
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2018 року ЛуцькСправа № 803/64/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області, Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1) звернувся з позовом до Територіального сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області (відповідач-1), Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області (відповідач-2) про визнання протиправним та скасування висновку відповідача-2 від 31 травня 2017 року № 31/3-1407 в частині скасування реєстрації транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, зареєстрований за ОСОБА_1, зобов'язання відповідача-1 поновити реєстрацію транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, за ОСОБА_1
Ухвалою від 22 січня 2018 року провадження у справі було відкрито та постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03 листопада 2016 року ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу транспортного засобу № 0741/2016/167172 укладеного з ОСОБА_2 придбано транспортний засіб марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, білого кольору, номер кузова НОМЕР_1.
Первинна реєстрація вказаного транспортного засобу була здійснена 13 жовтня 2016 року Територіальним сервісним центром 0741 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області за ОСОБА_2.
У зв'язку із укладенням договору купівлі-продажу транспортного засобу № 0741/2016/167172 було здійснено перереєстрацію автомобіля на нового власника - ОСОБА_1 За фактом реєстрації видано свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_7.
Однак, висновком Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області від 31 травня 2017 року № 31/3-1407 було скасовано реєстрацію вказаного транспортного засобу за ОСОБА_1, на підставі пункту 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388, через реєстрацію автомобіля, на підставі сертифікату відповідності НОМЕР_5, який виданий ТОВ «Житомирстандарт» (державна система сертифікації «УкрСЕПРО») котре не входить до переліку органів, які з 01 січня 2016 року уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання.
Позивач вважає такий висновок, в частині скасування реєстрації транспортного засобу RENAULT KANGOO за ОСОБА_1 протиправним, просить його скасувати, оскільки реєстрація транспортного засобу була здійснена за документами, факт фіктивності чи підроблення яких не встановлено у передбачений законодавством спосіб.
Враховуючи, що зняття 06 червня 2017 року автомобіля RENAULT KANGOO з обліку відбулося без належних підстав, то для захисту порушених прав слід зобов'язати відповідача-1 поновити реєстрацію вказаного транспортного засобу.
Представник позивача додатково зазначила, що у даній справі саме на відповідача покладено обов'язок доведення факту реєстрації транспортного засобу за фіктивними чи підробленими документами. Проте, відповідач посилається на правові норми, які регулюють порядок реєстрації транспортних засобів, а не порядок її скасування.
Відповідач-2 у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що у період з 20 березня по 24 березня 2017 року згідно з наказом Головного сервісного центру МВС від 16 березня 2017 року здійснено комплексну перевірку організації службової діяльності регіонального та територіальних сервісних центрів МВС у Волинській області з наданням організаційно-методичної та практичної допомоги.
В ході проведеної перевірки встановлено, що 02 листопада 2016 здійснено державну реєстрацію автомобіля марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 на громадянина ОСОБА_1 До матеріалів справи додано сертифікат відповідності НОМЕР_5, який виданий ТОВ «Житомирстандарт», яке входить до державної системи сертифікації «УкрСЕПРО». Вказаний орган сертифікації з 01 січня 2016 року не входить до переліку органів, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання відповідно до «Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання», затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17 серпня 2012 року № 521.
Закон України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» визначає правові та організаційні засади розроблення і застосування технічних регламентів та процедур оцінки відповідності, а також основоположні принципи державної політики у сфері технічного регулювання та оцінки відповідності внесено зміни, зокрема до Декрету Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію», якими виключено норму щодо обов'язкової сертифікації ДТЗ в державній системі сертифікації.
Зазначені зміни набрали чинності 01 січня 2016 року і обов'язкова сертифікація ДТЗ в державній системі сертифікації згідно з зазначеним Декретом припинена.
Відповідними наказами Мінінфраструктури було встановлено перелік органів із сертифікації, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання та органів із сертифікації, призначених на виконання робіт з індивідуального затвердження колісних транспортних засобів відповідно до «Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання», затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17 серпня 2012 року № 521.
На даний час такими органами із сертифікації є: Державне підприємство «Державний автотранспортний науково-дослідний і проектний інститут», Державне підприємство «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів».
