
ун. № 759/18901/17
пр. № 2-а/759/191/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2018 року 22 січня 2018 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Миколаєць І.Ю. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2017 р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовними вимогами про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання його здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 р. у розмірі 58% з урахуванням всіх видів грошового забезпечення відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії з врахуванням раніше проведених виплат та індексацію у зв'язку з інфляцією. Також просив встановити контроль за виконанням судового рішення суду. Судові витрати просить покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він з грудня 2005 року звільнився в запас з органів внутрішніх справ України та перебуває на обліку в Головному управління пенсійного фонду України в м. Києві отримуючи пенсію за вислугу років. У зв'язку з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 позивач вважав, що відповідачем повинно бути здійснено перерахунок раніше призначеної йому пенсії.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення йому перерахунку пенсії в зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі якого було здійснено розрахунок його пенсії, проте, отримав відмовну відповідь з якою не погоджується, у зв'язку з чим просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 15.12.2017 р. у справі відкрито спрощене позовне провадження (а.с. 16-17).
Головне управління ПФУ в м. Києві отримавши ухвалу про відкриття провадження надав до суду свої заперечень проти позову, в яких зазначено що управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено всі необхідні дії для проведення перерахунку пенсії, проте виплату буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України.
Суд, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач з грудня 2005 р. перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Встановлено, що 29.12.2015 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015.
12.10.2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок та виплату йому пенсії (а.с.9).
Однак, у задоволенні цих вимог позивачу було фактично відмовлено, про що відповідач повідомив листом від 02.11.2017 р., посилаючись на те, що питання перерахунку та виплати перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України (а.с. 10).
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) положеннями ч.3 ст. 63 встановлювалось, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Аналіз даної норми вказує на визнання державою обов'язку перерахунку пенсій у випадку, збільшення заробітної плати працівників, котрі виконують таку ж саму роботу.
Починаючи з 07.11.2015 (набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію») не стало такої (діючої) категорії осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як працівники органів внутрішніх справ (міліція) (залишились лише колишні працівники органів внутрішніх справ).
Однак, владні функції, які виконували працівники міліції, не зникли, а передані до компетенції поліції.
Так, завдання міліції, які визначені приписами статті 2 Закону України "Про міліцію", повністю співпадають з завданнями, котрі покладено на поліцію відповідно до положень статті 2 Закону України "Про Національну поліцію".
Отже, починаючи з 07.11.2015 поліцейські розпочали виконувати завдання, які до цього часу відносились до сфери діяльності працівників органів внутрішніх справ, а тому є всі підстави вважати, що з набранням чинності Постанови КМУ №988 виникли і підстави для здійснення перерахунку пенсій працівникам органів внутрішніх справ (міліції).
Так, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", який набрав чинності з 29.12.2015, ст.63 доповнено частиною 3. Відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Отже, аналіз вищенаведених норм дає підстави стверджувати, що перерахунок пенсії позивача повинен проводитись з урахуванням діючого грошового забезпечення поліцейських та наступних змін до нього.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Порядок).
Пунктами 2 - 3 Порядку встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
В зв'язку з внесенням змін до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 17.02.2017 Міністром внутрішніх справ України було видано наказ №138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 №348/30216, в Переліку затверджених посад наявна і посада позивача з якої він пішов на пенсію.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи позивача відповідачі суду не надали.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, встановлений законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Згідно ч. 1 ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність застосування строку позовної давності до позовних вимог за період з 01.01.2016 р. по 02.05.2017 р., та вважає можливим задовольнити позовні вимоги за період починаючи з 03.05.2017 р., а саме з моменту отримання листа Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві від 02.11.2017 р.
Враховуючи викладені обставини, суд вважає, що позовні вимоги про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з є частково обґрунтованими, доведеними, в зв'язку з чим підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта ладних повноважень, не на користь якого ухвалене рішення, подати у встановлений строк звіт про виконання судового рішення.
Приймаючи до уваги обставини справи, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, який є суб'єктом владних повноважень, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, з таким розрахунком, щоб суб'єкт владних повноважень мав реальну можливість виконати судове рішення у встановлений законом і цим рішенням спосіб з урахуванням об'єктивних обставин.
Керуючись ст.ст. 5, 13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. ст. 6, 70, 71, 86, 158-163, 382 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії з урахуванням змінених видів грошового забезпечення, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких закону України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з врахуванням Довідки Ліквідаційної комісії МВС України «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» № 22/6-5555 від 17.05.2017 р., починаючи з 03.05.2017 р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дати набрання судовим рішенням законної сили.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена сторонами протягом тридцяти днів з дня отримання копії постанови, шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: