів, тобто нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, що відповідно до ст. 27 п. „є” Закону України „Про енергозбереження” від 1 липня 1994 року № 74/94-ВР є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність.

Просить стягнути з відповідача в доход Державного бюджету заборгованість в розмірі 14709,55 грн.

Ухвалою від 03 листопада 2009 року відкрито провадження по адміністративній справі. 04 листопада 2009 року підготовче провадження було закінчено та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, вважає їх обґрунтованими та просить позов задовольнити. Повідомив, що Товариства з обмеженою відповідальністю „СГС Плюс” має заборгованість перед Державним бюджетом України з підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, яка відноситься до економічних заходів, передбачених ст. 11 Закону України “Про енергозбереження”. Встановлені факти нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів зафіксовані в акті комплексної перевірки № 15-2/04-10-10 від 20.03.2009 року. У зв’язку з чим виникла необхідність для звернення до суду з проханням стягнути з відповідача в доход Державного бюджету України заборгованість з підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 14709,55 грн. В процесі розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги (а.с 87-88). Просить стягнути з відповідача з урахуванням Ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 08.12.2009 року по справі № 2а-5431/09/5/0170 заборгованість у сумі 5348,82 грн.

Представник відповідача у судовому засіданні з позовним вимогами не погодився, вважає їх необґрунтованими, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити. Посилаючись на те що, оскільки джерелом виробництва енергії у ТОВ «СГС Плюс» являється теплова електростанція, то при визначенні допустимих меж втрат пару та конденсату у виробництві слід враховувати значення Правил технічної експлуатації теплових установок та мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України № 71 від 14.02.2007 р. Також вказує, що перевищення номінальних внутристанційних втрат конденсату на 0,5 % у лютому та на 0,3 % у червні 2008 р. не являється перевищенням допустимих значень, встановлених нормативно-правовим актом та затверджених підприємством, та не можуть являться порушення законодавства.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів входить розгляд спорів за зверненням суб'єктів владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з таких підстав.

Судом встановлено наступне. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 року № 1039 “Питання Державної інспекції з енергозбереження” з подальшими змінами і доповненнями, Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, яка відповідно до законодавства виконує контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про енергозбереження» № 74/94-ВР від 01.07.1994 р. (далі Закон України № 74/94-ВР від 01.07.1994 р.) суб'єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюються: проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства - промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва; видобування, переробка, транспортування, виробництво, зберігання та використання всіх видів палива, теплової та електричної енергії, інших ресурсів природного чи штучного походження в частині використання паливно-енергетичних ресурсів; проведення енергетичного аудиту; виробництво та поставка енергетичного та енергоспоживаючого обладнання, машин, механізмів, конструкційних, будівельних матеріалів та іншої продукції, приладів обліку, контролю і регулювання витрачання енергоресурсів; науково-дослідні, проектно-конструкторські, експертні, спеціалізовані, монтажні, налагоджувальні, ремонтні та інші види робіт і послуг, пов'язані з підвищенням ефективності використання та економії паливно-енергетичних ресурсів; роботи, пов'язані з розвитком і використанням нетрадиційних поновлюваних джерел енергії, вторинних енергетичних ресурсів, процесів заміщення дефіцитних видів палива; визначення пріоритетних напрямів екологічно чистої енергетики і створення нових джерел енергії та видів палива; інформаційне забезпечення народного господарства та населення з проблем енергозбереження і використання нових джерел енергії та видів палива; створення ефективних систем управління та засобів контролю за енергозбереженням.

Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000 року №64 "Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2000 року за №653/4874, визначений механізм накладення та стягнення підвищеної плати.

Структурною одиницею урядового органу державного управління Державної інспекції з енергозбереження є територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по АР Крим та м. Севастополю, яким під час комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів відповідачем встановлені факти безгосподарного використання паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушення інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів, тобто нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, що відповідно до ст. 27 п. "є" Закону України "Про енергозбереження" від 01.07.1994 року № 74/94 -ВР є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність.

