
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 750/10195/17 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Требух Н.В. Суддя-доповідач Шурко О.І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Шурка О.І.,
суддів Василенка Я.М., Степанюка А.Г.,
при секретарі Коцюбі Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Творчий кластер "Ремзавод" на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 10 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Творчий кластер "Ремзавод" до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради третя особа:Чернігівська міська рада про визнання рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14 вересня 2017 року "Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувача" в частині затвердження акту №7 " Про визначення збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради на території Чернігівської міської ради" від 30 серпня 2017 року незаконним та його скасування, -
В С Т А Н О В И В:
ТОВ "Творчий кластер "Ремзавод" звернулось до Деснянського районного суду м. Чернігова з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради третя особа Чернігівська міська рада про визнання рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.09.2017 року «Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» в частині затвердження акту №7 «Про визначення збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради на території Чернігівської міської ради» від 30.08.2017 року незаконним та його скасування.
Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 10 січня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. Зокрема, апелянт зазначає, що оскаржуване рішення прийнято без включення представника Позивача у склад відповідної комісії; також посилається на те, що Відповідачем протиправно нараховано збитки, нанесені при використанні земельної ділянки, оскільки вина Позивача у заподіянні шкоди в розумінні ст.1166 ЦК України відсутня.
Відповідачем та третьою особою відзиви на апеляційну скаргу не подавалися; у судовому засіданні представник відповідача та представник третьої особи заперечували проти доводів апеляційної скарги, посилаючись на те, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені відповідними законами України, якими врегульовані спірні правовідносини, а рішення суду першої інстанції є обґрунтованим та законним.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення апелянта, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням Чернігівської міської ради від 28 квітня 2011 року (8 сесія 6 скликання) затверджене Положення про порядок визначення та відшкодування збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам в місті Чернігові - далі Положення №284. Згідно преамбули рішення, його метою є створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення розмірів та порядку відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам в місті Чернігові.
Пунктом 2.2. Положення №284 передбачено, що до складу Комісії включаються представники управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради, управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради, фінансового управління Чернігівської міської ради, управління економіки Чернігівської міської ради, юридичного відділу Чернігівської міської ради, державної податкової інспекції в м.Чернігові, депутати Чернігівської міської ради від кожної депутатської фракції, представник територіального органу Держкомзему України.
В роботі Комісії приймають участь власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та фізичні особи, діями чи бездіяльністю яких спричинені збитки та які будуть їх відшкодовувати.
Зазначене рішення органу місцевого самоврядування є обов'язковим до виконання на відповідній території, що відповідає положенням ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
27.07.2017 року Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради було прийнято рішення № 326 «Про утворення комісії з визначення розміру збитків, заподіяними порушниками земельного законодавства власникам землі та землекористувачам».
10.08.2017 року Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради листом № 4983 про проведення засідання комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі землекористувачами повідомило позивача про те, що 30.08.2017 року о 10-00 год. в приміщенні Чернігівської міської ради буде відбуватись засідання Комісії, на якому буде розглядатись питання щодо розрахунку суми збитків нанесених Чернігівській міській раді при використанні ТОВ «Творчий кластер «Ремзавод» земельної ділянки площею 1,5859 га по пр. Миру, 194. Дане повідомлення було отримано адресатом 15.08.2017, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення.
17 серпня 2017 року Чернігівська міська рада прийняла рішення № 22/VІІ-27 про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою юридичним та фізичним особам, пунктом 1.19 якого, надала дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення ТОВ «Творчий кластер «Ремзавод» на земельну ділянку, орієнтованою площею 1,5859 га по проспекту Миру, 194 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови з подальшою передачею земельної ділянки в оренду.
30.08.2017 року комісія, яка діяла на підставі рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 27.07.2017 року № 326 «Про утворення комісії з визначення розміру збитків, заподіяних порушниками земельного законодавства власникам землі та землекористувачам» та Положення «Про порядок визначення та відшкодування збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачами у місті Чернігові», затвердженого рішенням міської ради від 28.11.2011 року «Про затвердження Положення про порядок визнання та відшкодування збитків , заподіяних власникам землі та землекористувачам в місті Чернігові (8 сесія 6 скликання)» склала Акт за № 7 «Про визначення збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради на території Чернігівської міської ради» яким визначила збитки: використання земельної ділянки, площею 1,5859 га., по проспекту Миру, 194 ТОВ «Творчий кластер «Ремзавод» з порушенням земельного законодавства за період з 01.09.2014 року по 31.07.2017 року, згідно якого оцінна вартість збитків становить 802618,37 грн.
14.09.2017 року Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради було прийнято рішення № 403 «Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», яким затверджено акти комісії із визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам, зокрема п. 1.2. даного рішення затверджено Акт про визначення розміру збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради (акт № 7 від 30.08.2017 року ) нанесених при використанні земельної ділянки, площею 1,5859 га, по проспекту Миру, 194, ТОВ «Творчий кластер «Ремзавод» з порушенням земельного законодавства за період з 01.09.2014 року по 31.07.2017 року включно у сумі 802618,37 грн.
18.09.2017 року за № 5735 Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради на адресу ТОВ «Творчий клстер «Ремзавод» було надіслано повідомлення про прийняття акту про визначення збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради на території Чернігівської міської ради від 30.08.2017 року № 7, затверджений рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.09.2017 року № 403 «Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» до якого було додано копію акта про визначення збитків власнику землі № 7 від 30.08.207 року та копію рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.09.2017 року № 403. Дане повідомлення було отримано позивачем 20.09.2017 року, що підтверджується вхідним штампом.
Вважаючи вказане рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 403 від 14.09.2017 року незаконним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції відмовляючи в задоволені позовних вимог, зазначив, що рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради №403 від 14.09.2017 року (п.1.2) не порушує права, обов'язки чи інтереси позивача.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, предметом спору у цій справі є питання щодо правомірності дій відповідача як суб'єкта владних повноважень при ухваленні рішення щодо затвердження акта про визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Відповідно до частини другої статті 157 Земельного кодексу України порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
19 квітня 1993 року Кабінет Міністрів України своєю постановою № 284 затвердив Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, змістом пунктів 2, 3 якого передбачено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Тобто, до повноважень Виконкому віднесено визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань збитків, завданих органу місцевого самоврядування.
Відшкодуванню, зокрема, підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.
Колегією суддів встановлено, що оспорюваним рішенням Виконкому, зокрема, затверджено акт №7 від 30.08.2017 року про визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам, завданих Чернігівській міській раді як власнику землі за час користування позивачем земельною ділянкою.
Отже, повноваження відповідачів у цьому випадку обмежуються лише обчисленням розміру збитків у встановленому порядку. Що стосується відшкодування виявлених збитків, то вони не можуть бути примусово відшкодовані на підставі рішення міської ради. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
За таких обставин це рішення Виконкому не порушує права, обов'язки чи інтереси позивача, що і було вірно зазначено судом першої інстанції.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 18 жовтня 2016 року у справі №500/2776/14-а.
Крім того, Рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 27.07.2017 року №326 «Про утворення комісії з визначення розміру збитків, заподіяними порушниками земельного законодавства власникам землі та землекористувачам» є чинним та позивачем не оскаржувалось.
Таким чином, твердження позивача про порушення прав та інтересів в ході розгляду комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, є необґрунтованим та безпідставним.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відсутні правові підстави для задоволення заявлених позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
При цьому судовою колегією враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Творчий кластер "Ремзавод" - залишити без задоволення, а рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 10 січня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя: Шурко О.І.
Судді: Василенко Я.М.
Степанюк А.Г.
Повний текст постанови виготовлено 27.03.2018.