
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/1514/17
Категорія: 11.5 Головуючий в 1 інстанції: Попов В.Ф.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Стас Л.В.
суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року по справі за позовом ОСОБА_1 - завідувача сектору державної реєстрації, державного реєстратора відділу економічного розвитку, торгівлі, транспорту та туризму Горностаївської РДА Херсонської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови ВП № 54550826 від 25.09.2017 р,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (далі - відповідач), в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця ВП № 54550826 від 25.09.2017 року про накладення на нього штрафу у розмірі 3400 грн. за невиконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 22.06.2017 у справі № 821/867/17 за позовом ОСОБА_2 до завідувача сектору державної реєстрації, державного реєстратора відділу економічного розвитку, торгівлі, транспорту та туризму Горностаївської РДА ОСОБА_1, яким задоволено та зобов'язано останнього скасувати реєстраційні дії, які внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "Торговий Дім "Україна" у період з 05.03.2014 р. по 01.03.2017 р.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що станом на 23.08.2017 ним повністю виконані всі вимоги виконавчого листа та постанови суду, а саме проведено всі шість реєстраційних дій у період з 05.03.2014 по 01.03.2017 року.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року - позов задоволено.
Визнано протиправною та скасовано постанову ВП № 54550826 від 25 вересня 2017 року державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області Семенчева А.І. про накладення штрафу у розмірі 3400 грн. на ОСОБА_1 - завідувача сектору державної реєстрації, державного реєстратора відділу економічного розвитку, торгівлі, транспорту та туризму Горностаївської районної державної адміністрації Херсонської області.
В апеляційній скарзі, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду від 07 листопада 2017 року -скасувати, прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову, посилаючись на те, що на момент накладення стягнення ОСОБА_1 не в повному обсязі було виконано постанову суду.
У відзиві на апеляційну скаргу, позивач зазначив, що станом на дату сдачі та відправлення постанови державного виконавця ВП № 54550826 про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 821/867/17 судове рішення вже було виконано ним у добровільному порядку та в повному обсязі на підставі постанови суду від 22.06.2017року.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 22.06.2017 у справі № 821/867/17 позовні вимоги ОСОБА_2 до завідувача сектору державної реєстрації, державного реєстратора відділу економічного розвитку, торгівлі, транспорту та туризму Горностаївської РДА ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано останнього скасувати реєстраційні дії, які внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "Торговий Дім "Україна" у період з 05.03.2014 р. по 01.03.2017 р., а саме:
- підтвердження відомостей про юридичну особу; 16.06.2015 14891060029000099; ОСОБА_4; Горностаївська районна державна адміністрація Херсонської області; зміна додаткової інформації;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 26.06.2015 14891050030000099; ОСОБА_4; Горностаївська районна державна адміністрація Херсонської області; зміна складу або інформації про засновників;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 10.07.2015 14891070031000099; ОСОБА_4; Горностаївська районна державна адміністрація Херсонської області; зміна додаткової інформації, зміна відомостей про керівника юридичної особи;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 17.12.2015 14891070033000099; ОСОБА_5; Реєстраційна служба Великолепетиського районного управління юстиції Херсонської області; зміна додаткової інформації;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 14.01.2016 14891070035000099; ОСОБА_5; Реєстраційна служба Великолепетиського районного управління юстиції Херсонської області; зміна додаткової інформації, зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 23.05.2016 14891070036000099; ОСОБА_5; Великолепетиська районна державна адміністрація Херсонської області; зміна видів діяльності.
Постанова суду набрала законної сили 12.07.2017 року та 09.08.2017 на її підставі видано виконавчий лист № 411 (а.с. 148).
19.08.2017 року на підставі виконавчого листа державним виконавцем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 54550826 (а.с. 144-145).
25.09.2017 року державним виконавцем прийнято постанову про накладення штрафу від 25.09.2017, відповідно до якої на ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 3400 грн за невиконання рішення суду (а.с. 105-106).
Листом від 29.08.2017 року № 01-19/58 повідомив державного виконавця про добровільне виконання вимог виконавчого листа ще до закінчення 10-денного терміну, визначеного у постанові про відкриття виконавчого провадження та просив у зв'язку з зазначеним закрити виконавче провадження (а.с. 46).
Натомість, державним виконавцем Семенчевим А.І. 25.09.2017 року прийнято оскаржувану постанову про накладення штрафу. Позивач вважає, що ОСОБА_3 не виконав вимог щодо перевірки виконання рішення та скасування реєстраційних дій посадовою особою суб'єкта державної реєстрації та безпідставно наклав штраф за його невиконання.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що факт виконання ОСОБА_1 вимог виконавчого листа № 411 у справі № 821/867/17 мав місце у строк, визначений постановою про відкриття виконавчого провадження від 19.08.2017 № 54550826, тобто у передбачений строк для добровільного виконання.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Правовідносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 № 755-IV (далі - Закон № 755-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 755-IV відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі:
1) відповідних заяв про державну реєстрацію;
2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій;
3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 зазначеного Закону, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема:
1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;
2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо, зокрема, визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; зобов'язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
З аналізу зазначених правовим норм вбачається, що для внесення державним реєстратором будь-яких відомостей чи їх скасування в Єдиному державному реєстрі здійснюється лише за наявності передбачених законом правових підстав.
