Ухвала суду № 7301482, 23.12.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2009
Номер справи
2-а-13186/09/0570
Номер документу
7301482
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

23 грудня 2009 року справа № 2-а-13186/09/0570

зал судового засідання № 9 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Лях О.П.,

суддів: Горбенко К.П.,

Юрченко В.П.

при секретарі судового засідання

за участю представника позивача

представника відповідача Запорожцевій Г.В.,

Шевченко С.М. за довіренністю

не зявився

не зявився розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційні скарги Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області та

Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-13186/09/0570 (суддя Масло І.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Азовтрейдінжінірінг» до

Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області

Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про про визнання незаконної бездіяльності, -

ВСТАНОВИЛА:

13.08.2009 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом до відповідачів, просив визнати незаконною бездіяльність Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області щодо невідшкодування позивачу сум податку на додану вартість із бюджету, заявлених у відповідних деклараціях за січень, лютий 2009р. у встановлені законодавством строки, стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області на рахунок позивача невідшкодованих сум податку на додану вартість із бюджету, заявлених у деклараціях за січень, лютий 2009 року та підтверджені Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області за січень 2009 року - 86,91 грн., за лютий 2009 року - 194 699,87 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2009 року позовні вимоги позивача задоволені в повному обсязі.

В апеляційних скаргах відповідачі - Державна податкова інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області та Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні вимог позивача.

В судовому засіданні представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечував.

Представники апелянтів в судове засідання не зявилися, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

За приписами частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги приходить до наступного.

Відповідно до підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 зазначеного пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При відємному значені суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має відємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок відємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Відповідно до абзацу 2 підпункта 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” податковий орган зобовязаний у пятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, а орган державного казначейства згідно підпункту 7.7.6 пункту 7.7. статті 7 Закону надає платнику податку на додану вартість зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Аналіз вищенаведених норм підпункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” доводить, що податковий орган як орган владних повноважень, здійснюючи контроль за обчисленням та сплатою податків, у тому числі, бюджетним відшкодуванням, повинен діяти у певний спосіб, а саме за наслідками перевірок, визначених Законом, або надати висновок із зазначення суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, або відмовити у наданні бюджетного відшкодування. Утриматися від здійснення однієї чи іншої дії означає неналежне здійснення своїх повноважень шляхом бездіяльності.

Судом першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач - ТОВ «Азовтрейдінжінірінг» зареєстроване виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області 20.08.2001, є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за № 31577486, що підтверджується довідкою АБ № 035778 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 10), є платником податку на додану вартість з 18 січня 2005 року, що підтверджується свідоцтвом № 08688273 серії НВ № 148330 (а.с. 43).

20.02.2009 року позивач надав відповідачеві декларацію з податку на додану вартість за січень 2009 року (а.с. 16-17), розрахунок суми бюджетного відшкодування за січень 2009 року (а.с. 41), заяву про повернення суми бюджетного відшкодування за січень 2009 року (а.с. 40), сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню визначена - 353 612,00 грн.

Актом від 01.04.2009 № 479/23-111/31577486 про результати позапланової виїзної перевірки ТОВ «Азовтрейдінжінірінг» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за січень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з податку на додану вартість, що декларувалось в період з 01.12.2008 по 31.12.2008, складеним ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області, підтверджено відображене ТОВ «Азовтрейдінжінірінг» у декларації за січень 2009 року бюджетне відшкодування у сумі 353612,00 грн. (а.с. 20-24).

Податковим повідомленням-рішенням від 24.07.2009 № 0000492300/0 ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області зменшило суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2009 року на 76001,00 грн. (а.с. 13).

Добровільно відповідачем на розрахунковий рахунок позивача було перераховано суму бюджетного відшкодування за січень 2009 року у наступних розмірах: 25307,10 грн.; 83046,70 грн. (а.с. 8). Крім того, випискою АКІБ «УКРСИББАНК» підтверджено перерахування на розрахунковий рахунок позивача суми бюджетного відшкодування за січень 2009 року у розмірі 113148,79 грн. (а.с. 93) згідно висновку ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області від 11.09.2009 № 0000000181 (а.с. 122).

20.03.2009 позивачем було надано декларацію з податку на додану вартість за лютий 2009 (а.с. 14-15), розрахунок суми бюджетного відшкодування за лютий 2009 року (а.с. 39), заяву про повернення суми бюджетного відшкодування за лютий 2009 року (а. с. 38), сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню становила - 2317772,00 грн.

Довідкою відповідача від 30.04.2009 № 620/23-111/31577486 про результати позапланової виїзної перевірки ТОВ «Азовтрейдінжінірінг» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за лютий 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з податку на додану вартість, що декларувалось в період з вересень, грудень 2008 року та січень 2009 року, підтверджено відображене позивачем у декларації за лютий 2009 року бюджетне відшкодування у сумі 2317772,00 грн. (а.с. 25-30).

Податковим повідомленням-рішенням від 24.07.2009 № 0000492300/0 ДШ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області зменшило суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2009 року на 300413,00 грн. (а.с. 13).

Відповідачем на розрахунковий рахунок позивача було перераховано суму бюджетного відшкодування за лютий 2009 року у наступних розмірах: 71642,99 грн.; 356936,70 грн.; 526758,10 грн. (а.с. 8). Крім того, випискою АКІБ «УКРСИББАНК» підтверджено перерахування на розрахунковий рахунок позивача суми бюджетного відшкодування за лютий 2009 року у розмірах 110357,00 грн., 144362,77 грн., 191958,57 грн., 420643,00 грн. (а.с. 93) згідно висновків ДШ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області від 11.09.2009 № 0000000180 (ах. 121), від 11.09.2009 № 0000000182 (ах. 123), від 11.09.2009 № 0000000183 (а.с. 124), від 11.09.2009 № 0000000184 (а.с. 125).

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України державні органи повинні діяти тільки на підставах і в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами.

Відповідно до преамбули Закону України “Про податок на додану вартість” саме нормами зазначеного Закону регулюються всі питання повязанні із визначенням та сплатою податку на додану вартість. Нормами зазначеного Закону право платника податку не поставлене в залежність від проведення або не проведення всіх зустрічних перевірок по всьому ланцюгу до кінцевого виробника.

Відповідачем с уми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень та лютий 2009 року частково відшкодовані , залишок невідшкодованої суми податку на додану вартість за січень 2009 року складає 86,91 грн., за лютий 2009 року складає 194699,87 грн.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем не доведена правомірність його бездіяльності у частині ненадання до органу Державного казначейства України висновків про залишки суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2009 року та лютий 2009 року.

Колегія суддів вважає, що доводи апеляційних скарг Державної податкова інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області та Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, а тому підстав для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення не вбачається.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195, ст. 196, ст. 198 ч.1 п. 1, ст. 200, ст. 205 ч. 1 п. 1, ст. 206, ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області та Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2009 року у справі № 2-а-13186/09/0570 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі відкладення складення повного тексту ухвали відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України, - з дня складення в повному обсязі.

В повному обсязі ухвалу складено 25 грудня 2009 року.

Колегія суддів