Рішення № 72949852, 15.03.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2018
Номер справи
813/4848/17
Номер документу
72949852
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 813/4848/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2018 року

15 год. 29 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Приймака С.І., представника позивача Куцика В.Б., представника відповідача Козенка А.І., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Червоноградської місцевої прокуратури в інтересах держави до Жовківської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

Керівник Червоноградської місцевої прокуратури (далі - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Жовківської міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, просив визнати протиправною бездіяльність Жовківської міської ради з питання не прийняття на баланс, не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме 17 дитячих, спортивних майданчиків, розташованих на території Жовківської міської ради; зобов'язати відповідача вчинити дії по прийняттю на баланс, розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме 17 дитячих, спортивних майданчиків, розташованих на території Жовківської міської ради.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що під час вивчення стану дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлено, що на території Жовківської міської ради розміщено 17 дитячих, спортивних майданчиків, які не передані до відання ОСББ чи комунального підприємства та не взяті на баланс відповідачем. Така бездіяльність Жовківської міської ради, що полягає у невжитті заходів щодо взяття на баланс, затвердження планів інвентаризації та паспортизації вищевказаних об'єктів благоустрою, негативно впливає на організацію належного утримання об'єктів благоустрою - дитячих, спортивних майданчиків. Зважаючи на цільове призначення таких об'єктів, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері також може призвести до настання тяжких наслідків або шкоди користувачам, у тому числі дітям, тобто ставить під загрозу закріплені статтями 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я та грубо порушує вимоги Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Ухвалою суду від 20.12.2017 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні з викликом сторін.

16.02.2018 на адресу Львівського окружного адміністративного суду від Жовківської міської ради надійшов відзив на адміністративний позов, у якому відповідач у справі зазначив, що з аналізу чинного законодавства України слідує, що заходи по утриманню дитячих майданчиків і передача їх на баланс є правом, а не обов'язком для органу місцевого самоврядування, Жовківською міською радою вживаються заходи щодо проведення паспортизації облаштованих дитячих майданчиків та передачі їх на баланс комунального господарства «Жовківське МВУЖКГ», відтак, просив у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.

20.02.2018 на адресу Львівського окружного адміністративного суду від першого заступника керівника Червоноградської місцевої прокуратури надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов, у якому позивач у справі проти відзиву на адміністративний позов заперечив з підстав, викладених в адміністративному позові, просив позовні вимоги задовольнити.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог позивача заперечив з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи в їх сукупності, суд встановив наступні факти та правовідносини.

28.02.2017 року рішенням № 10 15 сесії VII скликання Жовківської міської ради «Про затвердження Програми розвитку діяльності КП «Жовківське МВУЖКГ» на 2017 рік» було затверджено Програму благоустрою м. Жовква на 2017 рік, однак, жодних конкретних заходів, затверджених планів, відповідних коштів даними правилами щодо благоустрою дитячих майданчиків не передбачено (а.с.30-36).

Листом Жовківської міської ради від 16.08.2017 року № 02-13/820 підтверджується, що на території Жовківської міської ради розміщено 17 дитячих, спортивних майданчиків, а саме: по вул. Львівська, 102-104-106; по вул. Львівська, 94; по вул. Львівська, 94а; по вул. Св.Трійці, 3б-3г - Петлюри, 2; по вул. Петлюри, 11; по вул. Св.Трійці, 3в; по вул. Св.Трійці, 13; в парку по вул. Львівська; в сквері «Ведмеді» по вул. Львівська; по вул. Львівська, 52; по вул. Яворницького, 4-6; по вул. Воїнів УПА, 12а; по вул. Львівська, поблизу меморіального знаку жертвам пам'яті голодомору; по вул. Лесі Українки, 108; на розі вулиць Яворницького-Тарнавського, по вул. Львівська, 102; по вул. Рутковича (за приміщенням Жовківської середньої школи № 1).

На зазначені дитячі майданчики паспорти відсутні, вказані об'єкти благоустрою на баланс КП «Жовківське МВУЖКГ» не передавались (а.с.13-14).

Листом Жовківської міської ради від 03.11.2017 року № 02-13/1081 підтверджується, що обстеження та перевірка технічного стану конструктивних елементів дитячих майданчиків, розташованих на території міста Жовква не проводилась, відповідні доручення не надавались (а.с.28).

Вирішуючи спір суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках визначених законом.

Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено статтею 24 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 КАС України.

Частиною другою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з частиною 4 статті 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

Відповідно до частини п'ятої статті 53 КАС України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Ураховуючи вказане, звернення прокурора з даним позовом зумовлено відсутністю органу, уповноваженого на звернення до суду з відповідним позовом до органу місцевого самоврядування, та необхідністю врегулювання відносин у сфері благоустрою та охорони дитинства.

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 року № 2807-IV (далі - Закон № 2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно до підпункту «а» пункту 1 частини 1 статті 13 Закону № 2807-IV до об'єктів благоустрою населених пунктів належать парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 статті 13 Закону № 2807-IV, елементами (частинами) об'єктів благоустрою є: 1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів; 2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; 3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; 4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; 5) технічні засоби регулювання дорожнього руху; 6) будівлі та споруди системи інженерного захисту території; 7) комплекси та об'єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади; 8) обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків; 9) малі архітектурні форми.

Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону № 2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону № 2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання положень статті 18 Закону № 2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29.10.2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).

Пунктом 1.2 Інструкції № 550 визначено, що Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лісопарків, лугопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток, садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування, прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).

Згідно п. 1.3 Інструкції № 550, паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Пунктами 1.4 та 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитися згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про їх проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, відсутність розроблення та затвердження Жовківською міською радою планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) таких дитячих майданчиків: по вул. Львівська, 102-104-106; по вул. Львівська, 94; по вул. Львівська, 94а; по вул. Св.Трійці, 3б-3г - Петлюри, 2; по вул. Петлюри, 11; по вул. Св.Трійці, 3в; по вул. Св.Трійці, 13; в парку по вул. Львівська; в сквері «Ведмеді» по вул. Львівська; по вул. Львівська, 52; по вул. Яворницького, 4-6; по вул. Воїнів УПА, 12а; по вул. Львівська, поблизу меморіального знаку жертвам пам'яті голодомору; по вул. Лесі Українки, 108; на розі вулиць Яворницького-Тарнавського, по вул. Львівська, 102; по вул. Рутковича (за приміщенням Жовківської середньої школи № 1).

Відсутність затверджених планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (їх частин) унеможливлює ведення необхідної документації з приводу обстеження та перевірки технічного стану конструктивних елементів дитячих майданчиків, їх огляд, ремонт, демонтаж та призводить до неможливості слідкувати за їх технічним станом.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, суд дійшов до висновку, що позов керівника Червоноградської місцевої прокуратури в інтересах держави до Жовківської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз (ч. 2 ст. 139 КАС України). Оскільки позивач таких витрат не поніс, судові витрати з відповідача стягувати не слід.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Жовківської міської ради з питання неприйняття на баланс, не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме 17 дитячих, спортивних майданчиків розташованих на території Жовківської міської ради;

3. Зобов'язати Жовківську міську раду (80300, Львівська область, пл. Вічева, 1; ідентифікаційний код: 04056248) вчинити дії по прийняттю на баланс, розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме 17 дитячих, спортивних майданчиків, розташованих на території Жовківської міської ради.

4. Судові витрати з відповідача не стягувати.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В судовому засідання проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 23.03.2018 року.

Суддя Качур Р.П.