Ухвала суду № 72951403, 16.03.2018, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
16.03.2018
Номер справи
234/11638/17
Номер документу
72951403
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 234/11638/17

Провадження № 1-кс/234/1225/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2018 року м. Краматорськ

Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Данелюк О.М., за участю секретаря Аксеніної В.М.,

розглянув клопотання прокурора Краматорської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_1, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки суб’єкта господарської діяльності.

Клопотання надійшло до суду 14.03.2018 року.

Суд перевірив надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження за №42016051390000089 від 28.10.2016 року, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.241 КК України, у рамках якого було подано клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах,

ВСТАНОВИВ:

14.03.2018 року в провадження слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області Данелюк О.М. надійшло вищевказане клопотання прокурора Краматорської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_1, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки суб’єкта господарської діяльності ТОВ «МІТРОЛЬ», в якому слідчий просить надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки суб’єкта господарської діяльності ТОВ «МІТРОЛЬ», (ЄДРПОУ 23112374), зареєстрованого за адресою: 84300, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Косіора, 3, з питань дотримання законодавства вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря.

В обґрунтування вказаного клопотання прокурор зазначає, що за результатами опрацювання інформації, наданої Державною екологічною інспекцією, лабораторією спостереження за забрудненням атмосферного повітря та повідомлень ЗМІ встановлено, що суб’єкти господарювання, розташовані на території міста Краматорська систематично здійснюють наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

За вказаним фактом СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецької області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016051390000089, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.241 КК України.

За інформацією Управління статистики у м. Краматорську на території м. Краматорська суб’єкти господарювання здійснюють наступні види господарської діяльності:

-добувна промисловість і розроблення кар’єрів- 4 підприємства;

-виробництво коксу та продуктів нафтоперероблення- 2;

-виробництво хімічних речовин і хімічної продукції-6;

-виробництво гумових та пластмасових виробів-9;

-металургійне виробництво-38;

-виробництво машин та устаткування, не віднесених до інших угрупувань-21;

-виробництво електричного устаткування- 6.

За інформацією Державної екологічної інспекції у Донецькій області на території міста Краматорська здійснюють господарську діяльність за високим та середнім ступенем господарської діяльності для навколишнього природнього середовища - 60 підприємств.

Амосферне повітря - життєво важливий компонент навколишнього природного середовища, який являє собою природну суміш газів, що знаходиться за межами жилих, виробничих та інших приміщень.

Департамент екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації надав інформацію, що до теперішнього часу ТОВ «МІТРОЛЬ» (ЄРДПОУ 23112374) не має дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, який дає право експлуатувати об’єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Таким чином, у органа досудового розслідування виникли обґрунтовані підстави вважати, що ТОВ «МІТРОЛЬ» у своїй діяльності грубо порушує норми Закону України «Про охорону атмосферного повітря» в частині перевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону; перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; недотриманні вимог, передбачених дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; невиконанні розпоряджень та приписів органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря, що може свідчити про можливість порушення чинного законодавства у сфері використання та охорони атмосферного повітря.

У зв’язку з викладеним виникла необхідність в ініціюванні проведення перевірки дотримання вимог законодавства України у сфері охорони та використання атмосферного повітря спеціалістами Державної екологічної інспекції України в частині додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель, законодавства про охорону та раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів та законодавства про охорону атмосферного повітря.

Згідно до ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК України, а відповідно до ч.2 ст.93 КПК України є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів.

Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.

Так, відповідно до пп.б, п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст.36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до пп.в, п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено п.4 ч.2 ст.40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Згідно з п.2 ч.1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до ч.2, Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №454/2011, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань реалізує державну політику зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, біологічною і генетичною безпекою, щодо біологічних об`єктів природного середовища, поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами. Згідно до ст.7, Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів» №995 від 14.09.2011 до переліку територіальних органів Державної екологічної інспекції входить Державна екологічна інспекція у Донецькій області.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Державна екологічна інспекція у Донецькій області (ЄДРПОУ 38034476, юридична адреса: 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Петровського, 18 «а»), зареєстрована 29.12.2011 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, номер запису: 1266102 0000 040454.

Матеріали перевірки Державної екологічної інспекції у Донецькій області з питань дотримання вимог законодавства у сфері використання та охорони атмосферного повітря матимуть суттєве доказове значення в рамках досудового розслідування. Можливість провести вказану перевірку без дозволу слідчого судді відсутня та призведе до істотного порушення прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи вищевикладене, для швидкого розслідування кримінального провадження, досягнення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення необхідно отримати результати перевірки додержання законодавства у сфері використання та охорони атмосферного повітря ТОВ «МІТРОЛЬ» (ЄРДПОУ 23112374).

Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, товариство з обмеженою відповідальністю «МІТРОЛЬ» (ЄРДПОУ 23112374), зареєстроване за адресою: 84302, м. Краматорськ, Донецька область, вул. Косіора, буд. 3.

