Рішення № 73015499, 20.03.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2018
Номер справи
818/289/18
Номер документу
73015499
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2018 р. Справа № 818/289/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадженя в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,

представник позивача - ОСОБА_2,

представник відповідача - Горбачова Т.В.,

В С Т А Н О В И В:

30 січня 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом мотивуючи вимоги тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, який брав участь в роботах в зоні відчуження з 07.07.1986 року по 13.07.1986 року як працівник Глухівського ДРБУ-93. 04 серпня 2017 року особисто звернувся до Глухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, надавши до заяви копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відповідних довідок. У зв»язку з поданням заяви відповідач розпочав перевірку поданих документів, запропонував позивачу подати додатково довідку з місця роботи про нарахування заробітної плати за липень 1986 року з наданням первинних документів, змінити посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, виданого 15 березня 1993 року у зв»язку помилкою в написанні прізвища «Ковалев», а також 22 серпня 2017 направив запит до Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради про надання копій документів, на підставі яких позивачу наданий статус учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.

На виконання вимог управління позивач надав довідку №169 від 21.08.2017 з місця роботи філії Глухівської дорожньо-експлуатаційної дільниці» ДП «Сумський облавтодор» ПАТ ДАК «Автомобільні дороги України», крім того, 29.08.2017 року Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради надало копію довідки із особової справи позивача. На початку листопада позивач надав перереєстроване посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, видане 24 жовтня 2017 року Сумською облдержадміністрацією.

08 грудня 2017 року позивач за вимогою відповідача повторно написав заяву про призначення пенсії.

15 грудня 2017 року Глухівським об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області було прийняте рішення №100, яким відмовлено у призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з посиланням на відсутність відомостей про дні виїзду в зону відчуження. При цьому, приймаючи рішення, відповідач посилався на заяву позивача про призначення пенсії від 04.08.2017 року №1982.

Позивач просить визнати дії пенсійного органу протиправними, зазначаючи, що в довідках відображено, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобилській АЕС з 07.07.1986 року по 13.07.1986 року пероебував у відрядженні та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобилській АЕС в зоні відчуження в м.Чорнобиль та с.Залісся, розташоване в 600 метрах від м.Чорнобиль, у складі Управління Головдорбуду Міністерства будівництва і експлуатації автомобільних доріг УРСР, у підпорядкування якого перебувало Глухівське ДРБУ-93.

Відповідач проти позову заперечив, подав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобилської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», зокрема: учасникам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - зменшується пенсійний вік на 10 років; учасникам, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів - зменшується пенсійний вік на 8 років; ; учасникам, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - зменшується пенсійний вік на 5 років.

Подані позивачем документи не підтверджують дні його виїзду саме до зони відчуження, а містять лише загальний період роботи та відомості про відрядження до зони відчуження.

Крім того, представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що в пенсійній справі позивача наявна лише заява про призначення даного виду пенсії, датована 08.12.2017 року, за якою і прийняте рішення про відмову, тому підстави для призначення пенсії із 04.08.2017 року відсутні з огляду на положення ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Посилання в рішенні про відмову у призначенні пенсії №100 на заяву позивача від 04.08.2017 року є помилкою, тому 03.03.2018 року було прийняте рішення №24 про внесення змін до рішення №100. Факт звернення позивача до управління у серпні 2017 року представник позивача не заперечує, проте, припускає, що це могла бути лише консультація.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується дублікатом посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, перереєстрованим Сумською облдержадміністрацією 24.10.2017 року ( а.с.14). 04 серпня 2017 він звернувся до Глухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, надавши копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії НОМЕР_2 від 15 березня 1998 року, перереєстроване Сумською державною адміністрацією 14 липня 1997 року і довідку Глухівського дорожнього ремонтно-будівельного управління №93 про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р.№122 ( а.с. 17).

22 серпня 2017 року Глухівське об»єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області надіслало до управління соціального захисту населення Глухівської міської ради запит «Про витребування довідки», в якому просило надати завірені копії документів на підставі яких позивачу встановлений статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії ( а.с.78). Листом від 29.08.2017 року №01-40/267 управління соцзахисту надало завірену копію довідки з особової справи ОСОБА_1, яка зареєстрована в установі відповідача 07.09.2017 року ( а.с.18,19).

08 грудня 2017 року позивач подав до Глухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ще одну заяву про призначення йому пенсії за віком (а.с.33).

15 грудня 2017 року відповідачем прийняте рішення №100 про відмову у призначенні даного виду пенсії через відсутність документів, що підтверджують право на зменшення пенсійного віку. (а.с.34).

Таку відмову пенсійного органу суд вважає протиправною з огляду на таке.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень частини першої статті 55 цього Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсійний вік, встановлений для одержання державних пенсій, зменшується на 8 років. Відповідно до статті 65 Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджений Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пунктом З якого передбачено, що, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.

