
Справа № 703/4020/16-а
2-а/703/3/18 .
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2018 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Опалинської О.П.
при секретарі судових засідань ОСОБА_1
за участі позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання рішення щодо відмови в перерахунку пенсії незаконним,-
встановив:
ОСОБА_2 звернулась до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з адміністративним позовом до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області, в якому просить визнати незаконним рішення ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови в перерахунку пенсії, викладене в листах від 26 червня 2016 року №82/Г-10 та від 10 листопада 2016 року №10913/03 та зобов’язати таке провести їй перерахунок пенсії по віку з 01 січня 2016 року з урахуванням 90% заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) та на підставі довідки фінасового управління ОСОБА_4 районної державної адміністрації у Черкаській області від 04 листопада 2016 року №821 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, без обмеження граничного розміру пенсії, та виплатити їй різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року, перерахувавши на її особистий пенсійний рахунок.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона з 14 березня 2003 року перебуває на обліку в ОСОБА_4 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Черкаської області та з 13 червня 2004 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця. Загальний старховий стаж позивача становить 35 років 07 місяців 23 дні, стаж державної служби складає 32 роки 04 місяці 14 днів. 04 листопада 2016 року вона звернувся із заявою до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про перерахунок раніше призначеної їй пенсії на умовах її призначення, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці фінансового управління ОСОБА_4 районної державної адміністрації у Черкаській області від 04 листопада 2016 року №821 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, відповідно до Закону №3723- ХІІ із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2004 році в розмірі 90 %. Листами від 24 від 24 червня 2016 року №82/Г-10 та від 10 листопада 2016 року №10913 відповідачем їй відмовлено в проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії. В листі відповідача повідомлено, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення зімн до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213 визначено, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються , в тому числі, і відповідно до Закону №3723-ХІІ. В зв’язку з викладеним, 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає, що дії відповідача про відмову в перерахунку їй пенсії є незаконними і такими, що порушують її гарантовані конституційні права на пенсійне забезпечення. Порядок перерахунку пенсій державних службовців був врегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій». 09 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування 15 грудня 2015 року та застосовується з 01 грудня 2015 року. Згідно п.3 постанови, в межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено додатками 137, 431, 432, 4855 до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Цією ж постановою виключений п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій». Таким чином вважає, що скасування п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» є скасуванням її права на перерахунок пенсії державного службовця, а рішення відповідача таким, що прийнято у спосіб, який не відповідає ст.22 Конституції України та ст.37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців.
21 березня 2018 року ухвалою судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області постановленої під час проведення судового засідання замінено відповідача у вказаній адміністративній справі з ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (код ЄДРПОУ 37802563, юридична адреса: м. Сміла, вул. Незалежності, 37) належним правонаступником на Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538, юридична адреса: м. Черкаси, вул. Смілянська, 23).
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з наведених у адміністративному позові підстав.
Представник відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області ОСОБА_3 в судовому засіданні адміністративний позов не визнала та зазначила, з 14 квітня 2003 року ОСОБА_2 отримукє пенсію за віком, призначену на умовах, передбачених Законом України від 16 грудня 1993 року №3723 «Про державну службу» Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду за заявою про призначення (перерахунок) пенсії та необхідними документами, визначеними Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій. 04 листопада 2016 року ОСОБА_2 звернулася до управління із заявою про перерахунок пенсії в зв’язку з прийняттям простанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» та надала довідку про заробітну плату з фінансового управління ОСОБА_4 районної державної адміністрації №821 від 04 листопада 2016 року. Порядок і умови пепроведення перерахунку пенсій державних службовців було визначного ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3732-ХІІ із подальшими змінами. Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у редакції, яка діяла з 01 січня 2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначає Кабінет Міністрів України. Механізм проведення перерахунку Кабінетом Міністрів України не визначений, тому дії управління щодо відмови у перерахунку пенсії є правомірними. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до постанови Кабінету Мінітрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме: вилючено п.4 зазначеної постанови щодо перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до Закону України «Про державну службу», у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу» та інших. В зв’язку з викладеним з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. З 01 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року №889-VІІ «Про державну службу», яким передбачено певні особливості пенсійного забезпечення державних службовців. Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та Перехідних положень цього закону, втратив чинність Закон України від 16 грудня 1993 року №3723 «Про дердавну службу», крім ст.37, яка застосовується виключно під час призначення пенсії особам, зазначених у п.10 і 12 розділу. Всі інші аспекти пенсійного забезпечення державних службовців регламентує ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІ, якою визначено, що здійснюється таке відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне стахування» №1058-ІV від 09 липня 2003 року перерахунок призначеної пенсії, крім випадків передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42, ч.5 ст.48 цього закону, проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 чсла включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Отже, позивачем не вірно заявлено вимогу про перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, перерахунок пенсії здійснюється з моменту подання відповідної заяви з усіма необхідними документами, тобто з 01 листопада 2016 року. Просить у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, перевіривши наведені в адміністративному позові та в запереченні проти цього позову обставини, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в ОСОБА_4 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Черкаської області та отримує пенсію державного службовця на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 № 3723-XII.
