Рішення № 72944410, 20.03.2018, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
20.03.2018
Номер справи
346/5722/17
Номер документу
72944410
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 346/5722/17

Провадження № 2-а/346/48/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2018 року м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд

Івано-Франківської області

в складі: судді – П”ятковського В.І.,

за участю секретаря Іванишин Х.І.

позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Коломиї справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити певні дій,-

ВСТАНОВИВ:

позивач, звернувшись до суду із даним позовом, який підтримав у судовому засіданні, посилається на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважає, що відповідно до ч.3 ст. 63 цього Закону має право на перерахунок пенсії із урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, оскільки постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських. Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

05 грудня 2017 року звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області, про надання довідки про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Комісією надано йому довідку, із зазначенням складових грошового забезпечення поліцейських. Однак, він не згідний з викладеною у ній інформацією, оскільки при призначенні пенсії, премія становила 15%, а згідно довідки 0,94%. Крім того в довідці не зазначено надбавку за особливо важливі завдання та надбавку за оперативно-розшукову діяльність. Зазначає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав, а тому вважає, що надана Ліквідаційною комісією довідка не містить необхідної інформації про грошове забезпечення для перерахунку пенсії. Вважає такі дії відповідачів протиправними, а тому просить адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлявся. У встановлений законом строк, відзиву на позовну заяву не надав.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 з 08 січня 2011 року призначено пенсію за вислугу років, відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.17).

Ліквідаційною комісією до Головного управління ПФУ у Івано-Франківської області надано довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 № 2417/108/05/8-17 від 15 червня 2017 року, згідно якої розмір грошового забезпечення позивача за посадою старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Коломийського МВ УМВС прирівняно до посади старший оперуповноважений відділу поліції, до якої включено: посадовий оклад 2500 грн., оклад за спеціальним званням 1800 грн., надбавку за стаж служби у розмірі 40 %, надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15 %, премію в розмірі 0,94 %(а.с11).

05 грудня 2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області із заявою про внесення змін до довідки про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії, як пенсіонера МВС (а.с.6-7).

Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області ОСОБА_1 було відмовлено у видачі нової довідки з зазначенням того, що порядок перерахунку пенсії колишнім працівникам силових структур проводиться відповідно до Постанови КМУ № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і з метою дотримання вимог даного Порядку, Ліквідаційною комісією було виготовлено та направлено до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області довідку про грошове забезпечення позивача № 2417/108/05/8-17 від 15 червня 2017 року. Вказана довідка виготовлена відповідно до Додатку № 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, а тому немає підстав для перегляду грошового забезпечення позивача та включення до нього таких видів грошового забезпечення як премії 40%, надбавки за особливо важливі завдання 50% та надбавки за оперативно-розшукову діяльність 30% (а.с.8-9).

Однак, така відмова Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб.

Як встановлено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.18 ст. 43 цього Закону у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з підпунктом б ч.1 ст. 1-2 цього Закону право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до положень ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частиною ч. 4 ст. 63 цього Закону встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види такого грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з : посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі зазначеної Постанови КМУ. При цьому збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Згідно з ч.1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Положеннями пунктів 2 та 3 Порядку № 45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: 1) Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; 2) Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; 3) Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому Додатком № 2, Порядку № 45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у примітці якого також зазначено про те, яку інформацію повинна містити дана довідка.

Як вбачається з матеріалів справи, ліквідаційною комісією направлено до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1, довідку № 2417/108/05/8-17 від 15 червня 2017 року, згідно якої розмір грошового забезпечення позивача за посадою старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Коломийського МВ УМВС прирівняно до посади старшого оперуповноваженого відділу поліції, до якої включено: посадовий оклад 2500 грн., оклад за спеціальним званням 1800 грн., надбавку за стаж служби у розмірі 40%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15%, премію в розмірі 0,94% (а.с.11).

Відповідно до ч.15 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при обчисленні пенсій в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій.

Отже, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, за особливо важливі завдання, а також премія не може ставитись в залежність від результатів роботи інших працівників чи визначатись, виходячи з середнього показника, а повинні відповідати розміру фактичної за останньою штатною посадою, що бралась до розрахунку при оформленні пенсії.

Також, суд звертає увагу, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України.

Відповідно до п.23 Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Абзацом 1 пункту 4 Порядку встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22 квітня 2014 року (справа 21-484а13), яка з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

При цьому обов'язок щодо видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із включенням посадового окладу 2500 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 1800 грн., надбавки за вислугу років у розмірі 40%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 30%, надбавки за особливо важливі завдання 50%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15%, премії 40%, враховуючи процедуру ліквідації територіальних органів Міністерства внутрішніх справ та положення п.4 ст. 105 Цивільного кодексу України, відповідно до якого до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи, слід покласти на Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області.

Враховуючи вищенаведене позовні вимоги ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області підлягають задоволенню шляхом визнання неправомірними дій та зобов'язання видати позивачу нову довідку про грошове забезпечення із включенням у неї вказані позивачем надбавки за оперативно-розшукову діяльність 30%, надбавку за особливо важливі завдання 50% та премію в розмірі 40%, яку скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу.

На підставі наведеного ст. 19 Конституції України,ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 р., постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року, керуючись ст.ст. 242, 244, 246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо надання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 без надбавки за особливо важливі завдання, за шкідливість та зменшенням премії.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС в Івано-Франківській області надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року із врахуванням посадового окладу – 2500 грн.; окладу за спеціальним званням – 1800 грн.; надбавки за стаж служби (40%) – 1720 грн.; надбавки за особливо важливі завдання – 50 %; надбавки за службу в умовах режимних обмежень – 15%; надбавки за оперативно-розшукову діяльність – 30 %; премії – 40 %, та скерувати дану довідку про грошове забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії.

Рішення може бути оскаржена до Львівського Апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 26 березня 2018 року.

Суддя П'ятковський В. І.