Постанова № 72979118, 19.03.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
161/12970/17
Номер документу
72979118
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/12527/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Довгої О.І., Сапіги В.П.,

при секретарі судового засідання: Бедрій Х.П.,

з участю представника позивача: ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 02 листопада 2017 року (суддя: Олексюк А.В., ухвалена в м. Луцьку о 15:59) у справі № 161/12970/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2017р. ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, в якому просить суд визнати протиправними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області що до відмови здійснення перерахунку та виплати пенсії із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно з довідкою форми 15-1 № 624/01/2-17 від 23.02.2017 року; зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок розміру пенсії, призначеної відповідно до ст. 37 - 1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ ( в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) в розмірі 90 % відсотків від суми заробітної плати, зазначеній в довідці Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації за формою 15-1 № 624/01/2-17 від 23.02.2017 року та зобов'язати провести такий перерахунок з врахуванням рангу, надбавок за вислугу років, високі досягнення у праці, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, премії до державних і професійних свят, суми індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування пенсії та відповідно до довідки, нарахувати та стягнути пенсію в новому розмірі з 15.02.2013 року; зобов'язати відповідача усунути допущені порушення її прав шляхом повернення безпідставно утриманої з 15.02.2013 року частини її пенсії у вигляді індексації та відновити без перевизначення базового місяця індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до п. 1-1 п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 з одночасною сплатою нарахованої на ці суми пені, виходячи з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ; зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області усунути допущенні порушення її прав, шляхом повернення безпідставно утриманої частини пенсії за період з 01.01.2015 року по 30.06.2016 року у вигляді податку з доходів фізичних осіб в сумі 1268,85 грн. з одночасною сплатою нарахованої на ці суми пені, виходячи з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ; зобов'язати відповідача усунути допущені порушення її прав, шляхом списання нарахованої на безпідставно утриманої пенсії в сумі 1395,65 грн. пені, виходячи з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 02.11.2017 року позов в частині вимог щодо зобов'язання Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області усунути допущенні порушення прав позивача, шляхом повернення безпідставно утриманої частини пенсії за період з 01.01.2015 року по 30.06.2016 року у вигляді податку з доходів фізичних осіб в сумі 1268,85 грн. з одночасною сплатою нарахованої на ці суми пені, виходячи з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ та усунути допущені порушення прав ОСОБА_2, шляхом сплати нарахованої на безпідставно утриману пенсію в сумі 1395,65 грн. пені, виходячи з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ та в частині вимог щодо стягнення витрат на правову допомогу залишено без розгляду.

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 02 листопада 2017 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із прийнятою постановою, ОСОБА_2 оскаржила її в апеляційному порядку, та посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального та процесуального права, з підстав викладених в апеляційній скварзі просить її скасувати і прийняти нову постанову, якою позов задоволити.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу вважає оскаржувану постанову суду законною та просить залишити її без змін.

Представник апелянта в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримала, просила постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову якою позов задоволити.

Відповідач повідомлявся судом про час та місце розгляду справи, явки представника в судове засідання не забезпечив, що не перешкоджає розгляду справи за його відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу, та додаткові пояснення до неї суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області, як одержувач пенсії за віком призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Постановою Луцького міськрайонного суду від 28.03.2016 року, яка набрала законної сили, позов ОСОБА_2 задоволено частково, визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області у перерахунку ОСОБА_2 пенсії державного службовця, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, починаючи з 15 лютого 2013 року, з врахуванням підвищення розміру мінімальної заробітної плати згідно Закону України «Про державний бюджет України» на відповідний рік. Судом першої інстанції встановлено, що дана постанова виконана в повному обсязі.

В подальшому постановою суду від 29.11.2016 року по справі №161/10924/16-а визнано протиправними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо зменшення ОСОБА_2 розміру пенсії з 01.03.2016 року; зобов'язано Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням інших виплат, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, зазначеної у довідці Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 07/01/2-16 від 18.03.2016 року, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) з 15 лютого 2013 року з урахуванням виплачених сум. Зобов'язано Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з 13.07.2014 року по 29.02.2016 року (а.с. 18-24). Дана постанова набрала законної сили.

Матеріалами справи підтверджено, а саме розпорядженням № 814421 від 20.01.2017 року, що постанова Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.11.2016 року виконана в повному обсязі. Доплата згідно рішення суду в сумі 142 397,84 грн. за період з 15.02.2013 року по 28.02.2017 року включена на додаткові відомості на березень 2017 рік та виплачено позивачу в березні 2017 року.

Судом встановлено, що згідно довідки департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації № 07/01/2-16 від 18.03.2016 року, на яку послався суд, як на підставу проведення перерахунку розміру пенсії при ухваленні постанови 28.03.2016 року та 29.11.2016 року, з 01.02.2008 року заробітна плата державного інспектора Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області з урахуванням надбавки за 12 ранг державного службовця та надбавки за вислугу років 40 % складала 3 004, 27 грн., з яких: посадовий оклад - 1 723 грн., доплата за ранг (12 ранг) - 60 грн., надбавка за вислугу років (40 %) - 713,20 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (10 %) - 249 грн. 62 коп., премія (15 % від посадового окладу) - 258,45 грн., інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення) - 1723 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески(єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) становить 4727,07 грн.

В подальшому 24.02.2017 року та 01.03.2017 року позивач звернулась із заявами до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про проведення перерахунку та виплати пенсії державного службовця, надавши довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державно службовцям, видану Департаментом соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації від 23.02.2017 року за № 624/01/2-17, проте отримала відмови.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції зробив висновок, що підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Колегія суддів апеляційного суду з таким висновком суду першої інстанції погоджується з огляду на наступне.

У зв'язку з набранням чинності 01.05.2016 року Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХХІІ, відповідно до якого позивачу призначено пенсію - втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Згідно ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відтак судом першої інстанції вірно встановлено, що з 01.05.2016 року чинним Законом України «Про державну службу» не передбачено перерахунки пенсій державним службовцям.

Структура заробітної плати державного службовця передбачена ст. 50 Закону України «Про державну службу», яка включає такі складові: посадові оклади, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця, виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби, премії (у разі встановлення).

Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

Розмір надбавки за ранг державного службовця визначається Кабінетом Міністрів України під час затвердження схеми посадових окладів на посадах державної служби.

Виплата за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби встановлюється керівником державної служби за поданням безпосереднього керівника державним службовцям, між якими здійснено розподіл обов'язків за вакантною посадою, пропорційно додатковому навантаженню за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою.

Премії виплачуються в межах фонду преміювання залежно від особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно- правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 року № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру. Вказаним Порядком встановлено, що пенсійні виплати індексуються у встановленому законом порядку.

Крім того, як вірно зазначено судом першої інстанції, з 01.06.2015 року згідно пункту 5 Прикінцевих Положень «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року - у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника- консультанта народного депутата України втратили чинність.

Враховуючи наведене вище, колегія суддів погоджується з висновокм суду першої інстанції що, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, пенсії призначені до 01.06.2015 року, продовжують виплачувати у раніше встановленому розмірі, відтак в задоволенні позову підставно відмовлено.

Доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції.

З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст.316 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задовлення, а постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 02 листопада 2017 року у справі №161/12970/17 без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття.

На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя І. І. Запотічний судді О. І. Довга В. П. Сапіга Повне судове рішення складено 26.03.2018р.