Рішення № 72949409, 21.03.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2018
Номер справи
295/15298/17
Номер документу
72949409
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2018 року м. Житомир справа № 295/15298/17

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01 січня 2017 року з урахуванням додаткової вислуги років у Збройних Силах України: з 17 червня 2014 року по 07 червня 2015 року та 31 березня 2016 року по 30 вересня 2016 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2017 року з урахуванням додаткової вислуги років у Збройних Силах України: з 17 червня 2014 року по 07 червня 2015 року та 31 березня 2016 року по 30 вересня 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що як пенсіонер перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначає, що у 2014- 2016 роках проходив службу у Збройних Силах України. Добровільно приймав участь у антитерористичній операції. Службу проходив у військовій частині польова пошта В2254. Дані обставини дають право на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням вислуги років. З цього приводу 16.11.2017 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок з 01.01.2017 пенсії за додаткову вислугу. Відповідач протиправно не здійснює перерахунок пенсії. Вважає бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправною та такою, що суперечить положенням чинного законодавства.

26 грудня 2017 року Богунським районним судом м.Житомира постановлено ухвалу, якою, у порядку, визначеному статтею 29 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії передано для розгляду до Житомирського окружного адміністративного суду.

До Житомирського окружного адміністративного суду справа надійшла 26 січня 2018 року.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючу суддю Черняхович І.Е.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року справу прийнято до провадження за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

03 березня 2018 року в канцелярії Житомирського окружного адміністративного суду зареєстровано відзив на адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Останній просить відмовити у задоволені позовних вимог у зв'язку з безпідставністю та не обґрунтованістю позовних вимог.

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 як пенсіонер перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З матеріалів справи вбачається, що у період 2014- 2016 роках позивач проходив службу у Збройних Силах України. Добровільно приймав участь у анти терористичній операції (далі - АТО). Службу проходив у військовій частині польова пошта В2254. Дані обставини підтверджуються відомостями з воєнного білету позивача (а.с.10-14).

16.11.2017 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок та виплати пенсії за додаткову вислугу років (3 роки) у розмірі 9 процентів відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 1 січня 2017 року. Просив також забезпечити щомісячну виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу 23 роки у розмірі 59 процентів відповідних сум грошового забезпечення (а.с.15-17).

29.11.2017 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1, що оскільки у період з 17.06.2014 по 30.09.2016 позивач проходив військову службу у частині, яка підпорядкована Міністерству оборони України, для розгляду питання доцільності проведення перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років рекомендує звернутися до Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату Житомирської області (а.с.18).

Не погоджуючись з відмовою, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Під час дослідження матеріалів справи, судом встановлено, що на підставі Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 06.05.2014 №454/2014 та згідно наказу командира в/ч п/п В2254 від 17.06.2014 №22, з 17.06.2014 позивач проходив службу у вказаній частині і був звільнений 07.06.2015 наказом командира в/ч п/п В2254 від 07.06.2015 №125, відповідно Указу Президента України "Про звільнення в запас військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 6 травня 2014 року № 454 "Про часткову мобілізацію" від 06.05.2015 №254/2015 службу у вказаній військовій частині ОСОБА_1 проходив як військовослужбовець у званні солдата (рядового) на різних посадах, починаючи від стрільця - санітара і закінчуючи головним сержантом взводу.

З 15.01.2015 (витяг з наказу керівника сектору "Б" від 16.01.2015 №16) по 17.05.2015 (витяг з наказу командира в/ч п/п В2254 від 16.05.2015р. №103) з метою виконання бойових завдань у складі військової частини позивач залучався та брав участь в АТО.

За період служби з 17.06.2014 по 07.06.2015 додаткова вислуга становить: у календарному обчисленні - 11 місяців 21 день, у пільговому обчисленні - 1 рік 7 місяців 27 днів.

З 31 березня по 30 вересня 2016 року позивач проходив службу за контрактом. Наказом командира в/ч п/п В0941 від 31.03.2016 №81 с.Десна був зарахований до списку особового складу як курсант, а в подальшому був відряджений в зону виконання бойового завдання.

За період служби з 31.03.2016 по 30.09.2016 додаткова вислуга становить: у календарному обчисленні - 6 місяців, у пільговому обчисленні - 1 рік 4 місяців 27 днів.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Приписами ч.3 ст.2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі Закон №2262) передбачено, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу під час часткової чи загальної мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту виплата пенсій на час такої служби не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу повторного прийняття їх на службу до дня демобілізації або звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу у зв'язку з мобілізацією, на особливий період.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" передбачений порядок обчислення вислуги років на пільгових умовах .

Відповідно до підпункту "а" пункту 3 вказаної постанови, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в анти терористичній операції.

Під час проходження служби і після звільнення зі служби із Збройних Сил України у 2015-2016 роках ОСОБА_1 інформував відповідача про своє соціальне становище, надававши відповідні копії витягів з наказів з метою перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років.

З приводу посилань відповідача у своєму відзиві, що оскільки у період з 17.06.2014 по 30.09.2016 позивач проходив військову службу у частині, яка підпорядкована Міністерству оборони України, для розгляду питання доцільності проведення перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років рекомендує звернутися до Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату Житомирської області, ОСОБА_1 звертався до Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату Житомирської області.

31.10.2017 Житомирським об'єднаним міським військовим комісаріатом Житомирської області надано позивачу довідку щодо проходження служби у підрозділах ЗС України і участі в АТО та рекомендовано звернутися до відповідача (а.с.30).

Відповідно до статті 10 Закону №2262-ХІІ, обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України.

Згідно положень статті 63 Закону №2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, крім пенсій військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян", врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від ЗО січня 2007 року №3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402; далі - Порядок).

За правилами пункту 23 цього Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Частиною 2 статті 51 Закону №2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (далі - Порядок).

Пунктом 4 Порядку передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З огляду на викладене, законодавство не встановлює ніяких обмежень чи заборон для відповідача щодо перерахунку ОСОБА_1 з 01.01.2017 пенсій з урахуванням додаткової вислуги років від часу повторного прийняття на службу до дня демобілізації або звільнення, тобто з 17 червня 2014 року по 7 червня 2015 року та 31 березня 2016 року по 30 вересня 2016 року.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 згаданого Кодексу).

Підсумовуючи викладене, враховуючи фактичні обставини справи, а також з метою повного захисту прав позивача, суд визнає протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2017 з урахуванням додаткової вислуги років у Збройних Силах України: з 17 червня 2014 року по 7 червня 2015 року та 31 березня 2016 року по 30 вересня 2016 року та зобов'язує відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії з 01.01.2017 з урахуванням додаткової вислуги років у Збройних Силах України: з 17 червня 2014 року по 7 червня 2015 року та 31 березня 2016 року по 30 вересня 2016 року.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд ураховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням рішення у даній справі.

Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 255, 263, 295,Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. О.Ольжича,7, ідентифікаційний код 13559341) щодо відмови ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у перерахунку пенсії з 1 січня 2017 року з урахуванням додаткової вислуги років у Збройних Силах України: з 17 червня 2014 року по 07 червня 2015 року та 31 березня 2016 року по 30 вересня 2016 року, враховуючи період проходження служби під час безпосередньої участи в анти терористичній операції.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. О.Ольжича, 7, ідентифікаційний код 13559341) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії з 1 січня 2017 року з урахуванням додаткової вислуги років у Збройних Силах України: з 17 червня 2014 року по 07 червня 2015 року та 31 березня 2016 року по 30 вересня 2016 року, враховуючи період проходження служби під час безпосередньої участи в антитерористичній операції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя І.Е.Черняхович