Рішення № 73041775, 19.03.2018, Попільнянський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
288/1293/17
Номер документу
73041775
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 288/1293/17

Провадження № 2-а/288/7/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2018 року. смт. Попільня

Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді – Зайченко Є. О.,

секретаря судового засідання – Мітніцької О.В.,

за участю Позивача – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Попільня справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Попільнянському районі Житомирської області, Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірною бездіяльності в частині ненадання інформації, зобов’язання надати інформацію, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, як потерпілій від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – Позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду в Попільнянському районі Житомирської області (далі – Відповідач 1), Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі – Відповідач 2) про визнання неправомірною бездіяльності в частині ненадання інформації, зобов’язання надати інформацію, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, як потерпілій від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в якому вказує, що є потерпілою від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, внаслідок чого стала інвалідом 2 групи за захворюванням пов'язаним з аварією на ЧАЕС.

Відповідачами нарахування та виплата Позивачу пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог статей 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не виплачується, перерахунок пенсії у встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмірі.

Постановою Попільнянського районного суду Житомирської області від 05 вересня 2011 року в справі № 2-а-2697/11, визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду в Попільнянському районі Житомирський області та зобов'язано Управління Пенсійного фонду в Попільнянському районі Житомирський області провести перерахунок та виплату Позивачу пенсії, як потерпілій від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, внаслідок чого стала інвалідом 2 групи

21 червня 2017 року Позивач направив на адресу Відповідача 1 та 15 серпня 2017 року Позивач направив на адресу Відповідача 2, звернення щодо перерахунку та виплати пенсії, однак відповіді не отримав.

На підставі вищевикладеного, Позивач просить визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду в Попільнянському районі Житомирський області в частині ненадання інформації на звернення від 21 червня 2017 року, визнати неправомірною бездіяльність Андрушівського об'єднаного управління пенсійного фонду в Житомирський області в частині ненадання інформації на звернення від 15 серпня 2017 року, зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Попільнянському районі Житомирський області надати інформацію на звернення від 21 червня 2017 року, зобов'язати Андрушівське об'єднане управління пенсійного фонду в Житомирський області надати інформацію на звернення від 15 серпня 2017 року, зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Попільнянському районі Житомирський області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії, як потерпілій від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, внаслідок чого стала інвалідом 2 групи з 15 червня 2010 року, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати Андрушівське об'єднане управління пенсійного фонду в Житомирський області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії, як потерпілій від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, внаслідок чого стала інвалідом 2 групи з 15 червня 2010 року, відповідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити.

Представник Відповідачів в судове засідання не з’явився, в поданому до суду запереченні на позовну заяву від 03 березня 2018 року вказав, що Позивач перебуває на обліку в Андрушівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності (інвалід 2 групи, захворювання пов’язане з аварією на ЧАЕС) в розмірі, встановленому чинним законодавством, щодо обчислення фактичних збитків, який обчислюється під час призначення пенсії, Позивач не надала відповідних документів для встановлення фактичних збитків, просив в задоволенні позову відмовити за безпідставністю. /а.с.37-39, 48-49/

Суд, вислухавши Позивача, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Відповідно до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серія А № 106273 С від 21 вересня 2010 року, ОСОБА_1 має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». /а.с.6/

Відповідно до вкладки № 695750 С до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорії 1 серія А № 106273 с від 21 вересня 2010 року, ОСОБА_1 є особою, потерпілою від Чорнобильської катастрофи. /а.с.6/

Згідно виписки із акту огляду МСЕК до довідки серії ЖИА № 115033, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, встановлено з 20 червня 2010 року другу групу інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з наслідками аварії на ЧАЕС. /а.с.7/

Відповідно до заяви від 21 червня 2017 року, ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду в Попільнянському районі з заявою про перерахунок пенсії та виплату пенсії, відповідно до Постанови КМУ від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». /а.с.12-13/

Відповідно до заяви від 12 вересня 2017 року, ОСОБА_1 звернулась до Андрушівського об’єднаного управління пенсійного фонду в Житомирській області з заявою про перерахунок пенсії, відповідно до Постанови КМУ від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». /а.с.14-15/

Як вбачається з повідомлення № 30/С-8 від 25 вересня 2017 року, направленого на адресу ОСОБА_1 зазначено, що відповідно до Постанови КМУ від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір пенсії для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а саме інвалідів 2 групи з 1 липня 2012 року становить 125 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, додано розрахунок виплачених сум пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2012 року по 01 вересня 2017 року та зазначено, що перерахунок пенсії буде проведено у разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. /матеріали пенсійної справи/

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ (далі – Закон № 796-ХІІ).

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ, передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з статтею 50 Закону № 796-ХІІ визначено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ визначено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1 та державної пенсії визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Згідно з статтею 62 Закону № 796-ХІІ, застосування цього Закону проводиться в порядку, визначеному КМ України, рішення якого є обов'язковим для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їхньої відомчої підпорядкованості та форм власності.