Документом, що засвідчує відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів та національних стандартів, є сертифікат або інший документ про підтвердження відповідності, виданий згідно із законодавством України, що вказує якому саме рівню екологічних норм відповідає за конструкцією транспортного засобу. Позначення рівня екологічних норм, якому відповідає транспортний засіб, має бути внесено до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
Відповідач-2 також зазначає, що з висновку технічної експертизи документів від 31 серпня 2017 року № 261 вбачається, що згідно іноземного свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_6 транспортний засіб марки RENAULT KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 належить до норм екологічних норм ЄВРО4.
Враховуючи те, що позивачем при реєстрації автомобіля RENAULT KANGOO додано сертифікат відповідності виданий ТОВ «Житомирстандарт», яке входить до державної системи сертифікації «УкрСЕПРО», отже при здійсненні реєстрації вказаного транспортного засобу було порушено пункт 10 Порядку, у зв'язку з чим, на підставі пункту 40 Порядку, висновком Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області від 31 травня 2017 року № 31/3-1407 було скасовано державну реєстрацію транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.
Разом з тим, відповідач-2 вказує, що комплекс заходів, пов'язаних з проведенням державної реєстрації (перереєстрації) та зняттям з обліку призначених для експлуатації на вулично-шляховій мережі загального користування транспортних засобів усіх типів здійснюють територіальні сервісні центри МВС у Волинській області як структурні підрозділи територіального органу МВС - Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області.
Так, Територіальний сервісний центр 0741 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області відповідно до Положення, затвердженого наказом РСЦ МВС у Волинській області від 27 вересня 2017 року № 148 є структурним підрозділом територіального органу МВС - регіонального сервісного центру МВС у Волинській області (без права окремої юридичної особи).
Враховуючи наведене та у зв'язку з відсутністю повноважень щодо скасування реєстрації транспортних засобів, єдиним відповідачем в даній справі має бути Регіональний сервісний центр МВС України у Волинській області.
Відповідачем разом із відзивом на позовну заяву подано до суду клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до приписів частин п'ятої та шостої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, зокрема, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Частиною шостою статті 12 КАС України визначено перелік справи незначної складності. Відповідно до пункту 10 вказаної норми справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною четвертою статті 257 КАС України встановлено перелік категорій справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження. Дана адміністративна справа не підпадає під вказаний перелік.
Таким чином, з огляду на характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому, беручи до уваги, що відповідачем було надано суду та позивачу відзив на адміністративний позов, суд не вбачав підстав для розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не подали, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 15 вересня 2016 року між ТзОВ «Обеста» та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу № РН-0001506. Предметом купівлі-продажу є транспортний засіб марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.
Первинна реєстрація транспортного засобу проведено 13 жовтня 2016 року відповідно до заяви № 102264795 за власником ОСОБА_2. До зави про первинну реєстрацію також додано електронну митну декларацію № 205070000/2016/012830 від 11 квітня 2016 року, договір купівлі-продажу № РН-0001506 від 15 вересня 2016 року, акт прийому-передачі транспортного засобів від 15 вересня 2016 року, акт огляду реалізованого транспортного засобу № 7274/16/000166 від 15 вересня 2016 року та сертифікат відповідності № НОМЕР_5, виданого ТОВ «Житомирстандарт».
03 листопада 2016 року між ОСОБА_2 (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу № 0741/2016/167172, згідно якого продавець зобов'язується передати у власність покупцеві транспортний засіб марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, номерний знак НОМЕР_2.
Відповідно до заяви позивача № 105248099 від 03 листопада 2016 року проведено перереєстрацію автомобіля на нового власника - ОСОБА_1 За фактом реєстрації видано свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_7.
Висновком Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області від 31 травня 2017 року № 31/3-1407 було скасовано державну реєстрацію транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, номерний знак НОМЕР_2.
Як вбачається з тексту зазначеного висновку, у період з 20 по 24 березня 2017 року згідно з наказом Головного сервісного центру МВС від 16 березня 2017 року № 62в здійснено комплексну перевірку організації службової діяльності регіонального та територіальних сервісних центрів МВС у Волинській області з наданням організаційно-методичної та практичної допомоги.
