Постанова № 7298928, 09.12.2009, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2009
Номер справи
8158
Номер документу
7298928
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія :

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2009р. Справа № 2а - 8158/09/2270/15

м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді : Майстер П.М.,

При секретарі судового засідання: Ковальчук О.А.,

За участю представників сторін:

позивача : Стасишина А.Л.- за довіреністю,

відповідача:ОДПІ у м.Камянець Подільському - Яцуляка О.М.,Міхальського В.П.- за довіреністю,

розглянувши матеріали справи

за позовом : Товариства з обмеженою відповідальністю «Купідон»,

до:Державної податкової інспекції у м. Камянець Подільському,

про: визнання незаконними та скасування рішень субєкту владних повноважень,

ВСТАНОВИВ :

07.09.09р. Товариством з обмеженою відповідальністю «Купідон» заявлено позов до суду до Камянець Подільської обєднаної Державної податкової інспекції у Хмельницькій області про визнання незаконними та скасування рішень субєкту владних повноважень на загальну суму 148805,00 грн. по нарахованих штрафних (фінансових) санкціях за порушення податкового законодавства.

Представник позивача, прибувши на судове засідання, підтримав позовні вимоги і подав клопотання про зупинення розгляду позовної заяви в частині спірних рішень ОДПІ № 0004272341 від 09.12.08р., №0004292341 від 05.12.08р., №0004912341 від 05.12.08р., №0005112341 від 09.12.08р., №0004952341 від 05.12.08р., №0004342341 від 07.11.08р., які були предметом судового розгляду в Хмельницькому адміністративному суді, між тими ж сторонами про той самий предмет.

Суд виніс ухвалу від 03.12.09р. про залишення позовної заяви без розгляду в заявленій частині спірних рішень ОДПІ № 0004272341 від 09.12.08р., №0004292341 від 05.12.08р., №0004912341 від 05.12.08р., №0005112341 від 09.12.08р., №0004952341 від 05.12.08р., №0004342341 від 07.11.08р., які були предметом судового розгляду між тими ж сторонами про той самий предмет і по них прийнято судове рішення.

Відповідач на судовому засіданні позовні вимоги не визнав.

Позов мотивовано наступним.

Позивач в позовній заяві вказав на те, що згідно вимоги Постанови Кабінету Міністрів від 07.09.2001 року № 121 ,а саме, субєкти господарювання, здійснюють свою діяльність у сфері грального бізнесу з застосуванням гральних автоматів повинні перевести їх на відповідний облік та перевести у фіскальний режим з 31.12.2006 року, фізично не можуть бути виконані ТОВ «Купідон» з причин відсутності (станом на момент перевірки) розроблених технічних умов до гральних автоматів та відсутності розроблених Міністерством промислової політики самих гральних автоматів , які б відповідали цим вимогам. На момент перевірок у гральних залах , що перевірялись, застосовувались реєстратори розрахункових операцій, котрі в установленому чинним законодавством порядку, зареєстровані, опломбовані та поставлені на облік відповідними податковими інспекціями. Дані факти зазначені перевіряючими в актах перевірок. РРО , що використовуються в гральних залах на гральних автоматах, в установленому порядку внесені до «Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій» і є спеціалізованим РРО у сфері грального бізнесу. Тому вважає, твердження податкової щодо можливості ТОВ «Купідон», здійснення господарської операції без застосування РРО, необґрунтованим і безпідставним, та просить суд відмовити в позові Державної податкової інспекції у м. Камянець Подільському.

За таких підстав, позивач просить суд задовольнити позов, визнати незаконними та скасувати рішення ОДПІ м. Камянець Подільського №0004732341 від 28.11.08р., №0000422341 від.22.01.09р., №0000292341 від 15.01.09р., 0000052341 від 12.01.09р., №0000062341 від 12.01.09р., №0000392341 від 20.01.09р., №0000662341 від 06.02.09р.,№0000682341 від 06.02.09р., №0000672341 від 06.02.09р., №0001062341 від 20.02.09р., №0001052341 від 20.02.09р., 0001002341 від 19.02.09р., №0000782341 від 09.02.09р., щодо застосування штрафних фінансових санкцій в сумі 102565,00грн.

Представники відповідача на судовому засіданні позов не визнали та надали суду заперечення, вказавши , що під час перевірки залів гральних автоматів ТОВ «Купідон» державними податковими інспекціями м. Києва, Івано Франківської області, Чернівецької області, Хмельницької області, Вінницької області, Черкаської області, Тернопільської області, Одеської області встановлено факти невидачі розрахункових документів встановленої форми на суми проведених операцій, не щоденного друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, встановлено здійснення діяльності у сфері грального бізнесу на гральних автоматах, які підключені до електромережі, знаходяться в робочому стані , обладнані копюроприймачами та не обладнані запамятовуючими пристроями (фіскальною памяттю). Відповідач вважає, що відповідно до Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 р. та інших законодавчих актів, гральний автомат повинен самостійно виконувати фіскальні функції, які полягають у здатності реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній памяті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункової інформацій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі ( із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо). Тому відповідачем було застосовано штрафні (фінансові) санкції до позивача, передбачені чинним законодавством, та просить суд в задоволені позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності дійшов висновку, що в позові слід відмовити з наступних підстав.