Статтею 63 Закону № 796-ХІІ встановлено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.

Відповідно до статті 67 Закону № 796-ХІІ, конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Тобто, стаття 67 Закону № 796-ХІІ може бути застосована Відповідачем лише у випадку, коли йдеться про підвищення доплат, пенсій та компенсацій з урахуванням визначення розміру державної та додаткової пенсій Позивачу, згідно з положеннями статей 50, 54 вищевказаного Закону.

Згідно пункту 3 Конституції України, Кабінет Міністрів України забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту. Згідно з бюджетними призначеннями КМУ встановлює розмір окремих видів компенсацій і допомог, зокрема Постановою Кабінету міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Постанова № 1210), затверджено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Виплата державної пенсії по інвалідності, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з 01 січня 2012 року здійснюється в розмірі, передбаченому Постановою № 1210.

Рішенням Конституційного суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 від 25 січня 2012 року, підтверджена законність повноважень Кабінету Міністрів України щодо реалізації політики у сфері соціального захисту в тому числі регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що у 2015 роках положення, зокрема, статей 50, 54 Закону № 796-XII, застосовуються у порядку та розмірі, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2015 рік.

Законом № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року, було внесено зміни до статей 50, 54 Закону № 796-XII.

Так, відповідно до статті 50 Закону України № 796-XII в редакції від 28 лютого 2014 року визначено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Постановою Кабінету міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно зі статтею 54 даного Закону № 796-XII, в редакції від 28 грудня 2014 року, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки зміни до статей 50, 54 Закону України № 796-XII внесено Законом № 76-VІІІ від 28 грудня 2014 року та Законом України «Про державний бюджет України на 2015 рік» № 80-VІІ прийнято 28 грудня 2014 року, зокрема пунктом 9 визначено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

В Законі України «Про державний бюджет на 2017 рік», відсутні обмеження застосування Закону України № 796-ХІІ, оскільки з 28 грудня 2014 року діє нова редакція статей 50, 54 Закону України № 796-ХІІ.

Крім того, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти КМ України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що Відповідач виплачуючи Позивачу пенсію у порядку та розмірах, встановлених Постановою Кабінету міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», діяв правомірно та у межах наданих йому повноважень.

Щодо позовної вимоги про визнання неправомірною бездіяльності Відповідачів в частині ненадання інформації на звернення, суд зазначає, що відповідь Позивачу на його звернення від 15 серпня 2017 року, яка зареєстрована Андрушівським ОУПФ України в Житомирській області за № 30/с.8 від 12 вересня 2017 року, була надана 25 вересня 2017 року та її копія міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1, яку було надано на ознайомлення, Позивач вказаного листа до матеріалів справи не долучив.

Окремо слід вказати, що Управління Пенсійного фонду в Попільнянському районі Житомирської області реорганізовано, шляхом злиття та є структурним підрозділом Андрушівського об’єднаного управління пенсійного фонду.

При зверненні до суду з адміністративним позовом, Позивач просить здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2012 року по даний час, Позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений частиною другою статті 122 КАС України.

Відповідно до положень частини першої статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини другої статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Встановлення строку пов'язане зі специфікою правовідносин, а також має сприяти наданню доказів, підвищує їхню достовірність і тим самим сприяє встановлено істини у конкретній адміністративній справі. Дана норма закону означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Необхідно зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки.

Спірні виплати є постійними, виплачуються щомісячно і правовідносини закінчуються на день проведення таких виплат, тобто про своє порушене право позивач дізнався після одержання сум виплат, які виплачувались згідно діючих постанов Кабінету Міністрів України.

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 08 листопада 2017 року.

Враховуючи вищезазначене, приймаючи до уваги дату звернення позивача до суду, відсутність клопотання Позивача про поновлення процесуального строку та поважних причин для поновлення строку, суд встановив, що позов в частині зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01 січня 2012 року по 08 травня 2017 року належить залишити без розгляду, а у задоволенні позову в частині зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії, відповідно до вимог статей відмовити, оскільки наведені Позивачем виплати провадяться в розмірі та в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 19 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 8, 19, 22, 46 Конституції України; Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; статтями 2, 5, 7, 9, 77, 90, 139, 229, 241-255, 295, 382,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Попільнянському районі Житомирської області, Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірною бездіяльності в частині ненадання інформації, зобов’язання надати інформацію, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, як потерпілій від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2012 року по 08 травня 2017 року залишити без розгляду.

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Попільнянському районі Житомирської області, Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірною бездіяльності в частині ненадання інформації, зобов’язання надати інформацію, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, як потерпілій від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - відмовити.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Житомирського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції закону № 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Попільнянського

районного суду ОСОБА_2