04 листопада 2016 року позивач звернулась до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» (а.с.13).
До вищевказаної заяви позивачем додано довідку фінансового управління ОСОБА_4 районної державної адміністрації у Черкаській області від 04 листопада 2016 року №821 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію (а.с.14).
ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області №10913/03 від 10 листопада 2016 року, позивачу було відмовлено у задоволенні його заяви із посиланням на те, що з 01 травня 2016 року Закон України «Про державну службу» втратив чинність в його попередній редакції, а нова редакція передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в якому відсутні спеціальні норми щодо перерахунку пенсії державних службовців (а.с.12).
Спірні правовідносини врегульовано Конституцією України, Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-ХІІ), Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - постанова № 865), постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - постанова № 1013).
Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. ч. 2-5 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною на момент призначення позивачу пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України. Пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною до 1 січня 2015 року, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 постанови № 865 у попередній редакції було визначено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи з сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, встановлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
На підставі постанови № 1013 зазначений пункт постанови № 865 було виключено.
Згідно зі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, чинній до 01 травня 2016 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Станом на момент звернення позивача до пенсійного органу, вказана стаття Закону № 3723-ХІІ втратила чинність.
Відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким у свою чергу, не передбачено право державних службовців на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшення грошового забезпечення працюючих осіб.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним до 01 січня 2015 року, а саме статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у відповідній редакції, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Однак в подальшому, законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось та станом на момент звернення позивача до пенсійного органу не регламентувало ні права особи на перерахунок її пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця, ні порядок і умови здійснення такого перерахунку.
Суд звертає увагу на те, що пенсія позивачу призначена на підставі ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, а її перерахунок позивач, відповідно до адміністративної позовної заяви, фактично просить здійснити відповідно до ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, яка до 01 січня 2015 року дійсно передбачала можливість перерахунку пенсії державного службовця в разі підвищення розміру заробітної плати особи, працюючої на аналогічній посаді, і пунктом 4 постанови № 865 визначались умови такого перерахунку.
Разом з тим, на момент збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, та на момент його звернення до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії з цих підстав, законодавство змінилось, стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ була викладена в іншій редакції, а потім взагалі втратила чинність, постанову № 865 було викладено в іншій редакції, яка не закріплює права особи на перерахунок пенсії з цих підстав, і жодним іншим нормативно-правовим актом також не визначено, ні таке право особи, ні порядку (механізму) перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати та умов його здійснення.
Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, яка була передбачена постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, скасовано постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 року № 1020/29150.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Змінами передбачено у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищення на 25 відсотків посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців.
Постанова Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 визнана такою, що втратила чинність з 01 травня 2016 року, постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 року №304 «Про умови оплати праці посадових осіб, керівників та керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну службу».
З 01 травня 2016 року посадові оклади працюючим державним службовцям встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», яка набула чинності одночасно з Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, який перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям не передбачає.
Тобто позивач не має права на такий перерахунок згідно даної постанови так як вона не є працюючим пенсіонером, а дана постанова поширюється тільки на працюючих пенсіонерів.
Таким чином, Смілянське об’єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок їй пенсії, не мало правових підстав для здійснення перерахунку його пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 11 жовтня 2016 року у справі № 484/1671/16-а.
Суд також має зазначити, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру її пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Крім того, суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в рішенні «Великода проти України» від 03 червня 2014 року, в якому зазначено, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
В зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Аналогічний правовий підхід Європейським судом з прав людини застосовано й у рішеннях від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» та від 12 жовтня 2004 року у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії», в якому суд зазначив, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового, і такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат.
Таким чином, вказані рішення Європейського суду з прав людини не можуть бути підставою для задоволення позову.
Не можна погодитись і з доводами позивача про можливість застосування до правовідносин між сторонами рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України», оскільки право на перерахунок розміру пенсії, зокрема і у зв'язку з підвищення заробітної плати за відповідною посадою державного службовця, на час звернення позивача із відповідною заявою до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області, законодавством не було визначено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до беззаперечного висновку, що Смілянське об’єднане упралінння Пенсійного фонду України Черкаської області, відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії державного службовця, діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, в зв’язку з чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 78, 241-246, 255, 297 КАС України, Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», -
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання рішення щодо відмови в перерахунку пенсії незаконним відмовити.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його отримання шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п.5 п.15 «Перехідні положення» КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Сторони справи:
Позивач – ОСОБА_2, адреса: АДРЕСА_1, 20700, РНОКПП НОМЕР_1;
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду україни в Черкаській області, адреса: вул. Смілянська, буд.23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538.
Головуючий О.П.Опалинська