
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2018 року м. ПолтаваСправа № 536/107/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання – Крутько О.В.
позивача – ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
В С Т А Н О В И В:
19 січня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Кременчуцького районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення від 21.07.2017 № 109 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язання призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку на 10 років згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 14.07.2017.
Ухвалою Кременчуцького районного суду Полтавської області від 24.01.2018 справу передано до Полтавського окружного адміністративного суду для розгляду, оскільки справа не підсудна Кременчуцькому районному суду Полтавської області як адміністративному.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.02.2018 року справу № 536/107/18 прийнято до провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що факт його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується посвідченням серія А № 099792, військовим квитком серія НУ № 7905540, довідкою військової частини № 18708 від 22.08.1993 року № 576, архівною довідкою № 6/4514 від 19.09.2016 року, а тому спірне рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач 13.03.2018 року надав суду відзив на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову. Заперечення аргументовані тим, що відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійний фонд України від 25.11.2005 року № 22-1, передбачено, що при призначенні пенсії за віком з урахуванням положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Враховуючи, що позивачем не було надано первинних документів, на підставі яких видана довідка №576, останньому відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Надав суду заяву від 22.03.2018 року, в якій просив суд провести розгляд справи без участі представника управління.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, допитавши в якості свідка гр. ОСОБА_3, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серія А № 099792.
14.07.2017 ОСОБА_1 звернувся до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про призначення пенсії, до якої додав документи згідно переліку /а.с. 6/.
Рішенням від 21.07.2017 № 109 Кременчуцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В обґрунтування відмови відповідач зазначив, що заявник не підтвердив періоди роботи в зоні відчуження згідно чинного законодавства /а.с. 5/.
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон N 796-ХІІ) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Так, статтею 55 Закону N 796-ХІІ передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення для підтвердження періоду роботи надають документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону N 796-ХІІ за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Такі посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом N 796-ХІІ.
Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь в ліквідації аварії; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Тобто, основним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом N 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році підтверджена наявною в матеріалах справи копією посвідчення /а.с. 7/.
Також, участь позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується довідкою Військової частини 18708 від 22.08.1993 року № 576, згідно якої підтверджується факт проходження позивачем військової служби у військовій частині 18708 в період з 26.05.1985 року по 16.06.1987 року та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 05.05.1986 року по 10.05.1986 року складі військової частини 18708, яка дислокувалась з 01.05.1986 по 25.05.1986 в с. Копачі, Чорнобильський район, Київська область /а.с. 10/.
Факт проходження позивачем дійсної військової служби у військовій частині 18708 в період з 26.05.1985 року по 16.06.1987 року підтверджується військовим квитком серія НУ № 7905540 /а.с. 8/.
Участь позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 05.05.1986 року по 10.05.1986 року складі військової частини 18708 підтверджується також показами свідка гр. ОСОБА_3, який також приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини 18708 /а.с. 53-55/.
Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22- 1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Із системного та логічного аналізу вказаного вище пункту Порядку № 22-1 можна зробити висновок, що підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 N 122, можуть бути або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
При цьому якщо заявником подаються інші первинні документи, то в таких довідках обов'язково мають бути зазначені період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Якщо ж особою надається довідка військової частини, в складі якої така особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, то сам факт надання цієї довідки, якою підтверджується факт участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини протягом необхідного періоду, є самостійним документом, що виключає необхідність підтвердження його іншими первинними документами.
Суд зазначає, що для призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону N 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС необхідно відповідати двом критеріям: по-перше, необхідно було відпрацювати саме в зоні відчуження, по-друге період роботи в такій зоні повинен бути від 1 до 5 календарних днів (в залежності від періоду перебування на забрудненій радіоактивами території).
Зі змісту довідки військової частини 18708 за № 576 від 22.08.1993 судом встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 05 травня по 10 травня 1986 року в складі військової частини 18708, яка дислокувалась в с. Копачі, Чорнобильський район, Київська область зоні відчуження в травні 1986 року 6 календарних днів /а.с. 10/.
У суду не виникає сумнівів в достовірності виданої довідки.
Таким чином, вказаним документом підтверджено, що позивач у 1986 році виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС с. Копачі, Чорнобильський район, Київська область, тобто в зоні відчуження не менше п'яти днів, що є більше ніж достатнім для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку за критеріями, встановленими ст. 55 Закону N 796-ХІІ.
Архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 19.09.2016 №6/4514 підтверджується, що згідно витягу з історичного формуляру в/ч 18708 в повному складі участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не приймала, відкомандировувалися лише окремі військовослужбовці.
Тобто, факт відкомандирування окремих військовослужбовців не суперечить іншим доказам, наданим суду, на підтвердження участі позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Враховуючи вищевикладене, відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів належними та допустимими доказами правомірність спірного рішення, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Леніна, 13, с. Ялинці, Кременчуцького району Полтавської області, 39721, номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика набережна, 9, м. Кременчук, Полтавська область, 39630, код ЄДРПОУ 40367050) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 109 від 21.07.2017 року.
Зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку на десять років згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі заяви про призначення пенсії від 14.07.2017 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 27.03.2018 року.
Суддя ОСОБА_4