
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" березня 2018 р. справа № 809/307/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Матуляка Я.П.,
при секретарі Мула Х.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1,
до відповідача: ОСОБА_3 оборони України,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - військова частина А1008
про визнання контракту нечинним та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_3 оборони України про визнання нечинним контракту про проходження військової служби за № 861 від 19.09.2016 року та зобов’язання звільнити з військової служби.
Позовні вимоги мотивує тим, що 19.09.2016 року, внаслідок поданої ним заяви, його було зараховано на військову службу в Збройні Сили України, яку він проходив у військовій частині В0259 (на даний час А1008), яка дислокується в м. Володимир-Волинський Волинської області. Через три тижні по прибуттю у військову частину, позивача направили в зону проведення антитерористичної операції в Луганську область. Вказує, що востаннє повернувся із зони АТО 03.11.2017 року. Перебуваючи у відпустці звернувся до адвоката з приводу отримання правничої допомоги. На адвокатські запити про отримання відповідних документів, що підтверджують укладання між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 оборони України контракту про проходження військової служби, військовою частиною А1008 було надіслано копію контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та витягів з наказів, що стосуються проходження позивачем військової служби. Позивач зазначає, що вказаний контракт підписаний не ним, а іншою особою.
Зазначає, що оскільки вказаний контракт ним не підписувався, відповідно відсутнє його волевиявлення на укладення такого контракту, то вказаний контракт слід визнати нечинним.
Одночасно з поданням адміністративного позову, ОСОБА_1 подано клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – військову частину А1008.
Також подано клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи, на вирішення якої поставити питання – чи виконано підпис від імені ОСОБА_1, ОСОБА_1 чи іншою особою з наслідуванням почерку ОСОБА_1 у розділі 10 Контракту. Одночасно, заявлено клопотання про витребування оригіналів документів необхідних для проведення такої експертизи.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2018 року відкрито провадження у даній справі за правилами статті 262 КАС України та залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – військову частину А1008.
07.03.2018 року на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло письмове пояснення військової частини А1008 (а.с.43).
В судовому засіданні, призначеному на 10:00 год. 16.03.2018 року, судом було поставлено на вирішення клопотання позивача про призначення судової почеркознавчої експертизи та витребування оригіналів документів необхідних для проведення такої експертизи.
В зв’язку з тим, що предметом доказування у даній справі є відсутність або наявність волевиявлення позивача на проходження військової служби, а не наявність підстав для визначення нечинним укладеного контракту внаслідок непогодження умов проходження військової служби передбачених даним контрактом, судом було відмолено в задоволенні даних клопотань.
21.03.2018 року позивачем на адресу суду повторно направлено клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи, витребування оригіналів документів необхідних для проведення такої експертизи, а також відповідь на письмові пояснення третьої особи (а.с.63-71).
В судовому засіданні на підставі вимог ч.3 ст. 199, ч.2 ст.204, ч.2 ст. 262 КАС України та з урахуванням того, що зазначені клопотання було вирішено, суд відмовив в задоволенні таких клопотань.
Окрім того, на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшли клопотання представника ОСОБА_3 оборони України про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – військову частину А1008 та про заміну неналежної сторони – первинного відповідача ОСОБА_3 оборони України на командувача Оперативного командування "Захід" (а.с.85-89).
Зважаючи на те, що ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2018 року відкрито провадження у даній справі за правилами статті 262 КАС України та залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – військову частину А1008, то в задоволенні зазначеного клопотання було відмовлено, як такого, що вже вирішено судом.
Також, судом відмовлено в задоволенні клопотання про заміну неналежної сторони, з тих мотивів, що контракт про проходження військової служби, який позивач просить визнати нечинним, укладено між ним та безпосередньо ОСОБА_3 оборони України. Відтак, єдиним належним відповідачем у даній справі може бути ОСОБА_3 оборони України.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили задовольнити.
Відповідач та третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача своїх представників в судове засідання не направили, хоча про час, дату та місце судового розгляду повідомлялись судом належним чином.
Заслухавши пояснення позивача, його представника, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
01.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Надвірнянського РВК про прийняття його в добровільному порядку на військову службу за контрактом про проходження військової служби строком на особливий період або до оголошення рішення про демобілізацію і призначення на вакантну посаду старшого ординатора госпітального відділення медичної роти 14 окремої механізованої бригади оперативного командування "Захід" Сухопутних Сил Збройних Сил України (а.с.46).
Після проходження медичної комісії 11.07.2016 року позивачем підписано контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.
Наказом Міністра оборони України за № 861 від 19.09.2016 року капітана запасу ОСОБА_1 призначено старшим ординатором госпітального відділення медичної роти 14 окремої механізованої бригади оперативного командування "Захід" Сухопутних Військ Збройних Сил України (а.с.22).
Наказом командира військової частини В0259-польова пошта (надалі перейменовано – А1008) за № 212 від 03.10.2016 року, капітана ОСОБА_1 з 03.10.2016 року зараховано до списків особового складу частини, на всі види забезпечення (а.с.23).
Згідно довідки т.в.о. командира військової частини А1008 за № 9354 від 18.12.2017 року, ОСОБА_1 в період з 24.10.2016 року по 08.02.2017 року, з 24.02.2017 року по 31.05.2017 року, з 15.07.2017 року по 01.11.2017 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції (а.с.33).
Як зазначає позивач, перебуваючи у відпустці звернувся до адвоката з приводу отримання правової допомоги.
