
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/5709/17
Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.
суддів - Бітова А. І. Єщенка О.В.
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України (треті особи - Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації, Державна казначейська служба України) про визнання протиправною бездіяльності та стягнення моральної шкоди,-
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправною бездіяльності відповідача, що виразилась у ненаданні відповіді на звернення позивача від 19 червня 2017 року у законні строки та стягнення з Міністерства соціальної політики України на користь ОСОБА_1 50000 грн. у якості компенсації моральної шкоди.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 19 червня 2017 року позивач звернувся до Міністерства соціальної політики України із заявою. 09 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача в друге з нагадуванням про ненадання відповіді на його звернення від 19 червня 2017 року. Відповідь ОСОБА_1 на відповідну заяву отримано 13 жовтня 2017 року, а тому останній вважає, що Міністерством соціальної політики України порушено законні строки надання відповіді позивачу, що є порушенням Закону України «Про звернення громадян» та призвело до моральних страждань ОСОБА_1.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що Міністерством соціальної політики України надана відповідь позивачу з дотриманням вимог Закону України «Про звернення громадян». Крім того, позивачем не наведено будь-яких доказів щодо наявності моральної шкоди та її розміру.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу в якій зазначено, що судом не досліджено докази, які свідчать про несвоєчасне звернення позивача, довільно трактуються норми закону, а саме норма розгляду звернення, і крім того, судом першої інстанції не спростовано твердження останнього щодо порушення строків надання відповіді, а тому позивач просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
У зв'язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, апеляційний суд відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Судом встановлено, що 26 травня 2017 року ОСОБА_3, звернулась із заявою до Управління соціального захисту населення в Приморському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про призначення державної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, згідно з Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.
Серед наданих документів була відсутня довідка з місця реєстрації заявниці про неотримання зазначеної допомоги. Про необхідність надання якої в місячний термін, її було попереджено, про що свідчить підпис у відривному талоні-розписці. 06 червня 2017 року зазначений документ було надано до Управління.
26 травня 2017 року позивач звернувся на «Телефон довіри Одеського міського голови» з питань призначення державних допомог, в якій зазначив про незадовільне тривале обслуговування в Управлінні соціального захисту населення в Приморському районі міста Одеси соціальної політики Одеської міської ради (обслуговування чотирьох клієнтів 26 травня 2017 року з 09.30 до 12.30 год., а також на витребування канцелярського приладдя («швидкозшивач») у клієнтів, у зв'язку з чим ОСОБА_1 просив вжити заходи для приведення діяльності установи у відповідність із Законами України, а також підтвердити або спростувати незабезпеченість вказаної установи необхідними канцелярськими приладдями (а. с. 64).
Листом від 13 червня 2017 року Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі - Департамент праці та соціальної політики ОМР) заявника повідомлено, крім іншого, про те, що згідно з рішенням суду рахунки Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради заблоковано, а тому структурні підрозділи департаменту, в тому числі управління соціального захисту населення в Приморському районі, не забезпечені канцелярським приладдям (а.с.65-66).
19 червня 2017 року позивач звернувся з електронним зверненням до Міністра соціальної політики України, в якому просив з огляду на зміст листа з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради підтвердити інформацію стосовно «блокування рахунків» та алгоритму дій Департаменту у таких випадках (витребування з громадян канцелярське приладдя). Електронне звернення зареєстроване 20 червня 2017 року (а.с.43).
Супровідним листом від 03 липня 2017 року № 3858/0/112-17/204 Департаментом державної соціальної політики Мінсоцполітики електронне звернення позивача направлено на адресу Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації (далі - Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської ОДА), Департаменту праці та соціальної політики ОМР для перевірки обставин викладених у зверненні, надання ґрунтовних роз'яснень згідно норм чинного законодавства. Також міститься прохання повідомити заявника, тобто ОСОБА_1 та Міністерство (в копії) в двотижневий термін про результати розгляду звернення (а.с.44).
Вказаний лист Міністерства надійшов до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської ОДА 27 липня 2017 року.
28 серпня 2017 року Департамент соціальної та сімейної політики Одеської ОДА направив електронний лист Департаменту праці та соціальної політики ОМР щодо надання інформації про звернення позивача з питань надання державних допомог (а.с.45).