Проведеною перевіркою виявлено ряд суттєвих недоліків, допущених працівниками ТСЦ 0741 при проведенні державної реєстрації транспортних засобів. Зокрема, 02 листопада 2016 року здійснено державну реєстрацію автомобіля RENAULT KANGOO, номер кузова НОМЕР_1, власник ОСОБА_2, сертифікат відповідності № НОМЕР_5, виданий ТОВ «ДП» Житомирстандарт» (державна система сертифікації «УкрСЕПРО»), рішення щодо державної реєстрації прийняла провідний спеціаліст - адміністратор ТСЦ 0741 ОСОБА_3
Порушення працівниками Територіального сервісного центру 0741 при проведенні державної реєстрації транспортних засобів полягало у забороні приймати, при проведенні державної реєстрації транспортних засобів, сертифікати відповідності, виданих в державній системі сертифікації (державна система сертифікації «УкрСЕПРО») після 01 січня 2016 року.
06 червня 2017 року на підставі пункту 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 відповідачами вирішено скасувати державну реєстрацію автомобілів, в тому числі автомобіля RENAULT KANGOO, номер кузова НОМЕР_1, власником якого є позивач.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно із частинами першою, четвертою, дев'ятою статті 34 Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ (далі - Закон № 3353-ХІІ) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Відповідно до пункту 1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 (далі - Порядок № 1388), цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Пунктом 3 Порядку визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Згідно із пунктом 7 Порядку, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Як передбачено пунктом 8 Порядку, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є, зокрема, акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.
Пунктом 10 Порядку встановлено, що Державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
Як передбачено пунктом 15 Порядку, під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду.
Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів. Експертне дослідження проводиться фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, які мають присвоєну в установленому Законом України «Про судову експертизу» порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями.
За результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, що подаються для державної реєстрації. Установлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром МВС, автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, банком даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірка відомостей про обмеження відчуження за Державним реєстром обтяжень рухомого майна та відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також про реєстрацію місця проживання за Єдиним державним демографічним реєстром проводяться уповноваженими особами сервісного центру МВС.
Після проведення перевірок на заяві власника транспортного засобу робиться запис щодо наявності або відсутності відомостей про розшук, арешт, заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію, відомостей про обмеження відчуження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, що засвідчується підписом уповноваженої особи сервісного центру МВС із зазначенням прізвища, імені, по батькові і дати. У разі наявності відомостей про арешт або розшук транспортного засобу його реєстрація не проводиться. Реєстрація транспортного засобу, щодо якого в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна є відомості про обмеження відчуження, проводиться за наявності письмової згоди обтяжувача (заставодержателя), крім випадків переходу права власності на транспортний засіб у порядку спадкування, правонаступництва або виділення частки в спільному майні.
Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається. Перша державна реєстрація таких засобів, а також ввезених на митну територію України транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами інших держав, не проводиться.
Таким чином, з аналізу наведених вище норм чинного законодавства слідує, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків та проводиться з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Як вбачається з матеріалів справи, транспортний засіб марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_3 жовтня 2016 року вперше зареєстрований Територіальним сервісним центром 0741 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області за ОСОБА_2.
Перереєстрація вказаного автомобіля на нового власника - ОСОБА_1 здійснена 03 листопада 2016 року та видано свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_7.
З огляду на те, що вказаний автомобіль був зареєстрований Територіальним сервісним центром 0741, то питання зняття з обліку вже зареєстрованого транспортного засобу повинно відбуватись виключно згідно вимог нормативно-правових актів України.
Пунктом 40 Порядку № 1388 передбачені підстави зняття з обліку транспортних засобів.
Так, у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Як вбачається з тексту оскаржуваного висновку від 31 травня 2017 року № 31/3-1407 підставою для скасування реєстрації транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, за позивачем було виявлення відповідачами транспортного засобу, зареєстрованого, за фіктивними чи підробленими документами, а саме сертифікату відповідності НОМЕР_5, виданий ТОВ «ДП «Житомирстандарт», яке входило до державної системи сертифікації «УкрСЕПРО».
Однак, на момент реєстрації вказаний орган сертифікації не входив до переліку органів, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання відповідно до Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17 серпня 2012 року № 521 (далі - Порядок № 521).
Згідно пункту 10 Порядку № 521 державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
Відповідно до статті 15 Декрету Кабінету Міністрів України від 10 травня 1993 року № 46-93 «Про стандартизацію і сертифікацію» обов'язкова сертифікація на відповідність вимогам нормативних документів проводиться органами з сертифікації незалежно від форми власності виключно в державній системі сертифікації. Обов'язкова сертифікація в усіх випадках повинна включати перевірку та випробування продукції для визначення її характеристик і подальший державний технічний нагляд за сертифікованою продукцією.