Відповідно до абзацу 4 пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Наявність перелічених даною нормою документів перевіряється відповідною комісією під час видачі посвідчення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто відсутність необхідного для встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС документу матиме наслідком відсутність підстав для видачі зазначеного посвідчення. Крім того, підстави для видачі посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є альтернативними.

Таким чином, під час видачі позивачу в березні 1993 року посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідною комісією були встановлені та перевірені всі документи необхідні для встановлення зазначеного статусу. Тобто статус позивача як

учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів і віднесений до категорії 2 встановлений державою в особі компетентного органу, рішення якого є чинним на день звернення позивачем із заявою про призначення пенсії.

Як вже зазначалось судом, документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі і зменшення пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до статті 15 Закону є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що єдиним документом, який підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях, тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Відтак, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку, тому відмова Глухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області в призначенні пенсії позивачу є протиправною, відповідно порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов»язання суб»єкта владаних повноважень прийняти рішення про призначення позивачеві пенсії за віком з дня звернення із заявою про призначення такої пенсії.

Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Оскільки, єдиною підставою, про яку зазначив відповідач ( а.с.16), для відмови у призначенні позивачеві пенсії, є відсутність документів, що підтверджують участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а суд в цій частині дійшов протилежного висновку і вважає, що позивач підтвердив своє право на зниження пенсійного віку як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що надає право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, то відповідач в даному випадку позбавлений можливості прийняти будь-яке інше рішення.

Вирішуючи питання в частині визначення дати, з якої має бути призначені пенсія, суд виходить з такого.

Як зазначив позивач, вперше він звернувся до Глухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії 04.08.2017 року. Відповідач розпочав перевірку за заявою, зробивши відповідні запити, зокрема до управління соціального захисту населення Глухівської міської ради.

Зазначена обставина підтверджена в ході розгляду справи копією такого запиту ( а.с. 78).

Заперечуючи проти цих обставин, відповідач висловив припущення, про можливе звернення позивача в порядку отримання консультації, в ході чого і був зроблений запит.

На думку суду твердження представника відповідача не заслуговує на увагу, з огляду на таке.

Частиною 1 ст. 44 Закону N 1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону N 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно з положеннями п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. N 22-1, заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі, передбачене п.4.2 Порядку 22-1. Тобто лише після звернення особи із заявою про призначення пенсії у відповідача з»являється право вимагати від інших органів додаткову інформацію щодо цієї особи. Таким чином дії Глухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, що полягають і направленні запиту до управління соціального захисту населення Глухівської міської ради свідчать про наявність підстав для такого запиту, а саме подання позивачем заяви про призначення пенсії.

При цьому твердження представника відповідача про можливу консультацію, в ході якої зроблений запит, не узгоджуються із вимогами законодавства, зокрема з Постановою правління Пенсійного фонду України №28-2 від 22.12.2014 року, якою затверджене Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління. Відповідно до п.п.13 п.4 Положення управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань проводить у межах своїх повноважень інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення, надає страхувальникам консультації з питань застосування законодавства про ведення обліку застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, роз'яснює їхні права і обов'язки. Тобто, надання консультацій застрахованим особам може бути лише у формі надання інформації та роз»ясень.

Крім того, твердження позивача про дату звернення із заявою узгоджується також і з текстом рішенням відповідача від 15.12.2017 року №100 до внесення в нього змін рішенням №24 від 03.03.2018 року, ( а.с.71). Також відповідач зазначив, що відповідно до записів у Журналі звернень, який ведеться в електронному вигляді, міститься запис про звернення позивача із заявою саме 08.12.2017 року, а також зафіксовані інші дії по зверненню ОСОБА_1,зокрема інше звернення, датоване 05.09.2017р. Проте, суд вважає, що повнота відображення у журналі всієї інформації відповідачем не доведена, оскільки відсутній запис і про звернення позивача із проханням надати йому консультацію у серпні 2017 року. ( а.с.65,66)

З огляду на викладене, враховуючи встановлення судом факту звернення відповідачем до управління соціального захисту населення Глухівської міської ради із запитом про витребування документів щодо позивача, суд вважає, що перше звернення позивача із заявою про призначення пенсії дійсно мало місце 04.08.2017 року.

Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Оскільки, відповідач не надав доказів на спростування доводів позивача про дату звернення 04.08.2017 року із заявою про призначення пенсії, суд вважає, що саме з цієї дати повинна бути призначена пенсія ОСОБА_1 Глухівським об»єднаним управління Пенсійного фонду України Сумської області.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (код ЄДРПОУ 37437447, вул.Спаська, 54, м.Глухів, Сумська область, 41400) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Глухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області у призначенні ОСОБА_1 за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації на Чорнобилській АЕС.

Зобов»язати Глухівське об»єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком як учаснику ліквідації на Чорнобилській АЕС з 04 серпня 2017 року.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах

Повне рішення складене 26 березня 2018 року.