
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.03.2018 Справа №607/3964/18
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:
головуючого судді Позняка В.М.,
за участю секретаря судового засідання Осів І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа – Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, у якій просить встановити факт народження дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, матір’ю якої є ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянка України, та батьком якої є ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянин України.
В обґрунтування заяви заявник вказав, що на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим у Сімферопольському клінічному пологовому будинку № 2 08 листопада 2016 року у нього народилася дочка. Документами, що підтверджує факт народження дитини є медичне свідоцтво про народження, видане Сівмферопольським клінічним пологовим будинком № 2 та свідоцтво про народження, видане Відділом реєстрації народження м. Сімферополя Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим від 16 грудня 2016 року. Однак, у зв'язку із тим, що державні органи на території України не визнають документів, виданих органами на території не підконтрольній Україні, отримання свідоцтва про народження дитини в органах РАЦС Міністерства юстиції України є неможливим. Вказує, що встановлення вказаного факту та отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка є необхідним для підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
Заявник та його представник ОСОБА_4 у судове засідання не з’явилися. Від заявника надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.
Представник Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області в судове засідання не з’явився, подавши заяву про розгляд справи без участі їхнього представника.
За вказаних обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі заявника та представника заінтересованої особи на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини:
Як вбачається із медичного свідоцтва про народження серії35 № 026387, виданого Сімферопольським Клінічним пологовим будинком № 2, 08 листопада 2016 року о 07 год. 05 хв. у ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка не перебуває у зареєстрованому шлюбі, народилася дитина, стать – дівчинка.
Також, із свідоцтва про народження серії І-АЯ № 694990, виданого 16 грудня 2016 року відділом реєстрації народження м. Сімферополь Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим слідує, що ОСОБА_2 народилася 08 листопада 2016 року у м. Сімферополь, батьками останньої у вказаному свідоцтві про народження зазначені: ОСОБА_1 та ОСОБА_3.
Відповідно до свідоцтва про встановлення батьківства серії І-АЯ № 510663, виданого 16 грудня 2016 року відділом реєстрації народження м. Сімферополь Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, визнаний батьком ОСОБА_5, народженої 08 листопада 2016 року у ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідно до частини першої статті 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно з п. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначається тимчасово окупованою територією.
Відповідно до ч.4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоровя документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, слід керуватись положенням частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права.
Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення.
Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать…».
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв’язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно з ч. 3 ст. 317 ЦПК України, урішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Аналізуючи надані заявником докази в їх сукупності,суд вважає доведеним факт, що у ОСОБА_1 та ОСОБА_3 08 листопада 2016 року у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим народилася дочка - ОСОБА_2 у місті Сімферополь, Автономної Республіки Крим, та без встановлення даного факту заявник позбавлений можливості зареєструвати народження дочки в органах державної реєстрації актів цивільного стану.
За таких обставин, заява ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст. 3, 9 Закону України «Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.ст. 259, 265, 268, 272, 273, 293, 294, 315-319, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 (Автономна АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1), заінтересована особа – Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (м. Тернопіль, вул. Майдан Волі, буд. 2, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ - 41346948), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України – задовольнити.
Встановити факт народження дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жіночої статі, у місті Сімферополь, Автономної Республіки Крим, від матері – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України та батька – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина України.
Рішення підлягає до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення можу бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Тернопільської області або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий суддяОСОБА_6