Ухвала суду № 73031408, 26.03.2018, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
26.03.2018
Номер справи
905/521/18
Номер документу
73031408
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр. Науки, 5

У Х В А Л А

ПРО ПОВЕРНЕННЯ ЗАЯВИ ПРО БАНКРУТСТВО

26.03.2018р. № 905/521/18

Суддя господарського суду Донецької області І.К. Чорненька

Розглянувши матеріали за заявою боржника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Ватсон-Телеком”, м.Маріуполь

про визнання банкрутом на підставі ст.95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

До господарського суду Донецької області 21.03.2018р. надійшла заява ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Ватсон-Телеком», м.Маріуполь б/н б/д про порушення провадження у справі про банкрутство згідно ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

В обґрунтування поданої заяви боржник посилається на прийняття власником рішення про ліквідацію товариства та на недостатність майна підприємства для задоволення вимог кредиторів.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону про банкрутство, провадження у справі про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Згідно із ч.1 ст.12 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі – Закон про банкрутство) господарський суд приймає заяву про порушення справи про банкрутство до розгляду у разі відсутності підстав для відмови у прийнятті або для повернення заяви.

Вказана заява підлягає поверненню з огляду на наступне:

Відповідно до ч.5 ст.11 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” боржник зобов'язаний звернутись до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у разі, зокрема, якщо під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.

В силу ч.1 ст.95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання заявником усіх необхідних передумов, передбачених ст.ст. 105-111 Цивільного кодексу України.

Особлива процедура, що передбачена ст.95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.

У зв'язку з цим, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст.95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” є дотримання вимог цивільного законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.

Такі передумови полягають зокрема у наступному:

- прийняття рішення учасниками юридичної особи про припинення юридичної особи, та відповідне письмове повідомлення протягом трьох робочих днів з дати прийняття даного рішення органу, що здійснює державну реєстрацію;

- внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи;

- виявлення кредиторів боржника шляхом публікації оголошення про припинення юридичної особи у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, згідно з вимогами частин 2, 5 ст.105 Цивільного кодексу України;

- проведення аналізу активів боржника у вигляді проведення інвентаризації наявного майна (у тому числі переданого у заставу майна), його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника;

- проведення аналізу активів та пасивів боржника, що є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника відповідно до п.3 ст.11 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”;

- закриття ліквідаційною комісією (ліквідатором), до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів, рахунків, відкритих у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи;

- складення ліквідаційною комісією (ліквідатором), після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами, проміжного ліквідаційного балансу, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, переліку пред'явлених кредиторами вимог та результатів їх розгляду.

- прийняття рішення власником майна (або органом, уповноваженим управляти майном) боржника про звернення боржника до господарського суду із заявою.

Дотримання зазначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням відповідних доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст.95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, а докази на підтвердження всіх цих передумов для порушення провадження у справі в порядку даної статті подаються саме на момент звернення боржника із відповідною заявою.

Відповідно до ч.8 ст.111 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.

Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Головою ліквідаційної комісії ТОВ «Ватсон-Телеком» до заяви надані два проміжних ліквідаційних баланса боржника та два відповідних протоколи учасників юридичної особи-боржника, а саме:

- проміжний ліквідаційний баланс станом на 28.04.2017р. та відповідний протокол загальних зборів учасників ТОВ «Ватсон-Телеком» №2017-04-28 від 28.04.2017р. про його затвердження;

- проміжний ліквідаційний баланс станом на 31.12.2017р. та відповідний протокол загальних зборів учасників ТОВ «Ватсон-Телеком» №2017-12-31 від 31.12.2017р. про його затвердження.

При цьому відомості щодо підстави затвердження двох проміжних ліквідаційних балансів боржника в заяві про порушення справи про банкрутство відсутні. Суд звертає увагу, що зазначене затвердження двох проміжних ліквідаційних балансів боржника при звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство на підставі ст. 95 Закону про банкрутство, не передбачено нормами чинного законодавства України.

Також суд зазначає, що заява про порушення провадження у справі містить повторну заяву ОСОБА_2 б/н від 30.03.2017р. про визнання кредиторських вимог до боржника, водночас первісна заява ОСОБА_2 до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не додана.

При цьому, доданий до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство відзив ліквідатора ТОВ «Ватсон-Телеком» ОСОБА_3 не містить дати надання відзиву, відомостей на яку із заяв ОСОБА_2 надається відзив, а також результатів розгляду заяви ОСОБА_4 про визнання кредиторських вимог по суті.

Відповідно до п. 3 ст. 111 Цивільного кодексу України, під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи, до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

Згідно ч.3 ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» до заяви боржника додаються, зокрема: відомості про всі рахунки боржника, відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах, їх реквізити; відомості про всі рахунки, на яких обліковуються цінні папери, що належать боржнику, їх реквізити, рішення власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) боржника про звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство тощо.

Відповідно до п.11.16 «Порядку обліку платників податків та зборів», затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України №1588 від 09.12.2011р. (в редакції наказу Міністерства фінансів України N462 від 22.04.2014р. «Про внесення змін до Порядку обліку платників податків та зборів»), належним доказом наявності відкритих/закритих рахунків у боржника є Довідка ДПІ щодо розрахункових рахунків боржника в банківських установах, розміру залишку коштів та їх закриття.

Судом встановлено, що заява про порушення справи про банкрутство ТОВ «Ватсон-Телеком» не містить як відомостей щодо звернення головою ліквідаційної комісії до Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області з запитом щодо рахунків боржника, так і відповідної довідки Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області з переліком відкритих/закритих рахунків боржника у банківських установах.

За відсутності відомостей щодо переліку рахунків та залишку коштів на банківських рахунках ТОВ «Ватсон-Телеком» на дату прийняття рішення про припинення діяльності боржника неможливо дійти до висновку про обґрунтоване співвідношення активу та пасиву за даними проміжного ліквідаційного балансу боржника та перевірити виконання головою ліквідаційної комісії приписів п.3 ст. 111 ЦК України.

Суд зауважує, що необхідною та обов'язковою передумовою порушення провадження у справі про банкрутство в порядку норм ст. 95 Закону про банкрутство та визнання боржника банкрутом відповідно до цієї статті є додання та наявність доказів на підтвердження всіх передумов для порушення провадження в порядку названої норми саме на момент звернення боржника із відповідною заявою.

Вказане узгоджується з правовою позицією Вищого господарського суду України, викладеною у постанові 26.04.2016р. у справі №908/4115/15.

Згідно п. 1 ст.15 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її, якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі.

Враховуючи вищевикладене, заява ТОВ «Ватсон-Телеком» б/н б/д про порушення провадження у справі про банкрутство підлягає поверненню без розгляду на підставі п.1 ст.15 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Відповідно до п.2 ст.15 вказаного закону повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з такою заявою до господарського суду у встановленому порядку.

Враховуючи викладене та керуючись п.1 ст.2, п.5 ст.11, п.1 ст.15, п.1 ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст.ст. 105-111 Цивільного кодексу України, господарський суд -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Ватсон-Телеком» (код ЄДРПОУ 31304435) б/н б/д про порушення провадження у справі про банкрутство в порядку ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» повернути без розгляду.

Додаток: заява б/н б/д з доданими документами всього на 71 арк., експрес-накладна №59000325501472 від 20.03.2018р.

Суддя І.К. Чорненька