Постанова № 72979178, 22.03.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
826/12323/17
Номер документу
72979178
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/12323/17 Суддя (судді) першої інстанції: Клименчук Н.М.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача Суддів За участю секретаряВівдиченко Т.Р. Беспалова О.О. Губської Л.В. Кондратенко Я.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія-0777» до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «АТП «Стріла» про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія-0777» звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «АТП «Стріла», в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просив: - визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсного комітету з проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Укртрансбезпеки, оформленого протоколом № 2 від 31.03.2017 року, в частині недопущення до участі у конкурсі TOB «Луганська автотранспортна компанія - 0777» на маршрут «Глухів АС - Київ АС «Дарниця» рейси 151/152; - визнати протиправним та скасувати Наказ № 371 від 12.04.2017 року «Про введення в дію рішень прийнятих на засіданні конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) 31 березня 2017 року в частині ведення в дію рішення конкурсного комітету по маршруту «Глухів АС - Київ АС «Дарниця» рейси 151/152; - зобов'язати відповідача провести новий конкурс з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) по маршруту «Глухів АС - Київ АС «Дарниця» рейси 151/152; - анулювати Дозвіл на перевезення пасажирів по маршруту «Глухів АС - Київ АС «Дарниця» рейси 151/152, виданий переможцю конкурсу - TOB «АТП Стріла».

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 грудня 2017 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Конкурсного комітету з проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Укртрансбезпеки, оформленого протоколом № 2 від 31.03.2017 року, в частині недопущення до участі у конкурсі TOB «Луганська автотранспортна компанія - 0777» на маршрут «Глухів АС - Київ АС «Дарниця» рейси 151/152.

Визнано протиправним та скасовано Наказ № 371 від 12.04.2017 року «Про введення в дію рішень прийнятих на засіданні конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) 31 березня 2017 року в частині ведення в дію рішення конкурсного комітету по маршруту «Глухів АС - Київ АС «Дарниця» рейси 151/152.

Зобов'язано відповідача провести новий конкурс з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) по маршруту «Глухів АС - Київ АС «Дарниця» рейси 151/152.

Анульовано Дозвіл на перевезення пасажирів по маршруту «Глухів АС - Київ АС «Дарниця» рейси 151/152, виданий переможцю конкурсу - TOB «АТП Стріла».

Не погодившись з рішенням суду, відповідач - Державна служба України з безпеки на транспорті звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія-0777» подано пакет документів на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), за об'єктом № 6 маршрут «Глухів - Київ» (рейси 151/152).

Державною служби України з безпеки на транспорті 31.03.2017 року проведено конкурс з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), у тому числі за об'єктом № 6 маршрут «Глухів - Київ».

Однак, рішенням конкурсного комітету, оформленим протоколом № 2 від 31.03.2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія-0777» не допущено до участі у конкурсі по об'єкту № 6, як такого, що згідно з пп. 1 п. 12 Порядку надано недостовірну інформацію.

Наказом Державної служби України з безпеки на транспорті № 371 від 12.04.2017 року «Про введення в дію рішень, прийнятих на засіданні конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) 31 березня 2017 року» введено в дію рішення, оформлене протоколом № 2, яким по об'єкту № 6 маршрут «Глухів - Київ» позивача не допущено до участі у конкурсі, на підставі п.п. 1 п. 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року № 1081 (далі - Порядок № 1081).

Не погоджуючись з оскаржуваними рішеннями, позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року № 2344-III (далі - Закон № 2344-III).

Статтею 3 вказаного Закону встановлено, що він регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Частиною 1 статті 43 Закону № 2344-III встановлено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 2344-III, організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Статтею 45 Закону № 2344-ІІІ визначені вимоги до автомобільних перевізників, які допускаються до участі в конкурсі. Згідно з цією нормою, у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.

Відповідно до статті 46 вказаного Закону, для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; відомості за підписом суб'єкта господарювання про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав для їх використання перевізником; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.

На виконання положень Закону України «Про автомобільний транспорт», постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03 грудня 2008 року затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - Порядок № 1081).

Даний Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Згідно з пунктом 10 Порядку № 1081, організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт». Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські автобусні маршрути загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Пунктом 12 Порядку № 1081 визначено, що конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який: 1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію; 2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації; 3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт»; 4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення; 5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансбезпекою, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу); 6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до пункту 17 Порядку № 1081, у конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», а також умовам проведення відповідного конкурсу.

Пунктом 29 Порядку № 1081 передбачено перелік необхідних документів, які подає автомобільний перевізник для участі у конкурсі.

Так, вказаними положеннями передбачено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: 2) нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); 3) перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою «з місцем водія/без місця водія»), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; 4) копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; 5) документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; 6) копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; 7) копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); 8) перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; 9) анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; 10) копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) за останні повні два квартали. Комплектність поданих документів перевіряє в міру їх надходження організатор.

Згідно з п. 67 Порядку № 1081, інформація, що міститься в документах, поданих перевізниками-претендентами для участі у конкурсі, повинна бути достовірною за станом на момент подання документів для участі в конкурсі.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія-0777» було подано пакет документів на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), за об'єктом № 6 маршрут «Глухів - Київ» (рейси 151/152).

Відповідно до змісту Протоколу засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перечення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) № 2 від 31.03.2017 року ТОВ «ЛАТК - 007», не допущено до участі у конкурсі по об'єкту № 6 по маршруту «Глухів - Київ», рейси 151/152, як такого, що подано недостовірну інформацію, а саме: за анкетою пасажиромісткість автобусів не нижче ЄВСО-2 складає 674 місць, тоді як за даними Головного сервісного центру пасажиромісткість становить 623 місця. Крім того, зазначено, що заявлений на конкурс автобус д.н. ВВ5742СІ не внесено до Єдиної інформаційної бази Укртрансбезпеки.

Так, розбіжність у кількості пасажиромісткості автобусів (не нижче ЄВСО-2), зазначених позивачем у Анкеті, до заяви про участь у конкурсі, оголошеному в Журналі «Перевізник UA» № 2/2017 та на сайті dsbt.gov.ua (надалі - Анкета) у графі 1.1 «сумарна пасажиромісткість автобусів (не нижче ЄВРО-2), які є власністю, співвласністю перевізника, або взяті у лізинг*» виникла у зв'язку із безпідставним включенням до вказаного значення пасажиромісткість автобуса VOLVO B12 номерний знак ВВ5788ВА.

Вивченням матеріалів справи колегією суддів встановлено, що між ТОВ «Луганська автотранспортна компанія - 0777» та Буроковим О.В. було укладено Договір, відповідно до умов якого, останнім передано Товариству автобус VOLVO B12 номерний знак ВВ5788ВА в оперативний лізинг.

Згідно копії Повідомлення № 96 від 19.09.2016 року, позивачем було подано відомості про автобус VOLVO B12 номерний знак ВВ5788ВА для включення інформації до Єдиної інформаційної бази Укртрансбезпеки.

Листом від 28.03.2017р. № 31/5268 на лист Укртрансбезпеки від 20.03.2017р. № 675/07/14-17 Головний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України надав наявну інформацію про транспортні засоби, що знаходяться у власності (співвласності) перевізників-претендентів, які подали документи на конкурс на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування, що відбувся 31.03.2017р.

В додатках до вказаного листа наявна інформація про транспортні засоби одного з перевізників-претендентів за об'єктом конкурсу № 6 маршрут «Глухів-Київ» (рейси 151/152), де зазначалося, що інформація зазначена перевізником-претендентом в анкеті не відповідає дійсності, а саме: транспортний засіб марки VOLVO B12 номерний знак ВВ5788ВА не є власністю, а також співвласністю перевізника-претендента - Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія-0777».

