Постанова № 73013910, 22.03.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
820/4422/17
Номер документу
73013910
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

22 березня 2018 р. № 820/4422/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Зоркіної Ю.В.,

при секретарі судового засідання Пройдак С.М.,

у присутності представників

Харківської місцевої прокуратури № 3- Кріциної Н.Г.

Харківської міської ради- Столбового М.І.

третьої особи ОСОБА_2- ОСОБА_3

розглянувши адміністративну справу за позовом Заступника керівника Харківської місцевої прокуратури №3 в інтересах Харківської міської ради до Державного реєстратора відділу державної реєстрації Чугуївської міської ради Харківської області Рєзанової Ірини Юріївни, треті особи - ОСОБА_2, Управління освіти адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про скасування рішення, -

встановив:

Прокурор звернувся до Харківського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Харківської міської ради з позовом, в якому просить суд:- скасувати рішення №35790164 державного реєстратора відділу державної реєстрації Чугуївської міської ради Рєзанової І.Ю. від 21.06.2017 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під реєстраційним №1282140463101, номер запису 21045999, права ОСОБА_2 власності на нежитлове приміщення літ. "Б-2", гараж №4, загальною площею 20,9 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1

Ухвалою від 18.01.2018 року адміністративна справа прийнята до провадження та призначено підготовче судове засідання. 22.03.2018 року з урахуванням положень ч.7 ст.181 КАСУ країни у справі закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

У судовому засіданні представник прокуратури адміністративний позов підтримала, зазначивши, що згідно оскаржуваного рішення державного реєстратора за третьою особою зареєстровано право власності на нежитлове приміщення літ. "Б-2", загальною площею 20,9 кв.м., що розташоване за адресою: АДРЕСА_1. При здійсненні державної реєстрації права власності на вказаний об'єкт, державний реєстратор застосував положення п.42. та п.81 Постанови Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015р. "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", за якими для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 05.08.1992р., подаються технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна та документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси. Перевіркою встановлено, що будівництво гаражу, право власності на який зареєстровано згідно спірного рішення, відбулось на самовільно зайнятій земельній ділянці, у тому числі на території, що відведена для обслуговування КЗ "Харківська загальноосвітня 1-3 ступенів школа №145 Харківської міської ради". Крім того, гараж був побудований значно пізніше, ніж 05.08.1992р. та адреса йому не надавалась. Такий об'єкт нерухомого майна як гараж не перелічений в наведених вище пунктах Постанови Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015р., відтак порядок реєстрації права власності на нього не підпадає під визначення, що наводиться в п. 42. та п. 81 Постанови Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015р. "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та був застосований державним реєстратором неправомірно.

Представник позивача - Харківської міської ради, у судовому засіданні підтримав доводи позовної заяви, просив суд прийняти рішення про задоволення позовних вимог.

Відповідач позов не визнав та згідно наданих до суду письмових заперечень пояснив, що чинне законодавство не визначає чіткої форми документа, який підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси. В даній справі державному реєстратору було надано довідку, згідно якої спірний об'єкт знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Також відповідач вказав, що оскільки спірний гараж є об'єктом нерухомого майна - капітальною спорудою, він підлягав державній реєстрації, а оскільки надані державному реєстратору документи не вказували на факт самочинного будівництва, не мали явних ознак підробки, а також відповідали вимогам законодавства, державний реєстратор, який не має повноважень щодо перевірки справжньої дати побудови об'єкта нерухомості, прийняв спірне рішення про державну реєстрацію права власності на вказаний об'єкт.

Представник третьої особи, ОСОБА_2, проти задоволення адміністративного позову заперечував, зазначивши, що оскаржуване рішення вчинено на підставі та у спосіб, визначені діючим законодавством.

Третя особа у справі - Управління освіти адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради свого представника до суду не направило, надавши заяву про розгляд справи без участі свого представника

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, перевіривши оскаржуване рішення на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України зазначає наступне.

Судом встановлено, що державним реєстратором Чугуївської міської ради Харківської області Рєзановою І.Ю. 21.06.2017р. прийнято рішення про державну реєстрацію №35790164 (а.с. 45 зворотній бік), згідно якого до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відомості про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) на об'єкт нерухомого майна під реєстраційним №1282140463101, а саме: нежитлове приміщення літ. "Б-2" гараж №4, площею 20,9 кв. м., розташований за адресою: АДРЕСА_1, а також відомості про право приватної власності на вказаний об'єкт нерухомого майна за ОСОБА_2

Відповідно до відомостей з Державного реєстру, підставою виникнення права власності вказано: відомість про технічний стан нерухомого від майна серія та номер 05/06-17, виданий 14.06.2017р., видавник: ТОВ "Харківське обласне підприємство містобудування, архітектури та землевпорядкування".

З матеріалів реєстраційної справи, копія яких надана до суду (а.с. 42-50) судом встановлено, що для реєстрації права власності вказаного об'єкту нерухомого майна та права власності на нього третьою особою державному реєстратору разом із заявою про державну реєстрацію прав надано зазначену відомість від 14.06.2017р. та технічний паспорт на гараж, , які містять вказівку на рік побудови об'єкту - до 05.09.1992 року.