Статтею 16 Декрету визначено, що під час проведення сертифікації та у разі позитивного рішення органу з сертифікації заявникові видається сертифікат на право маркувати продукцію спеціальним знаком відповідності.
Закон України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» визначає правові та організаційні засади розроблення і застосування технічних регламентів та процедур оцінки відповідності, а також основоположні принципи державної політики у сфері технічного регулювання та оцінки відповідності внесено зміни, зокрема до Декрету Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію», якими виключено норму щодо обов'язкової сертифікації ДТЗ в державній системі сертифікації.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 06 травня 2015 року № 451 внесено зміни до Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 01 лютого 2005 року № 28 та включено розділ 9 «Дорожні транспортні засоби, їх складові частини та приладдя».
Зазначені зміни набрали чинності 01 січня 2016 року і обов'язкова сертифікація ДТЗ в державній системі сертифікації припинена.
Таким чином, суд погоджується з позицією представника відповідача, що поданий позивачем сертифікат для реєстрації транспортного засобу зареєстрований в системі «УкрСЕПРО» виданий ТОВ «ДП «Житомирстандарт» з терміном дії з 06 квітня 2016 року по 15 жовтня 2016 року не є належним сертифікатом відповідності відповідно до Порядку № 521.
Проте, транспортний засіб марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, був зареєстрований та перереєстрований Територіальним сервісним центром 0741 як за ОСОБА_2, так і за ОСОБА_1
Крім того, висновком Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області від 31 травня 2017 року № 31/3-1407 встановлено, що порушення порядку реєстрації транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 допущено провідним спеціалістом - адміністратором ТСЦ 0741 ОСОБА_3, в той же час відсутні посилання на документи, що підтверджують встановлення факту реєстрації (перереєстрації), транспортного засобу саме за фіктивними чи підробленими документами.
Таким чином, скасування Територіальним сервісним центром 0741 державної реєстрації транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 за позивачем здійснювалась за відсутності документів чи інших підтверджуючих обставин, що засвідчують факт реєстрації (перереєстрації), в Центрі, саме за фіктивними чи підробленими документами.
Відтак висновок Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області від 31 травня 2017 року № 31/3-1407 в частині скасування реєстрації вказаного транспортного засобу зроблено необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття оскаржуваного рішення, а відтак є протиправним протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Крім того, суд не бере до уваги твердження представника відповідача-2, що у зв'язку з відсутністю повноважень щодо скасування реєстрації транспортних засобів, єдиним відповідачем в даній справі має бути Регіональний сервісний центр МВС України у Волинській області з тих підстав, що відповідач-1, Територіальний сервісний центр 0741 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області, є структурним підрозділом територіального органу МВС - регіонального сервісного центру МВС, а тому відповідно до вимог статті 44 КАС України здатний особисто здійснювати свої права та обов'язки.
Враховуючи те, що висновок Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області в частині скасування реєстрації транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 за ОСОБА_1 суд вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача-1 Територіального сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області поновити реєстрацію транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 за ОСОБА_1 також підлягає до задоволення.
Крім того, судом взято до уваги посилання позивача на практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що потреба виправити колишню «помилку» не повинна непропорційним чином втручатись в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (справа «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки», «Лелас проти Хорватії»). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі, заперечуючи проти позову, не довели суду, що, діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Відтак, враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне позов задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно присудити за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2 судовий збір в розмірі 1 409, 00 грн., сплачений згідно квитанції № СВ00384678 від 11 січня 2018 року, та який згідно із випискою був зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України.
Керуючись статтями 94, 205, 229, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про дорожній рух», Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати висновок Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області від 31 травня 2017 року № 31/3-1407, в частині скасування реєстрації транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 за ОСОБА_1.
Зобов'язати Територіальний сервісний центр 0741 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області поновити реєстрацію транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 за ОСОБА_1.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_4) за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Гордіюк, будинок 14Б, ідентифікаційний код юридичної особи 40112254) судовий збір в розмірі 1 409 (одна тисяча чотириста дев'ять) гривень 00 копійок.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255, 295 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ф.А. Волдінер