Згідно інформаційної довідки речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єктів нерухомого майна, інформація, щодо об’єкту нерухомого майна, нежитлові будівлі та споруди з виробництва та укладання асфальтобетонну, розташовані за адресами: Донецька область, Слов’янський район, смт. Райгородок, пров. Куйбишева, буд. 1 «Б» та вул. Куйбишева, буд. 1 «А» на праві власності належать Товариству з обмеженою відповідальністю «МІТРОЛЬ» (ЄРДПОУ 23112374).

Згідно зі ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», для оцінки стану забруднення атмосферного повітря встановлюються нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря та нормативи гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, рівні шкідливого впливу фізичних та біологічних факторів у межах населених пунктів, у рекреаційних зонах, в інших місцях проживання, постійного чи тимчасового перебування людей, об'єктах навколишнього природного середовища з метою забезпечення екологічної безпеки громадян і навколишнього природного середовища нормативи якості атмосферного повітря.

Статтею 29 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», встановлено, що виробничий контроль за охороною атмосферного повітря здійснюється підприємствами, установами, організаціями та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності в процесі їх господарської та іншої діяльності, якщо вона справляє шкідливий вплив на стан атмосферного повітря.

Окрім того, ст.31 Закону передбачено, що державному обліку в галузі охорони атмосферного повітря підлягають: об'єкти, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей та на стан атмосферного повітря; види та обсяги забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря; види і ступені впливу фізичних та біологічних факторів на стан атмосферного повітря.

Слідчим суддею встановлено, що матеріали перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «МІТРОЛЬ» з питань фактом забруднення атмосферного повітря відходами чи іншими матеріалами шкідливими для життя, здоров’я людей, або довкілля внаслідок порушення спеціальних правил (ЄРДПОУ 23112374), матимуть суттєве доказове значення в рамках досудового розслідування.

Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «МІТРОЛЬ» здійснює наступні види діяльності:

Код КВЕД 23.43 Виробництво керамічних електроізоляторів та ізоляційної арматури;

Код КВЕД 27.12 Виробництво електророзподільної та контрольної апаратури;

Код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля;

Код КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна;

Код КВЕД 33.14 Ремонт і технічне обслуговування електричного устаткування;

Код КВЕД 33.20 Установлення та монтаж машин і устаткування.

В зв'язку з вищевикладеним виникла необхідність у зверненні до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства товариства з обмеженою відповідальністю «Мітроль» в частині забруднення атмосферного повітря.

Однак, згідно ст. 3 Закону України від 02.09.2014 року №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» органам і посадовим особам уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок у суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції.

Оскільки орган досудового розслідування та прокуратура не володіє спеціальними знаннями у сфері природоохоронного законодавства, враховуючи те, що проведення перевірки на даний час ініціюється лише за рішенням суду, тому сторона обвинувачення об’єктивно позбавлена можливості іншим чином зібрати належні докази.

Однією з підстав для здійснення позапланових перевірок є рішення суду про проведення перевірки в межах кримінального провадження. Під час досудового слідства слідчий має право звернутися з клопотанням до суду про проведення позапланової перевірки. У разі задоволення клопотання та ухвалення рішення про проведення позапланової перевірки, зазначене рішення надсилається до Державної екологічної інспекції у Донецькій області і є обов'язковим для виконання.

Встановлення вказаних обставин є необхідним для прийняття законного рішення та встановлення істини у провадженні (що є єдиною та достатньою підставою для призначення перевірки у кримінальному провадженні) та можливо тільки із залученням відповідних спеціалістів Державної екологічної інспекції у Донецькій області у межах проведення позапланової виїзної перевірки питань екології. Інформація, яка може бути здобута внаслідок проведення перевірки у сукупності з іншими документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та може бути використана у якості доказів. Іншими способами встановити наявність чи відсутність порушень екологічного законодавства, в частині дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря не можливо.

Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затверджену постановою КМУ №275 від 19.04.2017 визначено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань:

- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про охорону земель, надр, зокрема щодо: виконання екологічних вимог під час надання у власність і користування, зокрема в оренду земельних ділянок, додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; використання та охорони надр;

- проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов’язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування);

- здійснює інші повноваження, визначені законом.

Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до п. 4.2 «Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №429 від 04.11.2011, Держекоінспекція, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства України.

Згідно із п.2 ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб – підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Отже належним та відповідним органом, який уповноважений здійснювати дану перевірку є Державна екологічна інспекція у Донецькій області.

Враховуючи вищевикладене, для забезпечення дієвості чинного законодавства, встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, розрахунку збитків, завданих державі внаслідок недотримання умов спеціального використання природних ресурсів та притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності, у зв’язку з необхідністю використання у кримінальному провадженні спеціальних знань встановлена потреба у проведенні вищевказаної перевірки.

Відповідно до п.п. «б» п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст.36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом, що обумовлює необхідність звернення до слідчого судді із даним клопотанням.

Відповідно до ч.2 ст.93 Кримінального процесуального кодексу України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, серед іншого, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок.