Також матеріали справи містять копію листа Адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради від 15.08.2017р. №2022/01/176-17 (а.с. 17), згідно якого повідомляється про виявлення самовільного будівництва шести гаражних боксів для автомобілів на території, прилеглій до КЗ "Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №145 Харківської міської ради Харківської області" (вул. Амосова, 24-а); копію листа Адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради від 21.08.2017р. №2079/0/176-17 (а.с. 21 зворотній бік), згідно якого повідомляється, що третя особа ОСОБА_2 не зверталася до Адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про надання дозволу на розробку документації із землеустрою для одержання у користування або власність земельних ділянок із земель комунальної власності територіальної громади міста Харкова.

Згідно листа від 06.09.2017р. №25 ТОВ "Лік-проект", яким на замовлення Харківської міської прокуратури №3 було виконано комплект топографо-геодезичних робіт щодо визначення меж фактичного землекористування земельною ділянкою, яка знаходиться по вул. Краснодарській, 171 в місті Харкові, судом встановлено, що на земельній ділянці за зазначеною адресою знаходяться двоповерхові індивідуальні гаражі, що частково побудовані на території, яка відноситься до земель КЗ "Харківська загальноосвітня 1-3 ступенів школа №145 Харківської міської ради" та частково на території гаражного кооперативу "Низменний". З огляду поетажного плану масиву індивідуальних гаражів по вул. Краснодарській, 171 в м. Харкові (а.с. 29), який додано до зазначеного вище листа ТОВ "Лік-проект", судом встановлено, що спірний гараж №4 частково побудовано на території, що відведена КЗ "Харківська загальноосвітня 1-3 ступенів школа №145 Харківської міської ради".

Крім того, згідно листа КЗ "Харківська загальноосвітня 1-3 ступенів школа №145 Харківської міської ради" від 07.09.2017р. №355 зазначено, що гаражі, які розміщені частково на території земельної ділянки, відведеної для обслуговування КЗ "Харківська загальноосвітня 1-3 ступенів школа №145 Харківської міської ради", розпочали своє будівництво весною 2017 року.

Згідно листа Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради № 5807/0/27-17 від 10.10.2017 рішення про присвоєння, зміну та впорядкування адреси щодо нерухомого майна, а саме: гаражу № 4 по вул. Краснодарській, 171 не приймалось.

Звернення до Харківської міської ради щодо оформлення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1, датоване 23.08.2017 року (а.с.162 зворотній бік)

Оцінюючи зазначені вище докази в їх сукупності, суд доходить висновку про відсутність фактичних обставин, які б вказували на відведення належним чином земельної ділянки для будівництва гаражу №4, загальною площею 20,9 кв.м., право власності на який було зареєстровано згідно оскаржуваного в даній справі рішення, а також на його побудову у період до 05.08.1992 р.

Разом з тим зібрані у справі докази свідчать про самовільний характер будівництва спірного гаражу на самовільно зайнятій земельній ділянці, яка для його будівництва не відводилася, а також на відсутність відповідного рішення компетентних органів, яким би спірному об'єкту нерухомого майна присвоєну адресу.

Враховуючи встановлені обставини справи суд зазначає, що за статтею 182 Цивільного Кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Згідно з положеннями ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", яким унормовано правовідносини з реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, державна реєстрація прав є обов'язковою.

Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ст. 2 зазначеного Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно зі ст. 18 Закону державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127.

За вимогами п. 41. Порядку для державної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна подаються: 1).документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття вексплуатацію закінченого будівництвом об'єкта; 2).технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;3).документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси;4).письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна (у разі, коли, державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність); 5).договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності).

Згідно з ч. 4 ст. 18 Закону, державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Таким чином, виходячи з зазначених норм Закону, державний реєстратор в процедурі розгляду заяви про реєстрацію речових прав на нерухоме майно повинен встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства.

Судом встановлено, що відповідні документи з переліку, наведеному у п. 41. Порядку для державної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна (п.п. 1, 3) заявником до державного реєстратора подано не було.

Щодо застосування державним реєстратором в даному випадку положень п. 42. та п. 81 Постанови Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015р. "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", за якими для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 05.08.1992р., подаються технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна та документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, суд погоджується з доводами позовної заяви про неправомірність застосування вказаних норм в даній справі.

При цьому суд зауважує, що згідно наведених норм постанови Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015р., передбачено можливість реєстрації права власності за спрощеною процедурою на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них. Гараж таким об'єктом не є, отже, реєстрація права власності на нього за наведеним порядком не є можливою.

Доводи відповідача про те, що право власності на спірний гараж зареєстровано оскільки він є капітальною спорудою, суд відхиляє та зазначає, що процедура реєстрації права власності на цей об'єкт нерухомості мала відбуватись на загальних підставах, визначених Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 за наявності всіх передбачених цим Порядком документів.

Суд враховує, що будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України. Проте, судом встановлено, що оскаржуване рішення відповідачем ухвалено без урахування дійсних фактичних обставин справи та дотримання приписів законодавства, в зв'язку з чим його не можна вважати обґрунтованим та законним.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги в даній справі є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 295 КАС України, суд -

вирішив

Адміністративний позов задовольнити

Скасувати рішення № 35790164 державного реєстратора відділу державної реєстрації Чугуївської міської ради Рєзанової І.Ю. від 21.06.2017 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під реєстраційним № 1282140463101, номер запису 21045999, права власності ОСОБА_2 на нежитлове приміщення літ. "Б-2", гараж №4, загальною площею 20,9 кв. м. розташоване за адресою: АДРЕСА_1.

Рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду. Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

У повному обсязі рішення виготовлено 28.03.2018 року

Суддя Зоркіна Ю.В.