У відповідь на адвокатські запити військова частина А1008 направила, в тому числі й, завірену копію контракту про проходження військової служби, укладеного між позивачем та ОСОБА_3 оборони України (а.с.20,21).
Позивач вказує, що з наданої копії контракту про проходження військової служби встановив, що особистий підпис від його імені вчинено іншою особою.
Згідно Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 17.03.2014 року № 303/2014, затвердженого Законом України № 1126/VII від 17.03.2014 року в Україні введено особливий період.
Відповідно до абзацу 2 статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, та Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Абзацом 5 статті 1 вказаного Закону визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Частинами 1, 2 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Абзацом 4 частини 4 статті 4 вищевказаного Закону України визначено, що одним із видів військової служби є військова служба за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу.
Статтями 19, 20 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" визначено загальні умови укладання контракту, та прийняття на військову службу.
До таких нормативно-правових актів відносяться: Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України від 10 грудня 2008 року N 1 153/2008 (далі - Положення) та Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджена наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170 (далі - Інструкція).
Згідно абзацу 1 пункту 15 Положення встановлено, що з громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладаються: контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - контракт про проходження військової служби) - письмова угода, що укладається між громадянином і державою, від імені якої виступає ОСОБА_3 оборони України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.
Підпунктом 2 пункту 16 Положення право на укладення від імені ОСОБА_3 оборони України контракту про проходження військової служби надається: посадовій особі, яка має право видавати накази по особовому складу та до повноважень якої належить призначення на відповідні посади, - з особами, що призначені або призначаються на посади, за якими штатом (штатним розписом) передбачено військове звання від рядового складу до старшого офіцерського
Відповідно до абзацу 1 пункту 18 Положення контракт про проходження військової служби укладається: з військовослужбовцями, прийнятими на посади рядового складу, - строком на 3 роки.
Як встановлено пунктом 26 Положення контракт укладається у двох примірниках, підписується сторонами контракту. Підпис посадової особи скріплюється відповідною гербовою печаткою.
Один примірник контракту зберігається в особовій справі військовослужбовця, другий - у військовослужбовця.
Контракт про проходження військової служби є документом, який встановлює умови та порядок проходження військової служби особою, а також закріплює права та обов’язки сторін.
В той же час, на наявність волевиявлення особи вказує його бажання, викладене у відповідній заяві з проханням про прийняття на військову службу.
Як зазначалось судом вище, 01.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Надвірнянського РВК про прийняття його в добровільному порядку на військову службу за контрактом про проходження військової служби строком на особливий період або до оголошення рішення про демобілізацію і призначення на вакантну посаду старшого ординатора госпітального відділення медичної роти 14 окремої механізованої бригади оперативного командування "Захід" Сухопутних Сил Збройних Сил України (а.с.46).
Відтак посилання позивача на те, що оскільки контракт ним не підписувався, то відповідно відсутнє його волевиявлення на укладення такого контракту, як на підставу визнання нечинним контракту, є необґрунтованим.
Більше того, саме у заяві про прийняття на військову службу позивач вказав на строк протягом якого він виявляє бажання проходити військову службу за контрактом (строком на особливий період або до оголошення рішення про демобілізацію), що і відображено безпосередньо в контракті.
У зв’язку з цим, твердження позивача про відсутність погодження між ним та ОСОБА_3 оборони України строку проходження військової служби як істотної умови контракту спростовано в судовому засіданні дослідженими доказами.
Окрім того, зважаючи на те, що у відповідності до вимог статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, то слід зазначити наступне.
Такі відносини закріплюються шляхом укладення трудового договору особливої форми – контрактом.
Відповідно до частини 3 статті 21 Кодексу законів про працю України особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.
Пунктом 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06.11.1992 року "Про практику розгляду судами трудових спорів" визначено, що укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника підприємства, установи, організації чи уповноваженого ним органу. Фактичний допуск до роботи вважається укладенням трудового договору незалежно від того, чи було прийняття на роботу належним чином оформлене, якщо робота провадилась за розпорядженням чи відома власника або уповноваженого ним органу.
Як встановлено судом, наказом командира військової частини В0259-польова пошта (надалі перейменовано – А1008) за № 212 від 03.10.2016 року капітана ОСОБА_1 з 03.10.2016 року зараховано до списків особового складу частини, на всі види забезпечення (а.с.23).
Саме з 03.10.2016 року, за розпорядженням командира військової частини відбувся фактичний допуск ОСОБА_1 до виконання обов’язків військової служби, який з цього часу та до листопада 2017 року здійснював виконання таких обов’язків, отримував винагороду, користувався іншими соціальними та правовими гарантіями, встановленими для військовослужбовців.
Як наслідок, суд зазначає, що з 03.10.2016 року позивач є таким, що приступив до виконання обов’язків військової служби на умовах контракту, між сторонами з 03.10.2016 року до листопада 2017 року існували фактичні відносини військової служби. У зв’язку з цим, наявність вказаних відносин і взаємних прав та обов’язків у сторін не залежить від того чи були допущені порушення при укладенні контракту чи ні.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем в судовому засіданні не доведено суду обставин, з якими він пов’язує нечинність контракту про проходження військової служби № 861 від 19.09.2016 року.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Мазепи, 33/11, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400) до ОСОБА_3 оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, проспект Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - військова частина А1008 (код ЄДРПОУ 26614751, вул. Ковельська, 265, м. Володимир-Волинський, Волинська область, 44700) про визнання контракту нечинним та зобов'язання до вчинення дій, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.
Рішення складене в повному обсязі 28 березня 2018 р.