Суб'єкт підприємницької діяльності Товариство з обмеженою відповідальністю «Купідон», зареєстрований виконавчим комітетом Камянець Подільської міської ради, що підтверджується витягом з єдиного державного реєстру, де зазначено дату останньої реєстрації юридичної особи, 26.08.2009р. № 1676107006800059.

Працівниками Державної податкової адміністрації в Чернівецькій області:

- на підставі направлень на перевірку № 3696, № 3790 від 01.09.2008 року, проведено перевірку залу гральних автоматів філії ТОВ «Купідон», який розташований за адресою: вул. Комарова, 13 6,м. Чернівці на предмет додержання останнім вимог Закону № 265/95-ВР та інших законодавчих актів, що регулюють розрахункові операції в сфері готівкового обігу, про що відповідно складено акт від 02.09.2008 р. №1406/24/00/23/33468859. За наслідками розгляду матеріалів перевірки Позивачем 16.09.2008 р., згідно з п.1, п.2 ст.17, ст.22 Закону № 265/95-ВР, прийнято рішення № 0003272341 про застосування до Відповідача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 9440,00 грн. - на підставі направлень на перевірку № 3688, № 3689 від 02.09.2008 року, проведено перевірку залу гральних автоматів філії ТОВ «Купідон», який розташований за адресою: вул. Св. Покровська, 90, м. Хотин на предмет додержання останнім вимог Закону № 265/95-ВР та інших законодавчих актів, що регулюють розрахункові операції в сфері готівкового обігу, про що відповідно складено акт від 02.09.2008 р. №1408/24/00/23/33706494.

За наслідками розгляду матеріалів перевірки Позивачем 16.09.2008 р., згідно з п.1, п.2 ст.17, ст.22 Закону № 265/95-ВР, прийнято рішення № 0003312341 про застосування до Відповідача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 6317,50 грн.

- на підставі направлень на перевірку № 3789, № 3790 від 08.09.2008 року, проведено перевірку залу гральних автоматів філії ТОВ «Купідон», який розташований за адресою: вул. Калинівська, 13-а, м. Чернівці на предмет додержання останнім вимог Закону № 265/95-ВР та інших законодавчих актів, що регулюють розрахункові операції в сфері готівкового обігу, про що відповідно складено акт від 09.09.2008 р.1451/24/00/23/33468859. За наслідками розгляду матеріалів перевірки Позивачем 22.09.2008 р., згідно з п.1, п.2 ст.17, ст.22 Закону № 265/95-ВР, прийнято рішення № 0003402341 про застосування до Відповідача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 9620,00 грн. - на підставі направлень на перевірку № 4638, № 4639 від 24.11.2008 року, проведено перевірку залу гральних автоматів філії ТОВ «Купідон», який розташований за адресою: вул. Базарна,2, смт.Глибока на предмет додержання останнім вимог Закону №: 265/95-ВР та інших законодавчих актів, що регулюють розрахункові операції в сфері готівкового обігу, про що відповідно складено акт від 25.11.2008 р. № 1798/24/00/23/33468859. За наслідками розгляду матеріалів перевірки Позивачем 09.12.2008 р., згідно з п.1, п.2 ст.17, ст.22 Закону № 265/95-ВР, прийнято рішення № 0005112341 про застосування до Відповідача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 6530 грн. Працівниками Державної податкової інспекції у Хотинському районі Чернівецької області на підставі направлень на перевірку № 33 від 23.09.2008 року, проведено перевірку залу гральних автоматів філії ТОВ «Купідон», який розташований за адресою: вул.Св.Покровська, 29, м.Хотин на предмет додержання останнім вимог Закону № 265/95-ВР та інших законодавчих актів, що регулюють розрахункові операції в сфері готівкового обігу, про що відповідно складено акт від 24.09.2008 р. № 01/24/11/00/33706494.

За наслідками розгляду матеріалів перевірки Позивачем 27.10.2008 р., згідно з п.1, п.2 ст.17, ст.22 Закону № 265/95-ВР, прийнято рішення № 0004082341 про застосування до Відповідача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 5420,00 грн.

Проведеними перевірками вищезазначених залів гральних автоматів філій ТОВ «Купідон» на предмет додержання останнім вимог Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 р. та інших законодавчих актів, що регулюють розрахункові операції в сфері готівкового обігу, встановлено здійснення діяльності у сфері грального бізнесу на гральних автоматах, які підключені до електромережі, знаходяться в робочому стані, обладнані купюро приймачами та не обладнані запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю). Встановлено також факти невидачі розрахункових документів встановленої форми на суми проведених операцій та не забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

За наслідками розгляду матеріалів перевірок Позивачем, згідно з п.2 ст.17 Закону № 265, прийняті рішення про застосування до Відповідача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 42222,50 грн.

Вказані порушення підтверджені актами перевірок проведеними працівниками Державної податкової адміністрації Чернівецької області філії ТОВ «Купідон», актами зняття залишків готівки на місці проведення розрахунків, Z- звітами, розрахунками штрафних (фінансових) санкцій, поясненнями посадових осіб відповідача, рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій та матеріалами справи.

Відповідно до п. п. 1, 2, З, 13 ст. З Закону № 265/95-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; - видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; - застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування. - забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки-загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Відповідно до ст.2 Закону № 265/95-ВР, реєстратор розрахункових операцій -пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо. Відповідно, гральний апарат повинен самостійно виконувати фіскальні функції, які полягають у здатності реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) (ст.2 Закону № 265/95-ВР). Закон № 265/95-ВР вимагає застосування реєстраторів розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку застосування (п. З ст. З Закону).

Згідно зі ст. 11 вказаного Закону терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операції встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Відповідно до змін, внесених у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. N 121 "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" (постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2006 N 803) термін переведення суб'єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій перенесено на 31 грудня 2006 року.

Пунктами 1, 2 статті 17 Закону № 265/95-ВР встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах, а саме:

- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій. Згідно з ст.22 Закону № 265/95-ВР встановлено, що у разі невідповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. На ряду з вище зазначеним працівниками Державної податкової адміністрації в Чернівецькій області на підставі направлень на перевірку № 2868, № 2869 від 09.06.2008 року, проведено перевірку залу гральних автоматів філії ТОВ «Купідон», який розташований за адресою: вул. Св. Покровська, 29,м. Хотин на предмет додержання останнім вимог Закону № 265/95-ВР та інших законодавчих актів, що регулюють розрахункові операції в сфері готівкового обігу, про що відповідно складено акт від 09.06.2008 р. № 240009442304. За наслідками розгляду матеріалів перевірки Позивачем 25.06.2008 р., згідно з п.1, п.2 ст.17, ст.22 Закону № 265/95-ВР, прийнято рішення № 0002082341 про застосування до Відповідача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4895 грн. в тому числі за застосування неопломбованих, незареєстрованих , не фіскалізованих реєстраторів розрахункових операторів 4420,00 грн. Відповідно до Наказу ДПА України від 1 липня 2008 року № 430 «про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції», затверджено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції яким введено в реєстр компютерно касова система «Фіскал», тому до вказаної дати у Товариства з обмеженою відповідальністю «Купідон», була відсутня обєктивна можливість дотримання вимог Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 р., у частині використання гральних автоматів , оснащених фіскальною функцією.

За таких обставин виключається наявність у Товариства з обмеженою відповідальністю «Купідон» вини у порушенні порядку використання РРО під час надання послуг у сфері грального бізнесу. Таким чином, притягнення Товариства з обмеженою відповідальністю «Купідон»,до відповідальності можливе лише після набрання чинності Наказу ДПА України від 1 липня 2008 року № 430 «про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції», що затверджено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції яким введено в реєстр компютерно касову систему «Фіскал».

Тому суд приходить до висновку, що вимога, щодо стягнення з Відповідача штрафних (фінансових) санкцій на підставі рішення № 0002082341 «Про застосування до Відповідача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4895 грн.», прийнятого за наслідками розгляду матеріалів перевірки Позивачем 25.06.2008 р., в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за використання неопломбованих, незареєстрованих , нефіскалізованих реєстраторів розрахункових операторів в сумі 4420,00 грн. не підлягає задоволенню.

Під час судового слідства, судом направлено лист ТзОВ «Експотрейд» м. Київ вул. Б. Хмельницького, 52Б, товариству, що займається виготовленням та встановленням компютерно касових систем «Фіскал», на який отримано відповідь , що ТзОВ «Експотрейд» має в наявності весь комплекс програмно апаратних засобів,які входять до складу СККЕС «Фіскал», і готове до його поставки та установки в стислі строки Товариству з обмеженою відповідальністю «Купідон»,окрім того, компютерно касова система Фіскал може бути інтегрована в будь які системи, які використовуються в залах гральних автоматів, у тому числі і в накопичувальну призову систему «ДЖЕК ПОТ».

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”органи державної податкової служби подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, враховуючи вищезазначене та керуючись Законами України „Про державну податкову службу в Україні", „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст.ст.6,17, 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 186 255, 257 104 Кодексу адміністративного судочинства України , суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у м. Камянець Подільському до суб'єкта підприємницької діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю „Купідон", (вул. Князів Кориатовичів, 9, м. Кам'янець -Подільський Хмельницької області, код- 21340697) про стягнення, штрафних (фінансових) санкцій, за порушення податкового законодавства , у сумі 42 222,50 грн. задовольнити в частині.

Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю „Купідон", (вул. Князів Кориатовичів, 9, м. Кам'янець -Подільський Хмельницької області код-21340697 ) , штрафні (фінансові) санкції за порушення податкового законодавства, в сумі 37802,50 грн.( тридцять сім тисяч вісімсот дві гривні 50 коп.) на користь Державної податкової інспекції у м. Камянець Подільському,в іншій частині позову, відмовити.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено : 22.10.09р.

Суддя підпис

З оригіналом згідно :

Суддя Майстер П.М.