Постановою суду від 22.06.2017 у справі № 821/867/17, яка набрала законної сили, виконавчим листом № 411 та постановою про відкриття виконавчого провадження від 19.08.2017 № 54550826 державного реєстратора ОСОБА_1 зобов'язано скасувати ряд реєстраційних дій.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 06.09.2017 року (а.с. 79-82), слідує, що 23.08.2017 року ОСОБА_1 проведено реєстраційні дії щодо скасування реєстраційних дій відповідно до постанови суду, а саме скасовано реєстраційні дії: 14891060029000099; 14891050030000099; 14891070031000099; 14891070033000099; 14891070035000099; 14891070036000099 (а.с. 81).
Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016р. №1404-VIII визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 63 Закону України "Про виконавче провадження" визначено порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, якою встановлено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження. Виконавець під час виконання рішення про заборону вчиняти певні дії або про утримання від вчинення певних дій доводить до відома боржника резолютивну частину такого рішення, про що складає відповідний акт. Після складення акта виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Разом з тим, відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до вимог чинного законодавства розроблено Інструкцію з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України02 квітня 2012 року N 512/5.
Так, згідно п.1,2,7 розділу 9 зазначеної Інструкції №512/5 виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, здійснюється в порядку, визначеному статтею 63 Закону. У разі невиконання боржником рішення у встановлений виконавцем строк на боржника накладається штраф відповідно до статті 75 Закону. При виконанні рішення, за яким боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, у разі якщо боржник самостійно не сплачує виконавчий збір, витрати виконавчого провадження, основну винагороду приватного виконавця та накладені на нього штрафи, у передбачених Законом випадках, виконавець примусово стягує виконавчий збір, витрати виконавчого провадження, основну винагороду приватного виконавця та накладені на боржника штрафи одночасно із виконанням такого рішення. Після завершення виконавчого провадження з виконання рішення, за яким боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, якщо виконавчий збір, витрати виконавчого провадження, основна винагорода приватного виконавця та штрафи не стягнуто, виконавець відкриває виконавчі провадження за відповідними постановами та вживає заходів примусового виконання рішень, передбачених Законом, шляхом звернення стягнення на кошти та інше належне боржнику майно.
З матеріалів справи також вбачається, що постанова про відкриття виконавчого провадження № 54550826 прийнята 19.08.2017, та відповідно до ч. 2 зазначеної постанови боржнику надано строк для її виконання - 10 робочих днів (а.с. 145), а оскільки згідно Витягу ОСОБА_1 скасував реєстраційні записи 23.08.2017, то суд дійшов правильного висновку, що державний реєстратор виконав вимоги виконавчого листа № 411 в передбачений строк.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що вимоги щодо скасування реєстраційних дій, зазначених у рішенні суду державним реєстратором виконано в повному обсязі.
Оскільки судом встановлено факт виконання ОСОБА_1 вимог виконавчого листа № 411 у справі № 821/867/17 у строк, визначений постановою про відкриття виконавчого провадження від 19.08.2017 № 54550826, колегія суддів вважає вірним висновок суду про необґрунтованість накладення на державного реєстратора штрафу за невиконання виконавчого документу згідно постанови про накладення штрафу від 25.09.2017 № 54550826, а тому остання підлягає скасуванню.
Щодо посилання апелянта на той факт, що після проведених реєстраційних дій державного реєстратора щодо скасування реєстраційних дій не змінився керівник юридичної особи та склад підписантів, колегія суддів зазначає, що відповідно до вищезазначених вимог Закону № 755-IV для вчинення будь-яких реєстраційних дій державному реєстратору потрібна наявність правової підстави, а оскільки в судовому рішенні судом не зазначено безпосередньо кого зазначити керівником юридичної особи, склад засновників або іншої інформації щодо зміни відомостей про юридичну особу, у державного реєстратора не було жодних підстав чи повноважень на самостійне внесення зазначених даних. Тобто, ОСОБА_1 фактично скасував реєстраційні записи, але Законом не передбачено, що дана обставина автоматично надає державному реєстратору право вносити будь-які інші відомості про юридичну особу без правової підстави.
Судом не встановлено з матеріалів справи будь-яких звернень юридичної особи до державного реєстратора з заявою про внесення змін до відомостей про юридичну особу, а саме щодо зміни керівника, складу підписантів, та зокрема, дані вимоги і відсутні у рішенні суду.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд апеляційної інстанції також погоджується з думкою суду першої інстанції стосовно того, що Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області не довело правомірності своєї постанови про накладення штрафу, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. ст. 242 КАС України КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст.ст. 315, 316 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги, якщо суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року по справі за позовом ОСОБА_1 - завідувача сектору державної реєстрації, державного реєстратора відділу економічного розвитку, торгівлі, транспорту та туризму Горностаївської РДА Херсонської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови ВП № 54550826 від 25.09.2017 р. - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 22.03.2018р.
Суддя - доповідач :
Судді: