Рішення № 72958693, 26.03.2018, Глибоцький районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
26.03.2018
Номер справи
715/216/18
Номер документу
72958693
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 715/216/18

Провадження № 2/715/184/18

ЗАОЧНЕ РIШЕННЯ

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 березня 2018 року Глибоцький районний суд Чернівецької області

в складі: головуючого судді Цуренка В.А.

секретар судового засідання Оршевська С.М.

представника позивача Книговського В.О.

розглянувши у відкритому судовому засiданнi в смт. Глибока в залі суду справу за позовом Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області до ОСОБА_2 про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок незаконної рубки дерев,-

В С Т А Н О В И В:

Державна екологічна інспекція у Чернівецькій області звернулася в суд із вказаною позовною заявою, вказавши в позові, що на адресу Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області 24.11.2017 р. надійшов висновок про результати розгляду звернення ОСОБА_3 від 21.11.2017 р., надісланий листом Глибоцького відділення Сторожинецького відділу поліції ГУНП в Чернівецькій області від 21.11.2017р. №9453/123/52/01-2017.

В даному висновку, старший ДОП СП Глибоцького ВП СВП ГУНП в Чернівецькій області, майор поліції Щербань В.Д. зазначає, що проведеною перевіркою встановлено, що 24.10.2017р. о 10 годині ОСОБА_2 незаконно здійснила вирубку 10 дерев різної породи, а саме 1 плодове дерево черешні, 3 дерева породи вільха, 6 дерев породи ясеня, що були розміщені між земельними ділянками ОСОБА_3 та ОСОБА_2 в с. Корчівці Глибоцького району Чернівецької області.

Спеціалістами Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області під час проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства 11.12.2017р. було встановлено факт незаконної порубки 6-ти сиро ростучих дерев породи вільха діаметром пенька 67 см., черешня діаметр пенька 37см., ясень діаметр пенька 48 см., вільха діаметр пенька 28 см., вільха діаметр пенька 33 см., ясень діаметр пенька 65 см., вчиненої гр. ОСОБА_2

Згідно довідки Корчівецької сільської ради Глибоцького району від 11.12.2017р. №650, сільська рада дозвіл на проведення вирубки дерево не видавала, обстеження не проводилось, заяв від жителів села, в т.ч. гр. ОСОБА_2 не надходило. Одночасно повідомлено, що дана порубка здійснена в межах с. Корчівці Глибоцького району на землях запасу Корчівецької сільської ради Глибоцького району Чернівецької області.

За вказаним вище фактом, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Держекоінспекції у Чернівецькій області 11.12.2017р. був складений протокол за №009312 про адміністративне правопорушення відносно гр. ОСОБА_2 за ч.1 ст.153 КУпАП «Знищення або пошкодження зелених насаджень або інших об'єктів озеленення населених пунктів».

В поясненні, наданому гр. ОСОБА_2 11.12.2017р. Державній екологічній інспекції у Чернівецькій області в протоколі про адміністративне правопорушення №009312 вона визнала факт незаконної порубки зелених насаджень.

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 11.12.2017р. за №009312 гр. ОСОБА_2 було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.153 КУпАП та було накладено на останню адміністративне стягнення в сумі 170,00 гривень, яку вона сплатила, що підтверджується квитанцією №31 від 13.12.2017р.

Вина відповідачки у незаконній рубці дерев підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 11.12.2017., протоколом про адміністративне правопорушення від 11.12.2017 №009312, постановою про накладення адміністративного стягнення від 11.12.2017 № 009312, квитанцією про сплату штрафу №31 від 13.12.2017р., польовою переліковую відомістю незаконної порубки дерев №1, довідкою Корчівецької сільської ради Глибоцького району від 11.12.2017р. №650. Тому просить суд, позов задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області Книговського В.О. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, в своїх поясненнях підтвердив обставини, що викладені в позовній заяві і просив суд їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, хоча належним чином повідомлялася про час та місце розгляду справи, причину неявки в судове засідання не повідомила і не просила суд відкласти розгляд справи. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, та дослідивши письмові матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Статею 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено компетенцію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища. Таким центральним органом виконавчої влади, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275, є Державна екологічна інспекція України.

Державні екологічні інспекції в областях є територіальними органами Державної екологічної інспекції України, як діють у її складі і їй підпорядковується відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 №312, зареєстрованим в Мін'юсті України 04 вересня 2017 року за №1080/30948.

До компетенції Державної екологічної інспекції відповідно до ст.20-2 Закону України «Про охорону природного навколишнього середовища» належить організація і здійснення державного контролю за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог природоохоронного законодавства. Згідно п. й) частини першої ст.20-2 вказаного Закону державна екологічна інспекція наділена повноваженнями виступати позивачем у судах.

Відповідно до п.3, 6, 7, 10 Розділу II «Функції Інспекції» Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 №312, зареєстрованим в Мін'юсті України 04 вересня 2017 року за №1080/30948, Держекоінспекція проводить перевірки (у тому числі документальні), складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням; розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції; вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах; складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом.

Згідно підпункту 9 пункту 2 Розділу II «Функції Інспекції» Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 №312, зареєстрованим в Мін'юсті України 04 вересня 2017 року за №1080/30948 Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, утримання і використання зелених насаджень.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Державній охороні і регулюванню використання на території України у відповідності до ст.5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовуванні в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» громадяни України зобов'язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів, а також компенсувати шкоду, заподіяну негативним впливом на природне середовище.

Згідно вимог ст.40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, щодо раціонального і економного їх використання, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, виснаженню природних ресурсів та негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 10 Закону України «Про рослинний світ», визначено, що спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними та фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.

Відповідно до ч.3 ст.28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в Порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Так, згідно п.3,4,5 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006р. №1045 видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера.

Відповідно до п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 10 грудня 2004 р. № 17 «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля» визнається незаконною порубка дерев і чагарників, вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства; до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені в дозволі; порід, вирубку яких заборонено.

Відповідно до ст.40 Закону України «Про рослинний світ» відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.

Як вбачається зі ст.ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідач несе зобов'язання відшкодувати збитки, заподіяні порушенням природоохоронного законодавства в повному обсязі.

Частиною 1 статті 1166 Цивільного кодексу України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

В судовому засіданні судом встановлено, що спеціалістами Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області під час проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства 11.12.2017р. було встановлено факт незаконної порубки 6-ти сиро ростучих дерев породи вільха діаметром пенька 67 см., черешня діаметр пенька 37см., ясень діаметр пенька 48 см., вільха діаметр пенька 28 см., вільха діаметр пенька 33 см., ясень діаметр пенька 65 см., вчиненої гр. ОСОБА_2

Згідно довідки Корчівецької сільської ради Глибоцького району від 11.12.2017р. №650, сільська рада дозвіл на проведення вирубки дерево не видавала, обстеження не проводилось, заяв від жителів села, в т.ч. гр. ОСОБА_2 не надходило. Одночасно повідомлено, що дана порубка здійснена в межах с. Корчівці Глибоцького району на землях запасу Корчівецької сільської ради Глибоцького району Чернівецької області.

За вказаним вище фактом, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Держекоінспекції у Чернівецькій області 11.12.2017р. був складений протокол за №009312 про адміністративне правопорушення відносно гр. ОСОБА_2 за ч.1 ст.153 КУпАП «Знищення або пошкодження зелених насаджень або інших об'єктів озеленення населених пунктів».

В поясненні, наданому гр. ОСОБА_2 11.12.2017р. Державній екологічній інспекції у Чернівецькій області в протоколі про адміністративне правопорушення №009312 вона визнала факт незаконної порубки зелених насаджень.

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 11.12.2017р. за №009312 гр. ОСОБА_2 було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.153 КУпАП та було накладено на останню адміністративне стягнення в сумі 170,00 гривень, яку вона сплатила, що підтверджується квитанцією №31 від 13.12.2017р.

Вина відповідачки у незаконній рубці дерев підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 11.12.2017., протоколом про адміністративне правопорушення від 11.12.2017 №009312, постановою про накладення адміністративного стягнення від 11.12.2017 № 009312, квитанцією про сплату штрафу №31 від 13.12.2017р., польовою переліковую відомістю незаконної порубки дерев №1, довідкою Корчівецької сільської ради Глибоцького району від 11.12.2017р. №650.Згідно з розрахунком, що проведений спеціалістами Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області на підставі додатку №1 до Постанови Кабінету Міністрів України від 08 квітня 1999р. №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів» відповідачем у справі заподіяна шкода в сумі 15500,00 грн., що підлягає стягненню з відповідача.

Відповідно до п.7 ч.3 ст.29 та п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності підлягають зарахуванню до спеціальних фондів Державного, обласних та місцевих (сільського, селищного, міського) бюджетів за місцем скоєння правопорушення.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги знайшли своє обґрунтування при розгляді справи.

У відповідності до вимог ст. ст. 79, 88 ЦПК України суд вважає, що з відповідача слід стягнути судові витрати у справі.

На пiдставi ст.ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 1166 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 3-13, 19, 23, 76-81, 141, 259, 265, 280-282 ЦПК України, суд,-

В И Р I Ш И В:

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області до ОСОБА_2 про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок незаконної рубки дерев - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області 58003, м. Чернівці, вул. Шевченка, 71А, код ЄДРПОУ 37978189, шкоду, заподіяну внаслідок незаконної рубки дерев в сумі 15500 (п'ятнадцять тисяч п'ятсот гривень) 00 копійок на рахунок для зарахування коштів, що розподіляються між Державним та місцевим бюджетами р/р 33117331700051, назва отримувача коштів - Глибоцьке УК/с. Корчівці, МФО 856135, банк одержувача - ГУДКСУ у Чернівецькій області, ОКПО 36751529, код платежу 24062100 (за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища), які перерахувати одержувачам коштів:

- 50 відсотків до спеціального фонду місцевого бюджету Корчівецької сільської ради Глибоцького району Чернівецької області в сумі 7750 (сім тисяч сімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок;

- 20 відсотків до спеціального фонду Чернівецького обласного бюджету в сумі 3100 (три тисячі сто) гривень 00 копійок;

- 30 відсотків до Державного бюджету України в сумі 4650 (чотири тисячі шістсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області 58003, м. Чернівці, вул. Шевченка, 71А, код ЄДРПОУ 37978189 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок судового збору, сплаченого Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області при подачі позовної заяви в суд на рахунок Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області: р/р 35210047081096, МФО 820172, Державна казначейська служба України м. Київ, код ЄДРПОУ 37978189..

Заочне рішення суду може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до апеляційного суду Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається через суд першої інстанції.

СУДДЯ: