
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2018 р. Справа№805/1358/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, місце реєстрації: Донецька обл., м. Торез, вул. Горняцька, б. 18а; фактичне місце проживання: Донецька область, Слов`янський район, м. Миколаївка, вул. Січових Стрільців, 7/50) до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 37803258, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації (ЄДРПОУ: 25928803, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Банківська,70) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання поновити та виплатити пенсію з 01.10.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером по інвалідності, про що свідчить копія його довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія АВ №0596355 від 22.10.2015 року. З грудня 2014 року позивачвзятий на облік Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області як особа, тимчасово переміщена з тимчасово окупованої території України. З грудня 2014 року до вересня 2017 року відповідач здійснював виплати належної позивачу пенсії. З жовтня 2017 року виплата пенсії припинена. До Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області було направлено адвокатський запит від 28.12.2017 року щодо з`ясування причин припинення позивачу пенсійних виплат.За результатами розгляду даного запиту відповідачем було надано письмова відповідь від 04.01.2018 року №688/а згідно якої, з 01.10.2017 року виплата пенсії позивачу припинена на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 26.09.2017 року про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи.
На підставі вищевикладеного, позивач просить визнати дії відповідача щодо припинення виплати належної йому пенсії з 01 жовтня 2017 року протиправними та зобов`язати відповідача поновити та виплатити пенсію з 01 жовтня 2017 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць, а також зобов'язати відповідача надати звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представником відповідача до суду наданий відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вказує, що 06.11.2014 року позивач звернувся до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про запит пенсійної справи з Управління Пенсійного фонду України м. Торез та прийнятий на облік по матеріалам пенсійної справи.
Розпорядженням Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24.11.2014 року за заявою позивача пенсійну справу взято на облік з особливістю переселенець зареєстрований (94 особливість) та одночасно нараховано суму заборгованості з 01.08.2014 року.
27.09.2017 року на адресу Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області надійшло рішення комісії про призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО від 26.09.2017 року №63, відповідно до якого довідка ВПО видана на ім’я ОСОБА_1 скасована.
27.09.2017 року Слов`янським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення припинити нарахування та виплату пенсії за особовим рахунком №839331 з 01.10.2017 року.
У зв`язку з вищевикладеним відповідач просить в задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи надав пояснення щодо позову та повідомив наступне.
Громадянин ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Слов`янської райдержадміністрації 27.02.2017 року надав заяву про отримання довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщена особа та отримав зазначену довідку від 27.02.2017 року №1445034713. В заяві указав фактичне місце проживання/перебування за адресою: АДРЕСА_1, Слов`янського району Донецької області.
Відповідно до розпорядження заступника начальника управління соціального захисту населення Слов`янської райдержадміністрації від 25.09.2017 року №1445034712 довідка скасована. Підставо для скасування дії довідки є запит Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 19.08.2017 року №32085/04 щодо опрацювання списків пенсіонерів з числа внутрішньо переміщених осіб, по яких за даним інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, які перетинають державний кордон, останніми наявними даними є перетин державного кордону, напрямок перетину – «виїзд».
Управління соціального захисту населення Слов`янської райдержадміністрації, з метою опрацювання отриманої інформації, було направлено листа від 12.09.2017 року №08-48/4293 до органу місцевого самоврядування щодо перевірки місця проживання/перебування за вказаного в заяві про взяття на облік як ВПО адресою: АДРЕСА_2, Слов`янського району. На запит було отримано відповідь від 25.09.2017 року №2464/02-09-14-1 відповідно з якою підтверджено факт не проживання громадянином ОСОБА_1 за вказаною адресою. На підставі отриманої інформації від органів місцевого самоврядування, заступником начальника управління соціального захисту населення райдержадміністрації було прийнято рішення щодо скасування дії довідки громадянину ОСОБА_1 відповідно до п.3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб» (розпорядження від 25.09.2017 року №14).
Відповідно до рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 26.09.2017 року (протокол №63) прийнято рішення щодо припинення усіх соціальних виплат.
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач є пенсіонером по інвалідності, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія АВ №0596355 від 22.10.2015 року.
Позивач взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується копією довідки № НОМЕР_2 від 27 лютого2017 року.
Рішенням Управлінням соціального захисту населення Слов`янської райдержадміністрації від 25.09.2017 року №14 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка видана 27.02.2017 року №1445034712, скасована.
27.09.2017 року Слов`янським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення щодо припинення нарахування та виплати пенсії за особовим рахунком №839331 з 01.10.2017 року.
У частині 2 статті 77 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії. Згідно статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством, зокрема, в інших випадках, передбачених ч. 1ст. 49 цього Закону.
Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1 статті 49 цього Закону, а саме: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі недоотримання призначеної пенсії протягом шести місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Отже, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії, як скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. Відповідач не послався на Закон та його норму, що передбачає припинення виплати пенсії.
Між тим, відповідач не вказав, яка з обставин, визначених наведеною нормою Закону, стала підставою для припинення позивачу виплати пенсії. Також відповідачем не вказано будь-якої іншої норми закону, яка б визначала таку підставу припинення виплати пенсії, як не підтвердження фактичного проживання.
Згідно частини 2 статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація міста проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Таким чином, судом встановлено, що припинення виплати пенсії позивачу з 01 жовтня 2017 року було пов'язано зі скасуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку, що припинення відповідачем виплати позивачу раніше призначеної пенсії є безпідставним, а тому рішення Слов`янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати позивачу пенсії слід визнати протиправними та таким, що порушує конституційне право позивача на пенсійне забезпечення, а тому підлягає скасуванню. За таких обставин суд приходить до переконання, що відповідача слід зобов'язати відновити виплату позивачу пенсії з 01 жовтня 2017 року.
Частиною 2 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначено,щонарахованісумипенсії, не отримані з вини органу, щопризначає і виплачуєпенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-якимстроком з нарахуваннямкомпенсаціївтратичастинидоходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Ухвалою суду від 27 лютого 2018 року позивачу відстрочено сплату судового збору, до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Статтею 4 Закону України “Про судовий збір” передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання фізичною особою - підприємцем до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору – 0,4 розміру прожиткового мінімум для працездатних осіб.
Розмір прожиткового мінімум для працездатних осіб 1762грн.00коп.
Таким чином, зважаючи на те, що ухвалою суду від 27.02.2018 року позивачу відстрочено сплату судового збору, суд приходить до висновку про необхідність стягнення зі Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ:37803258, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) 704,80 грн. на користь Державного бюджету України, як того вимагає ч.2 ст. 4 Закон України “Про судовий збір”
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст. 77, 90, 139, 242, 244, 245, 246, 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, місце реєстрації: Донецька обл., м. Торез, вул. Горняцька, б. 18а; фактичне місце проживання: Донецька область, Слов`янський район, м. Миколаївка, вул. Січових Стрільців, 7/50) до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 37803258, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації (ЄДРПОУ: 25928803, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Банківська,70) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсіїКузовову ОСОБА_2 з 01.10.2017 року.
Зобов`язати Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити та виплатити пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання інвалідам III групиКузовову ОСОБА_2, починаючи з 1 жовтня 2017 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів відповідно до ч.2ст.46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць, відповідно до п.1 ч.1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зобов`язати Слов`янське об`єднань управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у строк один місяць з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення.
Стягнути з Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч.ч. 4, 5, 6 ст. 250 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаш Г.П.