
Справа №263/11267/17
Провадження №2/263/219/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 березня 2018 року місто Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя у складі:
головуючого судді Музики О.М.,
при секретарі Рудь Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених грошових коштів адресної допомоги,
В С Т А Н О В И В:
До Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області 07 вересня 2017 року надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених грошових коштів адресної допомоги.
На обґрунтування вимог позивач посилається на те, що 01 грудня 2014 року ОСОБА_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа в Управлінні соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради, що підтверджується довідкою № 1411012134. 13 листопада 2015 року позивач звернулася до управління з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У вказаній заяві відповідач зазначила, що ні у неї, ні у членів її родини немає у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. На підставі вказаної заяви відповідачу була призначена та виплачувалася щомісячна адресна допомога як особі, яка переміщується із тимчасово окупованої території України у розмірі 884 грн. щомісячно з 13 листопада 2015 року по 12 травня 2016 року. За результатом проведеної перевірки встановлено, що відповідачу з 11 березня 2014 року на підставі права власності належить квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1. 19 грудня 2016 року позивачем прийняте рішення про непризначення щомісячної адресної допомоги, зняття з обліку з 13 листопада 2015 року та стягнення надмірно сплачених коштів. Указане рішення отримане відповідачем. 04 січня 2017 року та 23 лютого 2017 року на адресу відповідача направлені листи з викладенням усіх обставин. На теперішній час надмірно сплачені грошові кошти адресної допомоги відповідачем не повернуті. У зв'язку з чим, керуючись положеннями ст. ст. 1212, 1214 ЦК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2017 року № 505, позивач просить суд стягнути з відповідача надміру сплачені грошові кошти адресної допомоги у розмірі 6612,89 грн.
Згідно з протоколом розподілу справ автоматизованою системою документообігу в суді від 07 вересня 2017 року вказана цивільна справа визначена до розгляду судді Мельник І.О.
Ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 08 вересня 2017 року відкрито провадження у справі за вказаною позовною заявою та призначено до судового розгляду.
Розпорядженням від 28 грудня 2017 року № 273 призначений повторний автоматичний розподіл справи у зв'язку із перебуванням судді Мельник І.О. тривалий час на лікарняному на невизначений строк, відповідно до п. 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду.
Відповідно до протоколу повторного розподілу справ автоматизованою системою документообігу в суді від 28 грудня 2017 року, вказана цивільна справа визначена до розгляду судді Музиці О.М.
Ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 09 січня 2018 року вказану цивільну справу прийнято до провадження.
Ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 31 січня 2018 року замінено позивача Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської на його правонаступника - Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, розгляд справи вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Роз'яснено відповідачу право подати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив.
Згідно з ч. 3 ст. 3 ЦПК України, в редакції Закону № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року, провадження в цивільних справах здійснюються відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
У зв'язку з цим, указана цивільна справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України від 18 березня 2004 року, в редакції Закону № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року.
14 березня 2018 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вона посилається на те, що у кінці 2014 року разом із дитиною - ОСОБА_3 через бойові дії тимчасово перемістилася із м. Донецька до м. Маріуполя та у встановленому законом порядку отримала статус тимчасово переміщеної особи. Відповідно до Порядку про надання адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (чинного на момент звернення) відповідач звернулася із відповідною заявою до позивача. У зв'язку з тим, що у такій заяві мало бути зазначено наявність у будь-кого із членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, відповідач вважає, що нею правомірно не зазначено про наявність у її власності ? частина квартири АДРЕСА_1, яка належить їй на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 11 березня 2014 року, оскільки квартира розташована у районі проведення антитерористичної операції - у м. Маріуполі Донецької області. Посилаючись на положення ст. 58 Конституції України та ст. 1215 ЦК України позивач вважає рішення позивача від 09 грудня 2016 року № 614572 незаконним, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Позивач своїм правом на надання суду відповіді на відзив не скористався.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідно до них правовідносини.
Судом установлено, що відповідно до копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 (а. с. 4).
Згідно з довідкою від 01 грудня 2014 року № НОМЕР_1, виданої Управлінням соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради ОСОБА_1 знаходиться на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, фактичне місце проживання якої: АДРЕСА_1 (а. с. 5).
13 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а. с. 6).
У своїй заяві ОСОБА_1 надала письмову інформацію про відсутність у неї та членів її сім'ї у володінні житлового приміщення розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
Рішенням Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради від 04 грудня 2015 року ОСОБА_1 призначено допомогу на проживання, як переміщеній особі, у розмірі 1326 грн. щомісячно з 13 листопада 2015 року по 12 січня 2016 року, у розмірі 1105 грн. щомісячно з 13 січня 2016 року по 12 березня 2016 року, у розмірі 884 грн. щомісячно з 13 березня 2016 року по 03 травня 2016 року (а. с. 7).
Згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 06 квітня 2017 року № 84436801 ОСОБА_1 на праві приватної власності належить ? частини квартири за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 12-14).
Відповідно до протоколу розрахунку надмірно сплачених коштів від 05 грудня 2017 року № 614572, загальна сума надмірно виплачених коштів ОСОБА_1 становить 6612,89 грн. (а. с. 9).
