
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/14298/17 Суддя (судді) першої інстанції: Чудак О.М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.,
секретар судового засідання Пушенко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Селтон» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Селтон» до Антимонопольного комітету України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача «Державне підприємство «Національна атомна енергетична компанія «Енергоатом» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Селтон» звернулося в суд з позовом до Антимонопольного комітету України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача «Державне підприємство «Національна атомна енергетична компанія «Енергоатом» з вимогою визнати протиправним та скасувати рішення №7574-р/пк-п від 27.10.2017 року та зобов'язання відповідача розглянути скаргу по суті.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 грудня 2017 року у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм процесуального права та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції 25 жовтня 2017 року ТОВ «Селтон» до АМК України подано скаргу щодо порушення ДП «НАЕК «Енергоатом» порядку проведення процедури закупівлі апаратів для дистилювання, фільтрування та ректифікації (Фільтроелемент для ВП РАЕС) з проханням зобов'язати ДП «НАЕК «Енергоатом» внести зміни до тендерної документації, оголошення про оприлюднення якої оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу (prozorro.gov.ua) за №UA-2017-07-28-000982-b.
Рішенням від 27 жовтня 2017 року №№7574-р/пк-п постійно діюча адміністративна колегія АМК України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 8, 18 Закону України «Про публічні закупівлі» скаргу ТОВ «Селтон» залишила без розгляду.
ТОВ «Селтон», не погоджуючись з рішенням та діями відповідача, звернулося до суду з позовом.
Відмовляючи в задоволені позову суд першої інстанції виходив з того, що позивачем невірно трактуються положення частини другої статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо можливості подання скарг щодо всіх змін до тендерної документації, внесених замовником, не пізніше, ніж за 4 дні до кінцевої дати, встановленої для подання тендерних пропозицій, після закінчення з самого початку встановленого в опублікованому на сайті оголошенні про проведення торгів строку, оскільки нею чітко визначено, що якщо до тендерної документації замовником вносилися зміни після закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій в оголошенні про їх проведення, не підлягають оскарженню положення тендерної документації, до яких зміни не вносилися. Після закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій в оголошенні про їх проведення, скарги можуть подаватися лише щодо змін до тендерної документації, внесених замовником.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках.
Відповідно до положень частини першої статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, зокрема:
тендерну документацію - не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині четвертій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж;
зміни до тендерної документації та роз'яснення до неї (у разі наявності) - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз'яснень.
Частиною першою статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу.
Частиною другою статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що замовник має право з власної ініціативи чи за результатами звернень або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації. У разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжується в електронній системі закупівель таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації до закінчення строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше ніж сім днів.
Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції тендерної документації додатково до початкової редакції тендерної документації. Замовник разом із змінами до тендерної документації в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться. Положення тендерної документації, до яких вносяться зміни, відображаються у вигляді закреслених даних та повинні бути доступними для перегляду після внесення змін до тендерної документації.
У разі несвоєчасного надання або ненадання замовником роз'яснень щодо змісту тендерної документації строк подання тендерних пропозицій автоматично продовжується електронною системою не менш як на сім днів.
Зазначена у цій частині інформація оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону.
Згідно частини другої статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі» скарги, що стосуються тендерної документації та/або прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулися до закінчення строку, установленого для подання тендерних пропозицій, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення торгів, але не пізніше ніж за чотири дні до дати, установленої для подання тендерних пропозицій.
Якщо до тендерної документації замовником вносилися зміни після закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій в оголошенні про їх проведення, не підлягають оскарженню положення тендерної документації, до яких зміни не вносилися.
Після закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій в оголошенні про їх проведення, скарги можуть подаватися лише щодо змін до тендерної документації, внесених замовником.
У разі порушення строків, визначених в абзацах першому - третьому цієї частини, скарги автоматично не приймаються системою електронних закупівель.
Частиною четвертою статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що орган оскарження залишає скаргу без розгляду, зокрема, в разі, якщо скарга не відповідає вимогам частини другої цієї статті.
Згідно з оприлюдненою на веб-порталі Уповноваженого органу (prozorro.gov.ua) інформацією замовник вносив до тендерної документації зміни, які були оприлюднені на веб-порталі Уповноваженого органу. Остання (на момент прийняття Колегією спірного рішення) редакція Документації була оприлюднена 11.10.2017 року.
Зміни ж до Документації, оприлюднені на веб-порталі Уповноважена органу 11.10.2017 року стосувались лише кінцевого строку подання тендерних пропозицій та не стосувались умов, які оскаржував позивач у скарзі.
Відповідно до тексту скарги, позивач оскаржував умови Документації в редакції 06.09.2017 року (оприлюдненій 07.10.2017 року).
Згідно Документації в редакції від 06.09.2017 року (оприлюдненій 07.10.2017 року) кінцевий строк подання тендерних пропозицій був 19.09.2017.
Умови Документації, зазначені у скарзі могли бути оскаржені не пізніше ніж за 4 дні до 19.09.2017 року.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що ТОВ «Селтон» скарга була подана до органу оскарження 25.10.2017 року, у зв'язку з чим відповідачем правильно встановлено, що вона не відповідає вимогам частини 2 статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі» та правомірно прийнято рішення від 27.10.2017 року №7574-р/пк-пз про залишення без розгляду скарги.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Селтон» залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 грудня 2017 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина
Судді: Я.Б.Глущенко
С.Б.Шелест
Повний текст постанови виготовлено 22.03.2018 року.