Ухвала суду № 72984422, 27.03.2018, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
27.03.2018
Номер справи
554/9664/17
Номер документу
72984422
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Дата документу 27.03.2018 Справа № 554/9664/17

Єдиний унікальний номер справи: №554/9664/18

Провадження № 1-кс/554/2459/2018

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.03.2018 року Октябрський районний суд м. Полтави в складі:

слідчого судді Бугрія В.М.,

при секретарі - Сорока Ю.Г.,

розглянувши клопотання прокурора Полтавської місцевої прокуратури юриста 1 класу Іценко М.В. про тимчасовий доступ до речей і документів, -

В С Т А Н О В И В :

Прокурор Полтавської місцевої прокуратури юрист 1 класу Іценко М.В. звернулась до суду із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, посилаючись на те що, у провадженні СВ Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області перебувають матеріали кримінального провадження №42017171010000287 від 20.11.2017, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.

В ході досудового розслідування установлено, що Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області під час проведення позапланової перевірки 31.03.2017 щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання будівельних робіт по вул. Соборності, 31 у місті Полтаві виявлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Старнайт» за вказаною адресою самочинно виконуються будівельні роботи з реконструкції нежитлових приміщень пам'ятки архітектури національного значення - колишнє Дворянське зібрання (1810 р.).

Будинок дворянського зібрання (нині - кінотеатр імені Івана Котляревського) включено до Списку пам'ятників архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 24.08.1963 №970 «Про впорядкування справи обліку та охорони пам'ятників архітектури на території Української РСР», охоронний №577/6), а земельна ділянка, на якій розташована згадана будівля, згідно з історико-архітектурним опорним планом, науково-проектною документацією щодо визначення меж та режимів використання для охорони пам'яток архітектури та містобудування національного та місцевого значення м. Полтава (наказ Міністерства культури України від 02.12.2014 №1075), розташована в межах Центрального історичного ареалу та першої підзони центральної комплексної охоронної зони пам'яток.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини» пам'ятки, їхні частини, пов'язане з ними рухоме та нерухоме майно забороняється зносити, змінювати, замінювати, переміщувати (переносити) на інші місця.

Статтею 24 Закону України «Про охорону культурної спадщини» визначено, що власник або уповноважений ним орган, користувач зобов'язані утримувати пам'ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.

Використання пам'ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам'ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» зони охорони пам'ятки (далі - зони охорони) - встановлювані навколо пам'ятки охоронна зона, зона регулювання забудови, зона охоронюваного ландшафту, зона охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про охорону культурної спадщини» усі власники пам'яток, щойно виявлених об'єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір. При передачі пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини у володіння, користування чи управління іншій особі істотною умовою договору про таку передачу є забезпечення особою, якій передається пам'ятка, щойно виявлений об'єкт культурної спадщини чи її (його) частина, збереження пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини відповідно до вимог цього Закону та умов охоронного договору, укладеного власником або уповноваженим ним органом (особою) з відповідним органом охорони культурної спадщини.

Згідно ст. 3 Закону України «Про охорону культурної спадщини» державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України, спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини.

Зі змісту вищезазначеної норми закону Управління культури виконавчого комітету Полтавської міської ради належить до спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини.

Частина 2 ст. 6 Закону України «Про охорону культурної спадщини» обумовлює, що до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради у сфері охорони культурної спадщини, зокрема, належать: забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території; забезпечення захисту об'єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження ; інформування органів охорони культурної спадщини вищого рівня про пошкодження, руйнування, загрозу або можливу загрозу пошкодження, руйнування пам'яток, що знаходяться на їх території; погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок відповідно до вимог Земельного кодексу України.

За інформацією Управління культури виконавчого комітету Полтавської міської ради, Управління культури Полтавської облдержадміністрації, на вище зазначену пам'ятку виготовлена облікова документація та укладено Попередній договір про укладення в майбутньому охоронного договору (додається).

Відповідно до п. 1 Порядку укладення охоронних договорів на пам'ятки культурної спадщини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768, охоронний договір встановлює режим використання пам'ятки культурної спадщини (далі - пам'ятка) чи її частини, у тому числі території, на якій вона розташована.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що якщо пам'ятка належить до категорії пам'яток національного значення, охоронний договір підписується органом охорони культурної спадщини, на території якого знаходиться пам'ятка, після погодження його з центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини.

Пунктом 5 Порядку визначено, що в охоронному договорі, складеному за зразком згідно з додатком, зазначаються особливості режиму використання пам'ятки, види і терміни виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, робіт з упорядження її території, інших пам'яткоохоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини.

З метою перевірки зазначених обставин прокурором в рамках вказаного кримінального провадження у відповідності до ч. 2 ст. 93 КПК України на адресу Управління культури виконавчого комітету Полтавської міської ради направлено запит №125-16287-17 від 12.03.2018 про надання інформації та підтверджуючих документів щодо укладення охоронного договору на памятку архітектури національного значення.

Однак, листом від 15.03.2018Управлінням культури Полтавського міськвиконкому по суті зазначених питань відповіді не надано, що може свідчити про спробу останнього приховати, знищити, спотворити або сфальсифікувати важливі для слідства відомості.