Рішенням Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради від 09 грудня 2016 року відповідача знято з обліку осіб, переміщених з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та вирішено стягнути надмірно сплачені кошти за період з 13 листопада 2015 року по 12 травня 2016 року (а. с. 8).
Листами Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради від 04 січня 2017 року № 01/10-0025-2 та від 23 лютого 2017 року № 10/17742 ОСОБА_1 повідомлено про з'ясування надання ним недостовірної інформації та необхідність з'явитися до Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради з питань призначення адресної допомоги.
Відомості щодо добровільного повернення відповідачем сплаченої допомоги у матеріалах справи відсутні.
Предметом спору є сума у розмірі 6612,89 грн., яку позивач вважає такою, що переплатив за період з 13 листопада 2015 року по 12 травня 2016 року у зв'язку із наявністю у власності відповідача частини квартири у м. Маріуполі.
З огляду на період, за який відповідачу сплачувалася адресна допомога, застосуванню підлягають саме положення нормативних актів, які діяли в указаний період, що відповідає змісту ст. 58 Конституції України.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», в редакції Закону від 26 січня 2016 року № 936-VІІІ, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що статус внутрішньо переміщеної особи підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога), визначений Порядком про надання адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок № 505) (пункт 1).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1014, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 505, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 гривень. Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.
Відповідно до п. 6 Порядку № 505, в редакції Постанови КМУ від 09 грудня 2015 року № 1014, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Указаним пунктом Порядку встановлений вичерпний перелік підстав для відмови у призначенні такої допомоги.
Так, у справі, де предметом розгляду є стягнення надміру сплачених грошових коштів адресної допомоги, підставою для відмови у виплаті такої стало наявність у відповідача у власності ? частини квартири за адресою: АДРЕСА_1.
У пункту 6 казаного Порядку визначено 3 райони, у разі наявності в яких в одержувача допомоги житлового приміщення - призначається допомога, зокрема, на тимчасово окупованій території; район проведення антитерористичної операції; населені пункту, що розташовані на лінії зіткнення.
Місто Маріуполь не відноситься до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р.
Разом з тим, наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07 жовтня 2014 року № 33/6/а визначено такі райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення: Донецька і Луганська області - з 07 квітня 2014 року; Харківська область - з 07 квітня 2014 року до 14 вересня 2014 року.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до яких відноситься і м. Маріуполь (далі - Перелік).
У вказаному розпорядженні зазначено територія на якій здійснювалася антитерористична операція, до якої і віднесено місто Маріуполь. У той же час у такому не врегульовано питання періоду проведення антитерористичної операції.
Питання періоду проведення антитерористичної операції врегульовано у статті 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», зокрема, період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
У частині 2 статті 1 цього Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Отже, за відсутності Указу Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України, неузгодженість у Переліку питання території на якій здійснювалася антитерористична операція та здійснюється така операція, з урахуванням визначеного Законом періоду її проведення, не може обмежувати встановлене Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та Порядком № 505 право на отримання позивачем адресної допомоги, а тому й не може бути підставою для задоволення такого позову.
З огляду на викладене, наявність у власності відповідача ? частини квартири, розташованої на території, на якій здійснювалася (здійснюється) антитерористична операція, а саме: за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до п. 6 Порядку № 505, в редакції Постанови КМУ від 09 грудня 2015 року № 1014, не було підставою для відмови у призначенні відповідачу допомоги, тому, враховуючи указаний позивачем період, під час якого не було таких обмежень, вимоги про стягнення надміру сплачених грошових коштів адресної допомоги, виплаченої останньому, задоволенню не підлягають
При цьому, суд не приймає посилання позивача на лист Міністерства соціальної політики України від 03 серпня 2016 року № 1641/5/75-16, оскільки такий не є нормативно-правовим актом та носить лише роз'яснювальний характер. Крім того, Порядком № 505 не визначено підставу для відмови у призначені допомоги, як володіння житловим приміщенням, розташованим на території проведення антитерористичної операції, на якій державна влада здійснює свої повноваження. Указані норми не пов'язують розташування житлового приміщення на території проведення антитерористичної операції із здійсненням своїх повноважень органів державної влади на цій території.
На підставі викладеного, необхідно дійти висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.
Оскільки позивач на час звернення із позовною заявою був звільнений від сплати судового збору, сплаті підлягав судовий збір у розмірі 1600 грн., а суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, то у відповідності до положень ч. 9 ст. 10, ч. 6 ст. 141 ЦПК України, в редакції Закону № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року, судовий збір компенсується за рахунок держави, тому такий не стягується.
Керуючись п. п. 2, 6, 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, ст. ст. 12, 13, 141, 206, 263-265, 280 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених грошових коштів адресної допомоги, - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до апеляційного суду Донецької області або через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Відомості про сторін у справі:
Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, юридична адреса: пр. Миру, 70, м. Маріуполь, Донецька область, електронна адреса: dszn@mariupolrada.gov.ua.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_4, ІПН НОМЕР_2, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3, проживає за адресою: АДРЕСА_1.
Суддя О.М. Музика