Крім цього, під час проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських та приміських маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути), що відбувся 31.03.2017р., представником Головного сервісного центру МВС України, який є членом конкурсного комітету підтвердилася зазначена вище інформація щодо транспортних засобів Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія-0777».

Згідно з п. 12 Порядку № 1081, конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який, зокрема, подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.

У відповідності до підпункту 1 пункту 1 додатку 5 до вказаного Порядку передбачено, що в анкеті до заяви про участь у конкурсі перевізникам-претендентам необхідно зазначити сумарну пасажиромісткість автобусів (не нижче ЄВРО-2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг*.

Так, згідно поданих позивачем документів, за анкетою - пасажиромісткість автобусів не нижче ЄВРО-2, які є власністю, співвласністю або взяті у лізинг складає - 674 місць, тоді як за даними Головного сервісного центру МВС України - 623 місця.

Таким чином, при поданні документів на участь у конкурсі, позивачем зазначено транспортний засіб, який перебуває у нього в користуванні на підставах, які не передбачені Порядком № 1081 для завищення кількості пасажиромісткості.

Колегія суддів вважає безпідставним посилання суду першої інстанції в оскаржуваному рішенні на наявність у позивача договору лізингу на транспортний засіб марки VOLVO B12 номерний знак ВВ5788ВА, оскільки, як вбачається з додатку до листа Головного сервісного центру МВС України від 28.03.2017р., станом на 24.03.2017р. зазначений транспортний засіб перебував у позивача, на підставі доручення, а не договору лізингу.

Крім цього, колегія суддів звертає увагу на те, що договір оперативного лізингу автомобіля не містить дати, що унеможливлює встановлення його фактичної наявності на момент подання позивачем документів для участі в конкурсі. При цьому, позивач жодного разу не посилався на вказаний договір у своєму позові на час звернення до суду.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що конкурсний комітет під час прийняття рішення щодо недопущення до участі в конкурсі з перевезення пасажирів на міжміських та приміських маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути), що відбувся 31.03.2017р., перевізника-претендента - Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія-0777» по об'єкту конкурсу № 6 по маршруту «Глухів - Київ» рейси 151/152 діяв виключно в межах повноважень та у спосіб передбачений законодавством України, а саме: як такого, що згідно з пунктом 12 Порядку, надав недостовірну інформацію.

Таким чином, рішення Конкурсного комітету з проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Укртрансбезпеки, оформленого протоколом № 2 від 31.03.2017 року, в частині недопущення до участі у конкурсі TOB «Луганська автотранспортна компанія - 0777» на маршрут «Глухів АС - Київ АС «Дарниця» рейси 151/152, а також Наказ № 371 від 12.04.2017 року «Про введення в дію рішень прийнятих на засіданні конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) 31 березня 2017 року в частині ведення в дію рішення конкурсного комітету по маршруту «Глухів АС - Київ АС «Дарниця» рейси 151/152, колегія суддів вважає правомірними та такими, що не підлягають скасуванню.

Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести новий конкурс з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) по маршруту «Глухів АС - Київ АС «Дарниця» рейси 151/152 та анулювання Дозволу на перевезення пасажирів по маршруту «Глухів АС - Київ АС «Дарниця» рейси 151/152, виданий переможцю конкурсу - TOB «АТП Стріла», колегія суддів вважає похідними від попередніх позовних вимог, а тому в їх задоволенні також слід відмовити.

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції безпідставно задовольнив позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія-0777», а тому рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

При цьому, доводи викладені в апеляційній скарзі спростовують висновки суду першої інстанції та знайшли своє належне підтвердження в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті задовольнити.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 грудня 2017 року скасувати та прийняти нове рішення.

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія-0777» - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України.

Суддя-доповідач Судді Вівдиченко Т.Р. Беспалов О.О. Губська Л.В.Повний текст постанови виготовлено 27.03.2018 року