Відповідно до ст. 11 п. "е" Закону України № 74/94-ВР від 01.07.1994 р. економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

Встановлені факти нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів з боку відповідача зафіксовані в акті комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів № 18-2/04-10-10 від 20.03.2009 р. (арк. с. 9-12).

Згідно з висновком вищезазначеного акту перевірки СГС «Плюс» нераціональні перевитрати ПЕР по підприємству складають: перевитрати природного газу внаслідок внутрістанційного понаднормативного неповернення конденсату.

Сумарні перевитрати нераціонального використання палива складають розмір плати (2,861 тис. куб. м/рік х 2570,7 грн.) х 2 =14709,55 грн.

Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по АР Крим та м. Севастополю, на підставі вищезазначеного у перевірки, застосовано підвищену плату за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів, згідно чинного законодавства. Розмір підвищеної плати передбачений в Постанові Кабінету Міністрів “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві” №699 від 02.09.1993 року.

В розділі II Постанови Кабінету Міністрів України зазначено, що „споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження".

Застосована територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по АР Крим та м. Севастополю до відповідача підвищена плата за нераціональне використання ПЕР у розмірі 14709,55 грн. ТОВ «СГС Плюс» не сплачена до теперішнього часу .

Відповідно до п.п. 16, 17 вказаного Порядку відповідач повинен був внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування. У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.

Кошти, отримані внаслідок застосування підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів, стягуються в доход Державного бюджету України.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.06.2009 р. по адміністративній справі № 2а-5431/09/5/0170 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СГС Плюс» до Територіального управління державної інспекції з енергозбереження по Автономній республіці Крим та м. Севастополю про скасування постанови № 15-2/04-10-10П від 20.03.2009 про застосування економічних санкцій за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів позовні вимоги ТОВ «СГС Плюс» задоволено частково, а саме: визнано протиправною та скасовано постанову Територіального управління Державної інспекції по енергозбереженню по АР Крим та м. Севастополю № 15-2/04-10-10П від 20.03.2009 р. в частині застосування підвищеної плати за перевитрати природного газу в розмірі 9360,73 грн. (арк. с. 38-41). Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 08.12.2009 року по справі № 2а-5431/09/5/0170 (а.с.94) апеляційну скаргу ТОВ «СГС Плюс» залишено без задоволення. Постанова Окружного адміністративного суду АРК від 24.06.2009 року залишено без змін, вона набрала законної сили.

Щодо заперечень на адміністративний позов з боку відповідача відносно перевищення номінальних внутристанційних втрат конденсату на 0,5 % у лютому та на 0,3 % у червні 2008 р. що не є перевищенням допустимих значень, встановлених нормативно-правовим актом та затверджених підприємством, яки не можуть являться порушення законодавства, та відмови з цих підстав в задоволенні позову, суд зазначає наступне. Вказані пояснення не можуть будь прийняти судом до уваги у межах розгляду цієї адміністративної справи, оскільки є запереченнями по суті акту перевірки з боку позивача. Тому судом не надається оцінка цім доводам з вказаних підстав.

          З огляду на зазначене, заборгованість зі сплати підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів загальною сумою 5348,82 грн. підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку, позовні вимоги – задоволенню.

Постанову складено у повному обсязі 28 грудня 2009 року.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України №2747-ІV від 06.07.2005, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.          Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СГС Плюс» (99011, м. Севастополь, вул. Ангарська, 10, р/р 260020683601, МФО 384920, код ЄДРПОУ 32294088) в доход Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081200, призначення платежу «Штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів» суму підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в сумі 5348,82 грн. (п’ять тисяч триста сорок вісім грн. 82 коп.).

3.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СГС Плюс» (99011, м. Севастополь, вул. Ангарська, 10, р/р 260020683601, МФО 384920, код ЄДРПОУ 32294088) на користь Державної інспекції з енергозбереження (ЄДРПОУ 21655283, р\р 35229004000194 в УДК в м. Києві МФО 820019) витрати по сплаті судового збору у розмірі 53, 50 грн. (п’ятдесят три грн.. 50 коп.).

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини п’ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя                              підпис                                        О.І. Майсак