
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/3017/17 Суддя (судді) першої інстанції: Літвінова А.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Степанюка А.Г., секретаря Антоненко К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2017 року за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Дойче Банк ДБУ» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування Рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2017 року позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників Сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Відповідачем проведено камеральну перевірку звітності страхувальника - Позивача, а саме, Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за червень 2016 року за формою №Д4 (місячна), про що складено Акт від 15 лютого 2017 року №201/28-10-43-01/36520434, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.10).
Перевіркою встановлено порушення Позивачем вимог пункту 4 частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 1 Розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 року за №460/2690 (надалі - Порядок), в частині несвоєчасного подання Позивачем Звіту за червень 2016 року, тому як останнім днем подання ним Звіту з єдиного соціального внеску, нарахованого за червень 2016 року є 20 липня 2016 року включно, а фактично його подано 16 грудня 2016 року.
На підставі зазначених порушень, Відповідачем прийнято Рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 24 лютого 2017 року №0000254301, яким до Позивача застосовано штрафні санкції у сумі 170,00 грн.
Відповідно до п. 4 частини другої ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року №2464-VІ (надалі - Закон №2464-VІ), платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Згідно з п. 1 Розділу III Порядку, страхувальники, крім зазначених у пунктах 5, 6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені у пунктах 2, 4 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у частині подання Звіту за таких осіб, зобов'язані формувати та подавати до органів доходів і зборів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду; звітним періодом є календарний місяць; Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів подається за формою № Д4 згідно з додатком 4 до цього Порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем подано Відповідачу Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за червень 2016 року від 07.07.2016 року який 18.07.2016 року доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України, що підтверджується Квитанцією №1, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с. 16).
Отже, Позивачем подано Звіт за червень 2016 року у визначені законодавством строки, а саме до 20.07.2016 року.
21.07.2016 року Позивачу направлено Квитанцію №2, в якій зазначено, що пакет документів не прийнято у зв'язку з виявленими помилками: в таблиці 6 тип форми "початкова" рядок 3, для застрахованої особи ВУРТ БЕРНД не зазначено по батькові застрахованої особи в полі "по батькові"; в таблиці 6 тип форми "початкова" рядок 4, для застрахованої особи ВУРТ БЕРНД не зазначено по батькові застрахованої особи в полі "по батькові"; в таблиці 6 тип форми "початкова" рядок 3, для застрахованої особи НОМЕР_1 реквізит громадянин України (1-так, 0-ні) не заповнено; в таблиці 6 тип форми "початкова" рядок 4, для застрахованої особи НОМЕР_1 реквізит громадянин України (1-так, 0-ні) не заповнено; в таблиці 6 тип форми "початкова" рядок 16, для застрахованої особи НОМЕР_2 реквізит громадянин України (1-так, 0-ні) не заповнено.
Проте, як вбачається зі Звіту за червень 2016 року, стосовно застрахованих осіб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у графі «громадянин України» зазначено 0, тобто вони не є громадянами України, крім того щодо ОСОБА_1 в графі «Прізвище, ім'я, по батькові ЗО» відсутнє по батькові, тому як у іноземців зазначається лише прізвище та ім'я, у зв'язку з чим зазначений Звіт заповнено належним чином.
Позивачем, для встановлення причин неприйняття зазначеного Звіту, подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві Запит від 11.08.2016 року вих. №МО/161108/7, проте, як зазначає Позивач, відповіді ним отримано не було, у зв'язку з чим Позивачем повторно подано Звіт за червень 2016 року від 16.12.2016 року, ідентичний раніше поданому, який 16.12.2016 року доставлено до районного рівня 2655 Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві. Направлений Позивачем Звіт з єдиного соціального внеску за червень 2016 року було прийнято із зазначеними раніше помилками 19.12.2016 року, що підтверджується Квитанцією №2 (а.с. 23).
Відповідно до частини першої ст. 216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
А згідно з частинами першою, другою ст. 218 зазначеного Кодексу, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання; учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
У зв'язку з вищенаведеним, колегія суддів дійшла висновку, що Позивачем вжито усіх залежних від нього заходів для вчасної подачі Звіту за червень 2016 року, проте, Відповідачем неправомірно своєчасно його не прийнято, тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції що оскаржене Позивачем Рішення Відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо вимоги Позивача про зобов'язання Відповідача видати йому Довідку про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску за формою згідно додатку №2 до Наказу Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №453, у зв'язку з відсутністю порушень законодавства про нарахування та сплату єдиного внеску протягом попереднього періоду, колегією суддів встановлено наступне.
Відповідно до частини другої ст. 24 Закону №2464-VІ, банки приймають від платників єдиного внеску, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Згідно з п. 1 Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року №453, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 вересня 2013 року за №1602/24134 (надалі - Порядок), цей Порядок, розроблений відповідно до статті 24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі - Закон), регулює механізм прийняття банками грошових чеків, платіжних доручень та інших розрахункових документів на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Відповідно до п. 5 Порядку, платникам, які звертаються до органів доходів і зборів за погодженням довідки-розрахунку, у якій сума перерахування єдиного внеску менша ніж 1/3 суми коштів на виплату заробітної плати, зазначеної в грошовому чеку та/або платіжному дорученні, та/або іншому розрахунковому документі, у зв'язку із застосуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску та які протягом попереднього року не допустили порушень законодавства про нарахування та сплату єдиного внеску, за рішенням керівника органу доходів і зборів надається довідка про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку. Строк дії довідки, що надається платнику єдиного внеску для пред'явлення банку, не повинен перевищувати одного року; банк після отримання від платника довідки про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску приймає від платника грошові чеки, платіжні доручення та інші розрахункові документи для перерахування (видачі) заробітної плати без перевірки сум єдиного внеску, сплачених за розрахунковими документами (документами на переказ готівки); у разі виявлення органом доходів і зборів порушення законодавства про нарахування та сплату єдиного внеску платником, якому видана довідка про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску, зазначена довідка відкликається органом доходів і зборів до закінчення строку її дії шляхом направлення відповідного повідомлення згідно з додатком 3 до цього Порядку платнику єдиного внеску та обслуговуючому банку. Банк наступного робочого дня після отримання такого повідомлення приймає від платника грошові чеки, платіжні доручення та інші розрахункові документи для перерахування (видачі) заробітної плати відповідно до пункту 2 цього Порядку.
У зв'язку з тим, що Позивачем не вчинено протягом попереднього року порушень законодавства про нарахування та сплату єдиного внеску, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо зобов'язання Відповідача видати Позивачу Довідку про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску за формою згідно з додатком 2 до Наказу Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №453.
Згідно зі ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби залишити без задоволення, а Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.
Постанову складено в повному обсязі 23.03.2018 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Кузьменко В.В.
Степанюк А.Г.