У зв'язку з викладеним, у ході досудового розслідування встановлено обставини, які можуть свідчити про пошкодження пам'ятки архітектури національного значення по вул. Соборності, 31 у місті Полтаві, у ході проведення самовільної добудови до зазначеної будівлі без належних правових підстав, існує необхідність у тимчасовому доступі до Попереднього договору про укладення в майбутньому охоронного договору, Охоронного договору та Облікової документації на пам'ятку архітектури(з можливістю вилучення їх оригіналів) з метою встановлення умов спеціального використання пам'ятки відповідно до облікової документації на неї, чи внесені відповідні зміни до зазначених документів та чи погоджені вони із Департаментом культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України.

Таким чином, з метою додержання загальних засад кримінального провадження щодо всебічного, повного і неупередженого дослідження його обставин, а також встановлення факту пошкодження пам'ятки культури національного значення, необхідним є тимчасовий доступ до охоронного договору та облікової документації на пам'ятку, та в подальшому проведення комплексної судової будівельно-технічної мистецтвознавчої експертизи.

Відповідно до вимог ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей та документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться речі чи документи, можливості ознайомитися із ними, робити з них копії, а у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, здійснити їх вилучення (виїмку) в оригіналах.

З метою усунення протиріч під час досудового розслідування та перевірки дійсності встановлених обставин, а також проведення в подальшому комплексної судової будівельно-технічної мистецтвознавчої експертизи, необхідно отримати тимчасовий доступ до документів, з метою вилучення належно завірених, а саме Попереднього договору про укладення в майбутньому охоронного договору, Охоронного договору та Облікової документації на пам'ятку архітектури національного значення -колишнє Дворянське зібрання (1810 р.),охоронний №577/6, по вул. Соборності, 31 у місті Полтаві.

Вищевказані документи необхідні з можливістю їх вилучення з метою проведення комплексної судової будівельно-технічної мистецтвознавчої експертизита отримання необхідних відомостей в ході досудового розслідування, а також використанням, які самостійно або в сукупності з іншими доказами мають суттєве значення для більш повного та об'єктивного з'ясування обставин кримінального провадження, та які можливо використати як докази і без цих документів неможливо іншим способом встановити обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

Згідно ч. 2 ст. 163 КПК України прошу Вас розглянути дане клопотання без участі представників Управління культури виконавчого комітету Полтавської міської ради, з метою запобігання умисному знищенню або зміні документів, а також забезпечення їх збереження у тому вигляді, в якому вони знаходяться на момент розгляду клопотання.

На підставі викладеного та враховуючи те, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, для забезпечення швидкого, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального правопорушення, з метою збереження та долучення до матеріалів кримінального провадження оригіналів документів, використання їх для проведення відповідних експертиз, в яких виникне необхідність під час розслідування кримінального провадження, а також, з метою використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених документах, необхідно провести тимчасовий доступ до речей та документів з можливістю їх вилучення, прохала клопотання задовольнити.

У судове засідання прокурор не з'явився, про дату, місце та час розгляду клопотання повідомлений належним чином, до суду прокурор подала заяву про розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів за її відсутності, клопотання підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.

Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Слідчий суддя, дослідивши Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, та інші письмові докази, вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню. Сторона обвинувачення довела наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; відомості, які містяться у вказаних документах, можуть бути використані як докази в кримінальному провадженні. Іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначених документів.

Керуючись ст. ст. 159-166 КПК України, слідчий суддя,-

У Х В А Л И В :

Клопотання прокурора Полтавської місцевої прокуратури юриста 1 класу Іценко М.В. про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.

Надати процесуальним керівникам -прокурору Полтавської місцевої прокуратури Полтавської області юристу 1 класу Іценко М.В,слідчому СВ Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області старшому лейтенанту поліції Мандик О.В.дозвіл на проведення тимчасового доступу до документів (з можливістю вилучення оригіналів документів), що знаходяться у володінні Управління культури виконавчого комітету Полтавської міської ради (адреса: м. Полтава, Майдан Незалежності, 5), а саме:

-Попередній договір про укладення в майбутньому охоронного договору та додаткові угоди до нього (за наявності) на пам'ятку архітектури національного значення -колишнє Дворянське зібрання (1810 р.), охоронний №577/6, по вул. Соборності, 31 у місті Полтаві;

-Охоронний договір за додатками (акт технічного стану пам'ятки; опис культурних цінностей і предметів, які належать до пам'ятки, знаходяться на її території чи пов'язані з нею і становлять історичну, наукову, художню цінність, з визначенням місця і умов зберігання та використання; план поверхів пам'яток-будівель і споруд; план інженерних комунікацій та зовнішніх мереж; генеральний план земельної ділянки, на якій розташована

пам'ятка; паспорт пам'ятки) та додаткові угоди до нього (за наявності) на пам'ятку архітектури національного значення -колишнє Дворянське зібрання (1810 р.), охоронний №577/6, по вул. Соборності, 31 у місті Полтаві;

-Облікову документаціюна пам'ятку архітектури національного значення -колишнє Дворянське зібрання (1810 р.), охоронний №577/6, по вул. Соборності, 31 у місті Полтаві.

Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.

Роз»яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Слідчий суддя В.М.Бугрій