Згідно ч.2 ст.84 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п.4 ч.2 ст.99 КПК України віднесено акти перевірок.

Таким чином, згідно з положеннями чинного законодавства України, слідчий або прокурор у кримінальному провадженні не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб-підприємців.

В той же час згідно із п.2 ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України..

Прокурор або слідчий в судове засідання не з’явилися.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, суд дійшов висновку, що клопотання є не обґрунтованим та не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Законом України «Про прокуратуру» внесені зміни до Кримінального процесуального кодексу України, які набули чинності 25.04.2015, зокрема виключено п.6 ст.36 та п.4 ч.2 ст.40 КПК України, які передбачали право прокурора та слідчого на призначення ревізій та перевірок.

Водночас, положеннями п.78.1.11 ст.78 Податкового кодексу України передбачено, що обставинами для проведення позапланової перевірки є отримання судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

З моменту набуття чинності положень Закону України «Про прокуратуру» в частині змін до Кримінального процесуального кодексу України, прокурори та слідчі таке право втратили. Виходячи з положень п. 78.1.11 ст.78 Податкового кодексу України, з 25.04.2015 позапланові перевірки призначаються виключно за рішенням суду.

У відповідності до ст.124 Конституції юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Судочинство здійснюється Конституційним судом України та судами загальної юрисдикції.

У відповідності до ст.18 Закону України від 07 липня 2010 року «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що суди загальної юрисдикції спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

В судовому засіданні встановлено, що в провадженні СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області знаходиться кримінальне провадження №42016051390000089 від 28.10.2016 року за фактом забруднення атмосферного повітря та суб’єктами господарювання, систематичного здійснення наднормових викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, розташованих на території міста Краматорська за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.241 КК України.

Згідно до ч.1 ст.1 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.

Крім того, п.2 ч.1 ст.7 КПК України зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відноситься принцип законності.

За змістом ч.3 ст.9 КПК України, яка визначає принцип законності у кримінальному процесі, закони та інші нормативно-правові акти України, положення яких стосуються кримінального провадження, повинні відповідати КПК України, тому при здійсненні кримінального провадження не може застосовуватися закон, який суперечить цьому Кодексу.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.3 КПК України кримінальне провадження - досудове розслідування і судове провадження, процесуальні дії у зв’язку із вчиненням діяння, передбаченого Законом України про кримінальну відповідальність.

Відповідно до п.18) ч.1 ст.3 КПК України слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Статтею 26 ч.3 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.

Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.40 КПК України слідчий уповноважений: звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.

При цьому відповідно до п. п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється на підставі рішення суду або слідчого судді про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

У разі виникнення у сторони обвинувачення труднощів, при витребуванні та отриманні від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів чи інших відомостей, відповідно до розділу ІІ КПК України, застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження, тобто такі заходи примусового характеру, які застосовуються за наявності підстав та в порядку, встановлених законом, з метою запобігання і подолання негативних обставин, що перешкоджають або можуть перешкоджати вирішенню завдань кримінального провадження, забезпеченню його дієвості.

Відповідно до ч.1 ст.131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до ч.2 ст.131 КПК України, заходами забезпечення кримінального провадження є: 1) виклик слідчим, прокурором, судовий виклик і привід; 2) накладення грошового стягнення; 3) тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом; 4) відсторонення від посади; 5) тимчасовий доступ до речей і документів; 6) тимчасове вилучення майна; 7) арешт майна; 8) затримання особи; 9) запобіжні заходи.

Крім того, призначення документальної позапланової перевірки не є ні слідчою (розшуковою) дією, ні негласною слідчою (розшуковою) дією, ні заходом забезпечення кримінального провадження, з клопотаннями про проведення яких вправі звертатись слідчий за погодженням з прокурором до слідчого судді.

Положення КПК України не відносять до компетенції слідчого судді вирішення питання щодо призначення документальної позапланової перевірки, а ст.132 КПК України не передбачає такого заходу кримінального провадження, не регламентує порядок розгляду таких клопотань, обсяг доказування при розгляді такого клопотання, критерії, за якими слідчий суддя повинен визначати достатність підстав для призначення документальної позапланової перевірки

Слідчий звертаючись до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки суб’єкта господарської діяльності, належним чином не обґрунтував необхідність її призначення саме на підставі ухвали слідчого судді та не зазначив правові норми, які відносять до компетенції слідчого судді вирішення зазначеного питання.

Враховуючи, що Кримінальний процесуальний кодекс України містить вичерпний перелік слідчих і процесуальних дій, дозвіл на проведення яких надається слідчим суддею у передбаченому ним порядку, і в цьому переліку не закріплено повноважень слідчого судді надавати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки суб’єкта господарської діяльності, у задоволенні клопотання слід відмовити.

Керуючись ст.ст.1, 3, 93, 131, 132, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання прокурора Краматорської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_1, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки суб’єкта господарської діяльності ТОВ «МІТРОЛЬ» - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Краматорського

міського суду ОСОБА_2