Постанова № 7298940, 24.12.2009, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2009
Номер справи
2-а-8996/09/2270/4
Номер документу
7298940
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2009 року справа № 2-а-8996/09/2270/4

Хмельницький окружний адміністративний суд в складі судді Ковальчук О.К.

при секретарі Бесарабі І.В.

за участю

представника позивача за довіреністю Переверзева І.В.

представників відповідача за довіреністю Послявської О.В., Царук О.В., Дутко Р.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов відкритого акціонерного товариства «Модуль» до Камянець-Подільської обєднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання неправомірними дій, скасування рішень та зобовязання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

в поданому до суду адміністративному позові з урахуванням доповнених позовних вимог позивач просить визнати неправомірними дії щодо невизнання декларацій з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2009 року як податкової звітності, зобовязати відповідача визнати вказані декларації з податку на додану як податкову звітність з часу її подання до податкового органу.

На думку позивача дії відповідача щодо невизнання декларацій з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2009 року як податкової звітності суперечать ст.19 Конституції України, ч.ч. 1, 2 ст.13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та пп.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» .

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив, вважає правомірною відмову відповідача у визнанні податкових декларацій з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2009 року як податкової звітності, оскільки всупереч вимогам пп.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та пп. 4.5 Наказу ДПА України № 827 від 31.12.2008 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, податкові декларації з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2009 року заповнені позивачем з порушенням п.1.3 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України № 166 від 30.05.1997 року без урахування висновків попередніх перевірок позивача, результати яких відображені в актах №1425 234 21338358 від 26.06.2009 року і №1826 234 21338358 від 21.08.2009 року.

Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному звязку та сукупності суд встановив наведене нижче.

Позивач - відкрите акціонерне товариство «Модуль» 30.06.1994 року зареєстроване виконавчим комітетом Камянець-Подільської міської ради (Свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 №219869), перебуває на загальній системі оподаткування та є платником податку на додану вартість.

20.07.2009 року відповідач надіслав електронною поштою до податкового органу декларацію з податку на додану вартість за червень 2009 року з додатками. Факт отримання відповідачем 20.07.2009 року зазначеної декларації з додатками підтверджується квитанціями №2.

28.07.2009 року позивач отримав від відповідача повідомлення №16146/10/15-220 від 23.07.2009 року, про невизнання податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2009 року як податкової звітності, оскільки вказана декларація подана без з урахування висновків виїзної позапланової перевірки (акт № 1425 234 21338358 від 26.06.2009 року) та з порушенням пп.а) пп.7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок на додану вартість» і пп.15.12.6 п.15.12 розділу 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість (не заповнений рядок 23.4 декларації).

Одночасно повідомлення №16146/10/15-220 від 23.07.2009 року містило пропозицію подати декларацію з податку на додану вартість за червень 2009 року відповідно до чинного законодавства.

20.08.2009 року відповідач надіслав електронною поштою до податкового органу декларацію з податку на додану вартість за липень 2009 року з додатками. Факт отримання відповідачем 20.08.2009 року зазначеної декларації з додатками підтверджується квитанціями №1.

25.08.2009 року позивач отримав від відповідача повідомлення №18252/10/15-220 від 21.08.2009 року, про невизнання податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2009 року як податкової звітності, оскільки вказана декларація подана без з урахування висновків виїзної позапланової перевірки (акт № 1425 234 21338358 від 26.06.2009 року) та з порушенням пп.а) пп.7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок на додану вартість» і пп.15.12.6 п.15.12 розділу 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість (не заповнений рядок 23.4 декларації).

Одночасно повідомлення №18252/10/15-220 від 21.08.2009 року містило пропозицію подати декларацію з податку на додану вартість за липень 2009 року відповідно до чинного законодавства.

21.09.2009 року відповідач надіслав електронною поштою до податкового органу декларацію з податку на додану вартість за серпень 2009 року з додатками. Факт отримання відповідачем 21.09.2009 року зазначеної декларації з додатками підтверджується квитанціями №1.

28.09.2009 року позивач отримав від відповідача повідомлення №21147/10/15-220 від 24.09.2009 року, про невизнання податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2009 року як податкової звітності, оскільки вказана декларація подана без з урахування висновків виїзної позапланової перевірки (акт №1826 234 21338358 від 21.08.2009 року) та з порушенням пп. а) пп.7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок на додану вартість» і пп.15.12.6 п.15.12 розділу 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість (не заповнений рядок 23.4 декларації).

Одночасно повідомлення №21147/10/15-220 від 24.09.2009 року містило пропозицію подати декларацію з податку на додану вартість за серпень 2009 року відповідно до чинного законодавства.

20.10.2009 року відповідач подав до податкового органу декларацію з податку на додану вартість за вересень 2009 року з додатками. Факт отримання відповідачем зазначеної декларації з додатками підтверджується штампом відповідача від 20.110.2009 року.

27.10.2009 року позивач отримав від відповідача повідомлення №23500/10/15-220 від 21.10.2009 року, про невизнання податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2009 року як податкової звітності, оскільки вказана декларація подана без з урахування висновків виїзної позапланової перевірки (акт №1826 234 21338358 від 21.08.2009 року) та з порушенням пп. а) пп.7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок на додану вартість» і пп.15.12.6 п.15.12 розділу 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість (не заповнений рядок 23.4 декларації).

Одночасно повідомлення №23500/10/15-220 від 21.10.2009 року містило пропозицію подати декларацію з податку на додану вартість за вересень 2009 року відповідно до чинного законодавства.

20.11.2009 року відповідач надіслав електронною поштою до податкового органу декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2009 року з додатками. Факт отримання відповідачем зазначеної декларації з додатками підтверджується квитанцією №2 від 20.11.2009 року.

24.11.2009 року позивач отримав від відповідача повідомлення №26495/10/15-220 від 20.11.2009 року, про невизнання податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2009 року як податкової звітності, оскільки вказана декларація подана без з урахування висновків виїзної позапланової перевірки (акт №1826 234 21338358 від 21.08.2009 року) та з порушенням пп. а) пп.7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок на додану вартість» і пп.15.12.6 п.15.12 розділу 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість (не заповнений рядок 23.4 декларації).

Одночасно повідомлення №26495/10/15-220 від 20.11.2009 року містило пропозицію подати декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2009 року відповідно до чинного законодавства.

Приписами п. 3.4. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року N 166визначено, що п латник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в декларації. Дані, наведені в декларації, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника, достовірність даних підтверджується: підписом платника, якщо платник - фізична особа, в інших випадках (особа, яка визначена як платник податку на додану вартість, крім фізичних осіб) - підписами відповідальних посадових осіб (керівника, головного бухгалтера) та печаткою, а в разі подання декларації в електронній формі - електронним підписом осіб (які підписують декларацію), зареєстрованим у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до ч.5 пп.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків.

Пунктом 3.1 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року N 166 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 9 липня 1997 р. за N 250/2054, визначено, що декларація до органів податкової служби може бути подана: на паперових носіях; на магнітних носіях з роздрукованими копіями файлів; засобами електронної пошти E-mail; поштовими відправленнями.

Нормами п.3.3. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість визначено, що декларація заповнюється таким чином, щоб забезпечити збереження записів у ній та вільне читання тексту (цифр) протягом установленого строку зберігання звітності. Декларація може бути заповнена від руки чорнильною чи кульковою ручкою або видрукувана (заповнення олівцем не допускається), без виправлень і помарок; у рядках, де відсутні дані для заповнення, має бути проставлений прочерк.

Дослідивши декларації з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2009 року, оформлені позивачем та надіслані на адресу відповідача електронною поштою, суд не встановив порушень позивачем вимог Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість щодо її заповнення та подання до органу податкової служби.

Приписами п. 7.1. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість визначено, що п одаткові декларації приймаються без попередньої перевірки зазначених у них показників.

Проте, досліджені судом докази, зокрема пояснення представників відповідача в судовому засіданні, акти камеральних перевірок, свідчать, що, отримавши від позивача декларації з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2009 року, зареєструвавши їх відповідач здійснив документальну невиїзну (камеральну) перевірку кожної декларації, оформивши результати цих перевірок відповідними актами.

За результатами документальних невиїзних (камеральних) перевірок кожної з вказаних вище декларацій з податку на додану вартість (акти №1580 152 21338358 від 20.07.2009 року, № 1828 152 21338358 від 21.08.2009 року, № 2037 152 21338358 від 22.09.2009 року, № 2284 152 21338358 від 20.10.2009 року і № 2521 152 21338358 від 20.11.2009 року) відповідач надіслав позивачеві повідомлення від 23.07.2009 року №16146/1-/15-220, від 21.08.2009 року №18454/10/15-220, від 24.09.2009 року №21147/10/220, від 21.10.2009 року №23500/10/15-220 та від 20.11.2009 року №26495/10/15-220 про невизнання поданих позивачем декларацій з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2009 року.

Зі змісту вказаних вище повідомлень відповідача, вбачається, що причиною невизнання податкових декларацій як податкової звітності слугувало без урахування висновків попередніх перевірок позивача, результати яких відображені в акті №1425 234 21338358 від 26.06.2009 року, якою встановлено завищення залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в сумі 6043274,0 грн., і акті №1826 234 21338358 від 21.08.2009 року, якою встановлено завищення залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в сумі 548562,0 грн.

Отже, висновки відповідача щодо неналежного оформлення декларації з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2009 року у звязку з невірним визначенням суми бюджетного відшкодування сформульовані в результаті детальної перевірки показників податкових декларацій та порівняння цих показників з даними попередніх перевірок та картки особового рахунку позивача.

Як зазначено в п 7.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість документальній невиїзній (камеральній) перевірці підлягають податкові декларації, зареєстровані в податковій інспекції (адміністрації).

Відповідно до пп.7 .7.5. п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок на додану вартість» документальна невиїзна перевірка (камеральна) заявлених у податковій декларації даних проводиться податковим органом протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Таким чином, дії відповідача щодо перевірки поданих декларацій свідчать про те, що відповідач фактично визнав зазначені декларації як податкову звітність та їх здійснив камеральні перевірки.

Підпунктом пп.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.

Таким чином, здійснивши невиїзні камеральні перевірки прийнятих від позивача податкових декларацій з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2009 року, та в послідуючому не визнавши її як податкову звітність, відповідач порушив вимоги пп.4.1.2 п.4.1 ст.4, пп.7 .7.5. п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та розділу 7 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене вище відповідачем не доведено правомірність відмови у визнанні податкових декларацій з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2009 року як податкової звітності, а отже позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.

Керуючись Законами України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 11, 99, 100, 158, 160, 163, 186, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву відкритого акціонерного товариства «Модуль» задовольнити.

Визнати неправомірними дії Камянець-Подільської обєднаної державної податкової інспекції Хмельницької області щодо невизнання декларації з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2009 року як податкової звітності.

Зобовязати Камянець-Подільську ОДПІ Хмельницької області визнати декларації ВАТ «Модуль» з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2009 року як податкову звітність з дня їх подання.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений 29.12.2009 року.

Головуючий суддя підпис О.К.Ковальчук

З оригіналом згідно

Суддя О.К.Ковальчук