
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про відмову у вжитті заходів забезпечення позову
23 березня 2018 року 810/1362/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Щавінський В.Р., розглянувши у м. Києві заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позовної заяви,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із заявою про забезпечення позову, в якій просить суд:
- заборонити Міністерству юстиції України, іншим суб’єктам державної реєстрації та/або будь-якому державному реєстратору, на діяльність якого поширюється норми Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", приймати та/або розглядати документи щодо зміни керівника або відомостей про керівника Коцюбинської селищної ради (код ЄДРПОУ 04360600);
- заборонити Міністерству юстиції України, іншим суб’єктам державної реєстрації та/або будь-якому державному реєстратору, на діяльність якого поширюється норми Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", вчиняти дії, пов’язані з державною реєстрацією зміни фізичних осіб або зміни відомостей про фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені Коцюбинської селищної ради (код ЄДРПОУ 04360600) без довіреності, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо;
- заборонити Міністерству юстиції України, іншим суб’єктам державної реєстрації та/або будь-якому державному реєстратору, на діяльність якого поширюється норми Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", вчиняти дії, пов’язані з державною реєстрацією зміни керівника або відомостей про керівника Коцюбинської селищної ради (код ЄДРПОУ 04360600);
- заборонити Міністерству юстиції України, іншим суб’єктам державної реєстрації та/або будь-якому державному реєстратору, на діяльність якого поширюється норми Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", вчиняти будь-які дії, пов’язані з державною реєстрацією змін до відомостей про Коцюбинську селищну раду (код ЄДРПОУ 04360600), що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову заявник зазначає, що 07.03.2018 на позачерговій сесії Коцюбинської селищної ради було прийнято рішення №2-2-VІІІ "Про виконання обов’язків Коцюбинського селищного голови", згідно з яким покладено обов’язки голови Коцюбинської селищної ради на ОСОБА_2
Заявник вважає, що вказане рішення прийнято з порушенням гарантій і принципів місцевого самоврядування та позбавило громаду смт. Коцюбинське, а також і заявника, право обирати Коцюбинського селищного голови. Внаслідок цього, заявник зазначає, що невжиття зазначених заходів забезпечення позову може ускладнити поновлення порушених прав.
Розглянувши заяву про забезпечення позову, суд дійшов висновку, що вона задоволенню не підлягає з таких підстав.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
При цьому, частиною другою статті 150 КАС України передбачений вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Частиною 1 статті 152 КАС України визначено, що заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити, зокрема, обґрунтування необхідності забезпечення позову, а також захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності.
З аналізу наведеної норми вбачається, що обов’язковою передумовою вжиття заходів забезпечення позову є обґрунтованість відповідних вимог сторони, в тому числі й із зазначенням очевидних ознак протиправності оскаржуваних рішення, дії або бездіяльності, очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам останньої, неможливості у подальшому без вжиття таких заходів відновлення прав особи та обов’язковим поданням доказів наявності фактичних обставин, з якими пов’язується застосування певного заходу забезпечення позову. При цьому, ознаки протиправності повинні бути пов’язані саме з порушеними правами, свободами чи інтересами.
Отже, метою забезпечення позову є вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.
Забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов'язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).
Тобто, прийняття такого рішення доцільно та можливе лише в разі наявності достатньо обґрунтованого припущення, що невжиття таких заходів може в майбутньому ускладнити виконання судового рішення чи привести до потреби докласти значні зусилля для відновлення прав позивача.
Дослідивши підстави, на яких ґрунтується заява про забезпечення позову, суд дійшов висновку про недоведеність заявником існування визначених у статті 150 КАС України обставин, за наявності яких суд може вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору.
Посилання заявника на те, що не вжиття обраних заходів забезпечення позову унеможливить ефективний захист його прав не підтверджені жодними доказами чи поясненнями, окрім тверджень про протиправність рішення Коцюбинської селищної ради від 07.03.2018 №2-2-VІІІ, яким покладено обов’язки голови Коцюбинської селищної ради на ОСОБА_2
Крім того, заявник вказує лише про намір звернутись до суду із адміністративним позовом щодо скасування державної реєстрації змін до відомостей про Коцюбинську селищну раду стосовно призначення ОСОБА_2 керівником Коцюбинської селищної ради, що позбавляє суд можливості встановити чи стосується обраний заявником вид забезпечення позову предмета спору.
Разом з цим, суд звертає увагу, що у даному випадку така обов'язкова умова для забезпечення адміністративного позову, як "наявність очевидних ознак протиправності оскаржуваного рішення", може бути виявлена судом тільки на підставі з'ясування фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості і достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв'язку наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності.
Тобто, на даному етапі суд позбавлений можливості встановити наявність очевидних ознак протиправності оскаржуваного рішення. Крім того, встановлення ознак протиправності оскаржуваного рішення є фактично вирішенням адміністративного спору по суті, враховуючи предмет позову, що є неприпустимим на даній стадії судового процесу.
У той же час, суд звертає увагу на те, що в Київському окружному адміністративному суді є позовні заяви, в яких оскаржуються рішення щодо державної реєстрації змін до відомостей про Коцюбинську селищну раду, що містяться в Єдиному державному реєстрі, стосовно призначення ОСОБА_2 керівником Коцюбинської селищної ради. (справи №810/1136/18, №810/1316/18), а тому в межах вказаних справ судом буде досліджуватись докази щодо оскаржуваного рішення.
Суд також наголошує, що відповідно до приписів чинного законодавства, у випадку звернення сторони з вимогою про забезпечення позову, заявник повинен обґрунтувати причини звернення із такою вимогою. З цією метою обов’язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов’язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
Водночас, заявником не наведено та не надано жодних доказів існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам та інтересам до ухвалення рішення у адміністративній справі (яка на даний час навіть не існує).
Крім того, не надано заявником і будь-яких доказів на підтвердження того, що невжиття заявлених заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або для ефективного захисту, поновлення порушених чи оспорюваних його прав або інтересів, за захистом яких він має звернутись до суду, потрібно буде докласти значних зусиль.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що заява про забезпечення позову є необґрунтованою і задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 150-154, 243, 248 КАС України, суд
у х в а л и в:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову - відмовити.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженнні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.