28 липня 2017 року Департаментом праці та соціальної політики ОМР листом від 28 липня 2017 р. № 03-3-11258/1-п повідомлено Мінсоцполітики, що особисто ОСОБА_1 на обліку в Управлінні соціального захисту не перебуває, а також про те, що дійсно на рахунки департаменту був накладений арешт, у зв'язку з чим на час арешту забезпечити структурні підрозділи департаменту, а саме районні управління соціального захисту населення канцелярським приладдям можливості не було.
З 11 липня 2017 року поточні рахунки департаменту розблоковані, здійснюються заходи по забезпеченню структурних підрозділів необхідною атрибутикою (а.с.46).
Крім того, 28 липня 2017 року про вказані обставини був повідомлений позивач (а.с.47).
Також, вказана інформація була направлена Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської ОДА листом від 10 серпня 2017 року на адресу Мінсоцполітики та ОСОБА_1, тобто про підтвердження арешту рахунків Департаменту праці та соціальної політики ОМР, здійснення на виконання рішення суду Державною казначейською службою з 18 квітня 2017 року по 11 липня 2017 року заходів по безспірному списанню коштів з рахунків Департаменту (а.с.48).
09 жовтня 2017 року позивач на електронну адресу відповідача подав заяву, в який зазначив про відсутність відповіді по суті на його звернення від 19 червня 2017 року та просив надати відповідь або підтвердити, що Міністерство соціальної політики України свідомо порушує Закон України «Про звернення громадян» (а.с.61).
13 жовтня 2017 року Міністерство соціальної політики України листом повідомило ОСОБА_1, що його електронне звернення від 19 червня 2017 року було надіслано до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської ОДА, Департаменту праці та соціальної політики ОМР для опрацювання та надання відповіді в межах компетенції. Відповідь з порушеного питання була направлена за вказаною заявником адресою листом від 10 серпня 2017 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян»: «Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення».
Зі змісту ст. 3 названого Закону: «Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб».
Згідно статей 5 та 7 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що: «Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення».
Приписами ст. 20 цього Закону передбачено, що: «Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів».
Матеріалами справи встановлено, що позивачем 19 червня 2017 року на адресу Міністерства соціальної політики України направлено електронне звернення щодо підтвердження інформації стосовно «блокування рахунків» та алгоритму дій Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Зазначене звернення позивача зареєстровано в Міністерстві 20 червня 2017 року, яке в подальшому, у відповідності до вимог ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», листом від 03 липня 2017 року направлено до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської ОДА, а також Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради для надання відповіді заявнику по суті порушених питань в заяві останнього з направленням відповідної копії Міністерству в двотижневий термін.
Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської ОДА отримано електронне звернення позивача - 27 липня 2017 року, на підставі якого на другий же день витребувано інформацію від Департаменту праці та соціальної політики ОМР.
Після отримання інформації від Департаменту праці та соціальної політики ОМР, Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської ОДА 10 серпня 2017 року направлено лист-відповідь заявнику на його електронного звернення від 19 червня 2017 року.
При цьому Департаментом праці та соціальної політики ОМР була надана відповідь позивачу з приводу обставин викладених в його зверненні та направлено лист до Мінсоцполітики з інформацією про надання відповіді ОСОБА_1.
З урахування викладеного вище, колегія суддів відхиляє посилання позивача на порушення Міністерством соціальної політики України Закону України «Про звернення громадян» у розумінні статті 20, що полягає у бездіяльності щодо недотримання строків при наданні відповіді позивачу, оскільки перебіг стоку відповідно до вказаної вище норми, слід враховувати з дня отримання звернення позивача Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської ОДА, яке за компетенцією було направлено останньому Міністерством соціальної політики України для з'ясування обставин наведених в зверненні ОСОБА_1, тобто з 27 липня 2017 року.
Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської ОДА надано відповідь позивачу з дотриманням строків передбачених Законом України «Про звернення громадян», а тому позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Мінсоцполітики, що виразилось в ненаданні відповіді на звернення останнього від 19 червня 2017 року у передбачені законом строки, задоволенню не підлягають.
Враховуючи відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій (бездіяльності) відповідача, відсутні підстави і для задоволення вимог позивача про стягнення з відповідача на його користь 50000 грн. у якості компенсації моральної шкоди.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова без змін.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд -
ПОСТАНОВА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправною бездіяльності та стягнення моральної шкоди - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду на протязі тридцяти днів.
Суддя-доповідач: О.О. Димерлій
Суддя: А.І. Бітов
Суддя: О.В. Єщенко