
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/807/18
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і додані до неї документи та прийняти відповідне рішення з урахуванням того, що я належу до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та маю право на користування пільгами (в тому числі із правом призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років з 25.02.2018), встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позову позивач зазначає, що є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю, категорія 4, серія В-1 №254692 від 17 грудня 1992 року та вважає, що має право на пенсію з урахуванням вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на 5 років. Однак, Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило про призначення такої пенсії, посилаючись на те, що порушено порядок видачі його посвідчення. Позивач вважає, що має пільги по виходу на пенсію, а тому рішення відповідача, на його думку, є неправомірним та таким, що суперечить чинному законодавству.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
02 березня 2018 року на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог у зв'язку із безпідставністю та необґрунтованістю. Зазначає, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи на надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Вказує, що посвідчення ОСОБА_1, як потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії видане Малинською РДА в порушення вимог ч. 4 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначає, що органи Пенсійного фонду України не уповноважені встановлювати статус особи.
Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992, що видане Малинською районною держадміністрацією 17 листопада 1992 року (а.с.11).
Позивач звернувся до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992 роках та є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
Проте, листом від 01 лютого 2018 року №7549/03.2 відповідач відмовив ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з тих підстав, що його посвідчення, видане районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією, що суперечить вимогам чинного законодавства та не дає права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону (а.с.12).
Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058), Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, як особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4 (п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону № 796-XII).
Статтею 55 Закону №796-ХІІ визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Згідно з ч. 3 ст. 65 Закону №796-ХІІ, посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Отже, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону №796-ХІІ, в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005.
Відповідно до п.2.1 Порядку документом, який засвідчує особливий статус особи є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Таким чином, зі змісту вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та первинні документи, в яких зазначено період роботи чи проживання в населеному пункті, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Як зазначалось раніше, відповідач листом №754/03 від 01.02.2018 відмовив у зменшенні пенсійного віку позивачу на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та роз'яснив, що його посвідчення потерпілого 4 категорії видане органом, який не має такого права (а.с.12).
Посвідчення серії НОМЕР_2 від 17.12.1992, видане Малинською районною держадміністрацією, підтверджує статус ОСОБА_1, як особи, що постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю у 1986 -1992.
Відповідно до довідки Малинського виробничого комунального житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства №66 від 16.01.2018, ОСОБА_1 зареєстрований і проживає в м. Малин Житомирської області з 26.01.1986 по даний час (а.с.19).
Так, постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106 визначено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема м. Малин Житомирської області віднесене до зони посиленого радіологічного контролю.
Згідно з ч.4 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції станом на дату видачі посвідчення) видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС України, Радою Міністрів Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 501 від 25 серпня 1992 року (чинною на момент видачі посвідчення) та постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться державними адміністраціями областей.
Як вбачається з Рішення координаційного комітету по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, утвореного при Житомирській облдержадміністрації від 05.11.1992 №21 "Про видачу посвідчень особам, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи і постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю" (а.с.28).
У вищезазначеному рішенні вказано, що до повноважень Володарсько-Волинської, Коростенської, Ємільчинської, Лугинської, Малинської, Народицької, Новоград-Волинської, Овруцької, Олевської райдержадміністрацій віднесено забезпечення видачі посвідчень потерпілим особам, віднесеним до 4 категорії у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і в строки, затверджені постановою КМУ №501 від 25.08.1992.
За чинним законодавством, у разі виникнення підстав, за якими особа втрачає право на статус, визначений законом, видане їй раніше посвідчення вилучається уповноваженим на видачу посвідчень органом, з повідомленням органу, який видав таке посвідчення.
Встановлено, що статус позивача як особи, потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювався.
Відповідач доказів визнання зазначеного посвідчення недійсним або про його відкликання, вилучення суду не надав.
Оскільки позивач має посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія В-1 №254692 (категорія 4), видане 17.12.1992 уповноваженим на той час органом, а саме: Малинською районною державною адміністрацією, що підтверджується його копією, яке було дійсним і відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 за №51 не підлягало перереєстрації, тому відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на пенсійне забезпечення при досягненні 53 років відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту звернення з відповідною заявою.
З огляду на викладене, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,00 грн, що підтверджується квитанцією №N1C6551812 від 09.02.2018 (а.с.4).
У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.
Керуючись статтями 9,77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського,16/1,Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501, ЄДРПОУ 379092216), - задовольнити.
Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням посвідчення серії НОМЕР_2 від 17.12.1992, яке видане з дотриманням вимог законодавства України, та прийняти рішення за наслідком розгляду заяви.
Присудити здійснені ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) документально підтверджені судові витрати у розмірі 704 (сімсот чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 37909216, вул.Грушевського, 16/1, м.Коростень, Житомирська область, індекс 11500).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Повний текст рішення складений 23.03.2018
Суддя О.В. Лавренчук