
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 655/750/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Посунько Г.А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Скрипченка В.О.,
суддів Бойка А.В. та Осіпова Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Горностаївського районного суду Херсонської області від 24 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
07 листопада 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просив визнати дії по відмові Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити йому перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 03 травня 2017 року №292/19/01-2017 протиправними, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести йому перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 №292/19/01-2017, починаючи з 01 січня 2016 року.
Постановою Горностаївського районного суду Херсонської області від 24 листопада 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 був задоволений. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо непроведення ОСОБА_2 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 03 травня 2017 року № 292/19/01-2017. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю с. Костянтинівка Горностаївського району Херсонської області, індивідуальний ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 03 травня 2017 року №292/19/01-2017, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням виплачених сум.
Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подало апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду, якою повністю відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2
Так, апелянт/відповідач зазначає, що судом не враховано, що Постановою КМУ від 15.11.2015 р. №988 було встановлено грошове забезпечення поліцейським, проте постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських для колишніх працівників органів МВС на теперішній час не прийнято.
Позивач надіслав до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, у якому зазначив про законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Справа розглянута апеляційним судом в порядку письмового провадження відповідно до ст. 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, апеляційний суд не вбачає підстав для її задоволення з урахуванням наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, з 16 серпня 1997 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ліквідаційна комісія УМВС України в Херсонській області видала позивачеві довідку від 03 травня 2017 року №292/19/01-2017 про розмір грошового забезпечення з 01 січня 2016 року за посадою старшого оперуповноваженого ГДСБЕЗ Горностаївського РВ УМВС (на день звільнення із служби) / старшого оперуповноваженого (прирівняною посадою поліції), складену відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2015 року №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260, з метою перерахунку раніше призначеної пенсії (а.с. 13).
07 серпня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою, якою просив перерахувати його пенсію відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням окладів та інших додаткових видів грошового забезпечення поліцейських, тобто, виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області (а.с. 15).
Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області своїм листом від 04 вересня 2017 року №139/Б-99-1 повідомило про відсутність нормативного акту, який би визначав умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення (а.с. 16).
Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07.11.2015 р.) та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.
Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07.11.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 статті 51 цього Закону.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону цього ж Закону пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України від 23 грудня 2015 р. №900-VII ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Отже, правильним є висновок суду першої інстанції про те, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.
До того ж, абзацом 1 п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Відтак, суд першої інстанції правильно виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є підставою для перерахунку пенсії позивачу (колишньому працівнику міліції) на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.
Матеріалами справи підтверджується, що на підставі наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01 січня 2016 року, ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області на ОСОБА_2 була виготовлена довідка від 03 травня 2017 року №292/19/01-2017 про новий розмір грошового забезпечення, прирівняного до грошового забезпечення поліцейських, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988. У травні 2017 року дана довідка була надіслана ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області до Головного управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області.
Таким чином, враховуючи викладені обставини, порядок проведення перерахунку пенсії у відповідності до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року було дотримано, а бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії порушує права та інтереси ОСОБА_2, тобто є протиправною.
Водночас, відповідач як і в запереченнях на позовну заяву, так і в апеляційній скарзі, безпідставно посилається на те, що він позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії позивача з огляду на відсутність відповідного бюджетного фінансування.
Однак, колегія суддів вважає вказані доводи необґрунтованими, позаяк відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку пенсії та відмові у її виплаті позивачу, а також жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на її перерахунок, що фактично є предметом спору у даній справі.
Аналогічна правова позиція наведена в рішеннях Вищого адміністративного суду України, викладені в ухвалах від 14.09.2017 у справі №К/800/30438/17 (№344/81/17), від 13.05.2017 у справі №К/800/8393/17 (№711/9316/16).
Також колегія суддів враховує, що Верховний Суд 01 лютого 2018 року оприлюднив повідомлення про відкриття провадження у зразковій справі №Пз/9901/8/18 (820/6514/17).
В ухвалі від 01 лютого 2018 року про відкриття провадження у зразкові справі Верховний Суд визначив такі ознаки типової справи, в якій може бути ухвалено рішення на основі цієї зразкової справи:
1) позивач: пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ»;
2) відповідач: суб'єкт владних повноважень - територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку якого стоїть позивач та який здійснює виплату пенсії позивачу;
3) предмет спору: бездіяльність відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Дана справа відповідає вказаним ознакам типової справи, зазначеної в ухвалі Верховного Суду від 01 лютого 2018 року №Пз/9901/8/18 (820/6514/17).
Верховний Суд 15 лютого 2018 року ухвалив постанову в зазначеній зразковій справі про задоволення адміністративного позову з підстав, які відповідають висновкам, викладеним у даній постанові.
У відповідності до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Згідно з ч. 5 ст. 291 КАС України рішення суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду типової справи може бути оскаржено в касаційному порядку виключно з таких підстав: 1) суд першої та (або) апеляційної інстанції при вирішенні типової справи не визнав її типовою справою та (або) не врахував правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи; 2) справа, в якій судом першої та (або) апеляційної інстанції ухвалено рішення з урахуванням правових висновків, викладених у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, не відповідає ознакам типової справи.
Таким чином, доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не спростовують викладені висновки суду першої інстанції, та не можуть бути підставами для її скасування.
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_2
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята судом першої інстанції відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Відтак, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Горностаївського районного суду Херсонської області від 24 листопада 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення апеляційного суду, або з дня вручення учаснику справи повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21 березня 2018 року.
Суддя-доповідач В.О.Скрипченко
Суддя А.В.Бойко
Суддя Ю.В.Осіпов